کد خبر 1459139
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۱
گدا

به‌بهانه دستگیری زنی که هر روز با پرواز برای گدایی به تهران می‌رفت، از درآمدهای شگفت‌انگیز متکدیان گفتیم.

به گزارش مشرق، تصور بسیاری از ما درباره افرادی که دست به تکدی‌گری می‌زنند، انسان‌های نیازمندی است که از سر ناچاری، دست‌شان را جلوی مردم دراز می‌کنند، اما همیشه این‌طور نیست. به‌تازگی، پلیس به یک خانم که هر روز با هواپیما از اصفهان به تهران سفر می‌کرد و برمی‌گشت، مشکوک شد. پلیس بعد از رصد و پیگیری، به اطلاعات عجیبی درباره او دست یافت. به گزارش فرارو، آن‌ها با دستگیری این خانم پی بردند که این شخص هر روز با پرواز مستقیم به تهران برای گدایی می‌رود! گفته می‌شود که وی روزانه ۵ میلیون تومان درآمد داشته و دوباره به شهر خودش برمی‌گشته است. در ادامه از چند متکدی خبرساز با درآمدهای نجومی و شیوه‌های عجیب‌شان خواهیم گفت.

گدایی با ۴۰۰ کیلو برنج و ده‌ها کیلو حبوبات

مهر ۹۸ ماموران شهرداری قزوین به یک گدا که همیشه در جلوی مغازه‌های خواربار فروشی اعم از برنج، حبوبات و... حضور داشت، مشکوک شدند و او را دستگیر کردند، اما مرد ۴۵ ساله با تهدید نیروهای شهرداری ادعا کرد سال‌ها در تهران گدایی کرده و هیچ‌فردی کاری با او نداشته است. با حکم قضایی ماموران وارد خانه این گدا و شوکه شدند! ماموران در خانه او چند کلید گاوصندوق پیدا کردند و در بازرسی از دو گاوصندوق یک چک یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی و مقداری پول نقد کشف کردند. همچنین از خانه او ۴۰۰ کیلوگرم برنج، ده‌ها کیلوگرم حبوبات و ده‌ها کیلوگرم روغن جامد و مایع پیدا کردند که با گدایی از مردم گرفته بود.

متکدی که ۲ کارمند شخصی داشت!

مدیرکل بهزیستی مازندران در سال ۹۰ گفت که گداهایی در آن استان شناسایی شده‌اند که ماهانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان درآمد دارند! او با اشاره به گدایی که جلوی در فرمانداری ساری، سال‌هاست برای تکدی‌گری با ویلچر حضور دارد و بسیاری از مردم شهر او را دیده‌اند، گفته که در یک نیم‌روز یک میلیون تومان درآمد و دو کارمند برای خودش دارد! او ادامه داده که بعد از زیرنظر گرفتن فردی که هر روز جلوی در فرمانداری ساری برای تکدی‌گری با ویلچر پیاده می‌شود، متوجه شدند که دارای دو کارمند است که هر روز او را می‌آورند و او به این افراد پول می‌دهد.

خانواده متکدی با درآمد ماهانه ۵۰ میلیون تومانی!

آذر امسال بود که مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که شما اعلام کردید کودکان کار و خیابان روزانه بین ۴۰۰ هزار تا یک میلیون تومان درآمد دارند، به ایلنا گفت: «...من با یکی از این‌ها صحبت کرده‌ام و گفته است امروز ۴ میلیون تومان درآمد داشته‌ام... میانگین درآمد چنین خانواده‌هایی به ۵۰ میلیون هم می‌رسد، یعنی یک خانواده ۷ تا ۸ نفره در خیابان و در سرچهارراه‌ها پخش می‌شوند و کار می‌کنند.»

گدایی با لباس مبدل در کیش

اواخر سال ۹۹، پلیس کیش از ورود یک گدا به این جزیره باخبر شد. با بررسی پلیس، پیرمرد گدا که لباس کهنه به تن داشت، دستگیر شد. بررسی‌های پلیس نشان داد این مرد چهار روز قبل از دستگیری، وارد کیش شده و اقدام به گدایی کرده است. او که ظاهرا وضع مالی نسبتا خوبی داشته و با لباس مبدل گدایی می‌کرده، در بازجویی‌ها مدعی شد: «برای گدایی به کیش آمدم و با پوشیدن لباس کهنه ادعا می‌کردم بیماری سرطان دارم و می‌خواهم برای شفا گرفتن به عراق بروم، اما پولی ندارم. در این مدت مسافران در جلوی پاساژها و هتل‌ها به من کمک می‌کردند.» با بررسی‌های پلیس مشخص شد که این مرد هیچ بیماری ندارد و سالم است. او در هنگام دستگیری ۱۰ میلیون تومان پول همراه داشت و در محل استراحتش هم چندین میلیون تومان پول کشف شد که تنها در چهار روز به دست آورده بود.

کت جادویی یک گدا

سال ۹۴ وقتی دستگیر شد، تیتر یک رسانه‌ها شد. همه جا حرف از گدای میلیونر بوشهری بود. وقتی ماموران شهرداری بوشهر اسماعیل ۵۴ ساله را با همکاری پلیس دستگیر کردند، رازهایش را فاش کرد. بعد از دستگیری، ماموران شهرداری او را پس از ماه‌ها به حمام بردند و با مصرف دو بطری شامپو، موفق شدند او را تمیز کنند! سپس چهار کت و کاپشن تن این گدا بررسی و مشخص شد اسماعیل پول‌هایش را داخل درز این لباس‌ها جاسازی می‌کرده است. از لباس‌های گدای ژولیده ۹ کیلو و ۳۰۰ گرم پول کهنه که به علت خیس شدن قابل جداسازی و شمارش نبود، پیدا شد!

طلب کمک با نوشتن پیام‌های خنده‌دار

اما محض تنوع یک مصداق خارجی؛ یکی از روش‌های تکدی‌گری که در ژاپن زیاد دیده می‌شود، این است که آن‌ها سعی می‌کنند جمله‌های جالب و خواندنی را روی تکه‌های مقوا بنویسند تا توجه عابران به آن‌ها جلب شود. جمله‌هایی که آن‌ها استفاده می‌کنند معمولاً خنده‌دار هستند مثلاً این که «پدرم را نینجاها کشته‌اند، برای کاراته یاد گرفتن به پول نیاز دارم»، «من مسافر زمان هستم» و دیگر جمله‌های خنده‌دار که هر کدام بهتر باشد، پول بیشتری نصیب متکدی می‌کند!

راه‌ورسم دستگیری از دیگران

هر چند وقت‌ یک‌بار که خبری مشابه سوژه امروز ما داغ می‌شود، بحث درباره چندوچون کمک کردن بالا می‌گیرد. یک عده نگران می‌شوند که مبادا همه کارهای خیرخواهانه‌شان بیهوده بوده باشد، چون تردید دارند که کمک‌شان واقعا گرهی از کار دیگری باز کرده باشد یا صرفا طعمه یک‌جور کلاهبرداری بوده‌اند. عده‌ای هم در واکنش به این نگرانی، می‌گویند که نباید همه را به یک چشم دید و بابت تک‌وتوک کلاهبردارانِ در لباس نیازمند، دست از کمک کردن به دیگران برداشت. چطور از دیگران دستگیری کنیم که خیال‌مان راحت باشد؟ در کوچه و خیابان، افراد نیازمندِ کمک کم نمی‌بینیم اما هیچ راهی نداریم که بفهمیم زندگی کدام‌شان واقعا به کمک ما وابسته است.

اگر مخاطب شما، کودکان کار و دست‌فروش‌ها هستند، پول را در ازای خرید کالا و خدمات (مثل شستن شیشه ماشین و واکس زدن کفش‌ها) به آن‌ها بدهید. خریدن یک خوراکی مقوی یا قدری میوه هم گزینه بهتری نسبت به کمک نقدی است. افراد نیازمندِ کمک اما همیشه دوروبر ما نیستند. خیلی‌ها برای کمک رساندن به این افراد، با موسسه‌های خیریه ارتباط می‌گیرند. در این باره باید به چند نکته توجه کنید؛ خیریه مدنظر شما در صورتی معتبر است که در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ثبت شده و کد ثبت داشته باشد. حوزه فعالیت‌هایش شفاف و معین باشد و برای واریز کمک‌های نقدی، شماره‌حساب غیرشخصی اعلام کند.

اگر سنجیدن اعتبار خیریه‌ها برای‌تان سخت است، هنوز راه‌های دیگری برای کمک کردن وجود دارد. می‌توانید سری به واحد مددکاری بیمارستان‌ها بزنید و کمک‌حال افرادی باشید که از عهده هزینه‌های درمان‌شان برنمی‌آیند. با مدرسه‌ای در حاشیه شهر، ارتباط بگیرید و به اندازه جیب‌تان در تأمین هزینه تحصیل دانش‌آموزهای بی‌بضاعت شریک شوید. از مهارت و زمان‌تان خرج کنید تا به‌جای کمک‌های موقتی و زودگذر –که در جای خود ارزشمند و موثرند- باعث ایجاد تغییری بلندمدت شوید؛ کاری مثل برگزاری کارگاه مهارت‌آموزی در هر حرفه‌ای که در آن تخصص دارید در مناطق محروم که درنهایت به اشتغال افراد منجر شود.

منبع: روزنامه خراسان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  21 2
  دست بالا دست زیاده. فکر کردی خیلی زرنگی. حالا که خدا را شکر دستگیر شدی. حقیقتا اینقدر زمونه بدی شده که تشخیص گدای واقعی از قلابی سخت شده.پناه بر خدا از این زمانه فریبکار و سخت
  • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   1 2
   سخت نیست محتاج واقعی هیچ وقت نمیاد تو چشم مردم نگاه کنه بگه کمک کنین گدا واقعی رو فقط بچه بسیجی ها میرن پیدا میکنن خرج میکنن از پول هیات
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  18 2
  خدایا خودت به گدایان واقعی کمک کن و گدایان قلابی را رسوا کن
  • توجه داشته باشیم IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   4 0
   اصطلاح گدا با فقیر فرق دارد گدا فردی ست که پول دارد ولی خرج نمی‌کند و نگه می‌دارد.یک نوع خساست دارد ولی فقیر واقعا پول ندارد که خرج کند
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  10 1
  بیخود نبود تیمور گورکانی متکدیانی سالم و قوی که از مردم سوءاستفاده میکردند را گردن میزد
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  9 0
  خدا خودت بده.دست پیش خلق یعنی گذر از آبرو
 • مهرشاد سهیلی- بند 406 قزلحصار IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  2 32
  به شما چه ربطی داره ؟ نه غیر قانونی هست ونه غیر شرعی
  • ایرانی IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   2 1
   مهرشاد حتما خودش هم گداست یا گدازاده هست
  • IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   1 0
   خوبی این خبرها اینه که دست این شیادها رو برای مردم رو میکنه تا دیگه بهشون بیخودی کمک نکنن
  • مهدی IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   4 0
   هه هه هه جالب بود راستی مهرشاد! بالاخره پرونده تو به کجا رسید؟ به مرحله رافت اسلامی رسیدی یا هنوز نرسیدی؟
  • SE ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   0 0
   راست میگی چون من معتقدم که نباید به متکدیان چیزی داد. اگر نیازمند هستند به سازمانهای خیریه مراجعه کنند تا در صورت نیازمند بودن به ایشان کمک شود
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   1 0
   نظر ما به تو چه ربطی داره ابله؟! فریب و کلاه‌برداری هم غیرشرعی هست و هم غیرقانونی
  • IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   7 1
   ببخشید! شما به گدائی کردنت ادامه بده بدبخت!!!
  • IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   4 1
   حالاچقدردرآمدداشتی که سر از بند درآوردی؟؟؟همونجاهم مشغول باش مفلوک
  • IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   0 1
   بخاطرگدایی سرازبنددرآوردی؟
  • IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   0 0
   اتفاقا کاملا غیر قانونی هست تکدی گری حتی بخاطر زشت کردن چهره شهر شهرداری موظف به جمع اوری اونا هست از نطر قانونم مجرم هستن کافی سرچ کنی تا متوجه بشی
  • جرجیس IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   1 0
   چقد بد جوابش را دادین خدا بدادمون برسد
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 1
  مطلب جالبی بود.. یادچندروزپیش افتادم داخل یکی ازخیابون های اصلی شهرمون داشتم ميرفتم دوتاجوان ساز ميزدند پرسیدم کجایی هستید ازشهرهای غربی بودندبه هردوشون به خاطررضای خدا مبلغی هدیه دادم.
  • IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   0 2
   اگر اینها از خانواده کم درامد بودند که نمی تونستن برن موسیقی یاد بگیرن ساز بخرن و کلاس خصوصی موسیقی برن. پولتو حروم کردی.
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 0
  در عین حال، کمک به نیازمندان ضروریست. به ویژه از طریق افراد معتمد
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  3 1
  همدست قاتلان شهید عجمی، در دنیای واقعی لخت و عوره ولی در دادگاه تقاضای چادرمی کنه و مسئول خائن دادگاه ، بهش چادر تقدیم می کنه. دختر معترض خیابانی تقاضای چادر می کند. چهره متهمان اقتصادی شطرنجی می شود مبادا حرمتش شکسته شود و اینجا هم از چادر استفاده می شود مبادا حرمت گدا میلیاردی شکسته شود . حال اگر حرمت چادر بشکند مساله ای نیست رویه دادگاهها چنین است ظلم درحق چادر
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 0
  خیلی،سِمِج هستن تا پول ندی ولت نمیکنن
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 0
  اگر روزی صد میلیون هم درامد داشته باشند اینکار پست و بسیار زشت هست . خار شدن برای پول هم چیز جدیدی هست
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  2 0
  یکبار از جایی رد شدم دختر بچه ایی رو دیدم که ترازوی شکسته ایی جلو پاش گذاشته بود و گریه میکرد کمی باهاش حرف زدم دیدم اصلا اشکی ندارد میگفت ترازوم شکسته پول میخوام که یکی دیگه بخرم فهمیدم کلک پدرومادرش هست خانمی رد شد گفت الکی میگه چند روزپیش مردی پول یک ترازو بهش داد
 • محمد IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 0
  جالب است دزد دزد را میشناسند گدا هم گدا را میشناسند چه اشکالی داره گدا با هواپیما برود ما بقیه رو گدا نکنیم
 • khan IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 0
  فکر کنم گدایی یا پول دادن به گدا و یا کسی که دستی دراز می کند شخصی است و به کسی جهت دخالت در این امور و آبرو ریزی ربطی نداره. مردم از مال خودشان می بخشند. پلیس وقت گذاشته تا این مورد را کشف کنه. چرا اختلاسگران را کشف نمی کنند. و پس از کشف محاکمه آنها سالها طول می کشد.
 • کمال پیراسته IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 0
  گدایی بهتر از کارمندی و بازنشستگی 😂😂😂
 • ناشناس IR ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 0
  کمک به شخص مستمند آبرو دار واجب اگر از رضای صاحب خانه باشد .خداوند قبول دارد ولی اگر گدای سر خیابان و گذر یا کودک رها شده گدایان حقه باز باشد .بسیار کار بیهوده و آبروی مملکت میرود .باید با این تکدی گری اقدام قاطع شود .
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  1 0
  البته مشرق، گدایی خوب نیست.ولی توجه مسئولین باید زیاد شه خیلی ها هم رفتن زیر خط فقر .
  • IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
   1 1
   با خاندوزی کم کم یا باید ترشی و سیر و کله ماهی دستفروشی کنیم یا گدایی
 • سعید محمد امیری IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 0
  ممنون از نظریه خوب شما
 • خسیس IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 0
  چطور دلش میومده بلیط بگیره ؟ این تعجبه!
 • محمد IR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 0
  سن بازنشستگی را ۴۰سال کنید نه اینکه ۶۰یارو تا باز نشسته میشه میمیره
 • IR ۲۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
  0 0
  اگه گداها کارتخوان داشتند و مردم فقط به کارتخوان پرداخت می کردند میشد برای درآمد گداها سقف گذاشت.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس