اخذ مالیات از خانه‌های بالای ۲۰ میلیارد توسط شورای نگهبان تائیدشد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مجلس مصوبه‌ای داشت مبنی بر اینکه خانه‌های بالای ۲۰ میلیارد تومان باید مالیات دهند که این موضوع در شورای نگهبان بررسی و خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

به گزارش مشرق، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز خوب با اصحاب رسانه، بیان داشت: لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت. ما این مصوبه روز شنبه دریافت کردیم اما به صورت غیررسمی رسیدگی‌هایی داشتیم و در مجموع ۱۶ جلسه برگزار کردیم و نتیجه شب گذشته به مجلس ارائه شد.

طحان نظیف تصریح کرد: در تبصره یک بودجه موضوع مربوط به منشأ سهم صندوق توسعه ملی و میزان افزایش آن نسبت به قانون بودجه سال پیش متفاوت بود و مغایر قانون اساسی شناخته شد.

وی ادامه داد: بندی برای حمایت از سهامداران خرد در بودجه آمده بود که تعابیری که در این بند آمده بود، ابهام داشت و باید رفع شود. همچنین یک بند الحاقی دیگر تبصره یک بودجه درباره انتشار ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق برای طرح‌های آب عشایری بود اما منابعی برای آن در نظر گرفته نشده بود که جهت اصلاح به مجلس ارجاع شد.

طحان نظیف اظهار داشت: لغو معافیت مالیاتی تمام مؤسسات آموزشی و کمک آموزشی یکی دیگر از موارد مورد ایراد و ابهام بود و مدارس و دانشگاه‌ها را هم در بر می‌گرفت و برای رفع ابهام به مجلس ارجاع شد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: مجلس مصوبه‌ای داشت مبنی بر اینکه خانه‌های بالای ۲۰ میلیارد تومان باید مالیات دهند که این موضوع در شورای نگهبان بررسی و خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

شورای نگهبان طرح ساماندهی کارکنان دولت را رد کرد

وی اظهار داشت: طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در شورای نگهبان بررسی و به مجلس ارجاع شد. از نظر شورای نگهبان این طرح با ابهاماتی مواجه است که در روزهای آینده گزارشی در این مورد ارائه خواهم داد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره گزارش عملکرد یک ساله شورای نگهبان، گفت: در این مدت ۵۹ مصوبه مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان اعلام نظر شده که ۲۸ مورد لایحه و ۳۱ مورد طرح بوده است.

وی افزود: از ۵۹ مصوبه مجلس، ۱۲ مصوبه در مرحله اول تأیید شده و ۲۴ مصوبه پس از رفع ایراد مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته و ۲۳ مورد هم در حال رفت و آمد ایت تا ایرادات برطرف شود. همچنین در این مدت ۲۴ اساسنامه ارسالی از دولت مورد بررسی قرار گرفته و ۲۱ مورد تأیید شده و ۳ مورد در حال بررسی است.

طحان نظیف گفت: در این مدت ۱۶۲ نامه ارسال شده از دیوان عدالت اداری از سوی فقهای شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت که ۱۰۲ مورد تأیید و ۲۷ مورد خلاف موازین شرعی شناخته شد. در مدت یک سال گذشته ۱۱۸ جلسه برگزار شده که ۸۷ جلسه صحن شورای نگهبان بود و ۳۱ جلسه هم مربوط به جلسات فقهای شورای نگهبان بوده است.

مجلس شاکله بودجه را تغییر نداده است

وی درباره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزندآوری مطابق با مصوبه مجلس در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، گفت: با کلیت این موضوع مواجه هستیم اما اینکه شرایط قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت باید در این موضوع لحاظ شود یا خیر، ابهام داشت و به مجلس ارجاع شد تا این ابهام رفع شود.

طحان نظیف گفت: بر اساس قانون اساسی مجلس باید بودجه را بررسی و تصویب کند. اختلاف نظرهای کارشناسی بعضاً بین مجلس و دولت وجود دارد اما ما در شورای نگهبان بر اساس وظایف خودمان مصوبات را بررسی می‌کنیم

وی درباره کاهش یا افزایش سقف بودجه سال آینده، گفت: معمولاً در همه ادوار، مجالس مختلف تغییراتی را در لایحه بودجه ارسالی دولت ایجاد می‌کنند اما شورای نگهبان در جایی وارد می‌شود و ایراد می‌گیرد که شاکله بودجه تغییر کند که شورای نگهبان ایرادی در این مورد به بودجه سال آینده نداشته است.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره اختلاف نظر دولت و مجلس در بحث بودجه و مباحثی که از سوی دولتمردان مطرح می‌شود که مجلس بودجه را خیلی تغییر داده است، گفت: بر اساس قانون اساسی مجلس باید بودجه را بررسی و تصویب کند.

وی تاکید کرد: بحث‌های کارشناسی میان دولت و مجلس در جریان است و ما در شورای نگهبان باید مصوبات را با شرع و قانون اساسی تطبیق دهیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به انتخابات سال ۱۴۰۲ می‌رسد، گفت: این موضوع در دستور کار مجلس قرار دارد و امیدواریم به انتخابات پیش رو برسد.

طحان نظیف درباره اولویت‌های شورای نگهبان در اصلاح قانون انتخابات، اظهار داشت: اصلاح زمان‌بندی و اعلام نظر شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها، تغییرات نسبت به احکام تبلیغات و تخلفات و عینی‌تر شدن شرایط نامزدها از جمله اولویت‌های شورای نگهبان است. امیدواریم موضوعاتی که خلأ نظام انتخاباتی ماست، در این قانون برطرف شود.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: موضوعات معیشتی دغدغه دولت و مجلس و شورای نگهبان است و بودجه هم علاوه بر اینکه باید در جهت شرع و قانون اساسی باشد باید در جهت بهبود معیشت مردم باشد و بنا بر اظهار دولت و مجلس بودجه سال آینده در راستای بهبود معیشت مردم است. البته درباره جزئیات بودجه اختلاف‌نظرهایی وجود دارد، اما محدوده‌ای که ما می‌توانیم درباره بودجه اظهارنظر کنیم، مشخص است و باید از لحاظ تطبیق مصوبات با شرع و قانون اساسی است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تمهیدات شورای نگهبان برای افزایش مشارکت در انتخابات سال آینده، گفت: ما تمهیداتی را باید داشته باشیم اما بیشتر مجری انتخابات باید تمهیداتی را در این زمینه داشته باشد. باید ببینیم طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به کجا می‌رسد و آیا تغییراتی در سازوکار و فرایند انتخابات ایجاد می‌شود یا خیر. باید دید طرح مجلس به کجا می‌رسد. اگر اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به نتیجه نرسد، ما بر اساس قانون فعلی عمل خواهیم کرد.

وی درباره این سوال که آیا طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت ایراد بار مالی داشته است، اظهار داشت: تا زمانی که مشمولان این طرح مشخص نشوند، نمی‌توان نسبت به موضوع بار مالی ورود کرد. ما در این مرحله ایراد اصل ۷۵ و بار مالی را نگرفتیم و گفتیم باید مشمولان در وهله اول مشخص شوند و بعد بحث بار مالی را بررسی می‌کنیم.

طحان نظیف گفت: نسبت به اصل ۲۷ قانون اساسی و موضوع مربوط به برگزاری تجمعات طرحی در صحن مجلس مطرح نشده است. شنیدم دولت هم لایحه‌ای در این زمینه دارد اما ما در مراحل اولیه به طرح‌ها و لوایح ورود نمی‌کنیم و از جزئیات این طرح‌ها و لوایح اطلاع نداریم و پس از آنکه مصوبات به شورای نگهبان ارسال شود، اعلام نظر می‌کنیم. ذکر این نکته هم مهم است که شورای نگهبان مصوبات مجلس و اساسنامه دولت را بررسی می‌کند و ما به مصوبات سران قوا هم ورود نمی‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه نمایندگان از اینکه هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام ایرادات زیادی تصریح کرد: هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام از لحاظ اینکه مصوبات خلاف سیاست‌های کلی باشد، اعلام نظر می‌کند و ما نظرات این هیئت را به دولت می‌دهیم. جایگاه هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام کاملاً قانونی است و بن بستی هم وجود ندارد و اگر این هیئت ایراد بگیرد و مجلس بر مصوبه خود اصرار کند، مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود تا تعیین تکلیف شود.

وی در واکنش به اظهارات اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه اصل موضوع سربازی نیاز به بازنگری دارد، گفت: ما نسبت به جزئیات این موضوع هنوز اطلاعی نداریم اما دغدغه داریم. موضوع ساماندهی خدمت وظیفه عمومی بسیار مهم است و اینکه از فرصت سربازی به خوبی استفاده شود، دغدغه همه ماست. با همراهی مجلس و دولت و ستاد کل نیروهای مسلح اقدام حمایتی خوبی در لایحه بودجه امسال مبنی بر افزایش حقوق سربازان تصویب شد.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: هر طرحی درباره ساماندهی خدمت وظیفه عمومی باید با همراهی نیروهای مسلح باشد و شورای نگهبان هم از هر طرحی که به کارآمدتر شدن این وضعیت بیانجامد، استقبال می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  1 1
  آخه میگین از خانه های با ارزش بالای ۲۰ میلیارد تومن مالیات میگیریم.مالیاتی که شما میگیرین خیلی اندکه.بفرمایین امسال از کل خانه ای خالی و لوکس چقدر مالیات گرفتین.خیلی کم میگیرین.فقط اسمش مالیاته
 • کاظم IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  0 0
  مالیات بر خانه های بالای ۲۰ میلیارد مهر تاییدی بر قیمت های غیرواقعی زیر ۲۰ میلیون هستش. آفرین و صد آفرین به مجلس انقلابی
 • من IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  8 1
  ای بابا . این طرح ساماندهی کارکنان دولتی هم که نمیخواد به سرانجام برسه . چشممون خشک شد . تاکی بی عدالتی
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  5 1
  امیدوارم جناب اقای اژه ای اقای طحان نظیف و کدخدایی رو در دادگاهی منصفانه به جرم برخوردهای سیاسی و سلیقه ای محاکمه کنن
  • IR ۰۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
   0 1
   اژه ای بهترین رییس قوه قضاییه تو ۳۰ سال اخیره، حقوقی ها و وکلای ی درست حسابی بهتر درک میکنن من چی میگم
 • US ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  0 0
  شورای نگهبان
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  1 1
  سال تمام شد از همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین که بعد از تصویب اجرا نشد خبری نشد.دستتون دردنکنه
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  1 0
  مستأجریم اما باید حق گفت. اما اخذ مالیات از خانه‌ای که فرد توش نشسته و از آن درآمد ندارد، از نظر شرعی مشکوک است.
 • علی IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  2 2
  کجا نوشته طرح ساماندهی رد شده؟؟؟؟گفته ابهامات داشته برگشت داده مجلس چرا اینقدر دروغ میگی؟حتما برات منفعت داره بگی رد شده
  • کارگر IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
   3 1
   مشرق یه خورده انصاف داشته باش.نشد یه خبر برای حمایت از طرح ساماندهی بزاری.حالا هم میگی رد شد .کجا رد شد فقط برای رفع ابهام برگشت دادن به مجلس
 • م.ر IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  2 1
  کجا شورای نگهبان رد کرد .ابهاماتی داشت برگشت به مجلس .همین کور شود چشمی که نبیند
 • ممودآقا IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  1 1
  حضرات نه ماینده! حواسمون هست برخی طرحی را ناقصض تصویب میکنند برگشت بخوره ها! اسم در کنید نکنید اسمتون رو در می کنیم ها!!
 • CN ۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  0 0
  اخذ مالیات ازصدها هزار خانه‌های خالی و لوکس ماست مالی شد چون اکثرا متعلق به نمایندگان و مسئولان زد و بند باز و فامیل و دوستان اختلاسگرشان است!
 • تک سوتر DE ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  0 0
  خانه هایی که خودش ساکن هست مالیات داره یا صاحبانی که چندتا خانه ۲۰ میلیاردی دارن؟
 • علی FR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  3 1
  متاسفانه صاحبان شرکت های خدماتی انقدر نفوذ دارند تا نزارن این طرح تصویب و نهایی بشود.
 • علی FR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  1 1
  متاسفانه صاحبان شرکت های خدماتی انقدر نفوذ دارند تا نزارن این طرح تصویب و نهایی بشود.
 • علی FR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  2 1
  متاسفانه صاحبان شرکت های خدماتی انقدر نفوذ دارند تا نزارن این طرح تصویب و نهایی بشود.
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  1 0
  این طرحها ولایحه هارا که ایقدر هزینه میشودتا بررسی مطالعه وتهیه ودرمجلس تایید میشه بعد یکدفعه رد میشه راکاری کنید ازابتدای شروع کار لایحه وطرح شورای نگهبان هم درجریان باشه که هماهنگ بررسی وتایید ویا قبل شروع ویا کمی بررسی همان اول بدون هزینه های بیخودوازدست دادن زمان رد بشه
  • IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
   0 1
   پیشنهاد خوبیه. ان شاء الله، مشرق پیگیری بفرماید.
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  3 0
  یه طرح ثبت کنین حقوق و بیمه کارگر سر ماه واریز بشه
 • Wert IR ۰۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  2 1
  طرح تبدیل وضعیت اولا بار مالی بالایی داره ثانیا نیروهای بی سواد نالایق در دولت می آیند و نیروهای باسواد بیکار میشوند دانشجوی دکتری هستم با کارت پایان خدمت دارم التماس میکنم برم دستشویی بشورم توی این شرکتها.
 • من IR ۰۷:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  4 1
  چرا دوست دارید پیمانکاری که حق کارگر رو میخوره سر کارش بمونه ؟خسته شدیم از این همه بی عدالتی
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  1 0
  چرا الکی جو سازی میکنید؟؟؟ کجا گفته طرح رد شد. فقط گفته طرح ابهام داره که اونم مجلس درستش میکنه. مرگ بر مافیای زالو صفت.
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  0 0
  رونالدو رو ول کنید غضنفر رو بگیرید.
 • حبیب علب الادی IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  1 1
  به کوری چشم دار و دسته مشرق دست مافیا و آقازاده ها از جیب کرگران قطع میشه و رو سیاهی میماند برای عوامل مشرق
 • علی IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  2 0
  سلام آخه می خوان چ کار کنند ک طرح مشکل داره فقط می خوان حق کارگر مستقیم ب دست خودش بدهند کجای این کار بی عدالتیه
 • ایسان IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  2 0
  همه دستشون تو یک کاسه هست .
 • رفیق پیمانکاران ظالم IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
  1 0
  شورای نگهبان است
 • بهرام IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  1 2
  شرکتی ها اکثرا با پارتی بازی یا سهمیه وارد شدند و حق افراد شایسته لایق باسواد رو پایمال کردند . از اعضای محترم شورای نگهبان و حضرت آیت الله جنتی و همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام و جناب آقای دکتر آیت الله صادق لاریجانی در خواست میکنیم که با این طرح مخالفت کنند . البته شورای محترم نگهبان و مجمع تشخصیص مصلحت نظام این طرح رو که کاملا اشتباه بوده رد کردند و تشکر فراوان داریم . ورود افراد باید بر اساس شایسته گزینی باشد نه اینکه افرادی که با پارتی و سهمیه وارد شدند و چندین ساله دارن پول مفت حرام میگیرن و باعث بیکاری افراد باسواد شدند حالا بخوان مفت الکی تبدیل وضعیت بشند و پول مفت بیشتری به جیب بزنند !!
  • معین IR ۱۸:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۵
   0 0
   الکی حرف نزن پیمانکار بده
 • مینا IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  1 2
  شرکتی ها با پارتی بازی و سهمیه وارد شدند و حتما باید شورای محترم نگهبان این طرح اشتباه رو رد کنه که کاملا بی عدالتی و ظلم هستش در حق بقیه افراد که پارتی نداشتند
 • شهریار IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  1 2
  شرکتی ها همشون با پارتی بازی یا سهمیه وارد شدند
 • علی IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
  1 0
  سلام بعضی از سایتها و روزنامه ها زود قضاوت میکنند و از اب گلالود ماهی میگیرند...!!! طرح ساماندهی پیمانکاران رد نشده است و فقط دارای ابهام هست و مجدد به مجلس برمیگردد ما دشمن داخلی بیشتر از دشمن خارجی داریم لطفا به همدیگه رحم کنیم و سنگ اندازی نکنید
 • سعید IR ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
  1 1
  خدارو به آبروی علی و به پهلوی شکسته حضرت زهرا قسم میدم کارشکنان طرح تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی نابود کنه
 • سعید IR ۰۱:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
  0 1
  خیلی نامردین
 • قادر IR ۰۴:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  0 1
  نظری که پیمانکاران میزارن و ادعا میکنن از مردم هستن و از پارتی بازی حرف میزنن خیلی جالبه آخه تو که با پارتی بزرگ شدی برا عدم اجرای عدالت ناراحتی آیا؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس