‌احتکار 2 خودروساز بزرگ کشور با هدف اخذ مجوز افزایش قیمت

اطلاعات واصله از منابع آگاه حاکی از آن است که خودروسازان قصد عرضه خودروهای ثبت‌نامی را تا پیش از اخذ مجوز جدید افزایش قیمت ندارند و با دپو محصولات خود، دنبال برهم‌زدن آرامش بازار خودرو هستند.

به گزارش مشرق، به دنبال سیاست‌هایی که وزارت صمت از اسفندماه ۱۴۰۰ در خصوص افزایش تولید و عرضه خودرو و بعد از آن نیز عرضه خودرو از طریق سامانه یکپارچه آغاز کرد، بازار خودروی کشور بعد از چند سال التهاب، آرام شد و این آرامش از اردیبهشت‌ امسال تاکنون نیز احساس می‌شود.

در مجموع وضعیت بازار خودرو بعد از عرضه خودرو از طریق سامانه یکپارچه و قرار گرفتن همه متقاضیان ثبت‌نام کننده در نوبت تحویل خودرو (متقاضی واقعی)، قیمت‌گذاری خودروهای داخلی و مونتاژی توسط شورای رقابت، اعلام قیمت‌های خودروهای مونتاژی پایین‌تر از قیمت‌های کارخانه‌ای در اردیبهشت‌ماه و آزاد شدن واردات خودرو نو و کارکرده، سامان گرفت و ‌قیمت خودرو در بازار کاهشی شد.

این روزها بازار خودرو آرام است و دلال‌ها از این بازار خارج شده‌اند.

* احتکار خودرو توسط ۲ خودروساز برای جلوگیری از کاهش قیمت‌ها در بازار

اما کاهش قیمت‌ها و آرامش در بازار خودرو، ظاهرا چندان به مذاق خودروسازان خوش نیامده است، زیرا براساس اطلاعات واصله دو خودروساز بزرگ داخلی مجددا به دنبال اخذ مجوز افزایش قیمت هستند، از سوی دیگر چون هنوز مجوزهای افزایش قیمت را نگرفته‌اند، تولیدات خود را احتکار کرده‌اند.

قطعا ‌کاهش عرضه به بازار و تحریک عرضه و تقاضا، این بازار آرام خودرو را به هم می‌زند و ضرورت دارد نهادهای نظارتی در این موضوع ورود کنند.

‌براساس اطلاعات واصله از یک منبع آگاه، ایران‌خودرو برخی محصولات خود را در ‌سایت‌های تولید تهران مرکزی، خراسان و تبریز دپو ‌کرده است.

* توقف عرضه خودروهای ثبت‌نام شده ایران خودرو در سامانه یکپارچه

عدم عرضه ۲ خودروساز خصوصا ایران‌خودرو با حضور نیافتن در دور دوم عرضه یکپارچه خودرو کاملا مشهود بود زیرا با وجود اینکه قبلا از سوی مدیر سامانه یکپارچه خودرو، ‌اعلام شده بود که خودروسازان با «محصولات جدید» در دور دوم عرضه حضور خواهند داشت، اما این خودروساز با وجود اینکه انبارهایش مملو از خودروهای هایما بود در دور دوم عرضه یکپارچه اقدام به عرضه خودرو نکرد در حالی که پیش از این اعلام کرده بود هایما را در نوبت دوم سامانه یکپارچه عرضه می‌کند.

همچنین در ماه‌های گذشته این خودروساز در تحویل انواع خودروها به مشتریان سامانه یکپارچه در موعد مقرر از جمله رانا پلاس، سورن پلاس، پژو پارس و غیره تاخیر داشته است.

یک منبع آگاه در این‌باره گفت: گفته می شود دو عضو هیات مدیره ایران‌خودرو که از شرکت بهمن هستند، اصرار دارند تا خودروها در موعد تعیین شده به مشتریان تحویل نشود تا با کاهش عرضه به بازار، بازار خودرو را تحریک کنند و از سوی دیگر پس از اخذ مجوز افزایش قیمت از شورای رقابت، عرضه خودروهای ثبت‌نام شده را انجام دهند.

البته طی هفته‌های اخیر مباحثی در رابطه با درخواست مجدد خودروسازان داخلی برای افزایش قیمت خودرو مطرح شد که مدیر مرکز روابط عمومی شورای رقابت در این باره به فارس اعلام کرد که درخواستی برای افزایش قیمت خودرو به شورای رقابت نیامده است.

اما یک منبع آگاه گفت که‌ ایران‌خودرو پیشنهاد افزایش ۳۰ درصدی قیمت تولیدات خود را به سازمان حمایت و شورای رقابت ارائه داده است‌

* امتناع سایپا از عرضه خودرو شاهین‌ برای تحریک بازار

همچنین‌ طبق اطلاعات واصله، خودروسازی سایپا فاکتورکردن شاهین را کُند کرده است و همین اتفاق روی قیمت بازاری این خودروی تاثیر منفی گذاشته است.

‌بررسی اطلاعات منتشر شده سایپا در سایت کدال سازمان بورس نشان می‌دهد این خودروساز در مرداد فقط ۲۶ درصد از شاهین‌های تولیدی خود را برای مشتریان فاکتور کرده است، این اتفاق سبب شده تا قیمت بازاری این خودرو در بازه یک ماهه مرداد ۱۴۰۲ افزایش ۵.۵ درصدی یابد.

* باوجود افزایش تولید خودرو با بازار عرضه نشده است

بر اساس گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از تولید ماهانه صنایع بورسی، با وجود رشد ۲۵.۹ درصدی تولید خودرو و قطعات در مرداد امسال در قیاس با ماه مشابه سال قبل، موجودی انبار خودرو و قطعات در این ماه رشد ۲۷.۹ درصدی داشته است و این نشان می‌دهد باوجود افزایش تولید، این محصول با بازار عرضه نشده است.

* خودروسازان هر زمان‌ دنبال افزایش قیمت هستند، عرضه را به بازار کم می‌کنند

در خصوص آخرین وضعیت بازار خودرو، سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران به خبرنگار فارس، گفت: عرضه خودرو در دو ماه گذشته به بازار نسبت به اوایل امسال کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه ادامه این روند بر روی قیمت خودرو در بازار اثرات نامطلوبی خواهد داشت، گفت: هر زمان که خودروسازان به دنبال افزایش قیمت هستند؛ عرضه به بازار را کاهش می‌دهند.

این فعال بازار خودرو اظهار داشت: اقدام خودروسازان در کاهش عرضه خودرو برای افزایش قیمت اقدام تازه‌ای نیست و تقریبا به یک عرف تبدیل شده و بازار خودرو با این وضعیت آشنا است.

مؤتمنی افزود: خودروسازان با کاهش عرضه خودرو به بازار به دنبال آن هستند تا مجوز افزایش قیمت از شورای رقابت را بگیرند.

در حالی خودروسازان ار عرضه خودرو به بازار امتناع و عرضه به بازار را کاهش داده‌اند که براساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت تولید خودرو افزایش داشته است.

براساس آمار وزارت صمت در مرداد سال گذشته ۷۲ هزار و ۴۷۳ دستگاه خودروی سواری توسط تولیدکنندگان بخشی خصوصی و دولتی تولید شد که با رشد ۹ درصدی، تعداد خودروهای سواری تولید شده در بخش‌های دولتی و خصوصی به ۷۹ هزار و ۳۲۹ دستگاه افزایش یافت.

در سال گذشته در ۵ ماه ابتدای سال در مجموع ۳۷۰ هزار و ۱۶۶ خودروی سواری تولید شد که با رشد ۲۳ درصدی تعداد خودروهای تولید شده بخش‌های دولتی و خصوصی در ۵ ماهه ابتدای امسال به ۴۵۶ هزار و ۱۲۶ دستگاه رسید.

عبدالله توکلی لاهیجانی مدیرکل صنایع خودرویی نیز گفته است برنامه وزارت صمت برای تولید ۱.۵ دستگاه خودرو در سال جاری است.

بنابراین با توجه به تولیدی حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو در سال ۱۴۰۱ در صورت تحقق تعداد خودروهای تولید شده در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۵۰ هزار دستگاه افزایش خواهد یافت.

در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۹۶۴ هزار و ۲۸۱ دستگاه خودرو در کشور تولید شد که تعداد ۸۶۷ هزار و ۷۸۶ دستگاه از این تعداد خودروی سواری بود و در سال ۱۴۰۱ نیز در مجموع یک میلیون و ۳۴۷ هزار و ۳۹۴ دستگاه خودرو تولید شده که از این تعداد یک میلیون و ۱۸۲ هزار و ۷۸ دستگاه خودرو سواری بوده است. تولید انواع خودرو در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد ۴۰ درصدی و تولید خودروی سواری در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰ رشد ۳۶ درصدی داشته است.

بنابراین انتظار می‌رود با توجه به رشد تولید در ماه‌های گذشته، باید روند عرضه خودرو به بازار توسط خودروسازان افزایش یابد تا آرامش بازار خودرو به هم نخورد؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور مجددا برنامه‌ریزی کرده‌اند با ‌احتکار خودروهای تولیدی، بازار را دچار تلاطم کنند و سپس مجدد افایش قیمت هم بگیرند.

‌در این شرایط لازم است تا با نظارت دقیق وزارت صمت و سازمان‌های مسئول از جمله سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده، سازمان تعزیرات حکومتی و نظارت شورای رقابت بر موضوع قیمت‌ها، با هرگونه التهاب احتمالی در بازار خودرو مقابله شود.

گفتنی است؛ تصاویر مربوط به دپو محصولات ایران‌خودرو و سایپا در برخی سایت‌های تولید این دو خودروساز موجود است و در صورت لزوم روزهای آینده تصاویر مربوطه‌ منتشر می‌شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 55
 • در انتظار بررسی: 30
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  9 0
  دولت چلمن هست
  • IR ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
   1 1
   دست دولت نیست. دست شورای رقابتی است که مولود مجلس اصلاح طلب و دولت بنفش است و برخی اعضایش سر قبر شاه ملعون در مصر متعهد به اذیت کردن مردم می شوند
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  0 0
  معلومه به مذاق شون خوش نیومده ، اینا خودشون مهندسی کرده بودند و از تنش بازار منفعت میبرند
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  1 0
  مگر همین شیش ماه پیش افزایش قیمت نداشتن
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  1 0
  این خودروسازان مگه دولتی نیستن؟ چرا مدیران اونها عزل نمیشن و افراد انقلابی و جهادی بجای اونها قرار داده نمیشه که هر روز شاهید یک بامبول جدید نباشیم؟
 • محمد IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  2 0
  گل بگیرین در این دو ارابه ساز مرگ رو. اجازه بدید فقط دو ماه مردم بدون مالیات و عوارض خودرو از خارج وارد و شماره گذاری کنن، فقط دو ماه. ببینین بعد لگن سازای خونخوار چطور به التماس میافتن.
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  2 0
  بس کنید این کثافت بازیا بعد میگید چرا مردم عصبانین عاملش خودتونید تا کی ظلم خودتون با این کارا مردمو ضد نظام کردید
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  1 0
  خودروسازی رو بدن دست سپاه، خودرو خوب با قیمت پایین تولید میکنه، تازه صادراتم انجام میشه
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  2 0
  پس وزیر صمت چرا ورود نمیکنه؟
 • RU ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  3 0
  چرا سپاه و نیروهای انقلابی اقدامی علیه این به اصطلاح خودروسازان نمی کنند مگر غیر این است که افزایش بی دلیل قیمت خودرو سبب تورم و آسیب به اقشار کم درآمد می گردد
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  51 26
  امیدوارم دولت تاوان کثافتکاری اقتصادی خود را پس بدهد
  • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
   1 0
   امیدوارم خودروسازها تاوان کثافتکاری اقتصادی خود را پس بدهد
  • محمد IR ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
   10 1
   دولت بی خاصیت رانت خوار
  • IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
   2 4
   ربطی به دولت ندارد متاسفانه این صادرات بیرویه و غیر اصولی به سمت هرکالای برود بجز گرانی چند 100درصدی چیزی عاید مردم ایران نمیکند چون اینشکل صادرات با تولید داخل ایران همخانی ندارد البته قاچاق هم به این اضافه کنید... تولید فلزات مورد نیاز صنعت ماشین سازی در ایران خوب است ولی سهم زیادی از این بشکلی غیراصولی صادر میشود این صادرات دلالانه و نا هم خوان در صنعت مواد غذایی و... هم وجود دارد.
  • نکونام IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
   2 3
   دولت نه ..... کثافاتی چون شما در خرید و فروش و احتکار و گرانفروشی دست دارید که دولت مانع شما اراذل اقتصادی شده است . عصبانیت شما هم مزید بر علت این جنایت شماست ....مردم یکبار نخرند شما و خودرو سازان ورشکست میشوید و مجبورید به یک سوم قیمت واقعی ان بفروشید .
  • IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
   3 4
   ان شاءالله تو هم تاوان تهمتی که زدی رو در دنیا و آخرت به احسن وجه پس خواهی داد آمین یا رب العالمین
  • IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
   6 0
   پس نداده و نخواهد داد..از ماست که برماست!
  • IR ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
   5 1
   اگه جیگر نداری که نظرات رو پخش کنی توی اینجور موارد قفلش کنی بهتر از اینه که نظرات رو معطل نگه داری.
  • IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
   0 1
   گوساله این خودرو سازی بانک ها کثافیت کاری قر کمر شماست و این دولت به زودی جمعش میکنه و قراره جیغ بکشید که وای بانک ها رو نابود کردین تکراری شدین دسمال توالت های اصلاح طلب ها
 • رضا IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  1 0
  بعید میدونم دست خود دولتی ها در کار نباشه ، متاسفانه فساد در خیلی از نهادها نفوذ کرده ، با توجیهات زیاد و متفاوت ، حتی دلسوزی برای بیت المال ! خدا آخر و عاقبت این مملکت رو ختم به خیر کنه
 • ... IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  1 0
  دست همشون تو یه کاسه هست تیغ زدن ملت و در خون ملت
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  1 0
  دم عید از ملت پول گرفتید که تورم ایجاد نشه. اما به تعهداتتون عمل نکردید. امسال هیچ دستاویزی ندارید و دم عید هم دلار بالا میره هم قیمتها. این دولت در اجرای اکثر تعهداتش ناتوان بوده.
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  1 0
  واردات خودرو را آزاد کنید . اینهمه بیکار کارمندای این دو تا فرغون سازی هم روش
 • محمد IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  1 0
  صنعت منحوس خودروسازی
 • سید فروزان CH ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  0 0
  اینکه چگونه و چرا دو شرکت فوق که ملی بودند و متعلق به بیت المال ، تحت کنترل کامل عده ای در امد و شدند مافیای خودرو ،بماند . اما اینکه چرا دولت و نظام این دو شرکت را به بین المال باز نمیگردانند و دست این مافیای کثیف را قطع نمیکنند جای سئوال دارد ؟ ملت را به گروگان خود گرفته و هر طور دلشان بخواهد بازی میکنند ؟؟؟؟ والله همان فامیل خیامی اکر میماندند بهتر بود برای مدیریت ایران خودرو
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  1 0
  سازمان بازرسی کل کشور جوابگو و پاسخگو باشین.این وظیفه شماست که اجازه تخلف رو ندین.خودروهای دپو شده رو آزاد و جریمه سنگین به خودروسازها تحمیل کنین تا فکر نکنن که زمان دکتر روحانی هستش
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  1 0
  مدیران این صنایع خودرو که احتکار میکنن و زندانی و جریمه نمیشن برن خداشونو شکر کنن که در ایران هستن .اگه در عربستان از این خلافها میکردن گردنشونو میزدن
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  1 0
  وزارت صمت دلال و نوچه های زیر مجموعش دلشون برا تنش بازار و آزار مردم و بهم ریختن اقتصاد تنگ شده است سه چهارماه تنش بخونشون نرسیده
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  8 0
  این دو شرکت مگه دولتی نیستند؟
  • IR ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
   2 3
   نه
  • IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
   1 0
   بله
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  5 0
  دولت واقعا در این مورد ضعیف عمل میکند ....شاید منافعی در کار است....
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  1 4
  ربطی به دولت ندارد متاسفانه این صادرات بیرویه و غیر اصولی به سمت هرکالای برود بجز گرانی چند 100درصدی چیزی عاید مردم ایران نمیکند چون اینشکل صادرات با تولید داخل ایران همخانی ندارد البته قاچاق هم به این اضافه کنید... تولید فلزات مورد نیاز صنعت ماشین سازی در ایران خوب است ولی سهم زیادی از این بشکلی غیراصولی صادر میشود این صادرات دلالانه و نا هم خوان در صنعت مواد غذایی و... هم وجود دارد.
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  2 2
  ربطی به دولت ندارد متاسفانه این صادرات بیرویه و غیر اصولی به سمت هرکالای برود بجز گرانی چند 100درصدی چیزی عاید مردم ایران نمیکند چون اینشکل صادرات با تولید داخل ایران همخانی ندارد البته قاچاق هم به این اضافه کنید... تولید فلزات مورد نیاز صنعت ماشین سازی در ایران خوب است ولی سهم زیادی از این بشکلی غیراصولی صادر میشود این صادرات دلالانه و نا هم خوان در صنعت مواد غذایی و... هم وجود دارد. شما گوجه و خیار هم زیاد صادر کنید قیمتش به اندازه میوه هایی مثل موز و اناناس و... میرسد.... اینها مافیای صادراتیست که از زعفران به سمت دیگر مواد غذایی رفته اند
 • IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  4 0
  ساینا را امروز از ۲۴۹ م رساندند به ۲۹۱ م برای عرضه پاییزی
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  2 0
  دست از قیمت گذاری ناعادلانه بردارید و به خودروی دوم و سوم مالیات ببندید تا خودرو ساز هم درب انبار هایش را باز کند.
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  4 0
  دهه فجر بر فجر آفرینان مبارک
  • IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
   0 1
   مسخره.،، عامل کار شورای رقابتی است که محصول مجلس اصلاح طلب و دولت بنفشی است که نخود مغز ها و معاندین به او رأی دادند. و حالا اراجیف می گویید
 • مجید IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  3 2
  سپاه باید وارد داستان بشه و دهن خودروسازارو سرویس کنه که دیگه با روح و روان مردم بازی نکنن به هرحال به ریشه ناراحتی مردم توجه بشه هیچ وقت تو مملکت ما اشوب راه نمیوفته امیدوارم دوستان اقدام کنن یا حق
 • حسن IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  3 0
  ما از رییس جمهور انقلابی وشجاع انتظارداریم که توددهن ایران خودرو بزند وجلوی زیاده خواهی آنها رابگیرند.
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  3 0
  در مملکت اسلامی دولت قدرت ندارد این دو خودروسازی را کنترل کند...حاکم مملکت کیست؟؟؟؟؟؟؟.....؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  6 0
  مگر ماله باباشونه احتکار کردن اگر واقعا دولت مثلا انقلابیه پس این چه وضعه !
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  4 0
  مرگ بر خودروساز داخلی، به چه کسی بگوییم این سخن را، آقایان مسئول، آقایان محترم دولتی و حکومتی ، ما مردم ایران خودروی تولید داخل نمی خواهیم، لطف کنید و کارخانه های تولید خودروی داخلی را تعطیل کنید. در کجای دنیا خودروساز جرات پیدا می کند و به مردم خود ظلم می کند؟؟ مرگ بر خودروساز ایرانی.
 • احمد IR ۲۱:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  7 0
  جالبه رهبری، رئیس جمهور، مجلس، دستگاه قضا و مردم مخالف عملکرد ضعیف و زشت خودروسازان هستند اما با قوت و پرروئی به کار خود ادامه می دهند!!
 • مولا IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  5 0
  وقتي رقابتي وجود نداره و تمام صنعت خودرو سازي با رانت و فساد و احتكار جلو ميره و مردم و مشتري پشيزي براشون ارزش نداره ميشه اين وضعي كه ميبينيم . خدا لعنت كنه اين اشغال ساز هاي داخلي و حاميانشون رو كه جز خسارت به مماكت و به كشته دادن مردم اورده اي براي مملكت نداشتن و ندارن.
 • قاسم برزگر IR ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  7 0
  خدایا خودت کمک کن چرااا اینقدر ظلم میکنن کسی پاسخگو مردم بیچاره نیست
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  4 0
  دولت انقلابی خوابی یا بیدار چندتا پارتی دیگه بفرت تو ادارات
 • IR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  1 1
  مدیریت در عرضه و تقاضا مساله این است
 • IR ۰۲:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  0 0
  وقتی دولت محکم میاسته پشت این دوتا به اصطلاح خودرو ساز ، آقای دولت باز کجا وا دادی که با این کار گندتو سرپوش میزاری و حواس هارو میبری جای دیگه ؟؟؟؟؟!!!!!!!!
 • علی IR ۰۴:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  0 0
  باسلام بیایید خ ید خودرو نو را تحریم و 3 سال از این خودرو سازان خودرو نخریم
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  0 0
  من هم پژو پارس ساده با تحویل پاییز داشتم قیمت مرداد 260 میلیون بوده هفته آخر شهریور دعوتنامه با قیمت 294 میلیون برام اومد و مجبور شدم واریز کنم. این افزایش قانونی بوده؟
 • احسان IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  0 0
  پس چرا ازملت پول میگیرید 90روزه تحویل بدید. اصلا در کارخونه تون رو گل بگیرید وماشین بیرون ندید چرا با زندگی مردم بازی میکنید
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  2 0
  از دست مشرق بخدا پناه میبرم ما گفتیم شما نظر ما رو نشر میدی کامنت فرستادیم مرد حسابی گفتم مستندات براتون میفرستم
  • مجتبی IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۱
   0 0
   مشرق خوب نیست، جوان آ بهتره
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  1 0
  مردم نخرید نخرید نخرید تا خودروسازها زمین گیر بشن با واگذاری اون ها به بخش خصوصی مشکل انحصار خودرو حل خواهد شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس