کد خبر 1496502
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۲
جنجال تبلیغ زنانه از سوسیس تا سرویس بهداشتی

با ایده‌ای تحقیرآمیز، کاسه سرویس بهداشتی را دست دختری جوان با هفت قلم آرایش داده و عکس تبلیغاتی می‌گیرند. یک بار شیلنگ سرویس بهداشتی را دور گردن بانوی ایرانی می‌اندازند و باز هم تبلیغی دیگر.

به گزارش مشرق، در چند سال اخیر و با توسعه فضای مجازی استفاده ابزاری از زنان در تبلیغ بارها و بارها از سوی شرکت‌های مختلف تکرار شده است. از تبلیغ دور از عرف بستنی و حرکات اروتیک زن جوان تا تبلیغ شکلات. اما انگار هر چه بیشتر پیش می‌رویم نوع تبلیغات زننده‌تر و شان زن ایرانی مسلمان بیش از پیش زیرسوال می‌رود.

یک روز خانمی با هفت قلم آرایش و گریم را جلوی دوربین می‌نشانند و کاسه سرویس بهداشتی را دستش می‌دهند و از او عکس می‌گیرند برای تبلیغ. انگار این مدل تبلیغ به مذاق شرکت‌های لوازم بهداشتی خوش می‌آید. چون تصویر شلنگ دور گردن دختری جوان و این بار با آرایشی غلیظ‌تر تبلیغ دیگری است که تولیدکنندگان لوازم بهداشتی گمان کردند با چنین تصویری گل را زدند و قرار است آمار فروششان به شدت بالا برود.

جنجال تبلیغ زنانه از سوسیس تا سرویس بهداشتی
انتشار این تبلیغ در فضای مجازی سرو صدای زیادی به راه انداخت

*تیرخلاص با تبلیغ سوسیس

اما آخرین تبلیغ کارخانه تولید مواد خوراکی هم تیرخلاصی بود به جایگاه و شان زنان و مصداق بارزی از هتک حرمت بانوان ایرانی در دایره تبلیغات. یک شرکت مواد خوراکی برای تبلیغ کوکتل بندری از روبنده زنان جنوب استعاره گرفته و یک شعر را برای نمک کار ضمیمه آن کرده است. این تبلیغ علاوه بر زیرپا گذاشتن شان زن مسلمان که منجر به واکنش‌های تند و تیزی در فضای مجازی شد، موجب دلگیری بندرنشینان و زنان خطه جنوب هم شده است. اینکه طراحان شرکت‌های تبلیغاتی حق ندارند به بهانه تبلیغ به سنت‌ها و قومیت‌ها بی احترامی کنند.

هر چند شرکت مواد خوراکی در پی جنجال‌های پس از انتشار تصویر تبلیغ، در بیانیه‌ای اعلام کرد که تصویر تبلیغاتی، مورد تأیید این شرکت نبوده و بدون اجازه، توسط طراح آن و در صفحه شخصی او در یکی از شبکه‌های اجتماعی منتشر و بازنشر شده است.

جنجال تبلیغ زنانه از سوسیس تا سرویس بهداشتی
این اولین بار نیست که از زن ایرانی در تبلیغات استفاده ابزاری می شود

*سکوت و دیگر هیچ...

اما اینکه سازمان‌های مرتبط در برابر چنین تبلیغاتی که تصویر زن جوان را در کنار سرویس بهداشتی قرار می‌دهد، سکوت اختیار کردند هم جای سؤال و انتقاد دارد.

طراح یک شرکت با پوستری که در آن از روبنده استفاده می‌کند، جای صورت زن، کوکتل را زیر روسری طراحی می‌کند، به جز پایین آوردن شان زنان خطه جنوب حرمت حجاب را هم زیر سؤال می‌برد اما به جز چند پست و کامنت انتقادی اتفاق دیگری نمی‌افتد باز هم جای سؤال و اما و اگر دارد.

*حقارت تبلیغاتی

گویا خلاقیت سازندگان تیزرهای تبلیغاتی بدجوری ته کشیده است. یک زمانی کلیپ‌های تبلیغاتی یا همان پیام‌های بازرگانی با چنان ظرافت و زیبایی ساخته می‌شد که تا مدت‌ها نام آن برند در ذهن تماشاچیان می‌ماند و هر وقت برای خرید به مغازه‌ای می‌رفتند با یادآوری آن کلیپ در ذهنشان ناخوادآگاه سراغ آن کالا می‌رفتند. اما حالا چطور؟

جنجال تبلیغ زنانه از سوسیس تا سرویس بهداشتی
بر اساس قانون تبلیغات کشوری استفاده ابزاری از زنان، مردان و کودکان که نقش اصلی را در معرفی کالا و خدمات ایفا می‌کنند ممنوع است.

*قانون و استفاده ابزاری از زن در تبلیغات!

اغواگری و استفاده ابزاری از زنان در تبلیغات در حالی از حد گذشته که در قانون تبلیغات کشوری درباره حضور بانوان در تبلیغات توضیحات کاملی وجود دارد. اصل ۵۶ این قانون می‌گوید: «زن در نظام مقدس اسلامی از موقعیت ویژه‌ای برخوردار اسـت و قوانین و احکام مقدس اسلام برای زن جایگاه رفیعی را قائل است، لـذا استفاده از حضور خانم‌ها در آگهی‌های رادیو تلویزیـونی مسـتلزم اعمـال دقت‌های خاصی است و باید جایگاه زن مسلمان و شئون او مـدنظـر باشد.»

همچنین در اصل‌های ۵۷، ۵۸، ۵۹، ۶۱، ۶۲، ۶۳ هم به نوعی به این موضوع اشاره شده است، علاوه بر این در فصل هشتم قوانین و مقررات تبلیغات کشوری هم صراحتاً تأکید شده که: «استفاده ابزاری از زنان، مردان و کودکان که نقش اصلی را در معرفی کالا و خدمات ایفا می‌کنند ممنوع است.»

فصل نهم هم باز تأکید می‌کند که هرگونه استفاده ابزاری از زن در تبلیغات ممنوع است و آگهی‌ها نباید تداعی‌کننده ترجیح بین جنس مذکر و مؤنث باشد. باز هم در فصل نهم بند ب ۵ تاکید می‌شود که استفاده از جذابیت‌های جنسی در تبلیغات ممنوع است. با وجود قوانین مختلف اما شرکت‌ها، کارخانجات و مؤسسات با استفاده جنسیتی از زن به راحتی به همه این قوانین دهن کجی می‌کنند.

در اینکه امروز تبلیغات و وجود آن از ضروریات است، شکی نیست؛ اما اینکه از چه ابزاری برای معرفی کالا و خدمات در این راه استفاده می‌شود، اهمیت دارد. آثار فرهنگی مخرب استفاده از زن و زیبایی های او در تبلیغات بر کسی پوشیده نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  68 40
  حالا مثلا تو ايران خيلي به ما زنان اهميت ميدن
  • IR ۰۰:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   4 70
   ممکنه نظر ندی؟!
  • وطن پرست DE ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   6 83
   برو بابا وقتی خودتون دوست دارید اینجوری بچرخید دیگه زن ایرانی رو حلوا حلوا کردن حماقته. زن ایرانی وقتی ارزش داشت که عفت و حیا رو حفظ می کرد. در حال حاظر تو خیابون از این سوسیس بندری ها زیادن.
  • IR ۰۱:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   6 78
   نه تو غرب خوبه که از همه طرف بهتون تجاوز بشه
  • IR ۰۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   1 10
   همین تازگی ها ناهید کیانی برد
  • م. ناظر IR ۰۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   2 62
   بر فرض که اهمیت ندهند، عقل حکم میکند که نان فکر و اندیشه و هنرتان را میل کنید، نه اجرت بدن و جسمتان!!!
  • IR ۰۴:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   3 85
   در ایران زنان هرزه جایگاهی ندارند. ولی بانوان متشخص و با حیا همیشه مورد توجه بوده و جایگاهشان مورد احترام بوده و نیاز به حمایت بیگانگان ندارند.
  • IR ۰۶:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   3 75
   به امثال تو نه
  • IR ۰۶:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   4 65
   وقتی خودت به خودت بها نمیدی توقع نداشته باش کسی بهت بها بده!!!
  • IR ۰۷:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   3 70
   به امثال تو نبایدم اهمیت داد.
  • IR ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   3 55
   منظورت این نوع اهمیت است: زن ــــ بردگی ــــ مازادی ؟؟!!!!!
  • رضا IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   2 52
   په نه، در بلژیک به زنان اهمیت میدن که تو یک خیابان مخصوص، زنان را پشت ویترین در معرض نمایش قرار داده اند.
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  36 4
  من که مرد هستم از عکس گرفتن با کاسه سرویس بهداشتی خجالت میکشم. وای به حال زن. حیا زن باید بالا باشد.
  • IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
   24 38
   در مکتب لیبرالیسم غرب برای دیده شدن و کسب ثروت همه کاری مجازی انجام بدی ، شخصیت ، حجب و حیا ، عفت ، غیرت ... برای پیروان مکتب الحادی غرب معنی نداره
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  20 2
  واقعا خجالت و حیا خوب چیزیه. قدر و شان و منزلت زن را با این کارهای شنیع و کاسه سرویس بهداشتی پایین نیارید لطفا. ان شالله
 • IR ۲۳:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  21 1
  خلاقیت ذهن کاهش پیدا کرده است این بیشتر ضد تبلیغه و شرکت رو با خاک یکسان میکنه
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  22 6
  در دولت آقای رئیسی و قوه قضاییه آقای اژه ای قانون به کلی تعطیل شده است. قوانین به ته قفسه های بایگانی پرتاب شده و کسی سراغ آنها نمی رود.
  • IR ۰۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   0 11
   حرف الکی نزن
 • وحید IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  14 2
  وقتی از اسلام فقط حرفش هست و همه کارای مسئولین مدل غربیاست مسئولای ما لیبرال و مردم به دین ملوکشان
  • IR ۰۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   0 9
   حرف الکی نزن یه عده اندک رو به کل تعمیم نکن
 • IR ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  1 2
  وای من از تو جمع میخوام پاشم برم دستشویی خجالت میکشم بعد این زنها سنگ توالت تبلیغ میکنن 🫣😲😂😂چشم نخورین یه موقع با این تبلیغات تون 🧿🤣
 • IR ۰۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 8
  یه ژنه تو نیویورک با دو تا بچه با هوش مصنوعی ازدواج کرده! دنیای خل و چل ها هر روز داره بزرگتر میشه
 • IR ۰۶:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  0 1
  حالا چرا زنی که تبلیغ شیلنگ توالت کرده لباشو رنگ گوه زدن
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  0 1
  نه اینکه زنها از اینکارا خوشش نمیاد
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  1 9
  فقط شعار بدید زن زندگی آزادی همین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس