پرتغال

تیم ملی فوتبال پرتغال که به برزیل اروپا مشهور است هیچ گاه نتوانسته به فینال جام جهانی صعود کند و شاید بهتر است بگوئیم این تیم فقط در قالب یک مدعی در جام جهانی حاضر شده است.

سرویس ورزش مشرق _ تیم ملی پرتغال که به برزیل اروپا مشهور است، تا قبل از قرن ۲۱ جزو قدرت‌های درجه یک فوتبال اروپا نبوده است. تیم ملی پرتغال سابقه یک قهرمانی و نایب قهرمانی در فوتبال اروپا را دارد که هردوی آنها پس از شروع قرن بیست و یکم به دست آمده است.

آرزوی ۱۶ ساله رونالدو در قطر برآورده می‌شود؟/ تیمی همیشه مدعی اما ناکام +عکس

* تاریخچه حضور پرتغال در جام جهانی

تیم ملی پرتغال پیش از جام جهانی ۲۰۰۲ تنها دو بار در سال‌های ۱۹۶۶ و ۱۹۸۶ موفق به صعود به جام جهانی شده است، ولی پس از جام جهانی ۲۰۰۲ آنها در همه جام‌های جهانی حضور داشتند. پرتغال پیش از جام جهانی ۲۰۲۲ به ۷ جام جهانی صعود کرده و یک بار در سال ۱۹۶۶ و ۲۰۰۶ به جمع چهار تیم برتر جام جهانی رسیده است. بدترین عملکرد ناوبرها به سال ۲۰۰۲ بازمی‌گردد. آنها در جام جهانی ۲۰۰۲ نتوانستند از گروه خود در جام جهانی صعود کنند و در رده بیست و یکم به کار خود در جام جهانی پایان دادند.

آرزوی ۱۶ ساله رونالدو در قطر برآورده می‌شود؟/ تیمی همیشه مدعی اما ناکام +عکس

* نحوه صعود پرتغال به جام جهانی ۲۰۲۲

تیم ملی پرتغال در مرحله گروهی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ اروپا موفق عمل نکرد. آنها پس از صربستان در رده دوم گروه A قرار گرفتند و به مرحله پلی‌آف انتخابی جام جهانی اروپا راه پیدا کردند.

آرزوی ۱۶ ساله رونالدو در قطر برآورده می‌شود؟/ تیمی همیشه مدعی اما ناکام +عکس
گروه پرتغال در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ اروپا

پرتغال در مرحله پلی‌آف ابتدا به مصاف ترکیه رفت و با سه گل این تیم را بدرقه کرد. سلسائوی اروپا در فینال پلی آف مقابل مقدونیه‌ای صف آرایی کرد که موفق شده بود ایتالیا را از پیش رو بردارد، ولی مقدونیه این بار نتوانست شگفتی‌ساز شود و با دو گل از پرتغال شکست خورد تا ناوبرها برای هشتمین بار طعم صعود به جام جهانی را بچشند.

* گروه ایده‌آل پرتغال در جام جهانی ۲۰۲۲

تیم ملی پرتغال در جام جهانی ۲۰۲۲ در کنار تیم‌های غنا، اروگوئه و کره جنوبی در گروه H جام جهانی قرار دارد. به نظر نمی‌رسد که پرتغال برای صعود از مرحله گروهی جام جهانی دچار مشکل شود و با اتکا بر بازیکنان بزرگ خود برای رسیدن به جمع چهار تیم برتر تلاش می‌کند.

آرزوی ۱۶ ساله رونالدو در قطر برآورده می‌شود؟/ تیمی همیشه مدعی اما ناکام +عکس
گروه پرتغال در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

* تاریخچه تقابل‌های پرتغال با همگروهانش

تیم ملی پرتغال سه بار با تیم ملی اروگوئه دیدار کرده است که سهم هر تیم یک پیروزی بوده و یک بازی هم با تساوی به پایان رسیده است. پرتغال با اروگوئه در جام جهانی گذشته در مرحله یک هشتم دیدار کرد که این بازی با نتیجه ۲ بر ۱ به سود آبی‌ها به پایان رسید.

پرتغال یک دیدار جنجالی هم با تیم ملی کره جنوبی در جام جهانی ۲۰۰۲ داشته است. برزیل اروپا در این دیدار دو اخراجی داد و در نهایت بازی را با نتیجه ۱ بر ۰ واگذار کرد. در نهایت پرتغال از صعود به مرحله یک هشتم نهایی بازماند.

یاران رونالدو یک بازی هم با تیم ملی غنا در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۴ داشتند که این بازی با برتری ۲ بر ۱ پرتغال به پایان رسید.

آرزوی ۱۶ ساله رونالدو در قطر برآورده می‌شود؟/ تیمی همیشه مدعی اما ناکام +عکس

* ستارگان پرتغال در جام جهانی ۲۰۲۲

تیم ملی پرتغال بازیکنان بزرگی چون اوزه بیو را به فوتبال معرفی کرده است. در دهه های اخیر هم ستارگانی چون فیگو، روی کاستا، پینتو، دکو، پپه، رونالدو و ..... در تیم ملی پرتغال حضور داشتند ولی این تیم با وجود همه‌ی این ستاره‌ها هیچگاه به فینال جام جهانی نرسیده است.

بی‌شک بزرگترین ستاره‌ی پرتغال در دو دهه اخیر کریستیانو رونالدو بوده است. بازیکنی که تمام افتخارات فردی و باشگاهی را به دست آورده و موفق شده پس از سال‌ها پرتغال را به قهرمانی در اروپا برساند. تنها حسرت این سالهای رونالدو قهرمانی پرتغال در جام جهانی بوده است. شاید امسال با وجود نسل جدید و مستعدی که به تیم ملی پرتغال اضافه شدند، رونالدو بالاخره پس از سال‌ها به آرزوی دیرینه‌اش برسد. بدون تردید با وجود افت رونالدو در چند فصل اخیر، این بازیکن آخرین سال‌های فوتبالی خود را سپری می‌کند و این آخرین فرصت کریس برای فتح جام است.

آرزوی ۱۶ ساله رونالدو در قطر برآورده می‌شود؟/ تیمی همیشه مدعی اما ناکام +عکس

ترکیب پرتغال به شرح زیر است:

دروازه‌بان: روی پاتریسیو (آاس رم) ، دیگو کاستا (پورتو)

مدافعان: په‌په (پورتو) ، ماریو روی (ناپولی) ، دیگو دالو (منچستریونایتد) ، روبن دیاز (منچسترسیتی) ، ژائو کانسلو (منچسترسیتی) ، رافائل گریرو (بورسیادورتموند)

هافبک‌ها: ژائو موتینیو (ولورهمپتون) ، دنیلو پریرا (پاریسن ژرمن) ، بورونو فرناندز (منچستریونایتد) ، برناردو سیلوا (منچسترسیتی)

مهاجمان: کریستیانو رونالدو (منچستریونایتد) ، دیگو ژوتا (لیورپول) ، رافائل لیائو (آث میلان) ، ژائو فیلیکس (اتلتیکو مادرید) ، آندرا سیلوا (لایپزیش)‌

سرمربی: فرناندو سانتوس

آرزوی ۱۶ ساله رونالدو در قطر برآورده می‌شود؟/ تیمی همیشه مدعی اما ناکام +عکس

فرناندو سانتوس در جام جهانی ۲۰۱۴ روی نیمکت تیم ملی یونان نشسته بود. یونان عملکرد خوبی در جام جهانی داشت و توانست از گروه خود در جام جهانی ۲۰۱۴ صعود کند. در نهایت یونان با بدشانسی در ضربات پنالتی به کاستاریکای شگفت انگیز باخت و از صعود به یک چهارم باز ماند. سانتوس پس از سرمربی‌گری در یونان تصمیم گرفت به کشورش بیاید و هدایت تیم ملی پرتغال را به عهده بگیرد. وی در سال ۲۰۱۶ با پرتغال جام ملت های اروپا را فتح کرد ولی نتوانست در جام جهانی ۲۰۱۸ عملکرد خوبی داشته باشد و باز هم در مرحله یک هشتم نهایی توسط اروگوئه حذف شد. حالا پرتغالی‌ها یک فرصت دوباره به این مربی ۶۸ ساله داده است، تا با یکی از بهترین نسل‌های پرتغال برای فتح جام جهانی به قطر بیاید.

* مسیر احتمالی پرتغال برای فتح جام جهانی

با توجه به گروه نسبتا ساده پرتغال و فاصله گرفتن اروگوئه از قدرت، تیم ملی پرتغال در این گروه به راحتی می‌تواند صدرنشین شود. در صورت اول شدن پرتغال در این گروه آنها باید با تیم دوم گروه G بازی کنند. به عقیده بسیاری از هواداران تیم دوم این گروه سوئیس خواهد بود. همچنیپ پرتغال در این مسیر احتمالا باید با تیم‌های بلژیک، اسپانیا، فرانسه و انگلیس روبرو شود تا به فینال مسابقات راه یابد.

آرزوی ۱۶ ساله رونالدو در قطر برآورده می‌شود؟/ تیمی همیشه مدعی اما ناکام +عکس
نمودار حذفی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

اما پرتغال در صورت دوم شدن با تیم های برزیل، هلند، آرژانتین، آلمان و کرواسی روبرو خواهد شد. بی‌شک با توجه به حضور دو کشور از آمریکای جنوبی در این مسیر، پرتغال کار سخت‌تری را در پیش خواهد داشت. بنابراین پرتغال باید تمام تلاش خود را بکند تا از این گروه بالاتر از اروگوئه و کره قرار بگیرد و صدرنشین شود.

برنامه دیدارهای پرتغال در جام جهانی ۲۰۲۲:

پنجشنبه ۳ آذر: پرتغال - غنا ؛ ساعت ۱۹:۳۰

دوشنبه ۷ آذر: پرتغال - اروگوئه ؛ ساعت ۲۲:۳۰

جمعه ۱۱ آذر: پرتغال - کره جنوبی؛ ساعت ۱۸:۳۰


تیم ملی پرتغال در یک نگاه

آخرین رنکینگ فیفا (October ۲۰۲۲) : ۹

رنکینگ در یوفا: ۷

حضور در جام جهانی: ۸ دوره

بهترین نتیجه در جام جهانی: مقام سوم (۱۹۶۶)

لقب: سلسائوی اروپا - ناوبرها

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
  1 0
  نه...
 • اقتصاد مردمی IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
  3 0
  انشاالله تا قهرمانی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس