کد خبر 1483022
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۰
مولوی جیمز وب!

استدلال عجیب عبدالحمید در توجیه اعلام عید فطر در روز جمعه سوژه افکار عمومی شده است. این اقدام عبدالحمید نیز مثل اظهارات و اقدامات قبلی او، حمایت رسانه‌های فارسی‌زبان خارج‌نشین را در پی داشت.

به گزارش مشرق، در طول دهه‌هایی که از پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس جمهوری اسلامی می‌گذرد، یکی از ویژگی‌های مشترک افراد و گروه‌های ضدانقلاب این بوده که برای تعریف خود در مقابل جمهوری اسلامی تن به هر ننگی داده‌اند. از سازمان منافقین که از بغض مردم و جمهوری اسلامی ایران به آغوش صدام خزید تا برخی افراد و جریان‌ها که از بغض رهبر انقلاب دست دوستی با دشمنان مردم ایران دادند، نمونه‌هایی از این دست هستند. تاریخ گواهی می‌دهد افراد و گروه‌های ضدانقلاب در دشمنی‌ورزی با جمهوری اسلامی به قدری پیش رفتند که حتی حاضر شدند گذشته‌شان را نیز منکر شوند. با توجه به مواضع اخیر عبدالحمید اسماعیل‌زهی که اغلب برخلاف اسلام و امنیت ملی است، به نظر می‌رسد ظاهرا او نیز چنین مسیری را طی می‌کند. اسماعیل‌زهی حداقل در چند ماه گذشته نشان داده برای تعریف خود در مقابل جمهوری اسلامی ایران نه تنها حاضر است پا روی احکام اسلام بگذارد که مشکلی با بی‌عقل و منطق جلوه دادن خود ندارد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان که خطبه‌های نماز جمعه‌اش تبدیل به سوژه‌ جریان ضدایرانی شده، از هر موضوعی برای اعلام تضادش با جمهوری اسلامی استفاده می‌کند. یک روز موجودیت اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد و روز دیگر نسخه صلح برای مردم فلسطین تجویز می‌کند.

او حاضر است ننگ تناقض، بی‌عقلی و توهم را به جان بخرد اما در جایگاه اپوزیسیون جمهوری اسلامی قرار گیرد و جایگاهی در میان اپوزیسیون ایرانی کسب کند. اعلام پیش از موعد عید فطر، آخرین تلاش عبدالحمید برای دشمنی‌ورزی‌اش با جمهوری اسلامی ایران است. شامگاه پنجشنبه هفته گذشته، در حالی که رویت ماه شوال با تلسکوپ و بر اساس علم نجوم امکان‌پذیر نبود، عبدالحمید اسماعیل‌زهی در اقدامی مضحک، روز جمعه را نخستین روز شوال و روز عید فطر اعلام کرد!

این اقدام عبدالحمید نیز مثل اظهارات و اقدامات قبلی او، حمایت رسانه‌های فارسی‌زبان خارج‌نشین را در پی داشت. بی‌بی‌سی فارسی، سعودی اینترنشنال و منوتو از جمله رسانه‌هایی بودند که با آب و تاب فراوان اعلام روز جمعه به عنوان عید فطر از سوی اسماعیل‌زهی را پوشش دادند. عبدالحمید در حالی روز جمعه را نخستین روز ماه شوال اعلام کرد که حتی کشور پاکستان همچون ایران، روز شنبه را عید فطر اعلام کرد.

* دلیل اسماعیل‌زهی چه بود؟

در ارتباط با دلایل امام جمعه اهل سنت زاهدان، باید گفت او در خطبه‌های نماز عید فطر درباره اینکه چرا جمعه را عید اعلام کرده است، می‌گوید: ما تابع هیچ کشوری از لحاظ عید نیستیم. مساله فقهی است و تا زمانی که خودمان رویت نکنیم عید اعلام نمی‌کنیم، این را همه می‌دانند. امام جمعه مسجد مکی زاهدان افزود: ما تفاوتی داریم. استان ما با کشور متفاوت است، اینجا فرهنگ، نگاه کردن به ماه است. بسیاری در همین روز رویت می‌روند رو سقف‌ها سفره افطاری را آنجا می‌اندازند، ۳ نفر از گواهان ما معتقد هستند رفتند روی سقفی و ماه را دیده‌اند و به همدیگر نشان داده‌اند. وی گفت: ما افراد حرفه‌ای داریم که در دیدن ماه چنان چشم‌شان کار می‌کند که از دوربین‌ها و تلسکوپ‌ها بهتر می‌بینند ولی عده‌ای با وسائل بسیاری هستند که ماه را نگاه می‌کنند نمی‌بینند چون نمی‌دانند ماه کجاست. اسماعیل‌زهی ادامه داد: اما افراد حرفه‌ای(!) ما در روستاها و بعضا شهرها در دیدن ماه خیلی مهارت دارند، ماه در استان ما رویت شد در چند جا و به علما گواهی دادند گزارش ۳۰ نفر واصل شد و شهادت آنها بررسی و از علما پرسیده شد زیرا تا یقین حاصل نشده نباید تحت تاثیر هیچ شرایطی قرار بگیریم.

* تلاش عبدالحمید برای همراه کردن امام جمعه چابهار

مولوی عبدالرحمن ملازهی در خطبه‌های نماز عید فطر اهل سنت چابهار گفت: برخی از اهل سنت در برخی مناطق روز گذشته (جمعه) را عید فطر اعلام کردند و ما در چابهار امروز (شنبه) را به‌ عنوان عید فطر اهل سنت اعلام کردیم. وی بیان کرد: روز گذشته در برخی کشورهای اسلامی عید فطر اعلام شد و با توجه به رویت هلال ماه در غروب جمعه یکم اردیبهشت‌ماه در ایران اسلامی امروز (شنبه) به‌عنوان روز عید سعید فطر اعلام کردیم و حتی پاکستان نیز امروز را عید اعلام کرده است. امام جمعه اهل سنت چابهار گفت: تا ساعت ۲ بامداد روز جمعه بنده با مولوی عبدالحمید در ارتباط بودم و ۶ بار وی با من تماس گرفت و در آخر من تماس گرفتم و اینکه چه چیزی بین ما گفته شد بگذارید در دل‌مان بماند. او خود می‌داند من چه بیان کردم. خطاب به وی گفتم موازین فقهی این اجازه را به من نمی‌دهند سخن شما را قبول کنم. وی ادامه داد: این موضوع یک موضوع فقهی است و برخی افراد به شر دامن می‌زنند و در فضای مجازی به بنده و خانواده‌ام توهین کردند. مولوی ملازهی اظهار داشت: توهین و ناسزا به مسلمان گناهی بزرگ است و کسانی که اقدام به این عمل نادرست می‌کنند از سرانجام آن باید بترسند. وی تاکید کرد: کسانی که دیروز را به‌ عنوان عید سعید فطر اعلام کردند مبارک‌شان و خداوند متعال از آنان قبول کند و افرادی هم که امروز را عید داشتند، عبادات‌شان قبول درگاه الهی باشد.

منبع: روزنامه وطن امروز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 47
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  ای تلسکوپ هابل. ای جیمز وب. ای قویتر از چشم عقاب.خخخخ. خدا رسواش کرده
  • بشار عبدالواحد IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   2 26
   من طرفدار مولوی هستم
  • IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   0 8
   اینهمه کشور اسلامی جمعه رو عید گرفتن بعد شما شنبه رو اگه آدم بخواد واقعا کلاهش رو قاضی کنه میفهمه حق با اوناست تازه کشورهای عربی تمام ماه ها و سالهاشون قمریه و توی شناخت ماه های قمری تبهر دارند
  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   0 0
   الان زمان مناسبی است که مراکز دینی ایران ( تشیع و تسنن) بر ضد این فرد و حکم ضد اسلامی اش که بر خلاف فرامین اسلامی ، موجب بهم ریختن روزه برخی برادران اهل سنت شده به مراکز دینی اهل تسنن شکایت نامه تنظیم گردد و مدرک فقاهت این مردک ملغی گردد .
  • IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   4 0
   سوژه جوک شده - طفلی از چرندیات گفتن دست بر نمیداره
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   2 0
   ایشون آخر ساده لوحی و طنز شده - خودش رو ملا نصرالدین قرن حاضر معرفی کرده.
  • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
   3 0
   بگو عبدالفاسد.
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  24 5
  خخ تو هم تو ماه عکس میبینی
  • IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   0 0
   در عناد تا پای گور ثابت قدم هستید موضوعی 44 سال قبل با هر انگیزه ای از سوی یک نفر گفته شده و تمام الان ان را به ده ها میلیون بنده مومن روزه دار خدا نسبت میدهی ؟؟؟؟!!!!! وای بر شما ای وای بر شما
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  66 23
  این ملعون رو اعدام کنید و سرش و بندازین جلوی .....
 • مورخ ایرانی IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  46 6
  مشی مولوی عبدالحمید واضح است؛ هر چه جمهوری اسلامی انجام داد، انجام میدهد یا خواست انجام دهد را باهاش مخالفت کن. این منطق جناب است.
  • بشار عبدالواحد IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   1 42
   مورخ ایرانی بیخودی حرف نزن. مولوی از مفاخر این مملکت است
  • IR ۰۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
   0 0
   از مضخرفات بهتره
 • رضا IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  55 9
  مصداق تام و تمام «خسرالدنیا و الآخره» همین مولوی عبدالحمید است. این می تواند برای ما درس عبرت شود که دنیا پرستی و شهوت جاه و مقام با انسان چه می کند. خدا عاقبت همه ما را ختم به خیر کند.
 • ربذه IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  52 9
  اینجاست که می گویند انحراف عالم(به کسر سوم) ، عالمی(به فتح سوم) را منحرف می کند. بیچاره برخی اهل سنت سیستان و بلوچستان که چه بد مسیری برگزیده اند!!!
 • IR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  2 0
  عبدالحمید ! ماری که صلاح طلبان منافق و فتنه گر و قدرت و ثروت پرست امثال خاتمی و روحانی برای کسب آرای انتخاباتی در آستین نظام پروردند و به جان نظام انداختند .
 • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  2 0
  برادران و خواهران مسلمان بلوچ که به عنوان یک ایرانی احترامشان کاملا بر همه واجب است، خیلی حواسشان نسبت به فتنه هایی که توسط این انسان اتفاق خواهد افتاد باشد. بلوچستان خاک ایران بزرگ بوده، هست و خواهد بود. 74
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  0 0
  بی آبرو شود !
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 0
  نتیجه تعطیل کردن عقل می شه این مردک وهابی
 • ح IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  15 0
  ناسا میخواد تلسکوپ هاشو برگردونه زمین!! دلیلش هم معلومه!!
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  3 27
  لطفا ایشون رو مسخره نکنید
 • بشار عبدالواحد IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  20 0
  مولوی خدا تو را لعنت کند
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 0
  متاسفانه در سایه سهل انگاری و مماشات بیش از حد، این عبدالحمید عملا داره برای خودش حکومت مستقل تشکیل میده و باعث ایجاد تفرقه در کشور شده ، هرچه سریعتر باید جلوش گرفته بشه و مجازات بشه !!
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 0
  این یک ملایی بیشتر نبود که به مقام امامت جمعه رسید،او اکنون خودش را بالاتر از حضرت عمر میبیند،تریبون امام جمعه از او گرفته شود،بادش خالی میشود.
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 2
  من با مواضع قبلی این شخص کاری ندارم . ولی شما از کجا فهمیدن که آقای مولوی عبدالحمید فقط به خاطر مخالفت با نظام چنین کاری رو کرده.چطوری نیت خوانی کردین ؟ .شاید واقعا براش محرز شده که ماه غروب جمعه دیده شده.این یک مسئله فقهی برای اون بوده . قبلا هم بعضی از مراجع در قم این کار رو کردن. اله اعلم
 • رصا IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  6 22
  خدا به همه ما چشم داده و قدرت درک . وقتی به ماه شب دوم از نظر مولوی و شب اول از نظر شماها نگاه کردم متوجه شدم کی درغگو بوده و کی راستگو. نیاز به انشا نوشتن نبود
  • IR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   2 0
   پس شب اول کور بودی هلال رو ببنی؟ پاکستان هم که شنبه عید اعلام شد. اونها هم کور بودن؟ بخدا اگه دوزار از روین هلال و ... سر دربیاری
 • سپیده IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  2 11
  اینکه رویت باید با چشم باشد یا با محاسبات بین علما اختلاف است. شاید رسانه خارجی دلیل تفرقه بداند این را ولی چرا ما باید به خودمان شک کنیم؟
 • رصا IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  7 33
  خدا به همه ما چشم داده و قدرت درک . وقتی به ماه شب دوم از نظر مولوی و شب اول از نظر شماها نگاه کردم متوجه شدم کی درغگو بوده و کی راستگو. نیاز به انشا نوشتن نبود
  • ali IR ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   2 0
   رضا نمی خواد ماه شب دوم را ببینی .شب چهاردهم جمهوری اسلامی اگر اشتباه بوده میشه شب پانزدهم تو و اگر درست بود شب چهاردهم تو که انشا نمی نویسی میشه شب سیزدهم جمهوری اسلامی.عزیز اونوقت ببین و خدا وکیلی مرد و مردونه نظرت را بده.راستی خود تو که چشم هم داری ناموسا عصر پنج شنبه ماه را دیدی؟؟؟
  • ارش IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   0 0
   فکر کنم اکابر هم نرفتی ماه نمیتونسته در روز پنجشنبه شب دیده بشه عبدالحمید فکرکنم جاسوس موساده شایدهم بهایی باشه باید بگیرن ومعاینش کنن ببینیم اصلا مسلمون هست یا نه
  • IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   2 0
   جناب پرفسور؛ وقتی رمضان 30 روزه باشد خود به خود ماه اول شوال بخوبی دیده میشه مهم اینکه در غروب پنجشنبه ماه دیده نشده.یعنی بیش از صد گروه منجم جمع شده ماه را رصد کردن دیدن و گفتن ندیدیم این چه مرضی است که به جان ما افتاده.
  • ح IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   19 0
   ماهی که اسفند سال 1401 روئیت شده خودش گویای همه چیزه ماله کش جانم!!
 • من IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 1
  مولوی سالاره شاید این قدرتو خدا بهش داه مگه یه عده تو ماه عکس نمی دیدن ؟ خخخخ مشرق چرا منتشر نمی کنی خخخخ از چی میرسی؟
 • سیاوش IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  0 2
  شب دوم ماهو می دیدید میفهمیدید مولوی راست گفته
 • کورش IR ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  3 0
  درود خدا بر رهبر مستضعفین سیستان و بلوچستان.البته از پشت شیشه های تویوتا لندکروزر
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  0 2
  مولوی مرجع تقلید من شده دستور بده روزه نگیرید اصلا روزه نمیگیرم چه برسه به عید اراجیف شما دیگه خریدار نداره
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 0
  مشکل از عبدالحمید نیست که خرافات میگه مشکل منبع همتونه منابعتون از ریشه خرافاته
 • مرتضی IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 0
  بنده خدا رو دست ا نداختند عالم بی بصیرت خود و طرفدارانش را به پرتگاه جهالت می اندازد خدا هدایتش کند
 • ارمان IR ۱۶:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  0 0
  من خودم روز جمعه ماه رو تو آسمون دیدم هرکی هم میخاد عکساشو واسش میفرستم
 • یه مامان با حال IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  2 0
  جالبه بقیه علمای اهل سنت حرف ایشون رو قبول ندارن وعید رو روز شنبه اعلام کردن، تفاوت بین اهل تقوی بودن و نوکر اجنبی بودن اینجا مشخصه. امیدوارم به زودی سیستان از دست عناصر ریا کار ونوکر اجنبی پاک بشه ان شاالله.
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  16 0
  تلسکوپ های قبل از تو سو تفاهم بودند
 • IR ۱۹:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  0 0
  عبدالحمید مبتلا به بیماری شب کوری است. روز هم ۲ متری خودش را نمی بیند عقل و ایمان و انصاف و خرد و راستی و صداقت که یوخ یوخ یوخ...
 • امید IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  2 0
  جالبه که تلسکوپهای دانشگاه‌های فیزیک کشورماه ندیدن چشم بیسواد های اطراف این بیسواد نوکرامربکا دیده!!!! منافقین راخداایتطورس رسوامیکنه
 • IR ۰۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
  1 0
  🤣ههخخخخ......خدا شاهد در وحله ی اول ک چشام روی تصویر افتاد اولش فک کردم داره فلوت میزنه با اون حرکت دستاش🎷🎺
 • IR ۰۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
  0 0
  🤣ههخخخخ......خدا شاهد در وحله ی اول ک چشام روی تصویر افتاد اولش فک کردم داره فلوت میزنه با اون حرکت دستاش🎷🎺
 • حمیدرضا IR ۰۴:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
  0 0
  هرهفته در اخر دعای سمات لعنش میکنم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس