منابع روس: آمریکا داعش را در التنف سوریه، دوباره فعال کرد

منابع روس تأکید کرده‌اند که آمریکا با حمایت تازه از عناصر تروریستی داعش، آنان را در بخش‌هایی از شرق و شمال-جنوب شرق سوریه دوباره فعال کرده است.

به گزارش مشرق، روزنامه الاخبار لبنان گزارش کرد که منابع روس تأکید کرده‌اند که آمریکا حمایت تازه‌ای از عناصر داعش در بخش‌هایی از خاک سوریه به عمل آورده و سرّ فعال شدن عناصر داعش بعد از چهار ماه، حمایت آمریکاست.

طبق گزارش این روزنامه لبنانی، «عناصری از گروهک داعش طی کمتر از چهل و هشت ساعت گذشته، دو حمله به مواضع ارتش سوریه و نیروهای متحد آن در دو استان رقه (شمال) و دیرالزور (شرق) انجام داده‌اند. این حملات نشان می‌دهد که داعش در حال بازیابی فعالیت نظامی خود در بادیه [صحرای] سوریه [در شرق این کشور] است». داعش روز جمعه در بیانیه‌ای، مسئولیت این حملات را رسماً بر عهده گرفت .

الاخبار نوشت: داعش در دو ماه فروردین و اردیبهشت در فصل قارچ‌چینی در سه استان رقه (شمال)، دیرالزور (شرق) و حماه (مرکز-شمال) و حتی حمص (مرکز) حملاتی کرد و بعد از آن در پی عملیات پاکسازی ارتش در منطقه و انهدام مواضع و ادوات و سلاح‌های عناصر داعش، حملاتشان کاهش یافت. اما بعد از چهار ماه از آرامشی نسبی در بادیه، دوباره داعش حملات را از سر گرفته و در منطقه معدان عتیق در مرز استان رقه و دیرالزور حملاتی را به ارتش سوریه انجام داد.

الاخبار نوشت: در همین چارچوب، منابع میدانی به الاخبار گفتند، تشدید تقابل اخیر، میان روسیه و آمریکا، بیشتر در منطقه التنف و اطراف آن متمرکز شد. روسیه تأکید کرده که آمریکا حمایت جدیدی از عناصر داعش در منطقه "۵۵ کیلومتر" [تنف] کرده و آنان را به آغاز حملات جدید از این منطقه به ارتش سوریه تشویق کرده.

آمریکا داعش را در التنف سوریه، دوباره فعال کرد


موقعیت التنف در سوریه و شعاع ۵۵ کیلومتر (الجزیره)

این منابع به الاخبار گفتند: «افزایش قابل ملاحظه حملات داعش به مواضع ارتش سوریه و غیبت این عناصر در مناطق تحت اشغال آمریکا، صحت اطلاعات روسیه را ثابت کرد. آمریکا حمایت غیرمستقیم از این عناصر را افزایش داده تا از این طریق، ارتش سوریه، روس‌ها و ایرانی‌ها را در بادیه که نقطه ارتباط سوریه و عراق است، زیر فشار بگذارد تا اینکه نیروهایش [متحد آمریکا] که دارد روس تأسیس آنها کار می‌کند، آماده شوند... ارتش سوریه و متحدانش، حتما بر سر راه چنین پروژه‌هایی خواهند ایستاد و با آغاز پاکسازی، هر گونه هسته‌ای از داعش در منطقه را از بین خواهند بود».

تنف منطقه‌ای در مثلث مرزی سوریه، عراق و اردن است که آمریکا با اشغال آن تلاش کرد مانع پاکسازی جنوب شرق سوریه و برقراری ارتباط میان عراق و سوریه شود اما موفق نشد ولی در عین حال در آنجا نیرو مستقر کرده و عناصر مسلح را تحت آموزش دارد.

اخیرا منابع مطلع تأکید کرده‌اند که آمریکا قصد دارد خط ارتباط مرزی سوریه و عراق را قطع کند. «جیمز جفری» فرستاده پیشین آمریکا در سوریه با بیان اینکه نیروهای این کشور از سوریه خارج نمی‌شوند، اذعان کرد، «ما در التنف [سوریه] حضور داریم تا مسیر اصلی بین دمشق و تهران را در جنوب [سوریه] قطع کنیم. در دوره ترامپ نیز حرکاتی صورت گرفت تا به نظام بشار اسد، فشار وارد شود».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس