هشدار درباره وقوع فاجعه در نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیا

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به وقوع ۱۲ انفجار در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیای اوکراین هشدار داد که طرف‌های درگیر در جنگ، در حال بازی با آتش هستند.

به گزارش مشرق، «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه گفت که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیا در جنوب اوکراین، شامگاه شنبه و بامداد یکشنبه، دست کم ۱۲ انفجار قدرتمند را گزارش داده‌اند.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اضافه کرد: «انفجارها در نزدیکی نیروگاه، که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا به شمار می‌آید، ظاهرا نتیجه شلیک خمپاره بوده که به یک دوره آرامش نسبی در این نیروگاه پایان بخشید».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که این حادثه تلفانی به همراه نداشته است اما گزارش‌ها حاکی از آن است که تعدادی ساختمان، سامانه‌ها و تجهیزات در سایت آسیب دیده‌اند اما هیچ کدام از آنها برای امنیت و ایمنی نیروگاه حساس نیستند.

گروسی در ادامه سخنانش گفت: «گزارش‌های دیروز و بامداد تیم ما، بسیار آشفته کننده است. انفجارهایی که در این نیروگاه هسته‌ای بزرگ روی داده کاملا غیرقابل قبول است».

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدون اشاره به اوکراین یا روسیه گفت: «هر کسی پشت این حادثه است باید آن را فورا متوقف کند. همانطور که من پیشتر بارها گفته‌ام، شما در حال بازی با آتش هستید».

نیروگاه زاپوروژیا از ماه مارس (فروردین) تحت کنترل نیروهای روس قرار دارد اما توسط کارکنان اوکراینی گردانده می‌شود. این نیروگاه چندی پیش هدف حملات توپخانه‌ای و راکتی متعدد قرار گرفت که مسکو و کی‌یف یکدیگر را از بابت آنها مقصر دانستند.

نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیا که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای در اروپا محسوب می‌شود و فاصله چندانی با خط مقدم درگیری‌ها در اوکراین ندارد، ۶۰۰۰ مگاوات ظرفیت دارد و حدود یک چهارم برق مورد نیاز اوکراین را تامین می‌کند.

چندی پیش در چهار منطقه اوکراین شامل منطقه زاپوروژیا همه‌پرسی بر سر پیوستن به روسیه برگزار شد که اکثریت قاطع مردم این مناطق به این پیوستن رای مثبت دادند. روز جمعه گذشته رئیس جمهور روسیه به همراه سران این مناطق در مراسم اسناد الحاق آنها به روسیه را امضا کردند و در ادامه در روزهای گذشته مراحل بعدی فرآیند الحاق از جمله تصویب در دادگاه قانون اساسی و پارلمان روسیه به اجرا در آمد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس