کد خبر 1492328
تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۹
غنی نژاد

نحوه مناظره موسی غنی‌نژاد از حامیان لیبرالیسم و نوع تحلیل‌های نشریات زنجیره‌ای درباره دو مناظره اخیر وی، مصداق کامل عوام‌فریبی، فرار به جلو به جای پاسخگویی و پروپاگاندای رسانه‌ای است.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون خبر ویژه خود نوشت: اخیراً شبکه چهار سیما میزبان مناظره موسی غنی‌نژاد و علی علیزاده مقیم لندن بود. پیش از آن هم دکتر غنی‌نژاد و پروفسور مسعود درخشان در شبکه افق مناظره کردند. در هر دو گفت‌وگو، غنی‌نژاد که از همفکران و رفقای نزدیک برخی مدیران ارشد دولت‌های هاشمی، خاتمی و روحانی بوده، به جای پاسخگویی درباره آورده (خسارت‌ها) مدیریت اشرافی لیبرالی، ژست انتقادی گرفته و به تخطئه جمهوری اسلامی پرداخت.

در کنار این رویکرد مغالطه‌ای (فرار به جلو)، اقدام نشریات زنجیره‌ای نیز در نوع خود جالب بود؛ به این نحو که فارغ از محتوای مناظرات سعی کردند، تیترهای القایی، غنی‌نژاد و لیبرالیسم را پیروز مناظره جا بزنند آنها پس از مناظره اول، عناوینی مانند عنوان‌های ذیل را در تیترهای نخست خود گنجاندند:

- مناظره علم و شعار (آفتاب یزد)

- جدال علم و ایدئولوژی (روزنامه سازندگی)

- شکست اسناد (تیتر روزنامه هم‌میهن متعلق به کرباسچی، علیه پروفسور درخشان و به نفع غنی‌نژاد)

پس از مناظره اخیر نیز روزنامه‌های یاد شده با انتخاب تیتر و عکس‌های درشت، سعی کردند غنی‌نژاد و لیبرالیسم را پیروز مناظره جا بزنند:

- سازندگی: «در ستایش آزادی». مناظره غنی‌نژاد اقتصاددان با علیزاده تحلیل‌گر لندن‌نشین که سخنانش بوی پوپولیسم می‌دهد، نشان از برتری لیبرال‌ها بر سوسیالیست‌هایی است که سعی می‌کنند به اتهام زدن بر سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان، اقدامات هزینه‌زای دولت را نادیده بگیرند.

- هم‌میهن: پیروزی آکادمی، پیروزی استاد.

- آفتاب یزد: جدل منطق و پریشانی.

روزنامه سازندگی در تحلیل القایی خود نوشت: باز هم مناظره و باز هم موسی غنی‌نژاد و باز هم برتری اندیشمند لیبرال بر سوسیالیست پوپولیست. این دومین مناظره‌ای بود که در یک ماه گذشته به میزبانی سیمای جمهوری اسلامی برگزار شد و طی آن مهمانی که اندیشه لیبرال را نمایندگی می‌کرد، دو مهمان مدافع سوسیالیسم را کیش و مات کرد. در مناظره اول که دو هفته پیش برگزار شد، ‌موسی غنی‌نژاد در شبکه افق شبی به یادماندنی برای مدافعان اقتصاد آزاد خلق کرد. او در این مناظره، مسعود درخشان- از نظریه‌پردازان اقتصاد اسلامی- را مغلوب کرد. مهاجرانی وزیر پیشین ارشاد و فرهنگ اسلامی که در لندن زندگی می‌کند در واکنش به این مناظره نوشت: مناظره غنی‌نژاد و علیزاده را دیدم. دو بار هم دیدم. غنی‌نژاد عمیق، منطقی، منسجم و صمیمانه (بود) و علیزاده؛ سطحی، غیرمنطقی، پراکنده و پریشان.»

آفتاب یزد هم ذیل عنوان باسمه‌ای «جدل منطق و پریشانی» نوشت: «غنی‌نژاد در یک مناظره دیگر پیروز میدان بود. او در مناظره قبلی هم پیروز شد؛ آنجا که درخشان نه تنها حریف علم و دانش او نشد، بلکه از در توهین هم درآمد. اما خب همیشه علم و دانش پیروز است»!

روزنامه اعتماد هم از قول غنی‌نژاد تیتر زد لیبرالیسم در ایران شوخی است و ما در ایران اقتصاد دستوری و سرمایه‌داری رفاقتی داریم، ‌نه اقتصاد بازار آزاد.

در این میان روزنامه هم‌میهن متعلق به غلامحسین کرباسچی- که دوستان و هم‌حزبی‌هایش متولی چهار دولت به مدت ۳۲ سال بوده‌اند- با القای پیروزی غنی‌نژاد، او را سخنگوی عقل معرفی کرد و نوشت: «از سعدی علیه‌الرحمه نقل است که: «دانا چو طبله عطار است خاموش و هنرنمای و نادان خود طبل غازی بلندآواز و میان تهی». و این گفتار، در دورانی که اهل عقل از دایره سیاستگذاران و کارگزاران رانده شده‌اند و از دانشگاه‌ها نیز در حال رانده شدن‌اند، بیشتر به یاد می‌آید.

یک طرف دقیق و منطقی اما دیگری در سطح سیر می‌کرد. بحث‌های یک طرف منسجم بود،‌ اما طرف دیگر پراکنده‌گویی می‌کرد و هر لحظه از یک شاخه به شاخه دیگر می‌پرید. یک طرف آکادمیک بحث می‌کرد و دیگری در مقام دفاع از ایدئولوژی خود در مناظره حاضر بود. یک طرف دلسوزانه و در مقام معلمی گفت‌وگو می‌کرد، اما دیگری انگ می‌زد و پرخاش می‌کرد. در نهایت یک طرف قصد روشن کردن دیدگاه‌های اقتصادی را داشت و قصد دیگری غالب کردن عقیده خود به جای مباحث اقتصادی بود.»

یادآور می‌شود از همفکران و دوستان صمیمی نیز چون عباس آخوندی، مسعود نیلی و برخی دیگر از مدیران و تصمیم‌گیران ارشد دولت‌های هاشمی، خاتمی و روحانی بوده و با این حال غالبا با تردستی، به‌جای اینکه دوباره خسارت‌های پدیده آمده از سوی همفکران و دوستان نزدیکش سخن بگوید، ژست انتقاد به خود می‌گیرد. به‌عنوان مثال عباس آخوندی از دوستان و همفکران کاملا نزدیک غنی‌نژاد است که پنج سال افتضاح مدیریتی وی در دولت روحانی کاهش شدید تولید مسکن، به افزایش حدود ۸۰۰ درصدی قیمت مسکن منتهی شده و با این حال، آخوندی همچنان از موضع لیبرالی، به نقد و انتقاد حکمرانی در جمهوری اسلامی می‌پردازد، حال آنکه خود وی در طول این چهار دهه- به استثنای برخی سال‌ها- نوعا وزیر و معاون و مدیرکل بوده است. بامزه اینکه در فضای مجازی، توئیتی از آخوندی منتشر شده که کنار عکس دو نفر با غنی‌نژاد نوشته: درود بر #آزادی و #آزادی‌خواهی.

غنی‌نژاد در حالی در مناظرات اخیر به اقتصاد دستوری حمله کرده که چنان‌که گفته شد نزدیک‌ترین رفقای وی سکاندار اقتصاد و مدیریت دولت بوده‌اند. او ضمنا درباره مداخلات چشمگیر دولت در حوزه‌های اقتصاد و فرهنگ و سیاست در کشورهای لیبرال غربی کاملا ساکت است و حال آنکه لیبرالیسم را نه در خیال و خلأ و توهم و شعار، بلکه باید به شکل مصداقی و روی زمین جست؛ در انگلیس و آمریکا و فرانسه، در شکاف‌های طبقاتی و فقر و دوقطبی‌شدگی گسترده، در سرکوب‌های پیدا و پنهان سیاسی و رسانه‌ای، در محدودیت رسانه‌ای، در حدود ۵۰ میلیون کارتن‌خواب نیازمند کوپن غذا در آمریکا، در محدودیت شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ای با کمترین بهانه‌ها و...

گفتنی است غنی‌نژاد در مناظره قبلی هم ضمن ترور شخصیت شهید مظلوم دکتر بهشتی(ره)، انگ «چپ مصدقی» به آن شهید زد و حال آنکه گروهک‌های چپ التقاطی در اوایل انقلاب، برای ترور شخصیت مشابه، شهید بهشتی را لیبرال جا می‌زدند و سرانجام هم آن شهید والامقام را در بمب‌گذاری جنایتکارانه ۷ تیر ترور کردند.

در شناخت شخصیت غنی‌نژاد، صرف‌نظر از اینکه به نوشته روزنامه هم‌میهن سوابق چپ داشته و بعدا لیبرال شده، همین بس که قبلا در گفت‌وگویی، ضمن انتقاد از ملی شدن صنعت نفت در مقابل استعمار انگلیس و آمریکا گفته بود: بهتر بود شرکت نفت ایران و انگلیس باقی می‌ماند و ایران با مذاکره سهم مناسبی از درآمد نفتی کشور را به دست می‌آورد... ملی شدن صنعت نفت با مدلی که اجرایی شد منجر به انزوای ایران در دنیا شد. او در مناظره قبلی هم به‌جای اشاره به کودتای ۲۸ مرداد و سپس تدارک کودتا و براندازی علیه انقلاب توسط لانه جاسوسی، تسخیر سفارت آمریکا را به چپ نسبت داده و ملت ایران را مقصر وانمود کرده بود.

اجمالا اینکه منطق آقای غنی‌نژاد در کنار بانیان کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ (سازمان سیاه و MI۶ و مزدورانش نظیر فضل‌الله زاهدی) و منطق برچسب زنانه و تروریستی گروهک‌های تروریست و برانداز قرار می‌گیرد و هم‌افقی مدعیان غربگرای لیبرالیسم با وی و امثال وی نیز عجیب نیست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 5
 • سید IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  8 5
  در حالی که خود یانکی ها امروزه اذعان دارند که دولت مصدق را با کودتای آمریکایی ساقط کردند، این مثلاً استاد دانشگاه آن حرکت را کودتا نمی داند و جالب تر آن که لیبرالیسم کودتاگر یانکی ها را عین دمکراسی هم می داند! و در زمانی که غرب علیه ایران جنگ اقتصادی راه انداخته است و حتا دارو و نیازهای پزشکی راهم بر ایران تحریم کرده است، این مردک خواهان عدم مداخله دولت در رفع نیازهای اولیه ملت است! معلوم است که هدفش چیست؟! به خاک سیاه نشاندن ملت تا مثلاٌ به زعم وی شاید حکومت را سرنگون کنند! مانند آن چه را که دوست وی یعنی آخوندی برای مسکن اجرا کرد!!!
  • عباد IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
   1 1
   عزیز دل شما اشتباه گرفتید. در این تفکر می‌گوید خود ملت نیازهایشان را برآورده کنند. ربطی به این ندارد حکومت ملت را رها کند. اون تفکر اگر فقیری برو بمیر واسه جایی دیگه‌اس. اینجا می‌گه حکومت دست از دخالت بردارد. مثلا اقتصاد را آزاد کند تا این اقتصاد مافیایی از بین برود.
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  7 4
  دفاع از غنی نژاد و حمله به علی نژاد توسط این جماعت قابل پیش بینی بود و چیز عجیبی نبود. دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید
 • اهبرخان IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  5 1
  شنیده ها حاکی از ان بود که یکی از علل اقتصاد دستوری همین غنی نزاد در بحث بورس بوده است. اقای غنی نژاد جوابتون چیست
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  3 1
  مگر فرزندان برده داران بزرگ جهان در آمریکا می خواهند در دنیا آزادی باشد؟
  • IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
   0 1
   غنی نژاد از اقتصاد دستوری میگویید الان اگر شرکتی یا فردی ماشین الات صنعتی یا خودرو با کیفیت تولید کند و مثل قالیبافهای بی رقیب ایرانی بهترین فرش را ببافد و با قیمت خودش بفروشد دولت با او کاری دارد ؟ الان با بساز بفروشها کسی کاری دارد ؟ در حقیقت همانطور که در مناظره با درخشان هم نمود داشت اینها ایمان به خدا ندارند نوادگان ساسانیان قارون و نوچه های استکبار امریکایی هستند دوست دارند با رنج و تلاش و زحمت بندگان خدا بالا نشینی و برترجویی و علو داشته باشند لذا چون در ایران عرضه و توان ساخت محصولات تکنولوژیک مطابق استاندارد روز دنیا را ندارند میخواهند از طریق ارزاق خلق الله و انحصار تخم مرغ و مرغ ومیوه ثروت قارونی بیاندوزند و مردم را به اسیری و بردگی بگیرند و از هرگونه مداخله و نظارت دولت ازاد باشند لذا برای نان و اب مردم نسخه عرضه و تقاضا و بازار ازاد میپیچند
 • بشار عبدالواحد IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  1 5
  زنده باد لیبرال و طالبان
  • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
   2 2
   وهابی طرفدار مولوی عبدالخبیث بی مغز و دیگر هیچ
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  6 4
  ان شاءالله، به برکت خون شهدا و دعای امام زمان (عج ) ریشه ی کارمندان غرب و آمریکای تروریست بخشکد
 • بلاش IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  2 3
  غنی نژاد پیروز مناظره بود . طرف مرتب میگفت حضرت امام فرمودند و از خودش چیزی نداشت واسه ارائه!!!
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
   1 1
   بنده خدا سالمند شده توان مناظره نداشت نه اینکه چیزی نداشته باشد همانجا باید به این بیخدای کدخداپرست که از او کتابی در باب اقتصاد اسلامی طلب میکرد قران را نام میبرد با ده ها امر و نهی اقتصادی و توصیه اخلاقی بر خلاف مکتب مال اندوز و تبلیغات محور اینها
 • علی اقا IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  0 0
  اونا قدرت رسانه ای دارن و نشون دادن. شما هم اگه توان رسانه ای دارید نشون بدید هر چند من هر دو مناظره رو دیدم و الان غنی نژاد ها و طرفدارانش بر جامعه و اوضاع اقتصادی سوارن وحتی مجلس و دولت در سیتمی دارن ایفای نقش میکنن که خروجی اش یک اقتصاد لیبرالی هست
 • علی IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  1 1
  بذارید این گونه مباحثات بیشتر و گسترده تر شود تا مردم و نخبگان خودشان قضاوت کنن.
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  3 2
  اینا برن امریکا که عاشق اش هستن...ایران می خواد ازاد ومستقل باشه....انزوا بسیار هم عالی است....مگه حالا منزوی نباشی چه گلی به سرت می زنن...به نام تمدن اموالت را غارت می کنن...بعد حق توحش هم می گیرن
  • عباد IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
   3 0
   نتیجه انزوا سقوط هر تمدنی هستش. تمدن باید پویا باشه. یکی از علل برتری آمریکا اینه که بر جهان سلطه می‌کنه. اگر انزوا می‌خوای بفرما کره شمالی بهترین نمونش. مردمش نه برق دارن نه گندم.
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  5 3
  مغلطه نکنید بازی را باختید. غنی نژاد علینزاد و درخشان را ناک اوت کرد. سیستم لیبرال کامل نیست اما صدشرف دارد به این اقتصاد خصولتی که پدرمردم را درآورد
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
   0 0
   همانطور که غنی نژاد گفت در زمان پس از انقلاب واژه ی"لیبرال"تبدیل به یک ناسزای سیاسی شده است بدون اینکه از معنا و محتوای حقیقی آن درکی وجود داشته باشد. با هوچی گری و آسمان ریسمان بافتن می خواهند حرفشان را به کرسی بنشانند
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  0 1
  لیبرال ها انقدر پررو و گستاخ هستن که مثل و مانندی براشون پیدا نمیشه نمونه اش عباس آخوندی با افتخار بی عرضه ترین و نا کارآمدترین وزیر دوران انقلاب اسلامی بوده. مردک با افتخار میگفت یک آجر هم روی آجر نگذاشتم بعدالان داره از لیبرال ها دفاع میکنه!!؟
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  0 1
  ای بابا ..بنیان گذار و مغز متفکر اقتصادنئو لیبرالی خودش چندسال پیش گل درشت نوشت اشتباه کردم !!!؟ اما توی ایران هنوز یه سری ولکن نیستن
 • امیر IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  1 1
  به قول آقای غنی نژاد این اقتصاد لیبرال کو؟ یکی به ما نشون بده ما هم بفهمیم بنده های خدا یکم شعور داشته باشید چه ربطی به وابستگی داره از شیر مرغ تا جون آدمیزاد همه چی دستوریه کدوم اقتصاد لیبرال؟ کدوم آزادی عمل یه مشت احمق دور هم جمع شدن مملکت و به فنا دادن امثال اون ابله علیزاده رو هم فرستادن لندن ازشون تعریف کنه جمع کنید بابا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس