«تو شاه من نیستی»؛ واکنش شهروندان انگلیس به تاج‌گذاری چارلز سوم

رهبر بزرگترین جنبش ضد سلطنت انگلیس از برنامه‌ریزی اعضای این گروه برای برپایی تظاهرات اعتراضی در مراسم تاج‌گذاری «چارلز سوم» و حمل پلاکاردهایی با شعار «تو شاه من نیستی» خبر داد.

به گزارش مشرق، گراهام اسمیت رئیس جنبش جمهوری‌خواهان انگلیس به نشریه تایمز چاپ لندن گفت که این تظاهرات بزرگترین حرکت اعتراضی ضد سلطنتی در نزدیک به ۴۰ سال گذشته است.

به گفته او معترضان قصد دارند تا در مسیر حرکت ارابه چارلز در روز تاج‌گذاری، پلاکاردهای زرد رنگی را حمل کنند که روی آن نوشته است: «تو شاه من نیستی».

اسمیت با بیان اینکه هدف معترضان این است که صبح زود در محل حاضر و تا حد امکان به فنس‌های کنار خیابان نزدیک شوند، افزود: ما می‌خواهیم مطمئن شویم که وقتی چارلز عبور می‌کند، پلاکاردهای ما در معرض دید او و رسانه‌ها باشد.

این فعال مدنی با بیان اینکه هماهنگی‌ها با پلیس لندن صورت گرفته است، گفت: اعضای این گروه حتی خود را برای جدال لفظی با طرفداران نظام سلطنتی آماده کرده‌اند.

چارلز از سپتامبر سال گذشته، پس از فوت مادرش ملقب به الیزابت دوم، سکان تاج و تخت را بدست گرفته است و آیین تاج‌گذاری او قرار است اواسط اردیبهشت برگزار شود.

او در چندین سفری که بعد از تکیه زدن بر کرسی پادشاهی، به شهرهای انگلیس داشته، با تجمع مخالفان نظام سلطنتی رو برو شده و در چند مورد با پرتاب تخم‌مرغ مورد استقبال قرار گرفته است.

طبق برنامه اعلام شده، مراسم تاج‌گذاری چارلز برای روز ششم ماه «مه» تدارک دیده شده است. اما اعتراض‌ها علیه وی، در شرایطی که مردم جزیره تحت فشار هزینه‌های سرسام‌آور زندگی و تورم دو رقمی روزگار دشواری را سپری می‌کنند، بالا گرفته است.

جنبش جمهوری‌خواه انگلیس سالهاست که برگزاری همه پرسی در خصوص آینده نظام سلطنتی انگلیس را خواهان است و تاکید دارد که این نظام یادآور ستم‌هایی است که پادشاهان انگلیس بر مردم روا داشته‌اند.

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که بیشتر اعضای دومین حزب سیاسی انگلیس (کارگر) هم مخالف نظام سلطنتی در این کشور هستند و از خواندن سرود ملی انگلیس در تمجید از ملکه الیزابت خجالت می‌کشند.

تحقیقات موسسه نظرسنجی «یوگاو» (YouGov) حاکیست که فقط ۱۵ درصد اعضای این حزب به تاریخ انگلیس مفتخر و ۴۳ درصد دیگر از تاریخ استعمارگری آن شرمنده و سرافکنده هستند. بر همین اساس ۶۲ درصد برافتادن نظام سلطنتی و استقرار نظام جمهوری را خواستار هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 0
 • وکیل آینده IR ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۰
  5 2
  پیش به سوی سقوط انگلیس
 • رضا IR ۱۹:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۰
  5 1
  انگلیس پادشاهی براایران نسخه دموکراسی میپیچه
 • IR ۲۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۰
  2 1
  خنگالو، خیلی محبوب بودی؟ اقلا کنار میرفتی بنفع ویلیام. عینهو ایران که حاضر نیستن به نفع نسل جوان کنار برن، همش احساسات خدمت مضاعف دارن.
 • ایرانی IR ۲۱:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۰
  1 0
  انشاالله تجزیه انگل ستان، دشمن شماره یک ایران، اسلام و بشریت به زودی. وری سون.
  • IR ۰۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
   0 0
   سلام ان شاءالله اصله
 • IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۰
  1 0
  غربگداهای نکبتی که فقط بلدن کلمه ی رفراندم رو قرقره کنن چرا اربابشون عنگلیس حاضر نیست برای ادامه ی سلطنت تو کشورش رفراندم برگزار کنه ؟؟؟ چرا فرانسه ی نایس دو سه ماهه تو تظاهرات و اعتصاب غرق هست ولی حاضر نیست قانون افزایش سن بازنشستگی رو به رفراندم بگذاره ؟؟
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۱
  0 2
  شما دلتون رو خوش نکنید چند نفر اختشاشگر هستن
  • IR ۰۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
   0 0
   اونا آیا کسانی مانند شهید عجمیان را شهید کردن؟
 • علی IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۱
  1 0
  خوب هست تمام گروههای ضد نظام پادشاهی در سراسر جهان دور هم جمع شوند و در رسانه ها درخواست کنند یک جزیره را برای این پادشاهان خودخوانده و مغرور و قالبا متکبر و ستمگر و جنایتکار اختصاص پیدا کند تا دور هم مانند یک آلبوم زندگی و همانند بچه ها با خاک بازی کنند اینها را چه رسد به پادشاهی برمردم کشورها که هیچکس آنها راقبول ندارند و همانند دوران بربریت بفکر پادشاهی برمردم هستند در حالی که جهان امروز با دمکراسی و احترام به رای مردم حاکمان خود را تعیین میکنند اگر چه در بسیاری از کشورها قوانین و احزاب موجود در آن بیشتر بنفع حاکمان نوشته میشود تا مردم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس