کد خبر 1445713
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۳
حسین شریعتمداری نمایه

روزنامه آمریکایی بوستون گلوب نوشت:بستن تنگه هرمز،شدیدترین پاسخگویی علیه منافع آمریکا خواهد بودو علاوه‌بر آن،رشد انفجاری قیمت نفت فقط درچند روز منجر به فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر برای اقتصاد غرب خواهد شد.

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

۱- در خبرها آمده است که وزارت امور خارجه کشورمان با صدور اطلاعیه‌ای چند مرکز حقیقی و حقوقی و تعدادی از مسئولان اتحادیه اروپا را تحریم کرده است.

این اقدام وزارت امور خارجه علیه کشورهای اروپایی و یا احضار سفیران این کشورها و اعتراض به آنها اگرچه اقداماتی قابل تقدیر است ولی در بحبوحه جنگ ترکیبی تمام عیاری که دشمنان بیرونی علیه کشورمان به راه ‌انداخته و مدیریت می‌کنند و در حالی که تمامی قوانین شناخته شده بین‌المللی را زیر پا گذاشته و آشکارا به حمایت مالی، تسلیحاتی و تبلیغاتی از جنایات وحشیانه آشوبگران تروریست مشغولند، تا آنجا که رسماً از افرادی نام برده و برای ترور آنها جایزه تعیین می‌کنند!

تحریم فلان مسئول اروپایی و آمریکایی و یا احضار سفرای آنها به وزارت خارجه در مقایسه با کینه‌توزی‌های بی‌وقفه و پیوسته کشورهای یاد شده نه فقط از توازن لازم برخوردار نیست بلکه ضریب بازدارندگی آن نیز به سختی می‌تواند بالاتر از «‌صفر» تلقی شود! البته اقدامات یاد شده تقریباً حداکثر اقدامی است که با توجه به شرح وظایف وزارت خارجه قابل انتظار است و از این نظر اقدام وزارت خارجه درخور تقدیر نیز هست ولی در مثل‌ها آمده است که «‌برای حرکت باید هر چهار چرخ کالسکه با هم بچرخند» و از این روی باید گفت که جمهوری اسلامی ایران برای پشیمان کردن آمریکا و اروپای تروریست از حمایت تروریست‌ها، ظرفیت‌ها و اهرم‌های فراوان دیگری در اختیار دارد که تاکنون بی‌استفاده مانده و یا کمتر از آن استفاده شده است.اهرم‌هایی که در قوانین بین‌المللی نیز مشروع و قانونی شمرده شده‌اند.

در یادداشت پیش‌روی فقط به یکی از اهرم‌های قدرتمندی که در اختیار ایران است اشاره می‌شود و سخن درباره سایر اهرم‌ها را به فرصتی دیگر موکول می‌کنیم. بخوانید!

۲- تنگه هرمز، دومین تنگه پرترافیک دنیاست که روزانه نزدیک به ۱۸ میلیون بشکه نفت که معادل ۴۲ درصد نفت‌خام حمل شده جهان توسط نفتکش‌هاست، از آن عبور می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران با استناد به کنوانسیون‌های ۱۹۵۸ ژنو و ۱۹۸۲ جامائیکا که موضوع آن «نظام حقوقی آبراه‌های بین‌المللی و حق عبور کشتی‌هاست» حق دارد و می‌تواند در صورتی که منافع ملی خود را در مخاطره ببیند، تنگه‌هرمز را به روی تمامی کشتی‌های نفتکش و حتی کشتی‌های حامل کالای تجاری و تسلیحاتی ببندد و دلیلی ندارد که کشورهای متخاصم از تنگه‌ای که در آب‌های سرزمینی کشورمان قرار دارد اجازه عبور داشته باشند.

۳ - این حق مسلم و قانونی ایران است که به کشتی‌های نفتکش و شناورهای حامل کالای تجاری متعلق به کشورهای متخاصم اجازه عبور از تنگه هرمز را ندهد. توضیح آن که؛ مواد ۱۴ تا ۲۳ از کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو و مواد ۱۷ تا ۳۷ از کنوانسیون ۱۹۸۲ جامائیکا به موضوع دریای ساحلی و حق عبور کشتی‌ها اختصاص دارد که به برخی از این موارد ‌اشاره می‌کنیم؛

الف- در ماده ۱۴ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو آمده است «کشتی‌های تمامی کشورها اعم از کشورهای ساحلی یا غیر آن، می‌توانند در دریای ساحلی از حق عبور و مرور بی‌ضرر برخوردار باشند».

ب- در بند ۴ از همان ماده آمده است «عبور و مرور تا جایی بی‌ضرر خواهد بود که به آرامش، نظم یا امنیت کشور ساحلی آسیب نرساند».

ج- بند ۴ از ماده ۱۴ و بند یک از ماده ۱۶ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو، تشخیص بی‌ضرر بودن عبور کشتی‌ها از آبراه را برعهده کشور ساحلی گذارده است (در این‌جا ایران اسلامی مورد نظر ماست‌).

د- در بند یک از ماده ۱۶ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو آمده است «کشور ساحلی می‌تواند اقدامات لازم را برای جلوگیری از عبور و مروری که بی‌ضرر نیست، به عمل آورد».

ه‍ - در بند ۳ از ماده ۱۶ تصریح شده است «کشور ساحلی می‌تواند بی‌آن که تبعیضی میان کشتی‌های خارجی قائل شود (حتی) عبور و مرور بی‌ضرر کشتی‌های خارجی را نیز به خاطر حفظ امنیت خود، موقتا متوقف کند».

و- و بالاخره، بند ۴ از ماده ۱۶ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو، ضمن به رسمیت شمردن حق کشور ساحلی -‌در اینجا، ایران اسلامی- برای پیشگیری از عبور کشتی‌هایی که عبور آنها بی‌ضرر تشخیص داده نمی‌شود، تصریح می‌کند که در صورت اتخاذ این تصمیم از سوی کشور ساحلی‌، لازم است تصمیم یادشده از قبل به اطلاع عموم برسد.

۴- در آذرماه سال ۱۳۹۰ (۱۱ سال قبل‌) ‬در حالی که کنگره آمریکا قانون تحریم نفتی کشورمان را در دستور کار داشت، طی یادداشتی آورده بودیم که در صورت تحریم صدور نفت ایران بهترین و موثرترین راه مقابله با آن، بستن تنگه هرمز به روی نفتکش‌هایی است که از این آبراهه عبور می‌کنند و با استناد به مواد ۱۴ تا ۲۳ کنوانسیون ژنو و مواد ۱۷ تا ۳۷ کنوانسیون جامائیکا نوشته بودیم که در شرایط یاد شده، مسدود کردن این تنگه حق قانونی ما نیز هست.

این پیشنهاد بلافاصله با واکنش رسانه‌های آمریکایی، اروپایی و برخی از کشورهای عربی روبه‌رو شد. روزنامه فرانسوی لوموند نوشت؛ ایران توان بستن تنگه هرمز را دارد و تصویب قانون تحریم نفتی ایران در کنگره می‌تواند برای آمریکا و اروپا و متحدان منطقه‌ای آنها پشیمان‌کننده باشد.

روزنامه آمریکایی بوستون گلوب نوشت؛ ایران عملا هر لحظه که بخواهد می‌تواند تنگه هرمز را ببندد و این امر باعث قطع صادرات میلیون‌ها بشکه نفت در روز خواهد شد، بستن تنگه هرمز، شدیدترین پاسخگویی علیه منافع آمریکا خواهد بود و علاوه‌بر آن، رشد انفجاری قیمت نفت فقط در چند روز منجر به فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر برای اقتصاد غرب خواهد شد.

احمد العطار مفسر اماراتی و کارشناس برجسته امور دفاعی و انرژی گفته بود: مین‌گذاری در خلیج‌فارس به‌ویژه در تنگه هرمز اصلی‌ترین تهدیدی است که باید مدنظر داشت.

وی خاطرنشان می‌کند که در سال ۱۹۸۸، ناو آمریکایی «ساموئل بی رابرتز» با مین کار گذاشته شده از سوی ایران برخورد کرد و تقریبا نابود شد.

العطار گفته بود: در آن صورت، مقابله با ایران تقریبا غیرممکن است. آژانس اطلاعات انرژی آمریکا در همان ایام با اشاره به اینکه، تنگه هرمز تنها راه آبی ۸ کشوری است که در مجاورت آب‌های خلیج فارس قرار دارند، مسدودشدن آن را فاجعه‌آمیز ارزیابی کرد و... ده‌ها واکنش مشابه دیگر.

۵- وحشت غرب از احتمال بسته شدن تنگه هرمز که در یادداشت مورد اشاره آمده بود به وضوح حکایت از آن دارد که بستن تنگه هرمز به روی کشورهای حامی تروریست‌ها در کشورمان، اولاً: قانونی است، ثانیاً؛ ایران توان انجام آن را دارد و ثالثا؛ که جانمایه آن است، این که کشورهای حامی اغتشاش و ترور در ایران را با شرایط شکننده و فلج‌کننده‌ای روبه‌رو خواهد کرد.

به این سه نکته، نکته دیگری را هم اضافه کنید و آن این که از یک سو توان نظامی و موقعیت منطقه‌ای ایران در مقایسه با ۱۱ سال قبل افزایش خیره‌کننده‌ای یافته است و از سوی دیگر کشورهای غربی و مخصوصاً آمریکا و اروپا با ده‌ها بحران فلج‌کننده نظیر بحران سوخت، بحران غذا، بحران امنیت، بحران اشتغال، بحران درگیری‌ها و شورش‌های داخلی و ... روبه‌رو هستند و بستن تنگه هرمز برای آنها تاثیر به مراتب فلج‌کننده‌تری از ۱۱ سال قبل خواهد داشت.

۶- آقای روحانی رئیس‌جمهور سابق کشورمان روز ۳۱ تیرماه ۱۳۹۷ در پاسخ آمریکا و اروپا که ایران را تهدید به جلوگیری از صادرات نفت کرده بودند، گفت: «کسی که‌ اندکی سیاست بفهمد، نمی‌گوید جلوی صادرات نفت ایران را می‌گیریم. تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست‌».

در پی این موضع آقای روحانی، رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ «سخنان رئیس‌جمهور در سفر اخیر به اروپا مبنی بر اینکه «اگر نفت ایران صادر نشود، نفت هیچ کشوری در منطقه صادر نخواهد شد» سخنانی مهم و حاکی از سیاست و رویکرد نظام است.وظیفه وزارت امور خارجه پیگیری جدی این‌گونه مواضع رئیس‌جمهور است‌» و شهید سلیمانی سردار دل‌ها و اسوه ماندگار دفاع از ایران و مظلومان در سراسر دنیا، طی نامه‌ای خطاب به آقای روحانی نوشت: «آن‌چه از فرمایشات حضرتعالی در رسانه‌ها منعکس شد، مبنی بر این‌که اگر نفت جمهوری اسلامی ایران صادر نشود، تضمینی برای صدور نفت کل منطقه نمی‌باشد و بیانات بسیار ارزشمندی که در موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به رژیم صهیونیستی فرمودید، مایه مباهات و افتخار است ...دست شما را برای ایراد این سخنان به‌موقع، حکیمانه و صحیح می‌بوسم و برای هر سیاستی که مصلحت نظام اسلامی باشد، در خدمت هستیم‌».

همین جا باید از نگاه حکیمانه و مقتدرانه حضرت امام - رضوان‌الله تعالی علیه- یاد کنیم که وقتی در جریان جنگ تحمیلی خبر رسید که آمریکا قصد دارد ناوهای جنگی خود را به خلیج‌فارس بفرستد، خطاب به فرماندهان نظامی فرمودند: اگر به من باشد، اولین ناو را به محض ورود به آب‌های خلیج‌فارس می‌زنم ....و اما، متاسفانه آقای روحانی اهل مقابله با آمریکا و اروپا نبود! و از رهگذر اعتماد به غرب خسارت‌های بعضاً جبران ناپذیری به بار آورد!

۷- با توجه به اسناد و شواهدی که به آن اشاره داشتیم، بستن تنگه هرمز به روی کشتی‌های نفتی و شناورهای تجاری کشورهای غربی حق قانونی ایران برای مقابله با اقدامات تروریستی آنها در داخل کشورمان است و حتی می‌توانیم بخشی از محموله‌های تجاری آنها را در مقابل آسیب‌های مالی که به کشورمان زده‌اند به عنوان غرامت مصادره کنیم.

حالا به نظر حضرت امام(ره) درباره ورود ناوهای جنگی آمریکا به خلیج‌فارس و نظر حضرت آقا درباره سخنان آن روز آقای روحانی و نهایتاً به دیدگاه شهید سلیمانی در این خصوص نگاهی دوباره بیندازید. به قول سردار سلیمانی «ما ملت امام حسینیم‌» مگر نیستیم؟!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 88
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
  0 16
  تیتر از شریعتمداری نیست
 • کاظم IR ۰۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  14 59
  تحلیل های بی اساس و دور از واقعیات موجود
  • IR ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   1 4
   ملت امام حسین؟ دولت چی؟ فقط نگید دولت و ملت هستیم.
  • IR ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   0 5
   شریعتمداری هر روز صبح
  • IR ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   17 3
   وقتی انجام شد همه واقعیتش رو خواند فهمید. فقط برگزاری یک مانور نظامی در خلیج فارس همه اونها رو سر عقل خواهد آورد.
  • IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   20 2
   فقط تهدید رسمی بستن این تنگه تو این شرایط و انجام مانور نظامی قیمت نفت رو بالا میبره و سران غربی رو سر عقل میاره. امتحانش هیچ ضرری نداره
  • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   18 3
   من اینو میدونم که فقط نباید نظاره گر باشیم. به قول اقای شریعتمداری تحریم مقامات و احضار سفیر و کاردار کاری رو پیش نمیبره
  • کلیم IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   0 12
   آخرین بازی که ایران خواست تنگه رو ببنده 90 درصد نیروی دریایی ایران اونم فقط در عرض 2 روز ، به همراه هواپیمای مسافربری ایرانی بر فراز خلیج فارس نابود شد .. حالا هی از جیب مردم ایران برای شرق و غرب قمپوز در کنید
 • IR ۰۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  15 2
  اقدام ایران برای اینکار زهر چشم از تمام دشمنان خواهد بود
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  53 8
  من با بستن تنگه هرمز کاملا موافقم
  • US ۰۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   3 33
   ما بهاییان آماده جشن گرفتن رفتن شما هستیم.
  • IR ۰۷:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   7 0
   منم موافقم
  • IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   22 0
   5:09 شما بهایی ها فعلا سرتون رو بکنید تو ما تحتتون تا خبرتون بدیم
  • IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   16 0
   خرخره ی غرب و شرق در دست ایرانه
 • جوانی IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 8
  با همین افکار
 • IR ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  30 6
  کاملا موافق هستم و سؤالی دارم و اینکه چرا دولتمردان، از این گزینه های کارآمد استفاده نمی کنند؟ آیا عافیت طلبند؟ آیا ترسوهستند ؟ آیا مزدورند يا ...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • IR ۱۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   3 0
   متاسفانه دولت رئیسی خیلی محتاط عمل میکند ودر عمل لیبرال کامل است.بدنه دولت و مدیران میانی ُاکثریت=باقیمانده دولت روحانی هستند.
 • حسن روحانی IR ۰۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 24
  آقای شریعتمداری اگر بگویم غلط کردم و.... خوردم دست از سر من بر میداری؟
  • IR ۰۷:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   19 1
   نه خیر ۸ سال ضرر به مملکت زدی و مشکلات اقتصادی امروز نتیجه تیم فسیل جنابعالی است باید محاکمه بشی اگه اینجا نشد در وادی حق الناس گرفتاری
  • IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   14 0
   شکر خوردن تاوان نوجوان فریب خوردست که در خیابان عربده کشیده، فریدون مزدور انگلیس همه عمر نکبتبارش را در خدمت دشمنان غربی گذرانده!
 • مرگ بر منافقین و کفار IR ۰۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  22 8
  احسنت. ما تا آخرین قطره خون آماده دفاع از نظام جمهوری اسلامی و ولایت هستیم، اما به فضل الهی، به آخرین قطره خون دشمن میرسد.
 • حمید IR ۰۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  1 4
  نگین با شما
 • مهدی IR ۰۱:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  3 2
  والا ده ساله این حرف رو میزنید
 • IR ۰۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 6
  حسین جان بخودت زحمت نده.
 • US ۰۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  5 1
  چرا نتونیم؟؟؟ هم میتونیم هم دیگه باید مطالبه ی عمومی بشه که این کار اجرا بشه
 • انسان IR ۰۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  10 5
  زیبا بود .. کاش بعضیا این نگاه هوشمندانه رو داشتن .. متاسفانه خیلیا بی اطلاع و حتی بی سواد هستن ..هم در سیاست و هم در رسانه .. حتی نمی دونن ایران در کجای نقشه ی جهان هست ..خدا به ما مغز داد که ازش استفاده کنیم و فکر و استدلال کنیم ولی خیلیا فقط کپی می کنن از رسانه هایی که با ادعا و خیلی راحت دروغ به خورد مغز ها میدن.. ای انسان سرکش کشته باد..
 • IR ۰۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  4 5
  الان میگن مگر دیوانه ای در این اوضاع وانفسای دنیا سری که درد نمیکند دستمال ببندی در حالیکه طرفین مقابل هر روز یک کدام شان سرش برای ایران درد میکند و ما دستمال میبندیم حداقل حرفش را بزنید سرمان درد میکند واسه حرف زدن درست و بجا قوی و رسا
 • Chang TH ۰۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  بعله
 • IR ۰۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  16 23
  فعلا منتظریم اروپا از زمستان سختی که پیشبینی کرده بودید جان سالم به در ببرد تا ضربه بعدی را بزنیم.جمع کنید این حرفای مسخرتونو
  • م. ک IR ۰۵:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   8 0
   کاملا درست و بجا. وقتی دشمن گلوی مردم مارا فشار داره ما هم باید گلویشان را بفشاریم. کو شجاعت و غیرت ایرانی. فرصتها در تهدیدها هستند. پس این همه هزینه برای قدرت نظامی کی باید بدرد ما بخورد. ما مردم پشتتان هستیم. ببندید تنگه ها را
  • IR ۰۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   8 0
   شالوم مناخیم! (گرچه سربازای اسرائیل همه جا هستن ولی یه تار موی حاج حسین نجیب رو با یه گله از این نانجیب ها عوض نمی کنیم). حاج حسین فدایی داری به مولا. حرف دل مردم مسلمون ایران رو میزنی.
  • IR ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   8 0
   اتفاقأ الان وقتشه که بستن تنگهٔ هرمز اعلام بشه ( حتی اگه اجرا نشه!) تا قیمت‌ نفت رشد نجومی پیدا کنه و اربابای نوکر اروپاییت بیشتر قندیل ببندن، نه بعد از زمستون!!! خخخخخخخخ
  • محمد قزل IR ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   4 3
   ساکت شو مزدور غرب حسابی سوختی آره
  • IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   2 2
   ترسیدی انغلابی؟ این فقط یه چشمشه ایران اهرم های فشار زیادی داره که عهنوز سمتش هم نرفته و به وقتش استفاده میکنه
  • ح IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   1 1
   خود اروپایی ها میگن تا پایان زمستون حداقل 183هزار نفر هلاک میشن از سرما شروع کردن اعتراضات و اعتصابات بدون کوکتل مولوتوف و تخریب و تهدید و قتل بعد تو میای چی تناول میکنی؟؟
 • IR ۰۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  14 7
  چرا آقای شریعتمداری وزیر امور خارجه ما نیست! واقعا چرا!
  • IR ۰۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   4 9
   چون مطالب عوامانه و روحوصیش فقط قابلیت مصرف داخلی برای جوگیر کردن جوجه بسیجیها داره
  • IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   2 0
   البته مطالبش بیشتر...... غربگداها رو تا حالا سوزونده جوری که پماد لازم شدن بدبختها!!! خخخخخخخخ
  • IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   2 0
   بد سوختی آلبانی نشین؟ جوجه خودتی اون سرکرده گروهکت با اربابات در منگل لیس و آمریکاست. بسیجیان مرد میدان هستن شما بی عرضه ها پشت کیبورد لات هستید.
 • IR ۰۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  17 3
  احسنت بسم الله....
 • فرید امینی IR ۰۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  23 5
  درود به شرفت قهرمان...
 • Ali DE ۰۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  3 5
  تحریم های اخیر همه روبای پیر را هدف داشت. ولی انگلیس سال هاست که از اتحادیه اورپا خارج شده!پس جوابی اتحادیه اروپا کجاست؟
 • مدافع حق IR ۰۴:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  9 5
  مرگ براصلاح طلب مرگ براغتشاشگرداعشی وحوش.مرگ برفتنه گران مرگ برضدولایت فقیه درودبرسپاه بسیج پلیس مدافعان امنیت
 • IR ۰۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  5 0
  مرگ بر استکبار
 • IR ۰۵:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  3 0
  افرین،، افرین،،
 • IR ۰۶:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  5 0
  احسنت حاج حسین سردار عرصه ی تبیین
 • IR ۰۶:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  قطعا هستین
 • IR ۰۶:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  5 0
  کمی تفکر
 • سپیده IR ۰۶:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  5 9
  بهانه‌ای که برای جنگ می‌خواهند بهشان می‌دهید.
 • IR ۰۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  8 5
  دیکتاتوری غرب حقیروامریکای ذلیل نابوداست .باقدرت واقتداراین شیطانهای ملعون بایدمحوگردند
 • IR ۰۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 3
  تئوریسین شما همین افراد ....هستند
 • م ح IR ۰۶:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  2 2
  دین ما اجازه نمیده مثل این حرومی ها بجنگیم...ما جنگ رو در رو میکنیم وبه اذن الهی پیروز میدان خواهیم بود..انشالله
 • مرتضی IR ۰۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  8 0
  با سلام قوانین تنگه دنیا این رو میگه که ما میتونیم ببندیم حتی اگر ایست بازرسی بگذاریم هیچ بیمه گری کشتی های تجاری دنیا رو برای این تنگه بیمه نمیکنه و هیشکی جرات ورود نداره من نمیدونم چرا مماشات میکنن؟؟؟
 • US ۰۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  14 10
  شماها بیان جلوی گرونی تخم مرغ را بگیرید تنگه هرمز پیشکش.
 • US ۰۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  1 2
  شماها بیان جلوی گرونی تخم مرغ را بگیرید تنگه هرمز پیشکش.
 • اسدالله IR ۰۷:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  باور بفرمایید
 • IR ۰۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  2 8
  آقای شریعتمداری با شعارهای پوپولیستی و تهدید آمیز نمی توان ضعف های مدیریتی را نادیده گرفت
 • محمدرضا IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 1
  از نظرات در انتظار بررسی مشخصه
 • رضا IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  9 9
  آقای شریعتمداری تا دیروز میگفتید سرمای اروپا نزدیکه سرما هم اومد کی ضرر کرد ما الانم تنگه هرمزم ببندید کی ضرر میکنه ما
  • IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   8 3
   تو الان تو اروپا زندگی میکنی؟ میدونی الان انگلیس چه خبره؟ از اعتصابات 48 ساعته راه آهن خبر داری؟میدونی فرانسه چه خبره؟ دارن چطور سر میکنن؟تو خونت کنار بخاری لم دادی داری کامنت میزاری! الان دولت آلمان حتی دوش گرفتن مردمش رو هم محدود کرده. سگ داره بهتر از اینا زندگی میکنه فقط حباب مجازی باعث شده تحمیق بشی
 • آرش IR ۰۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  10 1
  باوجود اصلاح‌طلبان فاسد و مزدورایران روی آرامش نخواهد دید
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  7 0
  وقتی اونها از تمام خطوط قرمز عبور کردند دلیلی نداره ما تعارف بکنیم. حتی ایران میتونه کارهایی در بابالمنب هم انجام بده...فصل جوابه
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 5
  این کار و بکنید تا بدنش به عربها
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  2 8
  روسیه با حمله به اوکراین تمام دنیا را بر علیه خود به اجماع رساند. ما با بستن تنگه هرمز تمام دنیا را بر علیه خود به اجماع می‌رسانیم. و این بزرگترین خدمت ناخواسته به آمریکا و غرب هست. راه حل چیست؟؟؟ راه حل در توبه نظام هست. نظام نمی‌بایست اجازه دهد پرونده ما در زمان احمدی نژاد به شورای امنیت برود و چون سیاست غنی سازی به هر قیمت را پیشه کرد این مشکلات و اغتشاشات پیش آمد. راه حل توبه و استغفار نظام هست. در قدم دوم تعطیلی هسته ای هست برای رفع تحریم. من قبلا با تعطیلی هسته ای مخالف بودم ولی خب این خود نظام بود که با سیاست غلط غنی سازی به هر قیمت ما را به این روز رساند. برجام که خسارت محض بود محصول سیاست غلط غنی سازی به هر قیمت بود. توبه نظام بهترین و کم هزینه ترین راه حل هست.
  • عبداله IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   0 0
   اشتباه +دادم
  • IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
   1 0
   آلبانی زباله. شکر اضافی نخور.توبه کن و بگو غلط کردم. ... خوردم. جمهوری اسلامی مقتدر و باصلابت به پشتوانه مسلمین ایران مثل کوه ایستاده و 4تا آلبانی نمی تونن 1 سانت تکونش بدن. 3 ماه همه زورتون رو زدین. رژیم چپه شد مشنگ؟!
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  هستید... انشاالله
 • NL ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  4 0
  لعنت بر اسراعیل
 • کارشناس IR ۰۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  4 0
  قیام بزرگ حسینیان نزدیک است
 • کاظم IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  3 3
  تو نظرم در مورد گرونی دلار و سکه نوشتم ولی چاپ نشد. واقعا وقاحت حدی داره. زمان روحانی تند تند خبر گرونی دلار کار می کردند الان که رییسی اومده سانسور
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  5 1
  ما ملت امام حسینیم
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  5 1
  خدا شاهده اگه تنگه هرمز دست غربیا بود الان به بهانه تحریم نیذاشتن یک کشتی ایرانی از اون عبور کنه.بااینا فقط بازبون خودشون باید حرف زد.کاملا موافقم
 • محمدرضا کیانفر IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  3 0
  مگر ما ملت امام حسین(ع) نیستیم؟! حسین شریعتمداری
 • محمدرضا کیانفر IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  3 0
  . حسین شریعتمداری اصولگرا گفت: بستن تنگه‌ی هرمز به روی کشورهای حامی‌ی تروریسم حق قانونی‌ی ماست.
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  شما ملت امام حسینی چون در برابر فساد مسئولین مخصوصا افرادی که در حزب مطبوع شما هستن سکوت نمیکنی
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 1
  امریکا هیچ شکری نمی تواند بخورد .
 • وحید IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  1 0
  اینکه تحریمهای وزارت خارجه ایران را بی تأثیر فرض کنیم اشتباه است،همانطور که شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر انگلیس بی تأثیر نیست،منتها مرجع صادرکننده باید مخلص و جزو اصحاب رقیم(سوره کهف) باشد! خواست مخلصانه و قلبی اصحاب الرقیم، قلم و پهنه عالَم که حوادث را رقم میزنند لوح است،اراده و خواست الهی چنان تعلق گرفته که لوح و قلم(مقدرات بشری) هنگامی در دسترس انسان قرار گیرد که به رشد و تکامل معرفتی و عقلی رسیده باشد،شیطان اگرچه خبیث است اما از دایره و چارچوب حکومت(حکمت) الهی بیرون نیست،لذا به شیطان مهلت داد تا ابناء بشر را فریب دهد تا خبیث از طیب و صالح از گنهکار متمایز و معرفت حاصل شود. با اتمام مهلت و ذبح شیطان در آخرالزمان، بعد غیر مادی و نفوس ابناء بشر(جن/تاریک و پوشیده/ناشناخته) از قید و بند رها شده،هر کدام از افراد پست و لئیم که شیطان فریبشان داده بود طغیان نموده و دیگران را بخود دعوت میکنند! از آن شخص غیر مسلمان وهابی(عبدالحمید) گرفته تا سلبریتیهای بیسواد بی ارزش! همچنین دختران و پسران فحاش خود نخبه پندار دانشگاه مخصوصا اون جغله بچه که شمعدونهای سفره عقد خانجونش را از طریق دوربین به مردم حواله میداد! نکته جالب اینکه این اوباش بسختی عقوبت خواهند شد حتی اگر کسی متعرضشان نشود! اما مطابق آیه شریفه محاربه که با قید لفظ جلاله الله و رسول همراهست که در حال حاضر عینیت آن پرچم و حاکمیت ج.ا.ا و هم پیمانان است،قتل، مصلوب نمودن و قطع دست و پا از خلاف، مجازات محارب در ساحات عمل،شخصیت و اندیشه است،یعنی کسی که در عرصه میدان و عمل محاربه کرده واجب القتل است و کسی که از جایگاه اجتماعی خود استفاده نموده(اقتصادی،آموزشی و...) ذهن دیگران را فاسد میکند مصلوب شود یعنی سازوکار(دارائیها یا موقعیت اجتماعی) از او صلب شود،قطع دست و پا از خلاف بمعنی با تمام امکانات حکومت، باطل بودن افکار و اندیشه او اثبات شود و بلحاظ اجتماعی طرد شود. یا علی ! از دانشگاه و ف.مجازی گرفته تا تنگه هرمز و باب المندب و جرثومه ای بنام آل یهود!
 • حامد پلاس IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  تنها تنگه ای که بستنش به نفع مردم این سرزمین هست
 • مسعود دیپلمات IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  2 1
  برفرض توانستن لازم است ابتداء متخاصم بودن طرف را اثبات کنی!. اثبات ادعای به خطر افتادن منافع یک کشور در اثر عبور شناور ها، خود داستان دیگری است. طرف مورد نظر جنابعالی شاید با تحریک جنابعالی! برای بستن تنگه، بدنبال بهانه ای برای اجماع تقابل با ما را باشد.
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 1
  متاسفانه بدنه دولت آقای رئیسی کاملا لیبرالی عمل میکند.وقتی اکثریت مدیران میانی از دولت روحانی برجای مانده اند،معلوم است که کار پیش نمیرود.نتیجه=مرگ تدریجی اقتصاد با لیبرالی عمل کردن.
 • DE ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 1
  دوتا کشتی آلمانها را بخوابانید و به آلمان هشدار و فرجه برای پایان دادن به تحریک به اغتشاش را بدهید تا جوجه سیاسی هایشان سر عقل بیایند.
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  ای ول حاج حسین
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  میشود میتوانیم
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  مرگ بر امریکاه مرگ بر انگلیس مرگ بر زالو صفتان انگلوساکسون که در دوسه قرن اخیر هر چی سر ملتها دنیا اومد زیر سر اینهاست کاش کشورهای اسلامی چشماشون رو باز کنند
 • سورن IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  جهانیان میدونن
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  ما ملت ایران ملت امام حسین هستیم
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 0
  احسنت حاج حسین. به خدا قسم این مؤثرترین راهکار مقابله با این دشمنان ست.
 • NL ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
  0 1
  با کدوم پشتوانه؟! آخرای جنگ علی رغم حضور امام ره با کمبود نیرو مواجه بودیم حالا که جای خود دارد!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس