اسامی مهره‌های کلیدی آمریکا دربرنامه بیولوژیکی-نظامی کی‌یف لو رفت

وزارت دفاع روسیه اسناد حاوی اسامی تمام مقامات کلیدی آمریکا ناظر بر برنامه بیولوژیکی-نظامی اوکراین را در اختیار دارد.

به گزارش مشرق، ژنرال ایگور کریلوف، فرمانده یگان دفاع شیمیایی، میکروبی و رادیواکتیو روسیه می‌گوید که وزارت دفاع این کشور اسامی مقامات آمریکایی ناظر بر برنامه بیولوژیکی-نظامی اوکراین را در اختیار دارد.

کریلوف دراین‌باره گفت: در بین این اسامی، نام کِنت مایرز، رئیس اسبق آژانس کاهش تهدیدات دفاعی (DTRA)، تارا اوتول، نایب رئیس اجرایی شرکت سرمایه‌گذاری «این-کیو-تل» تحت کنترل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا)، توماس فریدن، رئیس اسبق مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های عفونی، فرانسیس کالینز، مدیر اسبق موسسه ملی بهداشت، جفری وادزورث، مدیر اجرایی موسسه یادبود «باتل»، مامور ارشد بخش علمی شرکت فایزر و رئیس واحد تحقیقات جهانی، توسعه و داروسازی این شرکت و بسیاری از مقامات دیگر به چشم می‌خورد.

به گفته کریلوف، این داده‌ها در گزارش جامع آژانس کاهش تهدیدات دفاعی درباره فعالیت آمریکا در اوکراین ذکر شده است و آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا با هدف افزایش تاثیر تک‌سلولی‌های بیماری‌زا (پاتوژن) با اوکراین همکاری کرده و هیچ کنترل و نظارت درستی بر فعالیت آنها وجود ندارد.

کریلوف به اظهارات ایزومی ناکامیتسو، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و نماینده این نهاد در امور خلع سلاح اشاره کرد؛ کسی که پیش از نهمین همایش بازنگری کنوانسیون تسلیحات بیولوژیک گفته بود که در فعالیت‌های مذکور فرآیند نظارتی مناسب و منطبق با کنوانسیون وجود ندارد. به گفته این مقام سازمان ملل، در این فعالیت‌های مناطق «خاکستری» زیادی وجود دارد به ویژه وقتی پای تحقیقات آزمایشگاهی در میان باشد.

کریلوف اضافه کرد: از نمونه‌های چنین تحقیقاتی می‌توان به فعالیت‌های آمریکا در راستای افزایش و تشدید تاثیر تک‌سلولی‌های بیماری‌زا شامل ایجاد یک سویه مصنوعی ویروس کرونا در دانشگاه بوستون اشاره کرد. همانطور که پیش از این تاکید کردیم، میزان مرگبار بودن این ویروس اصلاح‌شده ۸۰ درصد بوده و باعث بروز علائم غیرعادی عصبی و آسیب شدید به ریه‌ها می‌شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس