کد خبر 1441724
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۱
لیتوانی کارمند سفارت روسیه را اخراج کرد

وزارت خارجه لیتوانی امروز از اخراج کارمند سفارت روسیه در این کشور خبر داد.

به گزارش مشرق، وزارت خارجه لیتوانی امروز پنجشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که کارمند سفارت روسیه در «ویلنیوس» عنصر نامطلوب اعلام شده است.

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه لیتوانی در این خصوص آمده است: این فرد باید ظرف ۵ روز کشور را ترک کند.

بیانیه مذکور اضافه می کند: نماینده سفارت روسیه در «ویلنیوس» امروز به وزارت خارجه لیتوانی احضار و موضوع به وی ابلاغ گردید.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، بهانه لیتوانی از این اقدام «انجام فعالیت هایی ناسازگار با وضعیت دیپلماتیک» این کارمند روسیه بیان شده است.

در همین ارتباط، بر اساس تصمیم گیری مقامات لیتوانی در اواخر شهریور ماه، شهروندان روسیه با ویزای فعال شینگن نمی‌ توانند وارد «ویلنیوس» شوند.

فرمان جنجالی مذکور در لیتوانی در حالی اجرایی شد که براساس آن وضعیت فوق‌العاده تا ۱۵ دسامبر تمدید خواهد شد و همزمان ورود اتباع روسیه، از جمله افرادی که دارای ویزای شینگن فعال هستند نیز ممنوع می‌ شود.

لهستان و دیگر کشورهای بالتیک نیز از این فرمان حمایت می‌کنند. در همین حال، لیتوانی برای گروه‌های خاصی از روس‌ها، از جمله دیپلمات‌ها، نمایندگان مخالفان، کارکنان شرکت‌های حمل‌ونقل که محموله‌ها را به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا منتقل می‌کنند، و اعضای خانواده افرادی که دارای مجوز اقامت دائم یا شهروندی اتحادیه اروپا هستند، استثنا قائل شده است.

به گفته مقامات لیتوانی، بیش از ۸۳۰۰۰ شهروند روسیه از مرز لیتوانی عبور می‌کنند، از جمله کسانی که به منطقه کالینینگراد روسیه سفر می‌کنند.

ممنوعیت ورود شهروندان روسیه به اتحادیه اروپا در آخرین نشست وزیران خارجه این اتحادیه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت، اما این موضوع به توافق نرسید. در واقع وزیران خارجه اتحادیه اروپا در اجلاسی که در پراگ برگزار شد تلاش کردند یکپارچگی این اتحادیه در مجازات روسیه به‌دلیل تهاجم نظامی به اوکراین را به نمایش بگذارند، ولی در مورد ممنوعیت صدور روادید برای شهروندان روسیه به توافق نرسیدند.

با این حال کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۹ شهریور مقررات مربوط به سفر شهروندان روسیه به اروپا را سخت‌تر کردند. بر اساس مقررات جدید، درخواست روادید سفر به اروپا برای شهروندان روسیه دشوارتر و پرهزینه‌تر خواهد شد. در حقیقت این تصمیم لغو توافق سال ۲۰۰۷ بین روسیه و اتحادیه اروپاست که سفر شهروندان آن کشور را تسهیل می‌کرد.

اتحادیه اروپا در ماه مه نیز صدور روادید برای بازرگانان و مقام‌های دولتی روسیه را به شدت محدود کرد.

در کنار اوکراین، کشورهای هم‌مرز با روسیه از جمله لهستان و جمهوری‌های بالتیک و همچنین دانمارک طرفدار ممنوعیت گسترده برای سفر شهروندان روسیه به اروپا هستند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس