هشدار هواشناسی به کوهنوردان/ بارش برف ۴۰ سانتیمتری در ارتفاعات

سازمان هواشناسی اعلام کرد: طی روز جمعه (۲ دی)حجم بارش‌ها بسیار سنگین و در ارتفاعات به صورت برف است که بارش برف در ارتفاعات می‌تواند بیش از ۴۰ سانتیمتر نیز باشد.

به گزارش مشرق، سازمان هواشناسی اعلام کرد: درباره شرایط جوی کوهستان‌ها اظهار کرد: امروز (۱ دی) سامانه بارشی از جنوب غرب کشور وارد می‌شود و استان‌های ایلام، خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این بارش‌ها خفیف است، اما در کوهستان به‌صورت برف خواهد بود و بهتر است در این روز کوهنوردان وسایل زمستانی و مواجهه با برف را همراه داشته باشند و نکات ایمنی را رعایت کنند.

طی روز جمعه (۲ دی) نیز حجم بارش‌ها بسیار سنگین و در ارتفاعات به صورت برف است که بارش برف در ارتفاعات می‌تواند بیش از ۴۰ سانتیمتر نیز باشد.

در ارتفاعات زاگرس مرکزی، ارتفاعات استان لرستان، ایلام و در شمال استان فارس بارش برف خواهیم داشت و درخواست ما از کوهنوردان این است که طی روزهای جمعه و شنبه (۲ و ۳ دی) صعود به ارتفاعات به ویژه ارتفاعات زاگرس را نداشته باشند؛ چرا که بارش برف با کولاک همراه است و خطرات بسیار زیادی دارد.

روز شنبه نیز در رشته‌کوه البرز واقع در استان تهران، البرز، قزوین و همچنین ارتفاعات مازندران، بارش‌هایی پیش‌بینی می‌شود که می‌تواند شرایط برای کوهنوردی دشوار باشد. بنابراین بهتر است که کوهنوردان در این شرایط جوی به ارتفاعات صعود نداشته باشند.

طی امروز (۱ دی) در نواحی کوهستانی، شرایط نیمه‌ابری تا ابری، پدیده مه در اواخر وقت، گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

همچنین فردا (۲ دی) آسمانی نیمه ابری و وزش باد و افزایش ابر و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود که این بارش‌ها در ارتفاعات بالادست به صورت برف و در پایین دست به صورت باران خواهد بود.

طی روز با گذر زمان و نزدیک شدن به غروب، هوای سرد نفوذ می‌کند و مستقر می‌شود و ما در روزهای شنبه و یکشنبه (۳ و ۴ دی) بارش برف و باران پراکنده و وزش باد شدید را در ارتفاعات خواهیم داشت.

با توجه به وجود سرمای شدید در ارتفاعات و مه‌آلودگی هوا کوهنوردان حتماً تجهیزات لازم و لباس‌های گرم همراه داشته و مراقب مه آلودگی هوا باشند؛ چراکه مه ممکن است در جهت‌یابی آن‌ها مشکلی ایجاد کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس