رابرت مالی: دنبال رسیدن به نتیجه دیپلماتیک با ایران هستیم

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای با یک رسانه آمریکایی گفت که واشنگتن دنبال رسیدن به نتیجه دیپلماتیک با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور است.

به گزارش مشرق، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای با NPR گفته واشنگتن به دنبال دستیابی به یک نتیجه دیپلماتیک با ایران در خصوص برنامه هسته‌ای این کشور است.

مالی در این مصاحبه با تکرار ادعاهای اثبات‌نشده علیه ایران گفت: «هدف ما رسیدن به یک نتیجه دیپلماتیک با ایران است که به صورت قابل راستی‌آزمایی تضمین کند که ایران نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

موضع‌گیری جدید رابرت مالی در حالی مطرح شده که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در بحبوحه اغتشاشات در ایران بارها گفته بود دیپلماسی با تهران در دستور کار کاخ سفید نیست. در آن زمان، رسانه‌ها گزارش دادند بایدن گفته مرگ برجام فرا رسیده اما کاخ سفید قصد اعلام آن را ندارد.

با وجود این اظهارنظر رسمی، گزارش‌های پراکنده رسانه‌های غربی نشان می‌داد دولت بایدن در محافل پشت پرده به تکاپو برای رسیدن به توافقی با ویژگی‌های مطلوب برای کاخ سفید ادامه داده است.

«لورا روزن»، تحلیلگر سیاسی و خبرنگار مسائل ایران در المانیتور هم در پایگاه «دیپلماتیک» موضع جدید رابرت مالی را عقب‌نشینی از مواضع کاخ سفید در زمان اغتشاشات توصیف کرده است.

او درباره این اظهارات می‌نویسد: «این اظهارات که با اظهارات جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ماه جاری همسو هستند بعد از چندین ماه تردید آمریکا برای ابراز تمایل به احیای دیپلماسی هسته‌ای با ایران مطرح می‌شوند.»

لورا روزن یادآوری کرده که مقام‌های آمریکایی به مدت چندین ماه عبارت «برجام روی میز نیست» را تکرار می‌کردند.

رابرت مالی در مصاحبه با NPR مدعی شده که در آخرین دور مذاکرات رفع تحریم‌های وین این ایران بوده که «به یک توافق بسیار واقع‌بینانه پشت کرد.»

آخرین دور مذاکرات رفع تحریم‌های وین مردادماه گذشته در وین برگزار شد اما این گفت‌وگوها از آن زمان به بعد دچار وقفه شد. شواهد زیادی نشان می‌دهند بی‌میلی دولت آمریکا برای توافق اصلی‌ترین عامل توقف مذاکرات بود.

تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا اصلی‌ترین دلیلی رویگردانی آمریکا از گفت‌وگوها بود.

جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها، اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام و رفع ادعاهای پادمانی آژانس اتمی را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.

رابرت مالی گفت: «ما امیدواریم بتوانیم این مسئله را از طریق روش‌های دیپلماتیک حل کنیم و آماده‌ایم که در این مسیر پیش برویم.»

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

رابرت مالی هم در این مصاحبه بر مبنای ارزیابی‌های اطلاعاتی در آمریکا به واقعیتی مشابه اذعان کرد، هر چند راه را برای بهانه‌جویی و اعمال فشار در پرونده هسته‌ای باز گذاشت.

او گفت: «جامعه اطلاعاتی ما این ارزیابی را به صورت علنی اعلام کرده که معتقدیم که در برهه کنونی آنها تصمیمی برای ساخت بمب نگرفته‌اند. ما به این ارزیابی بسنده نخواهیم کرد و به همین دلیل است که برایمان بسیار مهم است و رئیس‌جمهور بایدن به روشنی بیان کرده که اجازه نخواهیم داد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

رابرت مالی اضافه کرد: «ما از بازدارندگی استفاده خواهیم کرد تا برای آنها روشن کنیم که چنانچه به این نتیجه برسیم که دارند گام‌هایی در راستای تصمیم برای ساخت بمب برمی‌دارند همه گزینه‌ها روی میز است؛ اما ما علاوه بر آن دیپلماسی را هم دنبال خواهیم کرد چون فکر می‌کنیم که قابل تأییدترین و بادوام‌ترین مسیر برای جلوگیری از دستیابی آنها به بمب است.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ساس IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  8 8
  روزی برسد که ایران به همه سلاح های متعارف و غیر متعارف جهان دسترسی و توان کنترل تخریب آنها را داشته باشد
 • مطلع IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  5 4
  اگه میتونید عجله کنید برای یک آزمایش انفجار هسته ای .تا سلاح اتمی را نساختیم هیچ رابطه ای با غرب شکل نخواهد گرفت والسلام
 • حسین IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  فریب یانکی های گرگ صفت را نخورید ،به محض توافق دوباره تحت عناوینی چون حمایت از روسیه و حقوق بشر تحریم های گسترده ای را علیه ایران اعمال خو اهند کرد ،تنها راه تضمین امنیت کشور ساخت سلاح اتمی هست ،توافق ها برایی قدرت های جهانی کاغذ پاره ای بیش نیستند.
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  چی بهتون پیشنهاد داد حکومت ایران ...
 • سیدمسعود قائم مقامی IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  4 3
  وقتی بعضی شیطان را گول میزنند، آمریکا را هم می توانند فریب بدهند.
 • ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  8 2
  مگر همین ریاکاران نمی گفتند با ایران مذاکره نمی کنیم یعنی به همین آسانی دوستان بی راده و گوش به فرمانشان در ایران را فروختند ؟خخخخخ
 • مسعود IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  این حاکمیت ریاکار دارد مردم را بازی می دهد .حاکمیت فرزند ناخلف امریکا به رهبری کارتر است امریکا این ها را بقدرت رسانده و خودش هم پشتیبانش است . همه این ها جنگ زرگری است .همان طور که طالبان را بقدرت رساند این حکومت مترسکی در منطقه است تا غرب اسلحه بیشتری بفروشد .
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  8 2
  چقذر راحت صد و هشتاد درجه تغییر موضع میدن ؛ این دقیقا از خوی شیطانی آنها سر چشمه میگیرد هیچ وقت قابل اعتماد نیستند .
  • رضاc IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
   0 0
   همه جای دنیا همین است.که براساس منافع ملی شون و شرایط تصمیم بگیرن ما براساس منافع ملی برادران روس تصمیم میگیریم
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  امریکا باید اعتراف کند وبگوید غلط کردیم از برجام خارج شدیم ودرکتاب گینس ثبت شود
 • محمد IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  به نظرات مردم هم احترام بکذاریم
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  تا تفکر مثل شما ها باشد نتنها ایران بلکه خاورمیانه شاید هم دنیا ازام و صلح نخواهد داشد افکاز شما متحرف شده
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  3 0
  آمریکا بارها نشان داده قابل اعتماد نیست. دیگه باید چی کار کنه یه عده تو این مملکت این رو بفهمن؟آمریکا یک مقام رسمی کشور ما رو شهید کرده این موضوع عین تجاوز رسمی به کشور ما است. دیگر باید به جای وقت تلف کردن و بازیچه آمریکا شدن فقط به حذف سلطه اقتصادی و سیاسی این کشور خبیث فکر کنیم و چاره ای در پیش بگیریم.
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  3 52
  اغتشاشاش 😳 فکر کنم اعتراضات مردمی بود
  • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
   0 0
   مردم چاقوکش و قمه کش هستند؟!!
  • IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
   1 1
   تو اعتراضات شونصدتا بانک رو آتش نمی زنن و دهها پلیس رو شهید نمی کنن. وحشی های اغتشاشگر همه این وحشیگری هارو کردن.
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  امیدوارم سران نظام به خودشون بیان و دیگه شاهد اعتراضهای مردم نباشیم این مردم حق دارن اعتراض کنند نویسنده محترم لطفا با کلمات بازی نکن وجمله اغتشاش تصیح کم
 • محسن IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  توافق با آمریکا به زودی با آمدن ترامپ لغو میشه اما اینبار آمریکا که عضو برجام خواهد شد مکاننیسم ماشه رو فعال میکنه
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  1 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  سال 88 به بعد دارد تکرار می شود دوباره آیا؟ که هم باج دادید و تحریم بیشتر؟ آمریکا خوب بلد هست وقتی تحریم هایش کم اثر می شود دوباره بیاید برای توافق و شما هم مثل همیشه‌!!! اوکراین یادتون نرود یا شعار نه غربی بی و نه شرقی !!!
 • Omid IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  مستعمره امریکا شدن شرف داره به روسیه و چین شدن
 • حاجی اذری IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  0 0
  این نظربسیار ضعیف وساده لوحانست آمریکا دراغتشاشات هرچه می‌توانست انجام داد وضررهای مالی وجانی واجتماعی زد ولی به هدف نها/یش نرسید حالا این روباه حیله دیگری دراندیشه دارد ساده لوح نباشید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس