مسکو: آمریکا تسلیحات بیولوژیک در اوکراین تولید می‌کند

وزارت دفاع روسیه ضمن اشاره به فعال بودن آزمایش‌های بیولوژیک نظامی آمریکا در اوکراین، گفت که واشنگتن اهداف بلندمدتی برای استفاده از اینگونه تسلیحات علیه رقبای راهبردی خود تعیین کرده است.

به گزارش مشرق، بعد از هشدارهای مکرر روسیه درباره وجود آزمایشگاه‌های تحقیقاتی نظامی آمریکا در اوکراین برای تولید تسلیحات بیولوژیک، مسکو امروز (جمعه) از کشف اسناد و مدارکی که اثبات‌کننده وجود اینگونه آزمایشگاه‌ها در اوکراین است، خبر داد.

«ایگور کریلوف» رئیس بخش دفاع شیمیایی، رادیواکتیو و بیولوژیکی وزارت دفاع روسیه گفت که اطلاعات به‌دست آمده توسط نیروهای روسی در میدان جنگ با اوکراین، بار دیگر ثابت می‌کند که آمریکا در حال تولید سلاح‌های بیولوژیک در خاک این کشور است.

پیش از این دولت روسیه گفته بود که آمریکا به صورت محرمانه برنامه آزمایشگاه‌های زیستی در اوکراین را مجدداً از سرگرفته است و هم‌اکنون بر روی ساخت تأسیسات مخفی جدید و آموزش پرسنل متمرکز شده است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، کریلوف طی نشست خبری در مسکو توضیح داد: «وزارت دفاع آمریکا به طور فعال در حال تحقیق روی این آلودگی‌های مهم اقتصادی در خارج از قلمرو خود در آزمایشگاه‌های بیولوژیکی واقع در امتداد مرزهای مخالفان ژئوپلیتیکی خود است. این یک بار دیگر تأیید می‌کند که ایالات متحده در حال تولید اجزای سلاح‌های بیولوژیکی خارج از قلمرو خود، از جمله در خاک اوکراین است».

وی با بیان اینکه نیروهای روسی اسنادی را از یک آزمایشگاه در منطقه حفاظت‌شده زیست‌محیطی «آسکانیا-نووا» در استان خِرسون کشف و ضبط کردند، گفت که این اسناد تأیید می‌کند «مؤسسه دامپزشکی تجربی و بالینی خارکیف» روی پروژه‌های بیولوژیکی نظامی پنتاگون موسوم به «Pi-۴۴۴» و «Yu-Pi-۸»، و همچنین آماده سازی برای اجرای پروژه «Flu-Fly-Way» فعالیت کرده است.

این مقام ارشد وزارت دفاع روسیه اظهار داشت: «هدف از این پروژه‌ها ارزیابی شرایطی است که در آن انتقال پاتوژن‌های عفونت‌های مهم اقتصادی، غیرقابل کنترل شده و آسیب‌های اقتصادی و خطرات امنیت غذایی ایجاد کند. افزایش بروز آنفولانزای پرندگان در روسیه نگرانی‌ها را درخصوص مرگ دسته‌جمعی پرندگان به دلیل آزمایشات بیولوژیکی در اوکراین در سال ۲۰۲۱ افزایش می‌دهد».

با این حال وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این گزارش‌ها مدعی شده بود آزمایشگاه‌های بیولوژیک این کشور در اوکراین مصارف صلح‌آمیز دارند و هدف آنها ساخت سلاح نیست.

طبق این گزارش، کریلوف با بیان اینکه تلفات همزمان پرندگان در غرب روسیه به دلیل آزمایشات مداوم و بی‌توجهی به الزامات ایمنی در اوکراین است، گفت: «ما درباره افزایش بروز آنفولانزای پرندگان در روسیه و کشورهای اروپایی نگران هستیم. به گفته سازمان جهانی سلامت پرندگان، این بیماری دیگر در تمام طول سال ظاهر می‌شود از سال ۲۰۲۱ خسارات ناشی از آن از ۳ میلیارد یورو فراتر رفته است».

وی ضمن اشاره به جمع‌آوری شدن سویه‌هایی از ویروس آنفلوانزای پرندگان توسط محققان آزمایشگاه واقع در منطقه حفاظت‌شده آسکانیا-نووا در خِرسون پیش از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، تصریح کرد که این سویه‌ها بر سد میان‌گونه‌ای غلبه کرده و سرایت‌پذیری بسیار بالاتری دارند.

به نوشته اسپوتنیک، این مقام نظامی روس همچنین تاکید کرد که بر اساس واقعیت‌ها و حقایق بدست آمده، آمریکا از اوکراین به عنوان پایگاهی برای استقرار نیروهای ناتو استفاده کرده و مؤسسه تحقیقات نظامی «والتر رید» بر پروژه‌های بیولوژیکی نظامی موسوم به «U-Pi-۱» و «U-Pi-۲» نظارت داشت که طی آن مجموعه‌ای فعال از زیست‌ماده از مردم اوکراین جمع‌آوری شد.

پیش از این نیز «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه با غیرقابل قبول خواندن آزمایش‌های بیولوژیک نظامی آمریکا در همسایگی این کشور، گفته بود که مدارک آزمایش‌های بیولوژیک آمریکا در اوکراین را ارائه می‌کنند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ایرانی عصبانی AU ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  0 0
  خبر تازه ای نیست. کشور کثیف امریکا در مورد ویروس کوید نیز مورد نظر بوده است. تحقیقات مقامات جمهوری خواه امریکایی نیز که دکتر فاچی را به تحقیقات بیماریهای ویروسی/میکروبی در ازمایشگا هشان در چین متهم میکردند اکنون بنظر میرسد صحت این نظر را از سرویسهای امنیتی خودشان دریافته و خفه خوان گرفته اند. و با بازنشستگی دکتر فاچی و عدم پیگیری انها تغریبا همه جوانهات را در مورد باز کردن این پرونده و امدن ان به افکار عمومی را بسته اند
 • ایرانی عصبانی AU ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  0 0
  خبر تازه ای نیست. کشور کثیف امریکا در مورد ویروس کوید نیز مورد نظر بوده است. تحقیقات مقامات جمهوری خواه امریکایی نیز که دکتر فاچی را به تحقیقات بیماریهای ویروسی/میکروبی در ازمایشگا هشان در چین متهم میکردند اکنون بنظر میرسد صحت این نظر را از سرویسهای امنیتی خودشان دریافته و خفه خوان گرفته اند. و با بازنشستگی دکتر فاچی و عدم پیگیری انها تغریبا همه جوانهات را در مورد باز کردن این پرونده و امدن ان به افکار عمومی را بسته اند
 • ایرانی عصبانی AU ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
  0 0
  دولت کثیف امریکا همواره از زمان بعد از جنگ دوم جهانی به بعد به یک دولت ضد بشری تبدیل شده که از هیچ عاملی جهت دست یابی به نیات امپریالیسمی خود ابا ندارد. ازمایشگاهای ویروسی و بیولیژیکی این حکومت ضد بشری چیز جدیدی نیست و اخبار انرا هر شخصی میتواند گوگل کند. مهمتر انست که این رژیم در بسیاری از کشورهای جهان اینگونه ازمایشگاهای سلاهای بیولوژیکی و شیمیایی را هدایت و همایت میکند.
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۴
  0 0
  عامل تولید و انتشار ویروس مرگبار کرونا در کشور اسرائیلی اوکراین ترامپ و حزب جمهوری خواه آمریکا که حمال اسرائیل است و کشور عامل .اسرائیل است تا کل مسیحیان اروپا را که ژن هدف هستند را با ویروس کرونا نسل کشی کنند و انتقام کشته شدن شش میلیون یهودی را که اروپایی ها در جنگ جهانی دوم کشتند را بگیرند. ترامپ خائن به ملت امریکاست و عامل اسرائیل است ودشمن آمریکا و ملت آمریکا ترامپ خائن آنقدر برای اسرائیل نوکری وخوش خدمتی کرد که قدس شریف را پایتخت اسرائیل کودک کش کرد و اسرائیل را گسترش داد با پیمان ابراهیم و آمریکا را هرچه بیشتر منزوی و کوچک کرد. ترامپ یک یهودی اسرائیلی است ونه یک مسیحی آمریکایی. ترامپ باید به جرم کشتن یک میلیون آمریکایی با ویروس کرونا توسط دادگاه قضایی آمریکا در دم اعدام شود. و قیومیت کشور اسرائیلی اوکراین به یک کشور صالح سپرده شود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس