ستایشی

ستایشی گفت: در قبال دروغ پردازی ها و شایعه سازی که در فضای افکار عمومی انجام می پذیرد اقدامات قانونی صورت پذیرفته است.

به گزارش مشرق، مسعود ستایشی؛ سخنگوی قوه قضائیه امروز سه‌شنبه ۱۵ آذر در نشست خبری خود با خبرنگاران با تسلیت ایام شهادت حضرت صدیقه کبری زهرای مرضیه(ع) اظهار کرد: حضرت فاطمه الگوی تمامی مسلمانان بلکه تمام بشریت اعم از مسلمان و غیرمسلمان، شیعه و سنی، مردان و زنان با تمام رنگ‌ها و سلایق است. درس‌هایی که از زندگی کوتاه اما پربرکت این بانو می‌تواند مورد توجه واقع شود فراوان است؛ در بعد خانوادگی، سیاسی، فرهنگی و حتی اقتصادی می‌توان از حضرت صدیقه درس‌های زیادی آموخت.

وی افزود: زندگی مؤمنانه و تمشیت امور خانواده به احسن وجه و برخورداری از صفا و صمیمیت و تربیت نسل نو با آموزه‌های الهی و در نهایت بذل جان عزیز و شهادت در راه آرمان عدالت، ولایت و تبعیت از امام جامعه اسلامی، از نکات تابناک زندگی این بانوی بزرگ اسلام است.

آمریکا برای ادامه سلطه‌گری با سد آهنین دانشجویان مواجه شده‌

ستایشی سپس با اشاره به ۱۶ آذر روز دانشجو تصریح کرد: روز دانشجو روز مبارکی است و روزی است برای یادآوری استکبارستیزی و ایستادگی دانشجویان در برابر آمریکای جهان‌خوار و یادآوری مقاومت آنان مقابل خوی تجاوزگری این رژیم‌؛ آمریکا مظهر خدعه و نیرنگ علیه ملت‌های آزاده و مترقی خاصه ملت بزرگ ایران است. راه‌اندازی مکرر کودتا و اغتشاش برای حذف مردم‌سالاری و وابسته کردن حکومت‌ها به دولت آمریکا، عدم رعایت اخلاق و انصاف مقابل ملت‌ها در لوای حقوق بشر از جمله صفحات پرونده سیاه این دولت علیه ایران است که دانشجویان آزاده روز ۱۶ آذر علیه آن قیام کردند و هر ساله آن را ادامه می‌دهند.

وی افزود: امروز آمریکا و ایادی آن برای ادامه سلطه‌گری در ایران با سد آهنین دانشجویان مواجه شده‌اند. دانشجویان ما به عنوان رزمندگان صف اول و خط مقدم علمی و عملی جبهه مقابله با طمع‌ورزی‌های آمریکا اثبات کردند که تلاش دشمن برای تبدیل دانشگاه برای مقابله با آرمان‌های نظام محکوم به شکست است.

آزادی ۱۲۰۰ از بازداشت‌شدگان در پی پیروزی ایران در جام جهانی مقابل ولز

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه درباره دستور رئیس دستگاه قضا برای آزادی زندانیان اظهار کرد: با پیروزی تیم ملی در جام جهانی و شادی مردم، ریاست قوه دستوراتی برای ادامه شادی مردم صادر کرد که در راستای رأفت اسلامی و برای ایجاد آرامش و آسایش و وفاق و دوستی بین آحاد جامعه بود و تاکید بر این بود که با این اقدام، آنهایی که متنبه شدند و توبه کردند و پشیمان از عملکرد خود بودند به دامان خانواده خود برگردند.

وی ادامه داد: مبنی بر سیاست جذب حداکثری و دفع حداقلی، در پی پیروزی شیرین در جام جهانی، رییس قوه قضائیه دستور بررسی آزادی برخی زندانیان از جمله بخشی از بازداشت‌شدگان حوادث اخیر که نقش لیدری و تحریک را نداشتند، را صادر کرد. در پی این دستور حدود ۱۲۰۰ نفر از بازداشت‌شدگان آزاد شدند که مورد استقبال عمومی واقع شد. این اقدام نشانه دیگری از اتحاد ملی و نماد همبستگی عمومی مقابل افراد بدخواه و دشمنان است و نشان داد که دشمن نمی‌تواند در درون ملت بزرگ ایران رخنه کند.

ستایشی ادامه داد: رییس قوه قضائیه درباره برخورد با دروغ‌پردازی در جامعه تاکید کرد و در این باره اقداماتی صورت گرفته تا در فضای عمومی، شایعه‌سازی و دروغ‌پردازی صورت نگیرد و ادعاها در فضای مجازی باید مستند و مستدل باشد؛ قوه قضائیه نسبت به از دست رفتن ۲۰۰ شهروند کشور که به دلیل دروغ‌های رسانه‌ای و تحریک آنها، جان خود را از دست دادند، کوتاه نخواهد آمد. شورای امنیت وزارت کشور این آمار را داده و خسارات ناشی از آن را از عوامل آن مطالبه خواهیم کرد. دادگاه‌های متهمان اتفاقات اخیر با سرعت و دقت و جدیت لازم برگزار می‌شود و مسببان جنایت‌ها به سزای عمل خود خواهند رسید.

وی با تاکید بر اینکه معترض با آشوبگر فرق می‌کند، گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برای معترض به موجب قانون اساسی، احترام قائل است اما معترض با آشوب‌طلب و آشوبگر فرق دارد؛ کسانی که معترض هستند و صرفا برای اعتراضات، ما فردی را بازداشت نکردیم و نگهداری نشدند و فقط اغتشاشگرانی که به مال و جان و ناموس مردم و اموال شخصی دیگران و اموال دولتی، آسیب رساندند در بازداشت نگه داشتیم و قرارهای سنگینی برای آنها صادر شده است.

ستایشی ادامه داد: رسانه‌های بیگانه دنبال آشوب میدانی هستند تا اختلال ایجاد کنند و نظم را بر هم بزنند. آنهایی که این کار انجام می‌دهند، صلاحیت اظهارنظر ندارند و حق ندارند ادعایی را نسبت به مردم غیور ایران اسلامی مطرح کنند. رسانه‌های تروریستی و تروریست‌پرور و تجزیه‌طلب بیگانه افرادی اغتشاشگر را معترض معرفی کنند، جای تعجب ندارد؛ در همه جای دنیا و کشورهایی که این رسانه‌ها در آنجا استقرار دارند، اقدام مسلحانه علیه شهروندان را به رسمیت نمی‌شناسند.

وی یادآور شد: طبیعی است که دشمن از پیاده‌نظام خود حمایت کند. آیا کسانی که علیه جان و مال و ناموس مردم اقدام می‌کنند و با سلاح سرد و گرم جنایت می‌کنند و آتش به زندگی مردم و اموال خصوصی و دولتی می‌زنند و در شاهچراغ زنان و مردان و کودکان بیگناه را می‌کشند، معترض هستند؟ بازداشت‌شدگان خود لب به اعتراف گشوده‌اند و اسناد موجود است، اینها حادثه مشهد و کرج را ایجاد کردند که به هیچ وجه نباید اینها را معترض بدانیم.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه درباره افراد بازداشت‌ شده که اخیراً آزاد شدند، گفت: برخی از اینها تا روز بازی سوم ایران، آزاد شدند و اتهام آنها اجتماع و تبانی ضد امنیت داخلی و خارجی و فعالیت تبلیغی علیه نظام بود که با نگرش رأفت اسلامی، با تودیع وثیقه آزاد شدند؛ این افراد با قرار آزاد هستند تا اگر باز هم اعمال خود را تکرار کردند با آنها برخورد شود.

ستایشی درباره نوع رسیدگی پرونده شهید عجمیان گفت: اهتمام بر این بوده که رسیدگی پرونده اغتشاشگران به استناد مدارک موجود و با دقت فراوان و بر اساس قانون باشد. در مشهد که دو نفر از حافظان امنیت به شهادت رسیدند هم این وضعیت است، در اصفهان و در تهران و همین کرج و شهادت شهید عجمیان هم همین وضعیت است. دوازدهم آبان که آن حادثه دلخراشی رخ داد و شهید عجمیان به شهادت رسید، تعدادی اغتشاشگران به بهانه چهلم یک فرد در بهشت سکینه کرج حضور داشتند که اقدام به بستن آزادراه کرج ـ قزوین می‌کنند، عبور و مرور را مختل می‌کنند و مأمورین را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و سید روح‌الله عجمیان را با ضرب و شتم و مظلومانه به شهادت می‌رسانند.

وی ادامه داد: با نظارت رییس کل دادگستری استان البرز و دادستان مرکز استان، پرونده‌ای جنایی تشکیل شد و بازپرس ویژه تعیین شد و دستورات لازم برای شناسایی و بازداشت متهمان صادر شد، و پیگیری ریاست قوه قضائیه داشت، فرایند شناسایی و دستگیری همه عوامل دخیل صورت گرفت و تحقیقات لازم و محاکمه سریع در دستور کار قرار گرفت و تاکید شده بود که احکام بازدارنده و قاطع باشد.

صدور حکم اعدام غیرقطعی برای ۵ متهم پرونده شهید عجمیان

ستایشی افزود: در پی دستورات رییس قوه قضائیه و اهتمام ویژه سربازان گمنام امام زمان، متهمان به ویژه متهمانی که با ضربات چاقو موحب ‌شهادت شهید عجمیان شدند، به تدریج شناسایی و بازداشت و گرفتار شدند و جای فرار نیست. بلافاصله در ۲۱ آبان متهمان اصلی دستگیر شدند و کیفرخواست پرونده صادر شد. در این پرونده برای ۱۶ نفر از متهمان قرار جلب بازرسی صادر شده و در ۹ آذر، جلسات دادگاه انقلاب استان البرز برای رسیدگی به اتهامات ۱۳ نفر و همزمان در دادگاه کیفری یک برای سه متهم زیر ۱۸ سال با حضور وکلای آنها و مددکاران بهزیستی و خانواده آنها، دادگاه تشکیل شد که ۱۴ آذر ماه، احکام اولیه صادر شد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: بر اساس احکام صادره، ۵ نفر از متهمان به اتهام افساد فی‌الارض به اعدام محکوم شدند و ۱۱ متهم دیگر از جمله سه جوان کمتر از ۱۸ سال به حبس‌های طویل‌المدت محکوم شدند؛ احکام صادره غیرقطعی است.

رای دادگاه رسیدگی به پرونده شهادت شهید قاسم سلیمانی در شرف صدور

ستایشی در پاسخ به خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا تاکنون رای دادگاه رسیدگی به پرونده شهادت شهید سلیمانی صادر نشده است، گفت: در خصوص جنبه کیفری این پرونده، دادگاه در ناحیه دادسرای تهران ویژه امور بین‌الملل برگزار می‌شود که پرونده مورد رسیدگی واقع شده و قرار نهایی برای این پرونده در شرف صدور است؛ برای تحقیقات این پرونده حوزه بین‌الملل قوه قضائیه فعالیت‌هایی داشته است. برای رسیدگی به این پروده باید از ظرفیت‌های کنوانسیون ۱۹۷۳ برخوردار شویم و وزارت خارجه نهایت همکاری در این خصوص را انجام داده است. مکاتباتی هم با سفارت سوئیس به عنوان دفتر حافظ منافع دولت آمریکا انجام شده است.

آخرین وضعیت پرونده "جمشید شارمهد" به اتهام افساد فی‌الارض

ستایشی درباره آخرین وضعیت پرونده "جمشید شارمهد" گفت: اتهام وی، افساد فی‌الارض از طریق طراحی و هدایت اعمال تروریستی از جمله بمب‌گذاری در حسینیه شیراز در ۲۴ فروردین ۱۳۸۷ که منجر به شهادت ۱۴ نفر و ۳۰۰ نفر زخمی شد و بمب‌گذاری در سدی در شیراز و تحریق برخی اماکن در آن منطقه؛ پرونده در شرف اتمام است.

وی درباره سرعت رسیدگی به پرونده اغتشاشگران در محاکم گفت: رسیدگی‌ها با تأکید بر سرعت و دقت و صحت است، برای نمونه، در پرونده جنایتی که محمد قبادلو در ۳۰ شهریور انجام داد تاریخ دستگیری متهم همان ۳۰ شهریور بود؛ برگزاری دادگاه بعد از مراحل تحقیق ۷ آبان و صدور حکم اولیه ۲۵ آبان بود که در آن تمام موازین قانونی رعایت شده و نمی‌توان زودتر از این زمان روند پرونده را بررسی و حکم را صادر کرد.

ستایشی درباره آخرین وضعیت پرونده "اکبر طبری" و اینکه پیش از این گفته بودید پرونده وی در دو اتهام مورد اعاده دادرسی قرار گرفته  و قرار بود در ۱۸ مهر ماه رسیدگی شود، گفت: حکم پرونده در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران صادر شده است و تمام اموال موضوع بزه پولشویی، ضبط شده و یک‌چهارم از اموال نیز به قیمت روز و با نظر کارشناس به عنوان جزای نقدی در نظر گرفته شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  6 3
  به امید صدور حکم اعدام فوری و سریع برای دزدان، مافیاها و غارتگران اموال عمومی
  • IR ۲۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
   2 0
   ربطی به خبر نداره. اعدام ضدانقلاب آشوب‌گر مبارک!
 • عباس IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  10 4
  مرگ بر سلبریتی ها درود بر اقتدار قوه قضائیه
 • رامین IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  4 1
  ممنون
 • رضا IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  5 4
  احکام صادره غیرقطعی؟؟!!!! ملت انتظار قاطعیت منطقی و معقول در برخورد با جنایتکاران دارند، چرا غیرقطعی؟؟!!
  • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
   4 1
   چون باید تایید رسمی‌ شود
 • IR ۱۸:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  2 0
  عالی
 • ناشناس IR ۱۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  5 4
  چون سنش چند ماه زیر ۱۸ سال بوده نباید اعدام بشه؟؟؟؟ تو این روزگار اینترنت و فضای مجازی یه نوجوان ۱۷ ساله اندازه یه مرد ۴۰ ساله قدیم همه چی رو میفهمه و خوب و بد رو تشخیص میده. اسلام هم سن مجازات رو بلوغ قرار داده نه ۱۸ سال. این ۱۸ سال مال غربیهاست. اونی که ۱۶ یا ۱۷ سالش بوده و به اون شهید ضربه میزده خوب هم میدونسته داره چکار میکنه. فردا روزی هم بهش عفو میخوره و دو سه سال دیگه میاد بیرون و تو اغتشاش بعدی میبینیمش دوباره. حالا هی مماشات کنید
  • IR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
   1 1
   کدوم مماشات؟
 • نام آشنا IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
  5 3
  برخی از این سلبریتی های کم سواد یا بی سواد اعم از بازیگر یا فوتبالیست به خارج از کشور رفت و آمد دارند و نیاز به روادید یا اقامت در کشورهای غربی را دارند . غربی ها هم از این موضوع سوء استفاده کرده و این بخت برگشته ها را به نوعی تحت اختیار خودشان قرار میدهند و در مواقع حساس نظیر همین اغتشاشات دو ماه اخیر در کشور انها را وادار به حمایت از این اشوبها میکنند و اینها هم چاره ائی جز همراهی با این برنامه غربی ها ندارند نظیر همین اسطوره وطنی که رستوران و جواهر فروشی اش توسط قوه قضائیه پلمپ شد به خاطر حمایت کورکورانه از اغتشاشگران. همین سلبریتی ها با فالوئرهایشان در انتخابات گذشته توانستند در کشور افرادی را بر سرکار بیاورند که در راستای سیاستهای غربی ها بودند و آن افراد هم اینها را به خوبی حمایت همه جوره کردند نظیر علی کریمی که الان سر از کانادا در اورده. در واقع این سلبریتی ها و فالوئر هایشان حلقه واسط بین غربی ها و سیاسیون غربگرای درون کشور هستند.
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
  1 0
  سلام درباره حبیب فرج الله چعب چرا چیزی ننوشتی ؟ سخنگو گفته که ایشون به اعدام محکوم شدن
 • ح IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
  2 0
  اونایی که اعدام نشدن!! تا ابد قرار نیست ادن تو بمونید!! پاتون رو گذاشتید بیرون باید از سایه تون بترسید!! ما با کسی شوخی نداریم!!
 • الدار IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
  1 2
  عاملان بدبختی مردم که این جوانها را به این روز انداختند کی اعدام می شوند؟
  • IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
   2 0
   همین مردم عامل بدبختی خودشون هستن که به حرف مقام معظم رهبری گوش ندادن
 • مسعود نراقی AU ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
  1 0
  چرا متهمین پرونده فخری زاد معرفی نمیشن؟ اینکه چه جوری هماهنگی با عناصر داخلی و خارجی داشتن. انگیزه ( که به احتمال زیاد پول بوده) یا اینکه وابسته با احزاب شکست خورده داخلی بودن؟ چرا راجب به اینا اطلاعاتی عنوان نمیشه؟
  • IR ۱۵:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۹
   0 1
   به تو چه
  • IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
   1 0
   توهین نکن
 • پرهام IR ۰۵:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۲
  0 0
  خدایا شکرت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس