1

افزایش اختلافات نحله‌های مختلف جریان اصلاحات برای اتخاذ راهبرد انتخاباتی این جریان باعث شده که بخشی از اصلاح طلبان از سویی حضور در انتخابات را توصیه کرده و برخی دیگر مشارکت در انتخابات را نهی کنند.

سرویس سیاست مشرق- برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب با انتقاد از تئوریسین‌ها و نیروهای تصمیم‌ساز این جریان عافیت‌طلبی، بی‌مسئولیتی و افتادن آنان در موجی از پوپولیسم انتقادی را مورداشاره قرار داده و تصریح می‌کنند که باید به برخی «تئوریسین‌ها» که منتهای کنشگری‌شان توییتر شده باید گفت، این افراد «توئیتریسین» هستند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش اختلافات چهره‌ها و نحله‌های مختلف جریان اصلاحات برای اتخاذ راهبرد کلان و انتخاباتی این جریان باعث شده که بخشی از اصلاح طلبان از سویی حضور در انتخابات را توصیه کرده و برخی دیگر مشارکت در انتخابات را نهی کنند، به‌طوری‌که حتی برخی تئوریسین‌های اصلاح‌طلب نیز یا دچار انفعال شده و یا در حد چند توئیت کنشگری نمایند.

در همین رابطه برخی چهره‌های اصلاح طلب با انتقاد از چهره‌ها و تئوریسین‌های جریان اصلاحات با انتقاد از اینکه در جریان اصلاحات مدام با گفتمان‌های آرمانی مواجه هستیم که نسبتی به واقعیت‌های موجود ندارد، تصریح می‌کنند ملموس نبودن، در دسترس نبودن، رؤیایی بودن و در پاره‌ای مواقع در تضاد بودن با اساس اندیشه اصلاح‌طلبی برخی راهبردها عملاً سیاست ورزی جریان اصلاحات را به محاق برده است.

این چهره‌ها بابیان اینکه برخی اصلاح طلبان از انواع راهبردی‌های انتخاباتی این جریان در سال‌های 84 تا 92 و 96 عبور کرده و کمتر حاضر به پذیرش مسئولیت درباره پیامد راهبرد سیاسی خود هستند، تصریح می‌کنند این افراد از راهبرد بدیل خود رونمایی نکرده‌اند.

خروجی این حال سرگردان، همان «پوپولیسم انتقادی» است. کنار نشستن و انتقاد کردن باهدف جلب و جذب فالوئر و هوادار یا عقب نماندن از دیگران و ناسزا نشنیدن از براندازان. این نوع رفتار، شاید برای اینفلوئنسرهای مجازی مناسب باشد؛ اما تناسبی با راهبرد سیاسی ندارد. چنین است که حتی تئوریسین‌های سیاسی به «توئیتریسین» فرو می‌کاهند و جز تکرار هرروزه بایدها و نبایدها و نقد کردن روند حاکم، گامی به‌پیش برنمی‌دارند.

به نظر می‌رسد که چهره‌ها و تئوریسین‌های جریان اصلاحات در یک سرگردانی و فقر شدید در تولید راهبرد، تاکتیک، انگاره و گزاره به سر می‌برد، از فحوای انتقادات درونی جریان اصلاحات این‌گونه برمی‌آید که تئوریسین‌های جریان اصلاحات نیز به آفت توئیتری مبتلا شده و کنش سیاسی خود را از این دریچه پیگیری می‌کنند که در تضاد اساسی با کنشگری عمیق سیاسی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • م IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۰
  0 3
  هیچیشون هم نمیشه. سالم و سر حال. هر روز سر حال تر از دیروز. سال 1440: حجاریان درباره انتخابات پیش روی 4 سال بعد گفت.../تاج زاده در سال 1460: توئیت درباره روابط ایران با شرق و ...
  • سوخته IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۰
   8 0
   کی میشود این جهنمی ها را پای دار مجازات ببینم البته با سردسته شان
  • IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۰
   0 0
   اصلاح طلبان تهوع آور لِنگ لَنگ جمهوری اسلامی ایران در مسیر پیشرفت!!!!
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۰
  9 0
  خدا لعنت کنه کسانی که اجازه دادن اینستاگرام صهیونیستی تبدیل به پلت فرم اول ایرانی‌ها بشه.
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۰
  7 1
  سعید حجاریان:"اصلاح طلبان سخنانشان را از گلوی سلبریتی ها می زنند" حجاریان، جلایی پور و تاجزاده سلبریتی هاتون که کلاهبردار از خواهرشون دراومدند، شرم کنید و اگر شرف دارید از مردم عذر خواهی کنید
  • حاجی از سه راه جوبشور IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۰
   6 1
   کی میشه دیگه ریخت این افرادی که اسم بردی رو نبینند مردم.
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۰
  1 1
  صلاح طلبان فاسد کابوس تمام نشدنی هرشب ملت ایران
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۰
  4 0
  سهم نسلهای انقلاب را خوردن😛آروغ میزنن دزدان انقلاب
 • IR ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۰
  0 0
  والبته حق انهاراهیچکس به اندازه اسراعیل ادا نکرد کهانها راسرمایه های خود داخل ایران خواند وماقدر مطهرات را بادیدن این نجاسات دوچندان میبینیم
 • ش. AE ۱۹:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۰
  0 0
  این قیافه ها رو دیدن کفاره داره مشرق این مرده های متحرک چرا عکسشون میذاری
 • سامان صدری IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۰
  0 0
  کارآکتر کارتونی را دیده بودید؟ که مرتبا میگفت: من می‌دونم نمیشه!! اکثریت اصلاح طلبان امروزی، مرا بیاد آن کارآکتر میندازه!!
 • پرشیا IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
  0 0
  بیشتر شبیه عروسک‌های خیمه شب بازی نظام هستن. قدری بعیده چنین نظامی از پس این کوتوله های سیاسی برنیاد. ما ساده لوح بودیم که باور کردیم اینها پخی هستن :) لابد به یک دردی میخورن که هنوز هستن.
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
  0 0
  سرمایه های اسراعیل توروزینامه وسایتهای خبریشون مدام ازبرجام نکبت کهمملکت رافروختند وچک انراهم نتوانستن نقد کنند به دولت ایراد میگیرند که اگر برجام بد است چرا پیگیری میکنید کاری به بدهی ارباب نداشته باشید ای پلیدها ایا انچه راکه بابت برجام ازمملکت پرداختید میتوانید برگردانید اگر نه چرابدهی دشمن رادنبال کردن دلیل خوبی برجام میدانید تف به وجدان نداشته شما وطن فروشان کدخداپرست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس