جمعه جهنمی برای پایگاه‌های آمریکا در سوریه چگونه رقم خورد؟

آمریکایی ها با ایجاد درگیری‌های کنترل شده با محور مقاومت به دنبال ایجاد «بحران مصنوعی» و نشان دادن عزم خود برای باقی ماندن در خاک سوریه هستند.

به گزارش مشرق، در حالی که منطقه غرب آسیا فصل جدیدی از تنش زدایی را میان محور مقاومت و کشورهای عربی می‌کند، سطح تنش‌ها میان مقاومت و تروریست‌های آمریکایی در خاک سوریه افزایش یافته است. به نظر می‌رسد واشنگتن پس از فهم کاهش جایگاه خود در معادلات منطقه، با ایجاد کارزارهای نظامی به دنبال آن است تا خود را همچنان بازیگری مهم و تأثیرگذار به تصویر بکشد. به عبارت دیگر زبان آمریکا برای اعلام وجود در خاورمیانه زبان «جنگ» و «بحران» است. تبادل آتش میان تروریست‌های آمریکایی و نیروهای مقاومت نشان دهنده برخورد دو اراده متضاد است که یکی به دنبال تسلط بر منابع انرژی سوریه و دیگری به دنبال محافظت از تمامیت ارضی و احیای حاکمیت ملی در دمشق است.

مشت آهنین در پاسخ به تجاوزات آمریکایی

بامداد جمعه بمب افکن‌های آمریکایی مرکز جمع آوری غلات و مرکز توسعه روستایی واقع در محله «هرابش» در شرق دیرالزور هدف قرار دادند که منجر به زخمی شدن پنج نفر شد. همزمان برخی منابع سوری اعلام کردند که چند جنگنده ناشناس چندین موشک از خاک عراق به سمت استان دیرالزور در شرق سوریه شلیک کرده اند و سپس با پرواز در فاصله کم، دیوار صوتی محله‌های الحسکه را نیز شکستند.

روز شنبه ۲۴ مارس ۲۰۲۳ منابع آمریکایی اعلام کردند که در یک عملیات، نیروهای مقاومت با بیش از ۶۰ پهپاد، موشک و راکت اهدافی در سه پایگاه (غیر قانونی) این کشور در منطقه نفتی العمر، التنف و پایگاه «کونیکو» در استان دیر الزور را هدف قرار دادند که در جریان آن دستکم یک نظامی آمریکایی کشته و ۶ تن دیگر زخمی شدند. به گفته دو مقام آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز، به شکل عجیبی (!) سامانه اصلی پدافندی «اونجر» پایگاه‌های آمریکایی نیمه فعال بوده‌اند. در سوی مقابل اشغالگران آمریکایی سایت‌های متعلق به محور مقاومت را هدف قرار دادند. پس از این حمله تروریستی، جان کربی سخنگوی کاخ سفید به دلیل ترس از افزایش تنش در سوریه اعلام کرد که آمریکا به دنبال درگیری با ایران نیست؛ اما برای محافظت از شهروندان و تجهیزات آمریکایی آماده است تا وارد عمل شود. رئیس کمیسیون نیروهای مسلح آمریکا نیز در اظهارنظری مشابه تهدید کرد که این کشور به هرگونه تهدیدی علیه نیروهای آمریکایی پاسخ خواهد داد.

پس از موج نخست درگیری، پنتاگون مدعی شد که قریب به ۲۰ موشک علیه سایت‌های ایرانی در سوریه شلیک کردند. در سوی مقابل نیروهای مقاومت نیز به وسیله ۸ پهپاد تهاجمی پایگاه‌های آمریکایی در سوریه را بمباران کردند. در پاسخ به این عملیات، متجاوزین آمریکایی مواضع مقاومت را در فرودگاه دیرالزور و روستای خشام مورد حمله قرار دادند. مرکز مستشاری ایران در بیانیه کم‌سابقه به دشمن آمریکایی هشدار داد که در صورت هدف قرار گرفتن نیروها یا پایگاه‌های ایرانی در خاک سوریه، مقاومت دست برتر را داشته و قادر به پاسخ‌گویی است. پس از افزایش تنش برخی منابع مدعی شدند که آسمان غرب عراق و سوریه از پروازهای غیرنظامی «کلیر» شد.

پس از گذشت یک‌روز از درگیری نیروهای مقاومت و تروریست‌های آمریکایی، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای ضمن تأیید تبادل آتش میان طرفین مدعی شد که وی سریعاً دستور داده است تا این حملات پاسخ داده شود. وی در عین حال به دلیل آگاهی از «آسیب پذیری» ارتش آمریکا در سوریه اعلام کرد که به دنبال افزایش درگیری با ایران نیست.

عدم بازدارندگی آمریکا در برابر ایران

پس از حمله نیروهای مقاومت به پایگاه‌های غیرقانونی آمریکا در سوریه، مایکل مک‌کاول، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای ضمن متهم کردن ایران، اعلام کردکه توان بازدارندگی آمریکا در برابر تهران از بین رفته است. مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین و از چهره‌های برجسته نئوکان در حزب جمهوری‌خواه ضمن اشاره به ۷۸ بار حمله مقاومت به پایگاه‌های آمریکایی، در اظهاراتی انتخاباتی مدعی شد که دولت بایدن تنها به ۳ مورد از این حملات پاسخ داده است. وی در ادامه با استخدام لحنی جنگ‌طلبانه، تداوم ضعف آمریکا در برابر ایران را موجب افزایش تنش در منطقه دانست. تام کاتن سناتور وابسته به حزب جمهوری خواه نیز با انتقاد نسبت به موضع منفعلانه بایدن در قبال ایران گفت: «اگر بایدن پاسخ قاطعی به ده‌ها حمله پیشین ایران می‌داد، می‌شد از این فاجعه جلوگیری کرد. او باید توضیح دهد که چرا اقدامات بازدارنده بیشتری در مقابل ایران انجام نداده است.»

شبکه خبری فاکس نیوز با پوشش لحظه‌ای تبادل آتش میان نیروهای محور مقاومت و تروریست‌های آمریکایی، به نقل از منابع آگاه گزارش داد که نیروهای این کشور در دور جدید حملات راکتی مورد هدف قرار گرفته و جراحت‌های جدی برداشتند. به گزارش «المسیره» در این دور از حملات بیش از ۴۰ موشک به چهار پایگاه آمریکایی شلیک شد. پس از این حمله پنتاگون ضمن تأیید زخمی شدن نیروهای آمریکایی در سوریه اعلام کرد که در حال ارزیابی وضعیت برای پاسخ به این حملات است. همچنین این نهاد نظامی اعلام کرد که هواپیماهای آمریکایی فعال در درگیری‌های دیرالزور از پایگاه هوایی العدیده قطر برخاسته بودند.

آماده برای پاسخ به تجاوزات

پس از ایراد اظهارات ضد ایرانی و تهدیدآمیز از سوی مقامات ارشد آمریکایی، کیوان خسروی سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ضمن اشاره به سابقه و میزان هزینه کشورمان در مسیر مبارزه با تروریسم، به طرف آمریکایی هشدار داد که هرگونه حمله به پایگاه‌های ایرانی که به دعوت رسمی دمشق در خاک سوریه حضور دارند، بدون درنگ از سوی نیروهای مقاومت پاسخ داده خواهد شد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز ضمن محکومیت حمله آمریکا به اهداف غیر نظامی در دیرالزور سوریه، اظهار داشت که استمرار حضور غیرقانونی آمریکایی و اشغال بخش‌هایی از خاک سوریه و حمله به اهداف مختلف در این کشور، نقض قوانین بین‌المللی، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه است. وی همچنین حضور مستشاران نظامی ایران در سوریه را بنا بر دعوت رسمی دولت این کشور و در راستای مبارزه با تروریسم و برقراری صلح و ثبات در منطقه دانست.

بهره سخن

درگیری‌های چند روز اخیر میان ایران و آمریکا طی ۳ سال اخیر بی‌سابقه بوده است. به عقیده کارشناسان پس از اعلام توافق پکن و بهبود روابط میان ریاض- دمشق، حال، واشنگتن و رژیم صهیونیستی به شدت نگران تکمیل خط کریدوری خلیج فارس- مدیترانه هستند که از خاک عراق و سوریه عبور می‌کند. بر همین اساس طی هفته‌های اخیر هواپیماهای آمریکایی اقدام به جابه‌جایی نیروهای داعش بر فعال کردن مجدد فتنه مذهبی در منطقه کردند. در سوی دیگر یانکی‌ها با ایجاد درگیری‌های کنترل شده با محور مقاومت به دنبال ایجاد «بحران مصنوعی» و نشان دادن عزم خود برای باقی ماندن در خاک سوریه هستند. با این حال به نظر می‌رسد دولت- ملت سوریه به همراه نیروهای مقاومت اراده جدی برای اخراج اشغالگران خارجی از مناطق شمال- شمال شرق سوریه و احیای حاکمیت ملی در این کشور دارند. بی‌شک تدوام اقدامات بحران آفرین آمریکا با پاسخ شدید مقاومت روبه‌رو خواهد شد و زمان اخراج نیروهای اشغالگر از سراسر کشورهای غرب آسیا را جلو خواهد انداخت.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 11
  • غیر قابل انتشار: 0
  • علی افصحی IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۶
    21 3
    امام خامنه ای فرمودند که جمهوری اسلامی ایران می داند که در منطقه به دنبال چیست و همه چیز برایش واضح است. در مقابل این آمریکاست که گیج شده و کنترل خود را از دست داده است.ایران اسلامی طبق قواعد بین الملل پذیرفته شده به دعوت دولت مستقر سوریه همکاری مستشاری داشته و طبیعی است که در پایگاه هایی حضور داشته باشد. سؤال این است آمریکا در سوریه چکاره است؟چرا مناطق نفتی را در اشغال گرفته و چرا پایگاه های غیر قانونی در آن جا بدون اجازه نهادهای بین المللی و نیز دولت سوریه به پا کرده است؟ چرا آمریکا تروریست های دست ساز باقی مانده خود را هر از گاهی این طرف و آن طرف حرکت داده و موجبات قتل شهروندان سوری را فراهم می آورد؟ همه این ها که اقدامات مجرمانه است از دید دولت و ملت سوریه و نیز نیروهای جبهه مقاومت و ایران مقتدر به عنوان مستشار دولت سوریه پنهان نیست طبیعی است برای برچیده شدن پایگاه های تحمیلی آمریکا،جبهه مقاومت دست به اقداماتی بزند تا تروریست های آمریکایی از همه مناطق اشغالی گورشان را گم کنند! یا به هشدارها توجه می کنند و خاک سوریه را ترک می کنند و یا تابوت های پر شمار باید برای تروریست های ترسوی خود سفارش دهند قبل از این که نیازی به اقدام ایران اسلامی مقتدر باشدنیروهای مقاومت حساب تروریست های آمریکا را خواهند رسید.البته چنان که بارها ضرب شصت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران عزیز را آمریکای جنایت کار چشیده و دیده و در درگیری اخیر هم دست پاچه شده از بایدن تا هر جانی دیگری زار زده اند که در پی درگیری با ایران نیستند؛ در صورت هر خطای محاسباتی سیلی های محکمی را از جانب فدائیان امام خامنه ای دریافت خواهند کرد.سلامتی و طول عمر امام خامنه‌ای صلوات.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس