غنی سازی اورانیوم - سانتریفیوژ - سایت نطنز

ایران در نامه‌ای به آژانس آغاز غنی‌سازی اورانیوم ۶۰ درصد را با ماشین‌های IR-۶ در فردو اعلام کرد.

به گزارش مشرق، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنجشنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) در وین قطعنامه جدیدی را در محکومیت «عدم همکاری ایران»‌ با این نهاد تصویب کرد که ایران اعلام کرد حتما پاسخی جامع و منظم به این قطعنامه آژانس خواهد داد. ۲۶ عضو از ۳۵ عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با متن ارائه شده توسط آمریکا و تروئیکای اروپا (بریتانیا، فرانسه و آلمان) موافقت کردند و تنها روسیه و چین به پیش‌نویس این قطعنامه رای مخالف دادند، ۵ کشور نیز رای ممتنع دادند و ۲ عضو دیگر شورا هم غایب بودند. این دومین قطعنامه علیه ایران در سال جاری پس از ماه خرداد است و دلیل هر دو هم از دید آژانس یکی است: عدم وجود پاسخ‌دهی «معتبر ایران به لحاظ فنی» درباره آثار اورانیوم یافت شده در ۳‌سایت اعلام ‌نشده. قطعنامه شورای حکام در مرحله فعلی اهمیتی نمادین دارد اما ممکن است مقدمه‌ای باشد برای کشاندن اختلاف آژانس و ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد و احتمال اعمال تحریم‌های‌ بیشتر علیه ایران. البته این قطعنامه اعلام کرده است ایران وقت دارد تا ماه مارس سال جاری میلادی یعنی اسفند امسال اقداماتی برای همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام دهد. البته ایران اعلام کرد این بیانیه «کاملاً سیاسی و غیرفنی» است و پاسخ متقابل هسته‌ای به این موضوع خواهد داد.

در همین رابطه «وطن‌امروز» مطلع شد ایران اقدام متقابل را عملی کرده و نامه آن را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کرده است. نکته حائز اهمیت این است که ایران در حوزه غنی‌سازی و ایجاد آبشارهای جدید سانتریفیوژ اقداماتی را انجام داده است. ایران غنی‌سازی ۶۰ درصد را در فردو شروع کرده است که پیامی سخت و شدید به قطعنامه آمریکایی- اروپایی آژانس بین‌الملل انرژی اتمی است. اقدام دیگر ایران ایجاد ۲ آبشار جدید IR۲M و IR۴ در نطنز و فردو بود که به مرحله قبل از گازدهی رسیده است و برای رسیدن به روند غنی‌سازی چند روزی طول خواهد کشید ولی این موضوع در عمل یعنی ایران غنی‌سازی با این آبشارهای جدید را شروع کرده است. ۲ کار دیگر ایران که پاسخی به نظر قاطع به قطعنامه آژانس بین‌الملل انرژی اتمی است، راه‌اندازی و نصب سانتریفیوژ جدید در ۲ سالن خالی در فردو و نطنز است. این سالن‌ها به دلیل تعهدات ایران در برجام خالی از سانتریفیوژ شده بود که ایران دوباره در این ۲ سالن سانتریفیوژ نصب کرد. همچنین چهارمین حرکت مهم ایران در مقابل قطعنامه آژانس تعویض سانتریفیوژهای IR۱ در فردو با IR۶ خواهد بود که به نظر می‌رسد زخم‌ کاری بزرگی به آمریکا خواهد بود، زیرا توان ظرفیت هسته‌ای ایران در فردو را ۱۰ برابر خواهد کرد. این اقدامات ایران بر اساس «قانون راهبردی هسته‌ای مجلس» خواهد بود که ایران باید در مقابل کارهای آمریکا، اروپا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعهدات هسته‌ای خود را هم کاهش دهد. از سوی دیگر به نظر می‌رسد ایران با این روند غنی‌سازی، ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم مواد غنی‌شده ۵ درصد و ۱۰۰ کیلوگرم ۶۰ درصد دارد که این موضوع به نگرانی عمیق آمریکا تبدیل شده است. این در حالی است آنها در بیانیه‌ای که بعد از قطعنامه آژانس علیه ایران صادر کردند به صراحت گفتند پنجره دیپلماسی را نبسته‌اند. از سوی دیگر حضور وزیر خارجه عمان در ایران و دیدار وی با رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان حائز اهمیت است و نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها برای رسیدن به توافق هسته‌ای عجله دارند.

اما نکته اصلی‌ای که در رابطه با پرونده توافق هسته‌ای ایران وجود دارد، این است که آمریکا بارها در خفا به ایران پیام‌هایی برای احیای توافق هسته‌ای فرستاده است اما در عمل ایران را بیشتر تحریم می‌کند. در همین زمینه، رئیس دستگاه دیپلماسی از پیام تازه آمریکایی‌ها به تهران درباره مذاکرات رونمایی کرد؛ پیامی که در میانه مواضع تیم بایدن مبنی بر اینکه مذکرات در دستور کار کاخ سفید قرار ندارد، حاوی معانی فراوانی است. به نظر می‌رسد دولت بایدن که تلاش کرد از اتفاقات اخیر در ایران حداکثر بهره را ببرد و در بیم و امید به ثمر رسیدن اغتشاشات در ایران به سر می‌برد، به این ادراک رسیده باشد که ظرفیت حوادث ایران برای آسیب زدن به کشورمان ته کشیده و حالا شاید بتواند آنچه را کف خیابان‌های تهران رخ داد به امتیازی نقد تبدیل کند، البته واشنگتن بیش از هر نکته‌ای به نیاز خود به توافق واقف است و هیچ جایگزینی برای آن متصور نیست. از اواخر تابستان مشخص و اعلام شده بود تیم آمریکایی به دلیل در پیش بودن انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا در شرایط توافق قرار ندارد و آن را به بعد از انتخابات موکول کرده بود اما دولت بایدن با شروع اغتشاشات در ایران تلاش کرد دلیل این وقفه را آنچه خود حمایت از معترضان در ایران خواند، جلوه دهد. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در همین زمینه گفت آمریکا پیامی درباره توافق هسته‌ای از طریق واسطه‌ها به تهران ارسال کرده است. وزیر امور خارجه مدعی شد مقام‌های آمریکایی رفتار دوگانه‌ای دارند و از یک‌ سو پشت پرده برای رسیدن به توافق عجول هستند و از سوی دیگر در رسانه‌ها صحبت‌های دیگری را مطرح می‌کنند. وی گفت: «ما اجازه نمی‌دهیم آنها با برخی پیام‌ها به آشوب و اغتشاشات در ایران دامن بزنند و همزمان خواستار مذاکرات با ایران هم باشند. آمریکایی‌ها در تبادل پیام‌ها حتی تعجیل دارند که هرچه زودتر به نقطه توافق برسیم. اینگونه رفتار دوگانه آمریکا جدید نیست اما تاریخ مصرف چنین سیاست‌هایی گذشته است».

از سوی دیگر آمریکایی‌ها قصد دارند نگذارند برجام به سال دهم آن برسد تا قطعنامه‌های سازمان ملل در سال دهم از بین نرود و کامل ملغای نشود. به همین دلیل بعد از اتفاقات داخلی ایران آنها امید پیدا کردند شاید تغییر مهمی در کشور رخ دهد اما اکنون تیر آنها به سنگ خورده است. شاید اروپایی‌ها قصد داشته باشند در مارس پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع دهند تا قطعنامه‌های قبلی علیه ایران بازگردد که به نظر می‌رسد با مخالفت چین و روسیه روبه‌رو شوند. از سوی دیگر آنها «مکانیسم ماشه» را هم نمی‌خواهند فعال کنند که دیپلماسی برای همیشه در پرونده‌ هسته‌ای ایران بسته نشود، به همین دلیل باید تصمیم سیاسی خود را برای رسیدن به احیای توافق هسته‌ای بگیرند. در همین رابطه به نظر می‌رسد ۲ مسیر در آینده پرونده هسته‌ای ایران باید متصور بود؛ ابتدا اینکه آمریکایی‌ها پرونده‌های سیاسی پادمانی علیه ایران را بسته و در یک تصمیم، توافق هسته‌ای را امضا کنند. مسیر دوم اما این است که آنها راه قطعنامه را در پیش بگیرند که به نظر می‌رسد ایران در مرحله بعد به سمت غنی‌سازی بالای ۹۰ درصد و تولید آشکارسازهای نوترونی برود که دیگر کامل تهران خط قرمزهای واشنگتن را رد و عملاً آمریکا را مات می‌کند. به همین دلیل بود که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره برجام گفت: «جمهوری اسلامی ایران در عمل نشان داد چقدر پایبند به میز مذاکره برای دستیابی به یک توافق خوب، قوی و پایدار در سریع‌ترین زمان ممکن است. اقدام مجدانه جمهوری اسلامی ایران در پاسخگویی به طرح‌های پیشنهادی مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپایی هم در همین چارچوب بود. گره زدن روند مذاکرات به جنگ اوکراین یا زمستان سرد اروپا گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای است و ما آن را تایید نمی‌کنیم. چیزی که باعث عدم جمع‌بندی نهایی مذاکرات و از سرگیری اجرای توافق شد، نبود اراده سیاسی در طرف مقابل و مشخصاً آمریکا بود. جمهوری اسلامی ایران معتقد است اگر این اراده در طرف مقابل وجود داشته باشد، در کوتاه‌ترین زمان امکان جمع‌بندی توافقات و بازگشت طرف‌ها به اجرای توافق میسر است».

وی ادامه داد: «اقدام جمهوری اسلامی ایران در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود؛ قطعنامه‌ای که با اقدام سیاسی دولت آمریکا و ۳ کشور اروپایی و با یک فشار سیاسی، بر شورای حکام تحمیل شد. صدور این قطعنامه در حالی است که ایران شفاف‌ترین برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای را در مقایسه با میزان تأسیسات تحت نظارت آژانس در جهان دارد و در عین حال بیشترین بازرسی‌های انجام شده آژانس، از فعالیت‌های هسته‌ای ایران بوده است. مبنای جمهوری اسلامی ایران، این است که اگر در برابر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تکلیفی دارد، حتما حقوقی هم دارد که باید رعایت شود». همچنین محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی هم در پاسخ به سوالی درباره قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران اظهار داشت: «پیش ‌از این هم گفته بودیم صدور قطعنامه مشخصا یک اقدام غیرسازنده برای حفظ فشار حداکثری است و هیچ کمکی به طرف‌های مقابل برای حل مسائل موجود نخواهد کرد». اسلامی افزود: «ما از مدیرکل آژانس هم شنیده بودیم و وی تأکید داشت صدور قطعنامه کمکی به پیشبرد امور نخواهد کرد. به نظر می‌رسد ۳ کشور اروپایی و آمریکا به استفاده از انواع روش‌های مختلف فشار از جمله صدور قطعنامه و تحریم عادت دارند و پرواضح است اینگونه فشارها بی‌سرانجام خواهد بود». رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با بیان اینکه این اقدام اشتباه و تصویب قطعنامه علیه کشورمان همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شده بود، پاسخ محکمی از سوی ایران به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: «برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران مطابق قانون اقدام راهبردی مجلس پیش می‌رود و صدور قطعنامه‌های متعدد علیه ایران در پیشبرد این برنامه‌ها خللی ایجاد نخواهد کرد».

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 58
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 9
 • سید IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  19 2
  حتا اگر پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت ارجاع دهند و مثلاً ساز و کار ماشه را فعال کنند، چه تفاوتی با شرایط کنونی تحریم هایشان خواهد داشت؟! چه تحریمی را لغو و یا تعلیق کرده اند که دوباره می توانند بازگردانند؟!؟!
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  15 3
  به نظرم از هفتاد درصد شروع می کردید بهتر بود.
 • US ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  12 5
  آقایان پایتخت نشین! شهر اروميه را دریابید که اکراد وابسته به بارزانی ها و کومله و دموکرات های اقلیم کردستان عراق به دست گرفتند، پاساژ و زمین و باغ و زاد و ولد بیش از حد برای از بین بردن ترکیب جمعیت و نهایتا فتح قلعه از درون، به خودتان بیاید و به اين شهر استراتژیک خیلی بیشتر توجه کنید ، کل بازار رو اکراد و قاچاقچیان وابسته به احزاب مخالف جمهوری اسلامی ایران به دست گرفتند.
  • مهرداد IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   3 6
   خود آذریهای عزیز هم سایر شهرها را فتح کرده اند از جنوب کشور بگیر تا شمالش را چرا نارحتی در ثانی شماها و کردها و بلوچ و سیستانیها همگی عزیز و از ایرانیهای اصیل هستید هر جا هستید به سلامت باشید و از تفرقه دوری کنید و یار و یاور هم باشید تا خداوند هم پشتیبانتان باشد
  • IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   2 1
   دقیقا همینطوره.از خواب خرگوشی بیایید بیرون.
  • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   3 1
   درود به شرفت هموطن.
  • US ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
   1 0
   مهرداد خیلی احمقی!مردک اینها دمشان به بارزانی ها و دموکرات ها و کومله و پژاک بسته، تو چرا داری سنگ تروریست ها رو به سرت میزنی؟!
 • US ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  6 2
  سفیر آلمان چرا احضار نشده؟!
  • DE ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   0 3
   در جلسه احضار ارواح بعدی احضارش میکنند .
  • US ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
   0 1
   آلمانی وقت قبلی رو تو میدی؟!😁😁
 • US ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  9 3
  زمانی آمریکا مات خواهد شد که در کویر لوت آزمایش هسته‌ای را شاهد باشد.
  • مهرداد IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   4 1
   آزمایش هسته ای توی سال 69 در دریای خزر انجام شده
  • US ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
   0 1
   نه بابا!مهرداد از علم غیب برخورداری؟! جایی ننویس خزر که مسخره حتی گروسی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهی شد!! خزرررر! حتما تو هم در حال شنا بودی! و شاهد زنده
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  5 13
  بااین لج بازی مشخص شد که غنی سازی فقط برای تحت فشار کذاشتن وباج گیری از طرفهای مقابل هستش ولذا بااین کار خودتون رابرای جنگ وحمله وکشتن یک عده بیگناه دارید اماده میکنید
  • IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   7 1
   وقتی با برجام و بی برجام تحریم هستیم همان بهتر که بمب اتم بسازیم حداقل امنیت ملی مون صد درصد تامین میشود.
  • IR ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   0 4
   امنیت ملی؟؟!! کدوم کشور تهدید نطامی کرده ایران رو که به خاطرش باید اتم داشته باشیم ؟
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  19 9
  خداوکیلی بعدازسی سال واینهمه هزینه های(جانی ومالی مقاومت تحریم فسادخیانت ناامنی جنایت تجاوز کشتار بی عدالتی تبعیض مشکلات معضلات فقروفلاکت......)که حالا باید90درصدداشته باشیم میگوئید60درصد!بجانی اینکه تاحالا باید بمب اتم داشته باشیم
  • حمید IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   10 1
   ان شالله قدم بعدی 90 درصده
 • علی افصحی IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  18 3
  تروریست های کت و شلواری و کراواتی امریکا و غرب وحشی تصوری که از ایران اسلامی دارند یک تصور بسیار بدوی است. این وحوش فکر می کنند ساختار نظام مبارک ولایی ما بر اساس ساختارهای تعیین شده از جانب خود وحوشان بوده و می توانند با همان ابزارها ایران اسلامی را فشل کنند. در حالتی که بارها امام خامنه‌ای نشان داده اند که بر اساس نظریه ولایت فقیه به «پخت و پزها» ی سازمان های مثلا جهانی اعتماد ندارند چنان که در مستند غیر رسمی پنج هم باز حضرت آقا اشاره کردند که «من به این سازمان های جهانی اعتقادی ندارم» از این جهت در برابر پخمگی دیپلماتیک غرب وحشی و آمریکا ،همیشه ولی فقیه دست برتر را داشته و همواره قطعنامه های باسمه ای دشمن را با پاسخ خردمندانه و روبه پیش جواب داده اند.از رفع پلمپ تاسیسات هسته ای در زمان خاتمی هالو گرفته تا غنی سازی شصت درصد با سانتریفیوژهای پیشرفته که در برابر قطعنامه اخیر انجام شد. سلامتی و طول عمر امام خامنه‌ای صلوات.
  • IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   3 10
   همین که به بقیه انسانها میگی وحوش ،نشون میده تصور آمریکاییها از ما درست بوده .
  • ایران قوی IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   4 2
   اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
  • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   5 0
   ماباامریکا دشمنی نداریم باهرزهایی که درکاخ سفیدهستند که ملت پرچم امریکاسوزونمادبردگی سازامریکا هم بااین شیاطین رواج دهنده فسادوجنگ هستند دشمنیم
  • IR ۱۶:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   1 0
   مرگ بر آمریکا
 • ابوالفضل IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  6 4
  ضرب المثلی هست که می گویند " اشک کباب باعث طغیان آتش است " دستتتان درد نکند ای کاش این غنی سازی را به 100 میرساندید
 • ایران قوی IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  6 3
  ایران باید از یوغ این نافرجام خودش و خلاص کنه و الانه که کشورهای غربی تمام جهدشون رو گزاشتن رو براندازی نظام بهترین موقع هست که این قرارداد نگنگین و از زیرش بکشن بیرون و با حداکثر توان زیر نظر اژانس حرکت اتمی خودش و جلو ببره چونکه از این برجام آبی برای ایران گرم نشد
  • IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   0 1
   بمب اتم را دقیقا برای کدوم تهدید خارجی میخواهیم ؟
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  7 2
  کار خرابی شیخ بنفش در راکتور اراک درس کنید ایشالله راکتور اراک خیلی زود راه اندازی بشود
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  7 0
  سلاح اتمی یک سلاح بازدارنده برای حمله اتمی متقابل است حلال حرام نداره هر کشوری تو سر مردم ایران بمب زد جوابش بمب اتم تو سر شهرها مردمش
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  2 2
  نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها برای رسیدن به توافق هسته‌ای عجله دارند..... يا مي خواهند كه توافق كنند.... البته عمان بيشتر پيام هاي بريتانيايي ها را مي آورد نه امريكايي ها
 • مغشوشات ذهني يك قلم زن تاريخ IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  0 5
  ديروز آلمان اعلام كرد كه اولويت اول آنها توافق هسته اي نيست و حمايت از اعتراضات داخل ايران است. اينو پس از ديدار با امريكايي ها اعلام كردند. پارلمان اروپا هم ديروز تمامي مناسبات و تماس هاي خود را با مجلس شوراي اسلامي به حالت تعليق درآورد. داريم وارد آذر ماه مي شويم و هنوز خبري از قدرت نمايي و اثرات سرما در اروپا نيست. همان طور كه در سال 1856 ژنرال فوريه و ژنرال ژانويه نتوانستند به ارتش تزار در كريمه علي رغم اميد فراوان امپراتور نيكلاي اول كمك كنند، امسال هم اتفاقي نخواهد افتاد. استنادات شما با مواضع رسمي دولت هاي اروپايي و امريكا و كانادا نمي خواند.
  • IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   6 0
   یانکی‌های گاوچرون پوکر باز هستن و با جیب خالی و با هزینهٔ اروپاییهای احمق دارن بلوف میزنن، یکم دیگه صبر کنین جیغشون در میاد، نیومدم مهم نیست، مردمشون تحت فشار قرار میگیرن و نارضایتی اونجا زیاد میشه و دولت هاشونو تحت فشار قرار میدن!!!
  • IR ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   1 0
   مرگ بر آلمان و آمریکای جنایتکار
 • حسین IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  9 2
  داداش نیروگاه اب سنگین اراک رو هم راه اندازی کنید،پلوتونیوم نیاز اینده کشوره.
  • IR ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   1 0
   دقیقا
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  7 3
  کم کم باید تولید آزمایشی غنی سازی ۹۰ درصدی را شروع کنیم
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  5 7
  میشیم مث کره شمالی..تحریم تحریم..فقرررر بیشتررررر گرسنگی نا امنی
  • IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   16 3
   تو کرهٔ شمالی بودی خبر داری یا گاوچرونها بهت گفتن؟؟! اتفاقأ من بعنوان توریست اونجا بودم و خیلی جای عالی ای هست برای مردمش!!!!
  • IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   6 2
   کره شمالی یکی از امن ترین کشورهای دنیاست. کسی جرات کنه خلاف کنه، زنده زنده پوست بدنم شو می‌کنند.
  • IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   3 2
   دیگه تحریمی نمونده که نکرده باشند بالاتر از سیاهی رنگی نیست.
  • ح IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   1 2
   کره شمال چشه؟ مردمش فقیرن؟ گرسنه آن؟ تاحالا رفتی اونجا؟ چین و روسیه چی؟ میدونستی روسیه یکی از بهترین کشورها برای زندگیه و مردمش از آمریکا و اروپا بیشتر تو رفاه هستند؟ میدونستی بزرگترین کلان شهر های دنیا در چین داره ساخته میشه؟ نه میدونی چرا چون کلن تو آمریکایی!! کره شمالی شاید با کشورهای دیگه ارتباط نداشته باشه که داره ولی از امن ترین کشورهای دنیاست
  • IR ۲۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   1 0
   کره شمالی چش نی ،گوشه .
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  3 2
  چه فایده یا سود نقدی برای ما ملت داره ؟ اثلیترین سوال اینه .
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  3 3
  کره شمالی یکی از امن ترین کشورهای دنیاست. کسی جرات کنه خلاف کنه، زنده زنده پوست بدن شو می‌کنند.
  • محمد حسین IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   0 1
   اشتباه بزرگت همینه ، هر کسی نه ، اونجا مسیول یا فرماندهی که دزدی کنه میزارنش جلوی توپ . برای همین رهبرش برای مردمش خدا هست ‌
  • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   1 4
   شما نمیخواد توریستی برای ما خبر بیاری ،از اینجا بگو ، چنتا دزد و اختلاسگر رو تونستیم دستگیر کنیم و بزاریم جلوی توپ ؟ هیچ . پس ما کره شمالی نمیشیم ‌ . بدتر از اون میشیم .
 • ایرانی با غیرت IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  1 0
  اقدامی موثر است که بازدارندگی ایجاد کند. در ادامه احتمالا دوباره تروئیکای اروپا به تحریک امریکا یک عدد قطعنامه دیگر توسط مزدورشان رافائل خائن در آژانس جاسوسی هسته ائی علیه ایران به تصویب میرسانند. این اقدامات ما موثر نیست.
 • سعید IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  0 0
  احسنت تمامی بد خواهان و دشمنان انقلابی اسلامی ایران حقیر و فرومایه آمد . بیشتر از آنچه قبلاً متصور می شدیم .
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  1 1
  آقا من ی سوال دارم اگر اب خلیجفارس را شیرین کنیم و بدیم دست مردم کشور و کشاورزی ودامپروری را رونق بدیم علاوه بر صادرات ومایحتاج کشور باز تحریم اثر داره ؟در چاه های نفت را هم ببندیم بزاریم برا ایندگان؛اگر در همون دوره احمدی نژاد بمب اتمی را ازمایش کرده بودیم غرب تا این حد پررو نشده بود وجلو نیامده بود بیش از چهار دهه است ک کشور تحریمه
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  2 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • DE ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  1 1
  کلا این برجام حسن کلید و مستر هرهر من را یاد بچه همسایه مون میندازه که پوشک خودش را خراب کرده بود هم خودش از بوش کلافه شده بود هم بابا مامانش . مامانه به شوهرش میگفت تو برو عوض کن بابا بچه میگفت نه خودت برو عوض کن خخخخ . زنونابین . چی میکنه این حسن فری
 • IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  1 0
  غنی سازی ۹۰ درصدی کنید
 • محمد GB ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  2 0
  شما بگید 60 درصد غنی سازی دارید ولی عقل حکم میکند که 99 درصد رو از چند سال پیش شروع کرده بودیم . الان باید به ته خط یعنی ایستگاه آخر بازدارندگی رسیده باشیم. خریت نکنید و بسازید و کار را تمام کنید و امنیت ملی ایرانیان را افزایش دهید.
 • جاسم IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  1 0
  فریب پیامهای آمریکا را نخوریم که پیام مذاکره میدهند و دو روز بعد تحریم های دیگری اضافه میکنند
  • IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
   0 1
   پیامی نداده که
 • IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  2 1
  اگر حسن روحانی بتن تو قلب راکتور نمی ریخت الان پلوتونیوم داشتیم
 • IR ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
  1 2
  اصلا برید بمب اتم بسازید ببینیم کجا را میگیرید اخرش رسیدید
 • ج د ا IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
  2 0
  آقا این موش و گربه بازی را تمام کنید...اگر آژانس انرژی هسته ای زیر نظر آمریکاست و جاسوس های اسرائیل هم در آن لانه دارند و اطلاعات هسته ای ایران را به جاسوسان میدهند و آژانس باعث ترور دانشمندان ما شده اند و هیچ فناوری هم به ایران نداده اند و هیچ همکاری هم نمیکنند و فقط اطلاعات میخواهند و دوربین و فیلم میخواهند و فقط تعطیلی فعالیت های هسته ای ایران را میخواهند... پس همکاری با آژانس را کاملا قطع کنید... مثل کره شمالی کاملا از لاک دفاعی بیایید بیرون...شروع به غنی سازی پر قدرت تا 95 درصد کنید...
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
  1 1
  اشک کباب موجب طغیان اتش است. راهش همینه باید به اژانس فهماند بجنگد می جنگیم. خدا رو شکر بعد دو ماه یک خبر شاد شنیدیم. زنده باشین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس