تسلیت سرلشکر باقری در پی درگذشت پدر امیر دریادار خانزادی

رئیس ستاد نیروهای مسلح گفت: عقب‌نشینی فرارگونه آمریکا از افغانستان و عراق و فرسودگی ارتش آمریکا را مشاهده کردیم و آمریکا نسبت به قبل ضعیف‌تر شده است.

به گزارش مشرق، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای همایش بین المللی هندسه نظم جدید جهانی که صبح امروز در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد طی سخنانی، اظهار داشت: از یک سال قبل که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌ای عزیز ضرورت بررسی تغییر نظم جهانی را مطرح کردند دانشگاه عالی دفاع ملی با تلاش مقدمات برگزاری این همایش بین المللی را فراهم کرد، امیدواریم مطالعات انجام شده در مدت همایش این موضوع مهم را روشن و راهکارهای مناسبی برای آینده ترسیم شود.

سرلشکر باقری گفت: قواعد حاکم و نظام‌های جهانی و تاریخ گویای تغییر در نظم جهانی بوده و انتظار پایایی طولانی یک نظم امکان پذیر نیست، در قرون جدید دو بلوک غرب و شرق با دو جنگ جهانی به دنبال تصاحب منافع بیشتر بودند و پس از فروپاشی شوروی جهان تک قطبی از بین رفت و از آن زمان نظام جهانی در حال تغییر بوده و یک نظم جهانی ثابت شکل نگرفته است.

وی ادامه داد: پیروزی انقلاب اسلامی ایران یک استثنا بزرگ و یکی از مهمترین عوامل عدم شکل گیری حاکمیت مطلق آمریکا بر جهان بوده و این روند ادامه خواهد داشت.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: وعده خدا برای حاکم شدن صالحان بر جهان در قرآن کریم در آیات متعدد تکرار شده که نشان می‌دهد اراده الهی بر سرنگونی نظام‌های سلطه گر جهانی به دست صالحان است و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نشانگر همین جهت گیری در جمهوری اسلامی ایران است.

سرلشکر باقری با اشاره به خروج آمریکا از افغانستان و عراق، گفت: عقب نشینی فرار گونه آمریکا از افغانستان و عراق و هزینه بیش از ۷ تریلیون دلار در منطقه و نتیجه نگرفتن از آن و همچنین فرسودگی ارتش آمریکا را مشاهده کردیم.

سردار باقری اظهار داشت: تلاش برای رهبری مطلق بر جهان با شکست مواجهه شده است که نشانه‌های آن را در عقب نشینی فرار گونه از عراق و افغانستان و کاهش چشمگیر نیروهای نظامی آمریکا در غرب آسیا، سردرگمی آمریکا در استقرار در غرب آسیا، جنوب چین و غرب اروپا دیدیم. آمریکای امروز به طور چشمگیری نسبت به گذشته ضعیف‌تر و منزوی‌تر شده است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: اسرائیل غاصب در سراشیبی افول قرار گرفته و از شکست در جنگ ۳۳ روزه در عرصه‌های گوناگون دچار مشکلات اساسی است. اما در مقابل ملت مظلوم فلسطین و محور مقاومت در اوج قدرت و هماهنگی و حرکت رو به رشد در مسیر آزادی فلسطین هستند.

وی گفت: قدرت گیری اقتصادی چین و گرفتن قدرت اول اقتصادی در جهان از آمریکا و سرمایه گذاری در سراسر آسیا و بخشی از قدرت آفریقا و اروپا و افزایش قدرت نظامی نشانه مهم دیگری از تغییر در هندسه نظم و قدرت جهان است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: عبور روسیه از اعتماد به غرب و ایستادگی در برابر توسعه ناتو به سمت شرق حتی به قیمت درگیر شدن در یک جنگ و از سوی دیگر اصرار آمریکا بر ادامه جنگ حتی به قیمت انهدام زیرساخت‌های اوکراین و اصرار روسیه بر ایجاد یک منطقه حائل، به نظر می‌رسد این جنگ به سادگی پایان نیافته و با مسدود شدن مسیرهای انتقال کالا و انرژی به اروپا موجب ایجاد نگاه به شرق در روسیه خواهد شد.

آمریکا در مسیر افول قرار گرفته است

سردار باقری اظهار داشت: پیشرفت علوم جدید از دیگر ویژگی‌های جهان جدید است که آمریکا در این حوزه نیز دیگر سرآمد جهان نیست. آمریکا در مسیر افول قرار گرفته است و اگر اروپا و سایر هم پیمانان آمریکا خود را از زنجیرهای حمایت کورکورانه آمریکا رها نکنند، همراه با آن قهقرا خواهند رفت.

وی گفت: آسیا و شرق در مقابل زورگویی آمریکا هم نظر بوده و کشور ایران با دارا بودن موقعیت و منابع ممتاز دارای تاریخی سرشار از افتخار سربلندی ظرفیت بالقوه کم نظیری در رشد جهش گونه در سلسله مراتب قدرت جهانی دارا است.

وی گفت: قدرت بازدارنده نظامی در جهت دوستی و برادری با کشورهای همسایه و ایستادگی در برابر زورگویی آمریکا سپر امنیتی خوبی فراهم کرده و سیاست قطعی کشور برای توسعه صلح و دوستی با همسایگان و عدم چشم داشت به سرزمین و منافع دیگران بستر لازم برای بهره‌مندی کشورهای دوست از ظرفیت‌های ایران را فراهم کرده است.

سردار باقری اظهار داشت: نیروهای مسلح ایران از هم افزایی ارتش‌های بزرگ کشورهای آسیایی در قالب پیمان شانگهای برای شکل دهی به یک توان برتر صلح جوی جهانی، از تولید مشترک محصولات نظامی مورد نیاز استقبال کرده و در قبال ایفای نقش خود در امنیت منطقه پاسخگو است. رویکرد حضور نظامی آمریکا و همراهان اروپایی او را به ضرر منطقه دانسته و حق حاکمیت مردم فلسطین را به رسمیت شناخته و با تمام توان به آن کمک می‌کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 4
 • یزدان IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  12 6
  حالا که رو به افول هست چپ و راست داره میزنتون اگه تو اوج باشه چکار میکنه دیگه
  • IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   1 9
   کدوم زدن؟ داره میخوره
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  8 8
  خخخخخخخخخخخخخ
  • IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   0 9
   اثر سوزشه
 • بی نام IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  10 5
  جالبه همه رو به افولن بذارید حداقل دوتا کشور روبه افول نباشن
  • IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   0 7
   آمریکا شد همه کشورها؟
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  5 1
  شما ها را خداوند حفظ کند تهدید مدیران نالایق و نادان است مردم ببچاره شدند
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   1 2
   اولا مردم بیچاره نشدن دوما مدیران نالایق و نادان کم هستن سوما رای ترس از دیوارکشی یادمون نرفته
 • IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  5 1
  آمریکا با تحریم هاش ایران و منزوی و اقتصاد ایران و نابود کرده
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  3 0
  لابد ما روبه صعودیم
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  5 0
  آقای باقری شما که آدم باسوادی هستی این اظهارات شعارگونه از شما بعید بود
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  2 0
  خب ایران کجای این معادله قرار میگیره؟؟
 • ناشناس IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  6 0
  شما الان اطمینان داری که طالبان مهره سیا نیستند ؟؟ گروهی که پس از 3 سال مذاکره در دوحه با زلمای خلیل زاد این چهره شناخته شده سیا به توافق رسیدند ؟؟ پوتین هم همین اشتباه محاسبه را کردو تصور کرد کل ناتو و آمریکا فرو پاشیده و تا پاریس و برلین میرود و همه جا را هم تصرف میکند ... حضرت علی میفرماید دشمنان خویش را حقیر نپندارید ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس