فیروزآبادی: عدم پاسخگویی متا، مقدمه ای برای مجوز قانونی انسداد اینستاگرام است

ابوالحسن فیروزآبادی گفت: بستن اینستاگرام فعلا به خاطر شرایط امنیتی بوده ولی ادامه آن نیاز به مجوز قانونی دارد.

به گزارش مشرق به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورایعالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی در مصاحبه با روزنامه هفت صبح توضیح داده که تا امروز اینستاگرام و واتساپ با دستور شورای امنیت محدود شده بود ولی ادامه این محدودیت نیاز به مجوز دارد. تکلیف این مجوز را هم سرنوشت مذاکرات با «متا» می تواند مشخص کند.

وی گفت: محتوای نامه ای که ارسال شده، دعوت متا به معرفی نماینده خود در ایران بوده است. در این نامه به موارد قابل بحثی که بین ما و متا وجود دارد اشاره شده، به آنها اعلام کرده ایم که ما حتی بر اساس اصولی که خود متا دارد، شاهد تخطی های اینستاگرام هستیم. در هفته اول بعد از حادثه مهسا امینی، هزاران عکس خشونت آمیز در اینستاگرام منتشر شد. در همین اینستاگرام تعداد خیلی بالایی از صفحات با محتوای ساخت مواد انفجاری وجود دارد. طبق آنچه شمارش شده است و در نامه هم به آن اشاره شده، بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار پست با محتواهایی در حوزه های خرید، فروش و آموزش استفاده از سلاح و مواد مخدر وجود دارد. همچنین تعداد صفحه های غیراخلاقی اینستاگرام فارسی به حدود ۱۱ میلیون می رسد. ما دنبال راهی هستیم که منجر به ادامه فعالیت پایدار سکوهای خارجی از جمله اینستاگرام شود.

این مقام مسئول درخصوص اینکه اگر متا نماینده معرفی نکرد چه خواهد شد،‌گفت: فعلا تصمیمی درباره آن نگرفته ایم. این نامه را بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۶ شورایعالی فضای مجازی فرستادیم که پیام‌رسان های خارجی را ملزم به داشتن نماینده در کشور می کرد.

متا در همه کشورهای مشابه ما دفتر نمایندگی دارد

او در پاسخ به اینکه تلاشی هم که در دولت قبل برای مذاکره با تلگرام شده بود به همین بند برمی گشت، افزود: بله ما انصافا به خاطر این که احساس می کردیم بخشی از نیازهای مردم از راه اینستاگرام تامین می شود، در دولت قبل قرار شد به دلیل عدم آمادگی زیرساخت های شبکه ملی روی آن مصوبه غمض عین داشته باشیم و این بخش از مصوبه را عملا اجرا نکردیم. و گرنه اگر می خواستیم آن را اجرا کنیم، باید از سال ۱۳۹۶ این کار را می کردیم. همچنین این مصوبه شورایعالی را باید برای پیام رسان هایی که در آن شبه انحصار وجود دارد عملی می کردیم که اطلاعات کاربران ایرانی را باید در کشور خودمان نگه دارند. این روزها بسیاری از کشورها دارند همین کار را می کنند و این موضوع هم پذیرفته شده است. متا در همه کشورهای مشابه ما دفتر نمایندگی دارد و نیازهای آن کشور را برطرف می کند. ضمن اینکه متا در کشور ما اقدامات دیگری هم داشته که هیچ وقت با مردم کشورهای دیگر نکرده است. بستن بدون تذکر صفحات مردم، سایت های خبری (مانند جماران)، صفحات مردم عادی، سلبریتی ها، استانداران، رئیس مجلس و وزرا رفتار خارج از اصولی بوده که قبلا انجام داده است.

پیشاپیش خیلی از افراد مطمئن هستند که متا نماینده نمی فرستد. یک دلیل آن تحریم است که اگر بخواهد نمی تواند نماینده بفرستد و دلیل دیگر هم این است که شرایط ما با بسیاری از کشورها فرق دارد. یعنی متا فکر می کند محدودیت ها و بند و تبصره هایی که باید در ایران رعایت کند، از ترکیه هم بیشتر است. با این حساب پیش بینی خود شما چیست؟ چه اتفاقی می افتد،‌گفت: این موضوع و بندهایی که به آن اشاره کردید که شرایط ما را با کشورهای دیگر متفاوت کرده، قابل بحث است اما آموزش انفجار، نحوه ساخت بمب در همه جا ممنوع است. بستن صفحاتی با میلیون ها کاربر از طرف خود اینستاگرام هم در هیچ کشوری پسندیده نیست حداقل می شود در مورد این ها توافق کرد. اما در جواب به این سوال که حالا چه اتفاقی می افتد، بستن اینستاگرام فعلا به خاطر شرایط امنیتی بوده ولی ادامه آن نیاز به مجوز قانونی دارد. مجوز قانونی یا باید طبق روال در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه صادر شود یا یک قاضی یا یک مرجع عالی ماننده شورای عالی فضای مجازی یا شورای عالی امنیت ملی درخواست آن را بدهد. تا الان چنین مجوزی در هیچ جا به تصویب نرسیده است. آن چیزی که منجر به محدودسازی دسترسی به پیام رسان های متا شده درخواست شورای امنیت کشور بوده و به شرایط خاص امنیتی کشور برمی گردد.

فیروزآبادی گفت: اگر متا جواب ندهد در حقیقت مقدمه ای برای مجوز قانونی انسداد اینستاگرام است.

متا از الان ۱۰ روز وقت دارد، نماینده معرفی کند

او با اشاره به مهلت ۱۰ روزه به متا گفت: ما موضوع مان کمک به مردم است و می خواهیم کسی که فعالیت خبری، اقتصادی یا فعالیت های دیگر دارد مطمئن باشد که می توان از جرم در این فضا جلوگیری کرد. در همین رسانه هایی مانند متا مواردی داشتیم که منجر به خودکشی ها و مرگ شده، افشاگری های ناپسندی رخ داده که نامشان را ذکر نمی کنم و خیلی از آنها مربوط به سلبریتی ها بوده است. بنابراین متا دارد به ما لطمه وارد می کند. نامه ما به صورت الکترونیکی هجدهم اکتبر ارسال شده اما ما ارتباطی نداریم و مقام های رسمی آن اکانت و ایمیل رسمی ندارند یا حداقل در اختیار ما نیست که مطمئن باشیم آن زمان به دستشان رسیده، اما مطمئنیم که نامه به صورت فیزیکی بیست و سوم نوامبر به دستشان رسیده و ده روز فرصت ما همین حالا هم تمام شده با این حال من همین جا اعلام می کنم که از الان ۱۰ روز وقت دارند، نماینده معرفی کنند.

فیروزآبادی در ادامه گفت که نامه به دست متا رسیده و رسیدی که ما از طریق پست به دستمان آمده تایید می کند که تحویل آنها داده شده است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به خسارت مسدودسازی دسترسی به اینستاگرام به اپراتورها تصریح کرد: قطعا این ضرر و زیان اپراتورها در تصمیم گیری ها موثر است؛ این پیام رسان برخلاف قوانین کشور ما فعالیت می کند و اگر خسارتی در میان نبود که ما مقابلش احتیاط نمی کردیم. احتیاطات ما به این دلیل است که می خواهیم همه تبعات قضیه را در نظر بگیریم و کمترین خسارت مادی و معنوی برای مردم داشته باشد.

او درباره اینکه بستن اینستاگرام ارزش از دست دادن این درآمد بزرگ را دارد، گفت: این را دیگر مسئولان باید تصمیم بگیرند. الان از لحاظ امنیتی به این نتیجه رسیده اند که به دلیل زیان های امنیتی، همان بهتر که فعلا بسته باشد چرا که بین چیزی که در واتساپ و اینستاگرام اتفاق می افتد، ارتباط مستقیمی با خشونت دارد.

اینستاگرام در بخش اکسپلورر، به صورت غیرمستقیم سعی می کند حباب منفی را برای کاربر فراهم کند

فیروزآبادی در پاسخ به این سوال که آیا تحلیل یا پژوهشی وجود دارد که تایید کند واقعا اعتراض ها از پلتفرم ها تاثیر گرفته اند، گفت: در فضاسازی تاثیر گرفته اند. مثلا بی بی سی و ایران اینترنشنال نقش مداخله گرایانه دارند که عامدا در این زمینه فعالیت می کنند اما اینستاگرام در بخش اکسپلورر، به صورت غیرمستقیم سعی می کنند حباب منفی را برای کاربر فراهم کند.

وی درخصوص اینکه راه مذاکره برای باز است، گفت: بله تا زمانی که مجوز شورای امنیت به پایان نرسیده یا مصوبه و ابلاغ قانونی برای انسداد نیامده باشد، باز است. این مجوز فعلا تاریخ انقضایی ندارد و بستگی به شرایط خیابان دارد. ما مسائل زیادی داریم که بخواهیم بر سر آن گفت و گو کنیم ولی مهمترین بحث این است که سیاست های آنجا در تعارض با جمهوری اسلامی بوده و جهت گیری دارد. ما مشکلی با پیام رسانی که فقط می خواهد به کارش برسد نداریم حتی استقبال می کنیم که پلتفرم های خارجی در کنار ایرانی ها فعالیت کنند ولی اینستاگرام که پست های تشییع جنازه را حذف می کرد، الان تصاویر خشونت های خیابانی را منتشر می کند. فقط در دو هفته اول پنج هزار و ۶۰۰ فیلم خشونت آمیز که در آن خون، آتش و سلاح وجود دارد منتشر شد. این تصاویر نه تنها برداشته نمی شوند بلکه به کاربران پیشنهاد داده می شوند.

ناشناس ماندن برای حکومت معنی ندارد

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به این پرسش که آیا مثلا این گزینه روی میز هست که متا نمایندگی نداشته باشد اما مثلا محتواهایی که مردم براساس اعتقادهای خود می گذارند حذف نکند،‌افزود: ما در فاز اول می خواهیم که آنه استاندارد دوگانه نداشته باشند و دوم اینکه الگوریتم هایشان را علیه ما دستکاری نکنند. موسسات بخش خصوصی که کار داده کاوی را انجام می دهند اطلاع داده اند که ۸۳ درصد از هشتگ ها در توئیتر مربوط به کسانی است که در ماه بیش از دو هزار توئیت دارند و این رفتاری است که ربات ها انجام می دهند.

اگر این مذاکره به جایی نرسد، انتظار این است که افراد سراغ پلتفرم های داخلی بیایند اما چیزی که در این پلتفرم ها برای بسیاری از مردم آزاردهنده بود، روش های احراز هویت است. وی درباره موضع مرکز ملی فضای مجازی درباره حق ناشناس ماندن کاربران گفت: گاهی این حق ناشناس ماندن برای جامعه است و گاهی برای حکومت. اولی را می شود به رسمیت شناخت اما ناشناس ماندن برای حکومت معنی ندارد. یعنی برای حکومت فرد باید مشخص باشد. پلتفرم های خارجی در همه کشورها این سرویس را به دولت ها می دهند اما از همکاری با ایران خودداری می کنند.

او در پاسخ به اینکه مردم جایی که احراز هویت اجباری است وارد می شوند، گفت: در کشورهایی مانند آمریکا، هند و چین و اروپا وارد می شوند، به عبارتی اکثریت ابناء بشر. همین اینستاگرام با ترکیه و هند همکاری کامل دارد. واتساپ امکانی را در اختیار هند قرار داده که خود دولت می تواند مطلبی را در کانال و گروه پاک کند. هر چه که در قوانین ما هست باید رعایت شود. آیا در پلتفرمی که اقتصاد ما شکل می گیرد، اقتصاد بدون هویت و با گمنامی معنا دارد؟ قطعا چنین اقتصادی معنا ندارد. در کنار ضرر و زیان اپراتورها، ضرر و زیان استارتاپ ها هم مسئله مهمی است. بسته ای برایشان تهیه شده اما دولت ممکن است برای پرداخت حقوق و دستمزدها هم به کسری بودجه بخورد. در این بسته معافیت های مالیاتی و همچنین وام هایی در نظر گرفته شده و بخشی از آن ابلاغ شده است. سازمان تنظیم مقررات رادیویی موظف است اقتصاد این حوزه را تنظیم کند و این کار را انجام خواهد داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  19 7
  مسدود کنید بره
  • IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
   9 4
   آمریکا با فضای مجازی رسما داره سربازاشو تو خاک ما تربیت میکنه ، یه عده هم که اکثرا از براندازای خارج نشین هستن دارن با تولید اخبار دروغ تا چند نسلشونو از لحاظ مادی و رفاهی تامین میکنن
  • IR ۱۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
   1 0
   متأسفانه کارنامه این مدیر دولت غربگرای روحانی ثابت میکنه حالا حالاهام با نامه بازی های یک طرفه و فرصت‌ دادن های ۱۰ روزه سرکاریم مثل تهدیدات توییتری و تلفنی ظریف بعد از اجرای تمام و کمال و یک طرفه‌ در برجام و بدعهدی طرف غربی به این امید دنبال خرید زمان هستند که مجدد مجلسی و دولتی غربگرا سرکار بیاید
  • IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
   2 1
   این بستن ها که مسخره بازیه. همه دارن با فیلتر شکن استفاده میکنن.بستن فقط اسم بدنامی یه.
  • IR ۰۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۷
   0 0
   خوب برای کسب و کار 4 نفر در فضای مجازی کسبو کار 40 نفر در یاران به خطر افتاده است کسی چرا به کسب و کار 40 نفر و امنیت 80 میلون نفر فکر نمی کند اما به کسب کار عده ای اندک در فضای مجازی فکر می کند این کمی مشکوک نیست از مسئولان دولتی کسی جز منافق این ایده را مطرح نمی کند
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  7 4
  آمریکایی ها هم در کشورشون اجازه فعالیت به شبکه ها و پلتفرم های ایرانی رو نمیدن
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  10 5
  مسدود کنید بره ، آمریکایی ها هم در کشورشون اجازه فعالیت به شبکه ها و پلتفرم های ایرانی رو نمیدن
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  7 3
  مسدود کنید
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  8 2
  مسدود
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  7 2
  مسدود کنید اجازه فعالیت نمیدن
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  5 1
  آمریکایی ها اجازه فعالیت نمیدن
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  4 2
  مسدود کنید بره ، آمریکایی ها اجازه نمیدن
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  9 4
  هیچ کشوری مثل ما فضای مجازی شو رها نکرده ، به خاطر جوانان این شبکه ها رو از دسترس خارج کنید
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  5 3
  واقعا عجب ظنز تلخی است مدیر ارشد دولت روحانی و همفکر اصلاح‌طلبان داره برای شل کردن پیچ فیلترینگ نیم بند جاسوس افزارهای آمریکایی اسرائیلی در دولت انقلابی رییسی نظر سازی میکنه و تصمیم میگیره
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  5 4
  فیروزآبادی پس مانده دولت ملعون اصلاحات رو بردارید خیلی چیزها درست میشه! سد معبره برادر سد معبر!
 • کارشناس سیاسی IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  3 4
  در طول اغتشاشات اخیر کشور دو شبکه پیام رسان شرکت متا بیشترین لجن پراکنی و صدمات سیاسی به داخل ایران وارد کردند. این دو پیام رسان را باید خیلی وقت مسدود میکردید. این دو رسانه بجز فتنه و آشوب و هدایت اخلالگران در جهت تخریب نظام مقدس جمهوری اسلامی کاری نکردند. بنظر میرسد دلارهای وهابیون ال سعود به شرکت متا هم رسیده و آنها از این سود چشم پوشی نمیکنند. نتیجتا تا وقتی تکلیف فیس بوک و اینستا روشن نشده بدون معطلی و بدون تردید صدرصد مسدود کنیداصلا بنفع مصالح ملی کشورنیست.
 • IR ۱۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  1 0
  نفوذی سادلوح برکنار کنید
 • IR ۱۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  1 0
  کشور ما نیاز به حکمرانی فضای مجازی اینترنتی رسانه ای مخابراتی ماهواره ای جنگ الکترونیکی سایبری داره
 • هموطن IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  3 0
  سلام علیکم، شرکت متا ، یک شرکت ثبت شده در کشور آمریکا میباشد و طبق قوانین تحریم ، اجازه فعالیت در کشور ایران را ندارد ، هم ما و هم شما ، به این مسئله واقف هستیم .
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  1 0
  خدا لعنت کنه
 • IR ۱۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  1 0
  چند تن باید به طور دائمی کنار بکشن از عرصه مدیریت و سیاست.
 • DE ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  0 2
  اینستاگرام در اغتشاشاتی آخیر و در پهلوی ایران اینترآشقال و.. نقشی اساسی را برای سازمان دهی و شستوشوی مغزی این زامبی ها داشته است
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  1 0
  چرا ؟؟؟؟
 • سید فروزان CH ۰۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۷
  0 0
  ایشان جرا اینقدر ناراحت صفحات سلبریتیها است ؟ تمام گروهکهای تجزیه طلب تروریست نه تنها بشدت مشغول فعالیت در اینستا هستند که اینستا هر کونه پیام به فارسی در انتقاد به این گروهکها را هم حذف مبکند آنهم از هر نقطه دنیا ، اینستا و توییتر مستقیما و علنا با گروهکها و دشمنان همکاری میکند و هر کونه فعالیت آنها آزاد ، برای آرامش کشور این دو فضا کلا برای همیشه بسته بمانند و نظام اینترنت ملی را هر چه سریعتر راه اندازی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس