به اسم آزادی زن، به مملکت ضربه نزن!/ جوان آمریکایی در راهپیمایی 13 آبان چه می‌کرد؟

علی سلام که بخش زیادی از عمرش را در جامعه آمریکا گذرانده و از نقشه‌های غرب برای سلطه بر کشورها آگاه است می‌گوید: اگر بخواهیم زیر بلیت آنها باشیم، همه‌چیزمان را، غیرت و شرفمان را از دست خواهیم داد.

به گزارش مشرق، ماجرای راهپیمایی ۱۳ آبان از فضای مترو شروع می‌شود؛ از همان موقعی که ۳ دختر چادری که یکی‌شان پرچم به دست دارد، وارد قطار می‌شوند. دختر چادری روبه‌رویی‌شان، لبخند می‌زند و انگشت‌هایش را به علامت پیروزی (v) بالا می‌گیرد. همه‌چیز اما همینطور مثبت پیش نمی‌رود. همین‌که گروه سه نفری دختران - که انگار مسیر متفاوتی برای رسیدن به محل برگزاری راهپیمایی انتخاب کرده‌اند- پیاده می‌شوند، کم‌کم زمزمه‌های اعتراضی دو دختر که شال شان روی شانه سُر خورده! از چند صندلی آن طرف‌تر بلند می‌شود: «آره دیگه. امروز نوبت ایناست. البته تجمع اینا فرق داره. نه‌تنها کسی باهاشون برخورد نمی‌کنه بلکه ازشون محافظت هم میشه که راحت برن شعار بدن. پولِ شعار دادنشون رو هم که می‌گیرن...!»

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

گوش می‌کنم و به حوادث ۴۰ و چند روز گذشته فکر می‌کنم؛ به تجمعات اعتراضی که با تحریکات لیدرهای فضای مجازی خیلی زود به اغتشاش تبدیل شد، رفتارهای خشونت‌بار و غیرانسانی اغتشاشگران در به شهادت رساندن نیروهای مدافع امنیت و آسیب‌هایی که به اموال عمومی زدند و خط و ربط‌هایشان با ضدانقلاب و پول‌هایی که بابت به آشوب کشیدن خیابان‌ها و شهرها گرفتند...

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

چند دقیقه بعد، به سیل جمعیت مردم ملحق می‌شوم؛ مردم فضای حقیقی ایران. زنان و مردانی که خواهان آبادانی، آزادی و امنیت وطنشان هستند و با وجود تمام نقدهایی که به مشکلات و کاستی‌های موجود دارند، پای نظام جمهوری اسلامی ایران ایستاده‌اند. بی‌آنکه به اموال عمومی آسیب بزنند، اعتراضشان به حوادث اخیر را فریاد می‌زنند و بی‌آنکه به کسی بی‌احترامی کنند، شعار می‌دهند؛ حتی به خانمی که در حرکتی غیرمنتظره در این مراسم کشف حجاب می‌کند! شاید هدف او، تحریک حاضران در راهپیمایی برای ایجاد تنش و درگیری و بعد، داستان‌سرایی‌های رسانه‌ای با استفاده از این سوژه بوده اما مردم حتی حرمت خودشکسته او را هم نگه می‌دارند و هرکدام به بیان تذکری به او بسنده می‌کنند. انبوه جمعیت حاضر در راهپیمایی ۱۳ آبان که بعد از مراسم با نظم و آرامش خیابان‌ها را ترک می‌کنند، یکبار دیگر اثبات می‌شود اعتراض، حق شهروندان است اما اعتراض با اغتشاش، فرق دارد.

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

آشوبگر بی‌ریشه، تهران دمشق نمیشه

ازدحام جمعیت در ایستگاه مترو طالقانی و مردمی که شعار دادن را از همین‌جا شروع کرده‌اند، مسافران تازه از راه رسیده را به شک می‌اندازد که نکند برنامه تغییر کرده و مراسم قرار است به‌جای محوطه مقابل لانه جاسوسی، همین‌جا داخل مترو برگزار شود! بالاخره بعد از دقایق کشدار، سیل جمعیت با حرکت لاک‌پشتی به درِ خروجی می‌رسد و شعارهایشان در شعارهای جمعیت داخل خیابان گم می‌شود... بعد از چند دقیقه سردرگمی، دستت می‌آید که در این جمعیت انبوه نباید منتظر یک برنامه واحد و سراسری باشی. به هر قسمت از خیابان طالقانی و خیابان‌های مجاور که نگاه کنی، دسته‌ای از زنان و مردان به طور خودجوش دور هم جمع شده‌اند و مشغول شعار دادن هستند.

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

اما یک چیز در تمام این دسته‌هایی که گُله به گُله تشکیل شده، مشترک است؛ خشم نسبت به اغتشاشگرانی که حدود ۲ ماه است خیابان‌ها و شهرهای کشور را به آشوب کشانده و دشمنان این آب و خاک را به طمع انداخته‌اند. اینطور است که نوک پیکان شعارهای سرشار از خشم و اقتدار مردم با عباراتی مثل «آشوبگر بی‌ریشه، تهران دمشق نمیشه»، «به اسم آزادی زن، به مملکت ضربه نزن»، «یا فاطمه شعار ماست، حجاب افتخار ماست»، به سمت این اغتشاشگران نشانه می‌رود.

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

من همون دختر کم‌حجاب حاج قاسم هستم

در یک اتفاق جالب، میدان‌دار جمع‌هایی که در آن حضور دارم، خانم‌ها هستند؛ آن هم نه فقط خانم‌های چادری با حجاب کامل بلکه جمعی متشکل از همه اقشار بانوان و دختران؛ چادری، مانتویی محجبه و حتی افراد شل حجاب. و جالب‌تر اینکه بعضی از این کم‌حجاب‌ها، حضور بسیار فعال‌تری در گرم کردن تنور راهپیمایی دارند. یکی از این خانم‌ها که پرچم ایران را هم بر دوش انداخته و با صدای رسا شعارهای حماسی می‌دهد، حسابی توجه‌ها را به خود جلب کرده؛ آنقدر که خبرنگار صدا و سیما هم سراغش می‌آید.

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

او با قاطعیت برای اغتشاشگران و کارفرمایان خارجی‌شان خط و نشان می‌کشد و می‌گوید: «تا وقتی ما و هم‌نسلان‌مان هستیم، اجازه نمی‌دهیم غرب پایش را در ایران بگذارد.» بعد هم با اعلام همدردی با خانواده‌هایی که عزیزان‌شان در این حوادث به دست اغتشاشگران به شهادت رسیده‌اند، خطاب به مشئولان می‌گوید: «صبر دیگر کافی است. درخواست ما از مسئولان این است که برای برخورد با اغتشاشگران، اقدام عملی کنند.» دوربین که می‌رود، خانم‌های چادری یکی‌یکی به سمتش می‌روند و به او آفرین و احسنت می‌گویند. او هم ضمن تشکر از آنها، به دختر جوانی کناری‌اش می‌گوید: «به خاطر مطالب مذهبی و انقلابی که در پیجم می‌گذارم، این روزها هزار نفر از فالوورهایم ریخته. اما اصلاً برایم مهم نیست.» بعد هم آرام آرام به دسته بغلی ملحق می‌شود، روی جدول کنار خیابان می‌ایستد و دوباره شروع به شعار دادن می‌کند.

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

نمی‌گذارم دست به چادرت بزنند!

گرچه یکی از خانم‌ها با گفتن این جمله که: «اینهمه خانم چادری اینجاست، چرا خبرنگار با این خانم مصاحبه می‌کنه؟»، انتقاد ریزی به توجه جمعیت به یک خانم شل‌حجاب می‌کند اما اکثریت نگاه مثبتی به او دارند؛ مثل خانم جوانی که برخوردش با او را اینطور روایت می‌کند: «وقتی سردار سلامی وارد جمعیت شد، این خانم و دوستانش با همین تیپ خاص‌شان شروع کردند به شعار دادن، آن هم چه شعاری؛ «زن، زندگی...»! یک‌دفعه تمام جمعیت به سمت آنها برگشت. محافظ‌ها هم. همه فکر کرده بودند شاید از جماعت اغتشاشگران هستند. اما با حرکت بعدی این خانم‌ها، ورق برگشت. وقتی با صدای بلند گفتند: «زن، زندگی، شهادت/ فدایی ولایت»، صورت همه به لبخند باز شد. همه ای‌ول گویان شروع کردند به تشویق‌شان. حتی سردار هم از آنها تشکر کرد. کمی که گذشت، دیدم دارد ماجرای حضورش در راهپیمایی را برای کسی توضیح می‌دهد. شنیدم که می‌گفت: «مادرم در خونه رو قفل کرده بود که امروز نیام. اما هرطور بود در رو باز کردم، از صبح زود رفتم همه دوستانم رو جمع کردم و آوردم اینجا.»...

آنقدر فریاد زده بود که مدام صدایش می‌گرفت. اما زود بطری آبش را درمی‌آورد و می‌گفت: «الان درستش می‌کنم» و بعد با خنده می‌گفت: «لشکر زنان! خاموش نباشید تا من تجدید قوا کنم.» یک تنه کل جمعیت را راهبری می‌کرد؛ طوری که مردها انگشت به دهان مانده بودند از شعارهای ارزشی و زیبایی که می‌داد. جلو رفتم و گفتم: دمت گرم. زن یعنی این. در جوابم گفت: «من جونم رو هم برای آقا میدم. من همون دختر کم‌حجاب حاج قاسم هستم. اغتشاشگران باید از روی نعشم رد بشن که بخوان این مدل آزادی رو برای امثال من ایجاد کنن.» بعد نگاهی به من و چادرم کرد و گفت: «تا جون دارم، کنارتم. نمیذارم کسی دست به چادرت بزنه.»

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

چه کسی گفته ارتباط با نوجوانان سخته؟!

لشکر زنان! که کم‌کم به سمت دیگری از خیابان می‌روند، دور می‌افتد به دست گروه پسران نوجوان که با رهبری یک روحانی جوان، سرود زیبایی را با نظم و هماهنگی می‌خوانند: «ایران، مردان بی‌همتا دارد/ عزت و شور پابرجا دارد/ دانشجو دانش‌آموزِ این راه/ فریاد مرگ بر آمریکا دارد/ صد سال اگر که باشد/ این کشور غرق تحریم/ با دشمن در نبردیم/ نه سازش و نه تسلیم/ دنیا بدان شکست ما محال است/ حمله به خاک ما فقط خیال است/ رهبر فرزانه ما چه خوش گفت/ قدرت آمریکا رو به زوال است/ ما عاشقیم، عاق پاک این راه/ مهاجریم مهاجر الی الله/ صف به صف آماده جلوه‌ایم در/ سپاه حضرت بقیه الله (عج)...»

شعر و اجرای بچه‌های کانون فرهنگی «آل یاسین» محله بهارستان آنقدر زیباست که جمعیت دورشان جمع می‌شوند، برگه حاوی شعر را از مسئول‌شان می‌گیرند و با آنها هم‌نوا می‌شوند. مأموریت اجرای سرود که با موفقیت تمام می‌شود، از روحانی جوان همراه بچه‌ها، می‌پرسم: این روزها باید قانع کردن نوجوانان، سخت‌تر شده باشد. اینطور نیست؟ حجت‌الاسلام «قاسم امینی» می‌خندد و در جوابم می‌گوید: «نه. اصلاً سخت نیست! شما وقتی با بچه‌ها همراه باشید و پای حرف دلشان بنشینید، بچه‌ها همیشه وسط میدان خواهند بود. آقا همین چند روز قبل فرمودند که بچه‌های امروز از نسل‌های گذشته، خیلی بهترند.»

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

ما مرد وسط میدان لازم داریم

کنجکاوم بدانم با سئوالات و ابهامات بچه‌ها در این روزهای غبارآلود چه کرده و حاج آقا باز هم لبخندبرلب می‌گوید: «دور هم می‌نشینیم، حرف می‌زنیم و بچه‌ها سئوالات و شائبه‌هایی که برایشان پیش آمده را می‌پرسند. ما هم جواب می‌دهیم و آنها را قانع می‌کنیم. طبیعی است که برای بچه‌ها سئوال و شائبه پیش بیاید اما اشکال از ماست که متاسفانه با آنها همراهی نکرده‌ایم. ما درواقع این نسل را رها کردیم و آنها مدام در فضای مجازی هستند. ما نیامدیم با آنها صمیمی شویم و ستوالاتشان را جواب دهیم. باور کنیم این نسل، بچه‌های عجیب و غریبی نیستند. کار ما ایراد داشته. از خودمان شروع می‌کنم؛ قشر روحانی و بسیجی که در انقلاب و جنگ با تمام وجود پا به رکاب و وسط میدان بودند، بعدش کار را رها کردند و این بچه‌ها تنها ماندند. ما به قول شهید حاج قاسم سلیمانی، مرد وسط میدان می‌خواهیم. باید همگی وسط میدان باشیم و کار کنیم.»

بچه‌ها هم که دور حاج آقا را گرفته‌اند، وارد بحث می‌شوند. «محمدجواد فلاح صالح»، ۱۴ ساله می‌گوید: «من امروز اینجا آمدم چون در مقابل شهدا مسئول هستم. ما فرزندان همان شهداییم و وظیفه داریم این حکومت اسلامی که به دستمان رسیده را حفظ کنیم و به دست نسل‌های بعدی برسانیم.» می‌پرسم: در روزهای گذشته، کنجکاو نشدی در تجمعاتی که در خیابان‌ها بود، شرکت کنی؟ محمدجواد در جواب می‌گوید: «اینطور وقت‌ها آدم باید مشورت کند. من هم هر سئوالی برایم پیش آمد، از حاج آقا و مربیانم پرسیدم و آنها راهنمایی‌ام کردند و متوجه شدم راه درست کدام است.» به شیوه خود بچه‌ها با شیطنت به «امیرمهدی محور» ۱۶ ساله می‌گویم: به جای راهپیمایی ۱۳ آبان، می‌توانستی بروی در تجمعات آن طرفی شرکت کنی. چرا آمدی اینجا؟ آن طرف شاید هیجانش هم بیشتر بود. آن‌ها شعارشان آزادی و این حرف‌هاست... خیلی جدی در جوابم می‌گوید: «نه. الگوی ما رهبر ماست. ما حرف‌های آنها را باور نمی‌کنیم. ما دهه هشتادی‌ها و دهه نودی‌ها، راه این انقلاب را ادامه می‌دهیم. امروز هم آمده‌ایم به آمریکا بگوییم ما هستیم و او هیچ کاری نمی‌تواند بکند.»

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

این شما و این سلبریتی‌های واقعی

«نیروی انتظامی، تشکر تشکر» و «بسیجی عزیزم، تشکر تشکر»، از شعارهای پرتکرار در مراسم ۱۳ آبان امسال است. مردم می‌خواهند به هر شیوه‌ای که شده، بی‌مهری‌های حدود ۵۰ روز گذشته در حق مدافعان امنیت جامعه را جبران کنند؛ با خداقوت گفتن به نیروهای پلیس حاضر درمراسم، فریاد زدن شعارهایی در حمایت از آنها و البته گرفتن یادگاری از مدافعان امنیت! هرکجا در طول مسیر برگزاری مراسم، چشم مردم به نیروهای یگان ویژه با آن لباس و هیبت جذاب می‌افتد، صف گرفتن عکس یادگاری تشکیل می‌شود. حالا دیگر همه می‌دانند قهرمان و سلبریتی واقعی جامعه، همین مدافعان بی‌ادعای امنیت هستند. در این میان، بچه‌ها سهم ویژه‌ای در عکس گرفتن با این قهرمانان دارند. لبخندی که بر لب نیروهای یگان ویژه در عکس‌ها ثبت می‌شود، نشان می‌دهد خستگی این روزهای سخت با محبت مردم از تن‌شان بیرون رفته...

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

از دانشجویان و طلبه‌هایی که زندگی‌شان را وقف نوجوانان کرده‌اند، خبر دارید؟

نمی‌شود از راهپیمایی ۱۳ آبان گفت و از حضور پررنگ دهه هشتادی‌ها و نودی‌ها یاد نکرد. دختران و پسرانی که با یک دنیا شور و نشاط در مراسم شرکت کرده بودند و به نسل‌های بالاتر قوت قلب می‌دادند که خیالشان بابت رویش‌های انقلاب راحت باشد. در این میان اما بزرگترهایی هم بودند که به عشق این بچه‌ها به راهپیمایی آمده بودند؛ خواهران و برادران بزرگتری که زندگی‌شان با دغدغه پرورش اصولی این امیدهای آینده ایران اسلامی می‌گذرد. «نفیسه تهرانی» که امروز با گل و لبخند از دختران نوجوان برای شرکت در برنامه‌هایشان دعوت می‌کند، یکی از آنهاست.

او که نماینده گروه فرهنگی «تمنا» ست، اهداف این گروه را اینطور خلاصه می‌کند: «ما تلاش می‌کنیم مهارت‌های لازم را برای اینکه یک دختر نوجوان بتواند در ارتباطاتش در جامعه موثرتر باشد، به او آموزش دهیم؛ مهارت‌هایی مثل مدارا، حسن ظن، خوش‌فهمی، رفتارسازی جذاب، دلسوزی و صمیمیت و... واقعیت این است که اگر تک تک ما بتوانیم نقش‌مان را به‌درستی ایفا کنیم، این شرایط و این اغتشاشات شاید اصلاً پیش نیاید.» فاطمه فرقانی»، نماینده گروه «رویش» هم که در کنار ما حضور دارد، در تکمیل صحبت‌های دوستش می‌گوید: «درواقع با این آموزش‌ها، آگاهی و معرفت نوجوان ما آنقدر ارتقا پیدا می‌کند که در بزنگاه‌ها و بحران‌ها، خودش می‌تواند تشخیص دهد با این موج همراه شود یا نه.»

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

خانم تهرانی در ادامه ما را بیشتر با مجموعه فرهنگی تمنا و فعالیت‌هایش آشنا می‌کند و می‌گوید: «ما گروهی از بچه‌های دانشگاهی و حوزوی هستیم که از ۵ سال قبل به صورت خودجوش دور هم جمع شدیم. دغدغه ما دو شاخه دارد؛ پرورش دختران نوجوان و پرورش مربی‌های توانمندی که بتوانند با دختران نوجوان کار کنند. واقعیت این است که متاسفانه ما کم داریم مربیانی که با دنیای نوجوانان آشنا باشند، آن‌ها را بفهمند و بتوانند به آنها نزدیک شوند. خوشبختانه دوستان ما در مجموعه تمنا دارند به‌صورت جهادی در این زمینه کار می‌کنند. خیلی حرف است که دانشجوی نخبه ما، زندگی‌اش را وقف کار برای دختران نوجوان جامعه کرده است. درمجموع، ما هم برای دختران نوجوان آموزش‌های متنوع ارائه می‌کنیم، هم به آنها ارزش می‌دهیم و هم مسئولیت به آنها واگذار می‌کنیم تا استعدادهایشان شکوفا شود.»

خانم فرقانی هم درباره برنامه‌های گروه «رویش» برای دختران و پسران نوجوان اینطور می‌گوید: «ما گروهی از مبلّغان جهادی هستیم که داوطلبانه به مدارس می‌رویم و با دانش‌آموزان صحبت می‌کنیم، به سئوالاتشان جواب می‌دهیم و سعی می‌کنیم گره‌های ذهنی آنها را باز کنیم. خیلی اوقات، مشکلاتی که برای نوجوانان و جوانان ما در جامعه پیش می‌آید، به دلیل وجود همین ابهامات و گره‌های ذهنی است. اینجا باید تاکید کنم که اجرای برنامه‌های اینچنینی برای بچه‌ها، علاوه‌بر دغدغه‌مندی مدیریت مدارس، به علاقه و درخواست خانواده‌ها هم بستگی دارد.

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

از شرایط امر به معروف بگو، شناسنامه شهدا را هدیه بگیر

حوادث اخیر نشان داد هرکه دلسوز ایران و ایرانی است، با هرآنچه بلد است، باید وسط میدان بیاید چراکه بینی دشمنی که با تمام قوا کمر به فتنه‌انگیزی در جامعه ما بسته، جز با حضور همه مردم و نقش‌آفرینی‌شان به خاک مالیده نمی‌شود. مرد جوان ساده‌پوش تهرانی، این پیام را با دل و جان گرفته که حالا هرآنچه در چنته داشته را در کنار دیوار واسط میان ایستگاه مترو و ساختمان لانه جاسوسی، بساط کرده است. جلوتر می‌روم و دقیق‌تر نگاه می‌کنم. چند شناسنامه و کارت ملی نمادین به نام شهدای شاخص دفاع مقدس روی یک چفیه قرار گرفته. سرم را بالا می‌آورم و با کنجکاوی از ماجرای این بساط متفاوت می‌پرسم. مرد جوان دو برگه لمینت شده را نشانم می‌دهد و می‌گوید: «هرکس شرایط و مراحل امر به معروف را یاد بگیرد و بیان کند، یکی از این شناسنامه‌ها یا کارت ملی‌ها هدیه می‌گیرد.» در همین حین، دختر نوجوانی که مادرش توانسته به سئوالات مربوط به امر به معروف جواب دهد، می‌پرد و کارت ملی نمادین شهید حاج قاسم سلیمانی را برمی‌دارد و فاتحانه به طرف مادرش می‌رود...

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

جوان آمریکایی را به راهپیمایی ۱۳ آبان چه کار؟!

جمعیت به طرف محل اقامه نماز جمعه حرکت کرده و محل برگزاری مراسم راهپیمایی خلوت شده. می‌خواهم محوطه را ترک کنم که قلاب نگاهم روی خانم و آقای جوانی گرفتار می‌شود. نه فقط چادر عربی آبی‌رنگ خانم و لباس منقش به طرح چهره سردار حاج قاسم سلیمانی و چفیه و سربند یا زهرای آقا، بلکه مکالمه آنها به زبان انگلیسی هم، این زوج را متمایز کرده است. نزدیک‌تر می‌روم و از نام و ملیتشان می‌پرسم. خانم «کریمی» که به‌عنوان مترجم همسرش عمل می‌کند، ایرانی و همسرش، «علی سلام»، آمریکایی است یا به قول خودش، متولد و بزرگ‌شده سرزمین «شیطان بزرگ». علی که سابقه کار روزنامه‌نگاری داشته و حالا هم مدیریت وب سایت Basira.press.org را بر عهده دارد، از ۹ سال قبل به دین اسلام مشرف شده، داوطلبانه غرب را ترک و سرزمین جمهوری اسلامی ایران را برای زندگی انتخاب کرده است. حالا من و دختران نوجوانی که در مقابل این زوج جذاب ایستاده‌ایم، کنجکاویم بدانیم علی سلامِ آمریکایی تازه مسلمان در راهپیمایی روز ملی استکبارستیزی ایرانیان چه می‌کند و چه چیزی از این مراسم و ماهیتش می‌داند.

علی اما خیلی جلوتر از این حرف‌هاست. او که خوب فهمیده انسان‌ها برای ایستادن در مقابل دنیای استکبار باید خود را به معیار تشخیص حق از باطل مجهز کنند، قبل از هر چیز، دست می‌گذارد روی موضوع مهم «بصیرت» و می‌گوید: «به نظر من اگر دانش‌آموزان و دانشجویان بصیرت داشته باشند، می‌توانند آینده ایران را بسازند. اگر دانش‌آموزان و دانشجویان بصیرت نداشته باشند، در برخورد با جامعه غرب، توسط دانشجویان غربی مغزشویی می‌شوند و تفکرات غلط را یاد می‌گیرند. بصیرت، خیلی نکته مهمی است که با داشتنش، می‌توانیم به اسلام خدمت کنیم و با شیاطین مبارزه کنیم. برای مثال، شهید چمران رحمه الله علیه، با اینکه در دانشگاه غرب تحصیل کرد اما آنقدر بصیرت داشت که هیچ‌وقت از مسیر منحرف نشد. اگر او هم مغزشویی می‌شد، هرگز به مقام شهادت نمی‌رسید. البته همه چیز غرب، بد نیست. اما اگر ما بصیرت نداشته باشیم، خیلی راحت می‌توانیم فریب او را بخوریم و قوه تشخیص خوب از بد را از دست بدهیم. متاسفانه من در طول زندگی‌ام با دانشجویان ایرانی خارج از ایران برخورد داشته‌ام که ظاهر فوق‌العاده متدینی داشتند اما وقتی با آنها صحبت می‌کردم، می‌دیدم ۱۸۰ درجه با آن چیزی که نشان می‌دهند، تفاوت دارند. مثلاً آنها راجع به موضوع رباخواری کاملاً نظرشان مثبت بود و می‌گفتند: خب که چی؟ شاید اسمش را ربا بگذاریم اما سود گرفتن، یک مقوله جهانی است...! برای من، خیلی ناراحت‌کننده بود که چنین حرفی را از زبان چنین افرادی بشنوم.»

جوان آمریکایی در راهپیمایی ۱۳ آبان چه می‌کرد؟ +عکس

علی سلام که بخش زیادی از عمرش را در جامعه آمریکا گذرانده و از نقشه‌های غرب برای سلطه بر کشورها آگاه است، حسابی نسبت به آینده ایران دغدغه دارد. بنابراین خطاب به مردم و دانشجویان ایرانی می‌گوید: «الگوی جامعه اسلامی، باید عقیده مهدویت باشد که معتقد است امام زمان (عج) تشریف می‌آورند و فساد را از جهان ریشه‌کن خواهند کرد. بنابراین وظیفه دانشجویان و دانش آموزان مسلمان ایرانی این است که برای بسترسازی برای ظهور تلاش کنند. امام خامنه‌ای، رهبر ما هم می‌فرمایند که دانشگاه‌ها اگر مستقل باشند، می‌توانند ملت ایران را قوی و دور از فساد نگه دارند. نکته دیگری که ایشان گفته‌اند، درباره سند ۲۰۳۰ است که سازمان ملل طراحی کرده است. مردم ما باید هوشیار باشند که این پروژه، یک دام و تله برای ماست که اگر هوشیار نباشیم، به‌راحتی فریب خواهیم خورد و با این طرح، تبدیل به سربازان و ارتش غرب خواهیم شد. بنابراین دانشجویانی که در مسیر علم‌آموزی قدم می‌گذارند، هم می‌توانند ملت و کشورشان را بسازند و هم می‌توانند آن را نابود کنند. و مهم‌ترین عنصر تعیین‌کننده در این مسیر، همان بصیرت است. آن‌ها اگر بصیرت داشته باشند، می‌توانند در مقابل استکبار جهانی بایستند و نظام نوینی را خلق کنند که به بشریت نفع برساند و در مقابل نظام فاسد آمریکا بایستد.»

حالا علی در بخش پایانی صحبت‌هایش، سراغ سئوال ما می‌رود و می‌گوید: «مقوله‌ای به نام دیپلماسی آمریکایی وجود ندارد. هیچ لبخند یا دست دادن کذایی از سمت آنها، واقعی نیست. دو حالت دارد؛ یا نوکر آنها هستی یا نیستی. سفارت‌های آمریکا در کشورها - مثل همین سفارت که الان به نام لانه جاسوسی معروف است - مراکز جاسوسی هستند برای اینکه اطمینان پیدا کنند که مردم آن کشورها، نوکر آمریکا باقی می‌مانند. و اگر آن مردم نخواهند نوکر آمریکا باشند، او در امور کشور آنها دخالت می‌کند و زندگی مردم را مختل می‌کند. فراموش نکنید ما حتی اگر خودمان را غلام حلقه به گوش آمریکایی‌ها کنیم و فریب خنده‌های دروغین‌شان را بخوریم هم، برای آنها کافی نیست و راضی نمی‌شوند. حتی اگر برده آنها باشیم هم، آن‌ها به ما احترام نمی‌گذارند و مشکلات‌مان حل نمی‌شود. آن‌ها شاید مثلاً به لحاظ مادی چیزهای خوبی داشته باشند، اما اینها کافی نیست. اگر بخواهیم به‌کلی زیر بلیت آنها باشیم، همه‌چیزمان را، غیرت و شرفمان را از دست خواهیم داد.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 55
 • در انتظار بررسی: 47
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۰۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  پدر تزویر بسوزه !
  • محمد IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   از نواده همان مسئولان انقلابي هستن كه بچه ها داماد و عروس آنها رفتن آمريكا و سالهاست دارن اونجا زندگي ميكنن
  • ن IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   اگرانتقام شهید حاج قاسم سلیمانی مظلوم‌ از ترامپ و پممیو گرفته نشه دنیا همینطور ناآرامه ، یک چیز دیگه اینکه از این به بعد نام عربستان به گاو شیرده تغییر یافته و این از ابتکارات بن سلمان و اون چاپلوسی هایش جلوی ترامپ‌ فاسد است پس لطفا در همه جا به کشور گاو شیرده یاد کنید تا مردم آن کشور بدانند
  • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   نوه مسعولین غرب زده و اصلاح طلب که رفتن خارج اونا مشغول خوش گذرونی هستن اونا نمیان ایران.این فرد آمریکاییه و خودش اومده ایران.
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   9 203
   پرورش جوانان ما توسط اسب تروآ ی آمریکا ــ اینترنت اسب تروآ ی آمریکا است . ادوارد اسنودن: آمریکا از اینترنت جهانی برای جاسوسی استفاده می کند. .پرورش یافتن نوجوانان ما توسط اسب تروآ ی آمریکا ؛ باید اولین مساله امنیت ملی ما قرار بگیرد.
  • IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   آمریکا در ایران سفارتخانه ندارد امــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا ؛ اســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــب تروآ دارد ــ اینترنت اسب تروآ ی آمریکا است . آمریکا ؛ به جز اینترنت ؛ همه چیز را برای ملت ایران تحریم می کند ؛ چــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرا ؟؟؟؟؟ زیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرا : ادوارد اسنودن: آمریکا از اینترنت جهانی برای جاسوسی استفاده می کند. . پس اینترنت آمریکایی را ببندید و اینترنت ملی راه اندازی کنید. و گر نه ؛ از این به بعد ؛ باز هم ؛ آش همین است و کاسه همین .
  • مهران IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   7 138
   پدر تزویر و منافقانی چون تو بسوزه که بدجوری از این جمعیت سوزش داری
  • IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   3 39
   از قیافه اش معلومه صددرصد خالی بندیه. بچه لرستان خودمونه بعدا گندش درمیاد
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  5 129
  دختران و زنان تهران 2 دسته هستن. نصف بیشتر بی دین (بلکه ضددین) و آمریکاپرست .نصف هم مسلمون و باحجاب. از میزان رای سال 88 به احمدی نژاد و موسوی تا حالا اوضاع همینه.
  • IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   5 95
   به روباه گفتن شاهدت كيه گفت دمبم خخخخخخخخخ
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   6 111
   تهران مهد مومنین هست و همین الان هم ناب ترین مومنین را دارد اما اکثریتی که فرمودی به سبب مهاجرت شل دین ها از تمام نقاط ایران درست شده
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  8 221
  قشنگ معلومه دارند بی حجابی را جا میندازن نباید عکسی ازش پخش می‌شد و باید با صحبت موضوع را حل میکردن
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  علی سلام جوان امریکایی؟ با یوسف سلامی چی میشن
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  گرمترین سلام بر علی سلام عزیز و همسر محترمش
 • 099378 IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  این هم فردا نشه مثل کاترین شکدوم . دوستان عزیز لطفا احساساتی نشوید باز دوباره دورمون بزنن
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  تو هر مملکتی کند زهن وجود داره !(:
  • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   مثل تو که «کندذهن» هستی و بلد نیستی املای صحیح کلمات را بنویسی (نوشتی: کند زهن)!!. جناب منافق! یه مقداری مطالعه کن تا سطح سوادت افزایش پیدا کُنه و دفعه بعد که خواستی افاضات کنی، کسی نتونه از خودت ایراد بگیره.
  • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   5 106
   خوب مبارز نخبه!!!!! "ذهن" با حرف "ذ" نوشته میشه نه "ز"! سابقا مبارزها سواد سیاسی داشتن . شما درپیتها رو BBC و اینتر نشنال ! از کجا جمع کرده که حتی سواد املای دوم دبستان هم ندارید چه برسه به سواد سیاسی! برو عموجون بشین سر کلاس مدرسه ات! بیشتر از این ابرو ریزی راه ننداز. هر چند از جماعت "شعبان بی مخ" ها و "پری بلنده "ها جز این انتظاری نمیشه داشت🤣
 • پرواز IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  واقعا زیبا بود. آفرین به نگارنده
 • علی اکبر IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  سلام برکشورم ومردم عزیزمان
  • رضا بیگ IR ۱۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   سلام خداوند برتو ای هم وطن باغیرت جانها فدای ایران وانقلاب
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  ایشون داماد هستند
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  8 187
  جاسوسه
  • IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   2 61
   کافر همه را به کیش خود پندارد
 • روح الله IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  این وضعیت اسفاک ناک
 • بی نام IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  این چیزهاعوام فریبیست ،جواب نمیده مردم اغتشاش نمیکننداعتراض میکنند: 1_بگرانی کمرشکن وکشنده2_به بیکاری جوانها ومسکن جوانهاوازدواج جوانها 3_بگرانی فلاکتبارمسکن،اجاره بها و......به اینها مردم اعتراضدارند.
  • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   9 204
   اما شعارها فقط فحاشی بود و دفاع از بی بند و باری
  • حمید IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   4 82
   منطقی ترین راه برای اینکه خون ایرانیان از هردو طرف ریخته نشه برگزاری همه پرسی می باشد وهیچ منافاتی با اهداف انقلاب نداره چنانچه تاکید امام هم بر رای مردم بود حالا یه عده شاید بگن همه پرسی سال 58 انجام شده ولی طبق قانون اساسی در مواردی همچنین پیش بینی گردیده ست احتمالا با پیروزی دوباره معترضین نیز سکوت خواهند کرد
 • امیر علیزاده IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  کاش یک گزارش هم تهیه کنی از خانواده شهدای آمریکایی
 • sepehr IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  آره....خخخخ
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  6 160
  ایران خوب و یا بد مال ماست امنیت داریم حکومت داریم اگر هم اعتراض داشته باشیم داد میکشیم ولی به فضول ربطی نداره اگر فضول بیاد بساطمون رو جمع میکنیم اخه میگن فضول وقتی رسید به جهنم میگن هیزمت خیسه کمی به کول بکش تا خشک بشه بعد برو تو اتش
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  بد از اب در نیاد
 • ناشناس IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  کی پلیس نما ها رو مجازات میکنین؟!!!
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  برید فکر نان مردم باشید و اصل مطلبا با ی مشت اراجیف حاشیه نفرسید از نان دانی میترسید
 • مازیار IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  2 13
  ایران پراز شهید فتنه جواب نمیده ؟
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  یک فرصت و یکجا به معترضان بدید بیان حرف بزنند مسئولین هم گفتن میدیم از اغتشاشات جدا بشه سخته بنظرم
 • س ح IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  6 160
  اگر مردم باهمین اتحاد جلو برند هیچ دشمنی نمی‌تواند به ایران ضربه بزند فعلا دردستگیری اغتشاشگران مردم باید به نیروهای قهرمان امنیت کمک کنند
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  6 147
  اگه لازم باشه هر روز میایمتظاهرات در حمایت از جمهوری اسلامی
 • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  0 58
  درود
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  خیلی ذوق زده نشین قبلا از همین سوراخ گزیده شدین
 • ممد IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  مرگ بر مشرق
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   1 34
   ممد برو مغرب و غروب کن غروبت مبارک
 • شهید اسلام IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  2 81
  این تبلیغات کمافی السابق واقعا دیگه جواب نمیده بجای این فریبها به درد مستأجر بدبخت که با بی نظارتی، و گرانی‌های روزانه و زندگی مردم که به روز سیاه نشوندین، چاره ی کنید همش تبلیغ دروغ و آخرش هم رو ازنو روزی ازنو تاکی دروغ تاکی بگیم اغتشاشگر بودن بابا مگه دروغ میگن ؟ خوب مردم مشکل دارن چه خاکی به سر کنن تا مسولان کاری کنن
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  3 77
  هزینه دندان پزشکی غوغا است بیمه نمیکنن بیمه ها ناقص است در حالی که می توانند راحت همه را بیمه کنند بایک قبض
 • اسدا... IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  2 78
  اگه معترضین بدون تخریب و قتل و شعارهای ساختار شکنانه فقط خواسته شونو اعلام میکردن هیچکس باهاشون برخورد نمیکرد.
 • یاور IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  4 77
  عالی
 • استاد IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  4 95
  دمتون گرم
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  3 97
  جالب بود
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  6 126
  کاش داستان زندگیشو میپرسیدید
 • علی IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  7 144
  البته که هر ایرانی مخالف فتنه و متنفر از فتنه انگیزان و آشوبگران هست ولیکن این دلیل بر نشنیدن صدای معترضین بر وضع موجود نیست
 • IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  1 68
  همان کاری را که جوان ایرانی در راهپیمایی برلین می کند
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  2 62
  اینم میشه کاترین شکدوم
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  1 51
  این مشکل از اون موقعی شروع شد که حموم عمومی خانم ها در تهران تعطیل شد ....یارو می رفت حموم یه کمی از توهماتش خودشیفتگیش کاسته میشد و می فهمید اونم فقط یک انسان مثل بقیه انسان ها ... با کمی تفاوت .....
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
  3 51
  کم حجاب و شل حجاب و سفت حجاب همه بچه های ایرانند. گول نیرنگ رسانه هارا نخورید. پدرها مادرها به بچه هاتون بگید ما دشمن داریم. فقر داریم بی پولی و گرانی و اختلاس هست ولی باید از این مرحله هم بگذریم
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۶
  1 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس