کد خبر 1460490
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۹
حوادث

یک باند جعل و فروش گسترده مدارک تحصیلی در حالی با تلاش نیروهای اطلاعات کلانتری سپاد متلاشی شد که بررسی ها نشان می دهد افراد زیادی این مدارک را در رشته و مقاطع مختلف تحصیلی خریداری کرده اند.

به گزارش مشرق، حدود ۴ روز قبل بود که ماموران کلانتری سپاد مشهد از طریق رصدهای اطلاعاتی به سرنخ های عجیبی از خرید و فروش گسترده مدارک تحصیلی دست یافتند و موفق شدند با ردیابی های پلیسی یکی از افرادی را شناسایی کنند که مدرک فوق لیسانس مدیریت مالی را خریده بود.

اهمیت و حساسیت این ماجرا تا آن جا رسید که سرهنگ احمد نگهبان (رئیس پلیس مشهد) نظارت مستقیم بر رصدهای اطلاعاتی نیروهای انتظامی را به عهده گرفت و با تاکید بر ریشه یابی دقیق موضوع دستورات محرمانه را صادر کرد. گزارش روزنامه خراسان حاکی است، این گونه بود که گروهی تخصصی از نیروهای اطلاعات با هدایت سرگرد جعفر عامری (رئیس کلانتری سپاد) وارد عمل شدند و سرنخ های گوناگونی را از این کلاف پیچیده بیرون کشیدند. عوامل انتظامی در حالی خریدار ۴۰ ساله مدرک تحصیلی جعلی را به مقر انتظامی احضار کردند که او خود دچار عذاب وجدان شده و از این اقدام ناشایست ابراز ندامت می کرد. این جوان که حتی دیپلم هم ندارد، برای شناسایی اعضای باند، حاضر به همکاری با پلیس شد. او گفت: می خواستم مدرک مهمی داشته باشم که دیگران در محیط کار، احترام ویژه ای برای من قائل شوند!

به دنبال اعترافات این مرد ۴۰ ساله، مشخص شد که او مدرک تحصیلی دانشگاهی را به مبلغ ۷.۵ میلیون تومان خریده است و اکنون باید ۵ میلیون تومان باقی مانده را در حالی به فروشنده جاعل بپردازد که در ابتدای سفارش تهیه مدرک جعلی، ۲.۵ میلیون تومان به حساب وی واریز کرده بود. این سرنخ مهم موجب شد تا نیروهای انتظامی در پوشش خریدار به این باند گسترده جعل نفوذ کنند. آن ها در اولین مرحله از اقدامات عملیاتی، با جوانی به نام «محمدحسین» در اطراف میدان فجر مشهد قرار گذاشتند و قبل از آن که عقربه های ساعت روی ۱۹ (ساعت قرار) قفل شوند، محل را به طور نامحسوس به محاصره درآوردند.

هنگامی که جوان ۲۵ ساله به محل قرار رسید، ناگهان نیروهای اطلاعات کلانتری در اطرافش حلقه زدند و او را که حیرت زده به دستبندهای فولادین پلیس چشم دوخته بود به سمت خودروی انتظامی هدایت کردند.

حالا دیگر احتمال داشت اعضای باند از دستگیری «محمدحسین» مطلع شوند و اسناد و مدارک جعلی را نابود کنند بنابراین نیروهای انتظامی به سرپرستی «حصاری» (رئیس اطلاعات کلانتری سپاد) شیوه عملیات را با دستورات ویژه سرهنگ نگهبان تغییر دادند و در داخل خودرو بازجویی‌های فنی را با کسب مجوز قضایی آغاز کردند.

فوق لیسانس جعلی ۷۰۰ هزار تومان +عکس

با اعترافات متهم مشخص شد که وی کافی‌نتی در بولوار طبرسی دارد، بنابراین نیروهای اطلاعات به بازرسی منزل و مغازه متهم مذکور پرداختند که در نتیجه ۱۱ برگ انواع مدارک تحصیلی از دیپلم تا فوق لیسانس در رشته های مختلف تحصیلی به همراه کیس رایانه کشف و ضبط شد. با گزارش کامل این پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد و با دستور قاضی قنبری (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) رسیدگی تخصصی به این ماجرا در شعبه ۲۱۶ دادسرای ناحیه ۲ آغاز شد چرا که ابعاد گسترده و زوایای پنهان آن از اهمیت خاصی برخوردار بود. طول نکشید که قاضی «جواد آسیان یزد» تجربه قضایی خود را برای واکاوی دقیق این پرونده به کار گرفت و برای شناسایی ودستگیری دیگر عوامل باند مذکور دستورات محرمانه و قاطعی را صادر کرد. بدین ترتیب فعالیت های گسترده پلیسی در این باره متمرکز شد و آن ها به اطلاعاتی رسیدند که بیانگر نقش جاعلان دیگری در این پرونده حساس بود.

متهم دستگیر شده بیان کرد، من بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان از فروش هر برگ مدرک جعلی درآمد داشتم اما مدارک را فرد دیگری جعل می کند که در منطقه الهیه مشهد (بولوار اقدسیه) سکونت دارد.

اما نیروهای انتظامی که شیوه عملیات را با راهنمایی های فرمانده انتظامی مشهد تغییر داده بودند، دوباره با یک قرار صوری و نفوذی جوان ۳۱ ساله ای به نام «عرفان» را نیز به محل قرار در بولوار طبرسی کشاندند. او که با یک دستگاه خودروی تیبا برای تحویل تعدادی مدارک تحصیلی جعلی وارد کمین پلیس شده بود، در یک چشم بر هم زدن درحالی خود را در چنگ نیروهای اطلاعات کلانتری سپاد دید که در بازرسی از خودروی وی نیز ۹ برگ جعلی مدارک دانشگاهی از لیسانس تربیت بدنی تا فوق لیسانس علوم سیاسی به همراه مهرهای برجسته با نام دو دانشگاه کشف و ضبط شد. این مدارک جعلی که با نمرات بالای ۱۷ صادر شده بود، ردپای متصدی یک کافی‌نت دیگر در منطقه قاسم آباد را نیز نمایان کرد، اما ماموران ابتدا با هماهنگی قاضی (آسیان یزد) به بازرسی منزل «عرفان» پرداختند و ۱۲ برگ مدرک تحصیلی دیگر نیز کشف کردند که برای افراد مختلف جعل شده بود.

روز گذشته ماموران به سراغ متصدی کافی‌نت در بولوار امامیه رفتند و او را نیز بنا به اعترافات «عرفان» دستگیر کردند. بازجویی های تخصصی از اعضای این باند در حالی ادامه دارد که قاضی شعبه ۲۱۶ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ازعوامل انتظامی خواسته است به سراغ کسانی بروند که مدارک جعلی را خریده‌اند، چرا که پلیس احتمال می دهد علاوه بر مدارک جعلی کشف شده از اعضای باند، تعداد زیادی از این مدارک به شهروندان فروخته شده است.

تحقیقات بیشتر برای دستگیری دیگر عوامل مرتبط با این باند به طور گسترده ادامه دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  5 2
  هر کی این مدارک رو می خره احمقه. چونکه شما هر جا بخوای بری سر کار علاوه بر اینکه مدرک بدی از دانشگاه محل تحصیلت بصورت مکتوب استعلام میگرن
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  6 1
  چرا یک سایت معتبر استعلام سریع انواع مدارک وجود ندارد!؟
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  6 0
  چرا یک سایت معتبر استعلام سریع انواع مدارک وجود ندارد!؟
 • بهپور IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  6 1
  سواد در ایران ارزش خود را از دست داده است و مدرک جای آن را گرفته طبعات ناشی از این سونامی در ایران در آینده ای بسیار نزدیک زیر ساختها را نابود خواهد کرد
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  3 1
  برای ترجمه بین المللی مدرک و استخدام و ارتقای مدرک در محل کار، نیاز به استعلام است. آن را چه میکرده اند؟ فقط بعضی ادارات برای ارتقای شغلی، مدرک را استعلام نمی گیرند!
  • IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
   4 0
   همین نقطه ضعف مدارک است و منشاء این پدیده شوم است.
 • ع IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  5 0
  کور شدیم تا دانشگاه رفتیم ما نمره اولی ها بیکار. ولی بعضی ها یک شبه دکتر گیسن و کس نمی دانه چه جوری سر از کار در میارن مدرک جعلی. دروغ شلخ دار بعضی از مسولین. که هیچی گران نشده و تورم مهار شده. ای مسول حقوقت به دلاره برای تو هیچ وقت چیز گران نمیشه. با سیاست غلط سما دامدار فلج شد همه دامها ارزان فروختن و کشورها همسایه کیف کردن. دلیلش این بود خوراک دام گران. و گوت ارزان. الان تعدادی دامدار مانده می خوان بعد از ۵ سال حاصل زحمتشان ببین اونم فرم دیگری به کار بستی
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  7 0
  درعین دستگیری این افراد مهم طرف تقاضا کننده وخریداران مدارک جعلی بروید کسانی که از این مدارک خریداری به ادارات وسازمانها ارائه داده اندوبا آن کسب درآمد وحقوق یا مفت از جیب ملت ومردم دارند بروید
  • IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
   4 0
   احسنت خریداران را جریمه سنگین و محرومیتهای اجتماعی شدید بزنید و فروشندگان نیز به اشد مجازات محکوم شوند - تاکیدا هر سازمانی و.. از مدارک پذیرفته مدیران و کارکنان آن به سختی مجازات شوند.
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  4 1
  تورو خدا یه نگاه هم به مدرک دکترای روحانی بندازین فکر کنم وقتی فوق لیسانس ۷۰۰باشه دکترا برای روحانی ۱میلیونی اب خورده باشه😁😁😁👍
 • حمید IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  11 3
  دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور، و دانشگاه علمی کاربردی، همه شون از اساس جعلی هستند چون چیزی که به دانشجو میدن فقط یک مدرک است و خبری از علم نیست. اونا رو بکیرید که موجب بی ارزش شدن علم و دانشگاه واقعی شدن
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  6 0
  این مدرک گرایی ،خانه آباد علم ایران را ویرانگر می کند. در کشورهای اروپایی برای جذب نیروی انسانی متخصص و مهندسین از شما نمی پرسند که از کدام دانشگاه درس خواندید از کدام موسسه در س خواندید یک کیس اجرایی 15 صفحه جلوی کارشناس می گذارند تمام کمال و منطقی باید جواب بدهیو بعد به سالن اجرا مراجعه می کنند عملا کارهای عملی از متقاضیان سئوال می کنند. مدرک معیار نیست معیار تخصص فرد متقاضی هست. اصلا به مدرک دانشگاهی نگاهی نمی کنند. من در شرکت شل همون مراحل را گذراندم. به مدرک دوره آموزشی زئمنس را نگاه کردند و گفتند که شما تخصص لازم را دارید.
 • IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  5 0
  بدا به حال ایران 😔
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  0 0
  واقعا جای تاسف است. چقدر یک انسان می‌تواند پست باشد که همچین کاری بکند.البته الحمد الله جدیدا اتفاقات بسیار خوبی در زمینه مبارزه با جعل مدارک دانشگاهی اتفاق افتاده و مدرک دانشگاهی به زودی به شکل یک سند معتبر درمی آید. ولی خب به هر حال باید با اشد مجازات با این افراد برخورد کرد هم با کسانی که جعل کردند هم برای کسانی که خریدند این مدارک را. باید مجازات بسیار سنگین و حبس های طولانی مدت در انتظار این افراد باشد.
 • IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  1 0
  تقریبا همه مدارک مدیران ارشد از این نوع یا حتی با زور ودستوری بوده و هست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس