کد خبر 1487157
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۵
نوجوان‌ها در محاصره تهاجم فرهنگی از خارج و داخل!/ وقتی کشف حجاب سلبریتی‌ها به کمک دشمن می‌آید

بعد از اغتشاشات سال گذشته روند کشف حجاب سلبریتی‌هایی که با پول و رسانه همین مملکت سلبریتی شدند، سیری تداومی داشته، معضلی که بیش از همه می‌تواند تاثیرات سوء بر قشر نوجوان داشته باشد.

به گزارش مشرق، بعد از اغتشاشات سال گذشته روند کشف حجاب سلبریتی‌هایی که با پول و رسانه همین مملکت به شهرت رسیدند، سیری تداومی داشته و هربار جنجال تازه به پا کرده‌اند، معضلی که بیش از همه می‌تواند تاثیراتی سوء بر قشر نوجوان داشته باشد. این موضوع تنها معطوف به رفتار و کنش زنان نیست و گاهی سلبریتی‌ها مرد بر این موضوع دامن می‌زنند. به طور مثال اظهارات اخیر رضا کیانیان در مراسم بزرگداشت آتیلا پسیانی مصداق روشنی از تشویق به قانون شکنی است، آن هم در وضعیتی که جامعه بیش از پیش به آرامش نیاز دارد.

مهدی سلحشور مداح سرشناس کشورمان درخصوص اظهارات کیانیان در مورد رعایت حجاب در فضای مجازی نوشت: عزیزان وزارت ارشاد، برای سلبریتی‌هایی که همچنان بر طبل قانون‌شکنی و کشف حجاب به عنوان حرام شرعی و سیاسی می‌کوبند چه برنامه‌ای دارید؟ مماشات با این افراد نتیجه‌اش فریب آن محدود دختر و پسر جوان می‌شود که کف خیابان برای نیات شوم این سلبریتی‌ها هنجارشکنی می‌کنند. از سرچشمه باید برخورد شود.

* سلبریتی تقلید می‌شود

سلبریتی امروز، در نقش یک رسانه عمل می‌کند و زمانی که هنجارشکنی می‌کند یا تشویق به قانون شکنی می‌بایست در قبال آن پاسخگو باشد.

زمانی که سلبریتی روسری از سر برمی‌دارد برخی نوجوانان حرکت و اقدام او را تقلید می‌کنند. شرح این مساله یا به زبان بهتر این معضل بسیار ساده است که بالاخره هر سلبریتی‌ای هوادارانی دارد و می‌تواند با بهره از همان هواداران به نوبه خود باعث تاثیرگذاری منفی و سهمی از اغفال داشته باشد. امروزه تحریک احساسات جمعی که تکمیل کننده هجمه شبانه‌روزی معاندین غربی بخصوص در فضای مجازی است، به امری سهل برای سلبریتی‌ها بدل شده و طبیعی است زمانی که سلبریتی روسری از سر برمی‌دارد برخی نوجوانان حرکت و اقدام او را تقلید می‌کنند و به همین سادگی تفرقه‌افکنی و تشویش اذهان کلید می‌خورد.

*تداوم نافرمانی از کتایون ریاحی تا شقایق دهقان

شقایق دهقان، بازیگر نقش‌های طنز، شب گذشته بدون حجاب در کافه‌ کتاب نشر ققنوس حاضر شد. وی همچون بسیاری دیگر از بازیگران زن که این روزها با پوشش غیرمتعارف و با تعمد به کشف حجاب در مراسم مختلف حاضر می‌شوند، شب گذشته بدون حجاب در مراسم مربوط به رونمایی یک کتاب در کافه‌کتاب نشر ققنوس حاضر شد ‌و در این مراسم سخنرانی هم کرد. تصاویر بی‌حجاب این سلبریتی به سرعت در فضای مجازی منتشر شد. روز قبل از آن نیز باران کوثری، بدون حجاب در مراسم تشییع پیکر حسام محمودی هنرپیشه تازه درگذشته سینما و تلویزیون شرکت کرده بود. اخیرا نیز در پی کشف حجاب افسانه بایگان و فاطمه معتمد آریا، دو بازیگر سینما و تلویزیون در مراسم نکوداشت آتیلا پسیانی برای آنها پرونده قضایی تشکیل و پرونده به دادسرای ارشاد ارسال شد. و به همین ترتیب این رخداد از همان دوران اغتشاشات آغاز شد و هرازگاهی سلبریتی‌ها مبادرت به کشف حجاب می‌کنند که بعضا با آن‌ها نیز برخورد قضایی صورت گرفته است. اما این راه چاره، قطعا برای رفع این معضل کفایت نمی‌کند.

 وقتی کشف حجاب سلبریتی‌ها به کمک دشمن می‌آید

*رونمایی از ابزار نوین تهاجم فرهنگی

تهاجم فرهنگی با پیشرفت‌های فناوری از رادیو و تلویزیون و ماهواره به فضای مجازی و شکل نوین خود رسید. هر روز این شرایط دشوارتر شد چراکه فضای مجازی دریچه‌ای بود که مستقیم می‌توانست به ذهن و قلب مخاطبان نفوذ کند. در بحث تهاجم فرهنگی، مسائل اخلاقی، محتواهای وسوسه‌انگیز و شستشوی فکری عقیدتی از دیگر موارد خطرناک‌تر و نمود بیشتری داشت اما همچنان برای قشر عظیم دانا و فهیم میهنمان این قالب نوین تهاجم نیز کارساز نبود، لیکن بالاخره قشری هم بودند که از این محتواها تاثیر گرفته و خود نیز به تدریج به مبلغان همین تهاجم تبدیل شدند.

*معضل سلبریتی‌های تاثیرگذار و نوجوانان تاثیرپذیر

در این میان دو قشر در کانون اصلی تهاجم قرار گرفتند، یکی نوجوانان که به دلیل شرایط کم تجربگی سنی و دوران اوج برتری احساسات قابل نفوذ می‌نمودند و دیگری سلبریتی‌هایی بودند که تاثیر بر آن‌ها می‌توانست به برنامه‌های بلند مدت تهاجم فرهنگی به صورت خواسته یا ناخواسته کمک کنند. امروزه متاسفانه در این دو مقوله مهم نمونه‌های عینی را می‌توان مشاهده کرد.

 وقتی کشف حجاب سلبریتی‌ها به کمک دشمن می‌آید

*استمرار کشف حجاب

طرح عفاف و حجاب در راستای برخورد با کشف حجاب در معابر، اصناف و خودروها از ۲۶ فروردین ماه با دستور سردار احمدرضا رادان فرمانده کل انتظامی کشور آغاز شده و پلیس بدون مماشات با هنجارشکنان برخورد کرده و تفاوتی میان افراد عادی جامعه و جامعه هنری و سلبریتی‌ها قائل نیست. با این وجود باز شاهد مصادیقی از کشف حجاب هستیم و هنوز خبر کشف حجاب قبلی به حاشیه نرفته، خبر بعدی در فضای مجازی و رسانه‌ها گل می‌کند و باید برای این معضل، اقدام جدی‌تر شود.

 وقتی کشف حجاب سلبریتی‌ها به کمک دشمن می‌آید

*کشف حجاب کنندگان سراغ کاری دیگر بروند!

محمدمهمدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به سلبریتی‌هایی که به کشف حجاب اقدام می‌کنند می‌گوید: «بازیگران زنی که کشف حجاب کردند، به این انتخاب جدید رسیدند که تابع قوانین نباشند. ما در حوزه فرهنگ و هنر در خدمت عزیزانی هستیم که ملزم به قانون هستند.»

وزیر فرهنگ در ادامه می‌گوید: اگر کسی اصرار دارد از قوانین جمهوری اسلامی تبعیت نکند، ما اصراری بر مجبور کردن آن‌ها به این امر نداریم؛ آن‌ها می‌توانند آزادانه وارد فعالیت‌های دیگری بشوند.

*صرفِ ممنوعیت فعالیت هنری کشف حجاب کنندگان کفایت می‌کند؟

اینجا اما با اینکه منظور آقای وزیر این بوده که قطعا هیچ جایی برای فعالیت سلبریتی‌هایی که کشف حجاب کرده‌اند نیست، باید تاکید کرد که نه تنها در وزارت ارشاد بلکه در هیچ جای دیگری نیز نباید فعالیت هنری داشته باشند و حتی باید پیگیری قضایی آن‌ها به جدی‌ترین شکل ممکن پی‌گیری شود چراکه در صورت تداوم این معضل، مساله می‌تواند در ذهن نوجوان امروزی به شکل روال تداعی کند و به سرعت از قبح و زنندگی آن کاسته شود و عواقب و خسارات این روند به هیچ عنوان قابل توجیه و اصلاح نخواهد بود.

*«این‌ها» باید پاسخگو باشند

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان با اشاره به کشف حجاب برخی چهره‌های سیاسی و سلبریتی‌ها می‌گوید: این افراد هویت واقعی خودشان را نشان دادند ممکن است بگویند ما اشتباه کردیم، اما از اینها چنین چیزی قابل قبول نیست. اگر خطا یک بار تا ده بار باشد، خطاست ولی وقتی ادامه‌دار شود دیگر خطا نیست. اینها باید پاسخگو باشند.

وی می‌افزاید: اگر فتنه ۸۸ را به راحتی رها نکرده بودیم اینها جرأت نمی‌کردند این‌گونه دوباره به عرصه بیایند. این کسانی که هیجان زده شدند و به خیابان‌ها آمدند، به این افراد اعتماد کرده‌اند، برای همین این افراد در تخریب‌ها، آتش زدن‌ها و خونهای ریخته شده شریک هستند.

 وقتی کشف حجاب سلبریتی‌ها به کمک دشمن می‌آید

با وجود شرایط حال حاضر و موضع‌گیری برخی از سلبریتی‌ها و تداوم موردی کشف حجاب در اماکن و رویدادهای عمومی چند مساله مطرح می‌شود. اول اینکه خوشبختانه گزارش‌های میدانی و مشاهدات عینی حاکی از این است که تاثیرات دشمن در اغوای قشری از جامعه برای کشف حجاب سیر نزولی یافته و مصادیق بدحجابی و بی حجابی روز به روز در حال کم رنگ شدن است که نشان از درک عمومی جامعه نسبت به این پدیده غیرمتعارف دارد. ضمن اینکه فرهنگ‌سازی، اجرای قوانین و مقررات مربوطه و بخصوص شیوه تبیین نظر مقام معظم رهبری در مورد امر به معروف و نهی از منکر تاثیر مثبت خود را در جامعه نشان داده و همین روند موجب بهبود شرایط خواهد شد لذا در این بین اصلاح قوانین، تذکر جدی و پیگرد قضایی سلبریتی‌هایی که با نوع رفتارشان می‌توانند بخش قابل توجهی از جامعه هدف را متاثر از خود سازند، از مهم‌ترین امور در زمینه حل این معضل به شمار می‌رود.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  1 1
  برخی سلبریتی ها با این کارهای شومشان چیو میخوان به مردم عزیز ایران ثابت کنن ؟؟؟ الحمدالله روز به روز محبوبیتتان کمتر و خشم مردم نسبت به شماها بیشتر خواهد شد
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  1 1
  بهمن 88 سازمانهای نظرسنجی امریکا صحت نتیجه انتخابات 88 را تایید کردند اگر مردم خبر دار میشدن این جماعت این قدر پر رو نمیشدن تلویزیون فکر میکرد اینا درست میشن
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  14 6
  شقایق همان محراب بدردش میخورد که کلی محدودش کرده بود حتی حضور در اینستاگرام
 • مینا IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  1 1
  خداییش حجاب برا چهره های نازیبا و غیرقابل تحملی مثل شقایق و خانم "افسانه یوگا" و "خانم آقای مرجی" یه فرصت بی نظیره و اگر تمام دنیا بی حجاب بشن اینا باید دو دستی روسری را بچسبن بلکه بشه تحملشون کرد! سر پیری و معرکه ...خخخخخ
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  7 1
  مرگ بر بازیگران زن ایرانی کشف حجاب کرده. نباید دیگر اجازه فعالیت به بازیگران زن ایرانی کشف حجاب کرده داده شود. حتی نباید به آنها اجازه خروج از کشور داده شود. در خانه های خود باید محبوس شوند.
 • فرزند ایران IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  4 1
  تا زمانیکه سلیبریتی ها مالیات ندهند همین آش و همین کاشسه است. معلوم کی پشتشون هست که این طوری پول بیت المال رو بالا میکشند! سفارتخانه ها، دولت فرانسه و انگلیس ، ....؟؟؟
 • احسان صادقی IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  5 1
  سلام علیکم شلاق بزنیدشون تا تکرار نکنن
 • خلیل IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  1 0
  امام خمینی ره اول انقلاب فرمودند ما با سینما مخالف نیستم ما با فحشا مخالفین. اما در طول این چند سال دایه داران صنعت سینما بیشتر دنبال فحشای آن بودن و ثمره آن هم این شد، کمپین می تو یا افزایش تجاوز و یا بردگی برای گرفتن کار، یا بقول خودشان کار خوب حال خوب دادن است
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  0 0
  در کنار محدودین های اجتماعی بهترین راه جریمه مالیه.باید همه افرادی که کشف حجاب میکنن چه سلبریتی و چه عادی جریمه نقدی بشن.اگر کسف حجاب هزینه زا بشه روندش متوقف میشه.باید فرد بی حجاب هزینه سنگینی بده.
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  0 0
  این سلبریتی های ایران مثل پهپادهای اوکراين دارن ازکنترل خارج می شوند حالا با این پهپادهای کریز از فرماندهی چه باید کرد (باید آنها زد وازمیدان بدر کرد
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  0 0
  جناب قوه غذائیه پاشو صبح شده وقت صبحونه است
 • آرش IR ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  13 8
  تنها راه حل کتک زدن ومضروب کردن آنهاست مخصوصا معتمد آریا
 • GB ۱۶:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  1 1
  آقای رییس‌جمهور با زنان بی حجاب سوریه مشکلی نداشتند ؟!
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  1 1
  اینا به آمریکا و کانادا هم برن باید مثل عرب نیا سالمندان را جابجا کند چه جاایی بهتر از ایران ، بقول لاله صبوری گفت همسرم ازم خواسته برای همیشه به امریکا بروم ولی نرفتم چون باید در رستورانش کاهو در نان ساندویجی بزارم ولی در ایران عزت دارم مردم‌من را می‌شناسن به من احترام می‌گذارندر پروژه میروم !!
 • IR ۲۳:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۷
  6 1
  تا رمانی که تو کشورمون از این نفت خورا مالیات نگیرن وقانون درستی برای مقید بودت به قوانین وجود نداشته باشد این مزدوران بر خر مراد سوار هستن .کجای دنیا دیدین سلبریتی این زوری جفتک بندازه
  • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۹
   6 0
   فقط ایران متاسفانه. هزاران تاسف که اگه مشکلی هم توی اجتماع براشون درست بشه، فحش به جمهوری اسلامی میدن! که وای آزادی نداریم وای آخوندا پولا رو بردند فلان و... متاسفانه مدیریت غلط اندر غلط و بی در و پیکر چه در مسئله‌ی ماشین و چه در مسئله‌ی فرهنگی و دینی بسیار مهم حجاب و... مدیریت آموزشی غلطی که باعث شده بچه ها اونچنان دین‌دار و مقید بار نیایند. شاید بی‌مسئولیتی بعضی پدر و مادرها...
 • فرهاد IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  1 0
  باید جریمه مالی سنگین شوند بهمراه محدودیت های شدید شغلی و اجتماعی یعنی برخوردی که در آمریکا و فرانسه با هنجار شکنان می شود در ایران هم مثل آنها با هنجار شکنان جفتک زن برخورد شودو ...
 • ممد IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  0 0
  خداییش دیدن قیافه بی حجاب اینا کفاره داره- من با دیدن قیافه هاشون گرخیدم. با حجاب اینقدر داغون بنظر نمیرسیدن مردهای بیچاره!
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  16 0
  جمهوری اسلامی سالهاست که به جای مردم داری، بازیگران و فوتبالیست ها را به عنوان الگو برای جوانان معرفی می کند(بدون در نظر گرفتن ظرفیت و نگرش آنها!!!) چرا که کم هزینه ترین و راحترین روش سرویس دهی، تطمیع تعدادی اندک به جای بیش از 80 میلیون نفر است!
 • محمد IR ۰۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۹
  0 0
  سلبریتی بایدآزادباشن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس