رایزنی‌های محرمانه در آمریکا برای ارسال موشک‌های بالستیک دوربرد به اوکراین

روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش کرده است که دولت بایدن بحث‌هایی را به طور محرمانه در خصوص ارسال موشک‌های بالستیک تاکتیکی دوربرد به اوکراین مطرح کرده است.

به گزارش مشرق، در حالی که چند روزی است تصمیم ایالات متحده آمریکا برای ارسال بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین جنجالی شده است، روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» گزارش کرد که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا به طور محرمانه بحث‌هایی را درباره احتمال ارسال موشک‌های بالستیک تاکتیکی دوربرد سطح به سطح (ATACMS) به اوکراین انجام داده است.

در مقدمه این گزارش آمده است که بریتانیا در ماه می، موشک‌های کروز دوربرد «سایه طوفان» را به اوکراین ارسال کرد و در حالیکه سران ناتو روز گذشته (سه‌شنبه) در «ویلنیوس» پایتخت گردهم آمدند، فرانسه متعهد شد که محموله‌ای از همین موشک‌ها که آن را SCALP می‌نامد به اوکراین ارسال کند.

با این‌حال، طبق این گزارش، تاکنون ایالات متحده در خصوص ارسال هرگونه ذخایر محدود از سامانه‌های موشک‌ بالستیک تاکتیکی دوربرد سطح به سطح (ATACMS)به اوکراین تردید داشته است.

مدت‌هاست که اوکراین برای دریافت سامانه ATACMS که بردی بیش از ۱۹۰ مایل دارد و برد آن ۴۰ مایل بیش از برد موشک‌هایی است که فرانسه و بریتانیا در اختیار اوکراین قرار داده‌اند، علاقه نشان داده است.

پنتاگون تأکید دارد که اوکراین در حال حاضر به سامانه موشکی زمین به زمین نیازی ندارد که بتواند به پشت خطوط دشمن از جمله در روسیه و کریمه دست یابد.

این در حالی است که دو تن از مقام‌های ارشد آمریکایی و یک مقام اروپایی گفته‌اند که بحث‌های مخفیانه و محرمانه‌ای در بین مقام‌های دولت بایدن در خصوص ارسال تعداد اندکی از موشک‌های هدایت‌شونده زمین به زمین که برای دیگر تهدیدات امنیتی ذخیره شده‌اند، صورت گرفته است.

طبق گزارش نیویورک‌تایمز، فرانسه نیز همچون ایالات متحده تاکنون حاضر به ارسال موشک‌هایی با برد بسیار زیاد به اوکراین نشده‌اند زیرا نگران هستند که کی‌یف از این موشک‌ها برای حمله به اهدافی در روسیه استفاده کند و به تنش‌های فعلی دامن بزند اما «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه گفته است که در حال حاضر موشک‌های SCALP را به اوکراین ارسال می‌کند تا به این کشور در دفاع از خود در مقابل روسیه کمک کند.

ماکرون پس از ورود به ویلنیوس در خصوص ارسال موشک دوربرد به اوکراین گفت: «در پی این اوضاع و ضدحمله‌ای که در اوکراین در جریان است، تصمیم گرفته‌ام که محموله تسلیحات و تجهیزات (به اوکراین) را افزایش دهم و قابلیت‌هایی را برای حمله عمیق در اختیار اوکراین قرار دهم».

بسیاری از متحدان غربی اوکراین اعتراف کرده‌اند که ضدحمله اوکراین علیه مواضع روسیه بسیار کند پیش می‌رود و نیروهای نظامی این کشور قادر به شکستن خط دفاعی ارتش روسیه نیستند.

پیش‌تر ایالات متحده حاضر به اراسل تسلیحات پیشرفته به اوکراین نبود زیرا نگران بود این مسئله به تنش‌ها در اوکراین دامن بزند و غرب را وارد درگیری با روسیه کند اما با گذشت زمان این کشور تغییر رویه داد و با ارسال پدافند هوایی پاتریوت، تانک‌های آبرامز و مهمات خوشه‌ای به اوکراین موافقت کرد.

هفته گذشته، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا متعهد شد که مهمات خوشه‌ای را که بسیاری از متحدان نزدیک به بایدن آن را ممنوعه می‌دانند، به اوکراین ارسال کنند.

بایدن در توجیه این اقدام خود گفت که این یک انتخاب سخت است اما مهمت اوکراین رو به اتمام است.

دیگر کمک‌های نظامی که سران ناتو در نشست ویلنیوس متعهد شدند که به اوکراین ارسال کنند، شامل ۲۵ تانک لئوپارد، ۴۰ خودروی جنگی پیاده‌نظام و دو سامانه دفاع هوایی موشکی پاتریوت در بسته ۷۷۰ میلیون دلاری آلمان، در بسته ای ۷۷۰ میلیون دلاری از آلمان و ۲۴۰ میلیون دلار از نروژ برای تجهیزات نامشخص و سایر پشتیبانی ها بود.

بعلاوه، وزرای دفاع دانمارک و هلند اعلام کردند که ۱۱ کشور را گردهم آورده‌اند تا به آغاز آموزش خلبان‌های اوکراینی برای پرواز با جنگنده‌های اف-۱۶ کمک کنند و همچنین محلی را برای انجام این کار در رومانی ایجاد کنند.

طبق این گزارش، ATACMS یکی از آخرین سیستم‌های تسلیحاتی مهمی است که کی‌یف خواهان آن است و ایالات متحده تمایلی به ارائه آن ندارد.

مقام‌های دفاعی آمریکا هشدار داده‌اند که زرادخانه‌های ATACMS آن‌ها بسیار اندک است و این موشک‌ها برای طرح‌های جنگی پنتاگون در مکان‌هایی چون شبه‌جزیره کره نگهداری می‌شود.

یکی از سخنگویان «لاکهید مارتین» روز سه‌شنبه گفت که تنها حدود چهار هزار ATACMS از زمان آغاز تولید چنین موشک‌هایی در دهه ۱۹۸۰ تاکنون، تولید شده‌ است و ارسال چنین سامانه‌هایی به اوکراین،آمادگی واشنگتن در دیگر مناطق حساس را در معرض خطر قرار می‌دهد.

اندکی پس از آغاز ضدحملات اوکراین در ماه گذشته، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا از دولت بایدن درخواست کردند که خیلی فوری، ATACMS را به اوکراین ارسال کند و تصریح کردند که دیگر متحدان آمریکا، موشک‌های دوربردی را در اختیار اوکراین قرار داده‌اند.

«اولکسی رزنیکوف» وزیر دفاع اوکراین روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که «کاملاً اطمینان دارد که تمام آن‌چه که در حال حاضر غیرممکن است، ممکن خواهد شد».

وی گفت که در خصوص ATACMS با مقامهای آمریکای در تماس است و با مقام‌های آلمانی که کی‌یف به آن‌ها اصرار دارد که موشک‌های تاروس با برد حدود ۳۱۰ مایل را در اختیارشان قرار دهد، در ارتباط و تماس است.

وزیر دفاع اوکراین گفته است که دست از تلاش و درخواست برای دریافت موشک‌های دوربرد ATACM از هر متحد خود برنخواهد داشت و گفت:‌«ما به تسلیحات بیشتری نیاز داریم».

عملیات ویژه نظامی روسیه علیه رژیم کی‌یف از تاریخ پنجم اسفند ماه سال ۱۴۰۰ و در پاسخ به تلاش‌های اوکراین برای عضویت در ناتو و حملات این کشور به روس‌تباران ساکن شرق اوکراین آغاز شد. روسیه می‌گوید دولت اوکراین تحت نفوذ تفکرات نئونازی است و نازی‌زدایی اوکراین و پذیرش بی‌طرفی این کشور را از اهداف عملیات ویژه نظامی خود خوانده است.

دولت زلنسکی اما با طرح این ادعا که حمله روس‌ها علیه کشورش به‌مثابه اقدام علیه کل اروپاست، تاکنون صدها میلیارد دلار کمک نظامی از کشورهای غربی جلب کرده است. کمک‌های آمریکا به اوکراین به‌تنهایی از رقم صد میلیارد دلار فراتر رفته و برخی از پیشرفته‌ترین تجهیزات ناتو راهی میادین نبرد با روسیه شده‌اند؛ تانک‌های لئوپارد و سامانه‌های ضدهوایی پاتریوت از این جمله‌اند.

زلنسکی در دوران زمامداری خود قریب به ۲۰ درصد از خاک اوکراین را از دست داده است و بسیاری از زیرساخت‌های این کشور در درگیری با ارتش روسیه یا نابود شده‌اند و یا آسیب جدی دیده‌اند.

تلاش‌های پی در پی اوکراین برای دریافت انواع تسلیحات از متحدان غربی این کشور در شرایطی است که با وجود ارسال تجهیزات گسترده از سوی کشورهای غربی برای اوکراین، بسیاری از کارشناسان احتمال پیروزی این کشور در نبرد با روس‌ها را ناچیز ارزیابی می‌کنند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 7
  • غیر قابل انتشار: 1
  • عمیر IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۱
    1 1
    اینجور نشستن و کامنت بازی فایده ندارد. وظیفه تک تک شما به عنوان نوکران کاخ سیاه و دلباختگان قوم لوط جانفشانی در راه ارباب بایدن مشنگ است به جبهه های جنگ اوکراین شتافته و به عنوان مدافعان ناتو بجنگید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس