سیدحسن نصرالله

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان امروز (شنبه) در جمع عزاداران اربعین امام حسین (ع) در شهر بعلبک به سخنرانی پرداخت.

به گزارش مشرق،سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان امروز (شنبه) در جمع عزاداران اربعین امام حسین (ع) در شهر بعلبک به سخنرانی پرداخت.

صدها هزار نفر از شیعیان لبنان امروز مسیر «دوار الجبلی» تا مقام سیده خوله بنت الحسین (علیها السلام) را راهپیمایی کرده و به عزاداری پرداختند و در انتها نیز به پای سخنان دبیرکل حزب‌الله لبنان نشستند.

او در ابتدا ضمن تسلیت اربعین حسینی به حاضران و کسانی که در پیاده روی اربعین حضور یافته بودند، گفت که از مهم‌ترین عبرت‌های روز اربعین، مواضع امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) در مجلس یزید است که نشان داد، مصائب و شرایط دشوار و سخت هراندازه باشد، نمی‌تواند موجب ضعف و تسلیم مؤمن شود.

سید نصرالله افزود: «در این مراسمات و مناسبت‌ها انسان متوجه می‌شود که نباید نا امید شود و به وعده الهی می‌بایست اعتماد داشته باشد و حضرت زینب (سلام الله علیها) چنین بود و ایشان در مجلس یزید در شرایطی که مقابل سر مبارک امام حسین (ع) بود، با روحیه‌ای بی نظیر، سخنی گفت و خطبه‌ای خواند که لرزه بر کوهها می‌اندازد و یزید را خطاب قرار داد و به او گفت که هر کاری می‌خواهی بکن، اما خداوند یاد و نام ما را از بین نمی‌برد.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه به پیاده‌روی میلیونی اربعین در عراق اشاره کرد و آن را مراسمی بی نظیر در تاریخ از خلقت حضرت آدم (ع) تاکنون از حیث گستردگی و جمعیت دانست و گفت که برگزاری چنین مراسمی همچون یک معجزه است و تمامی توطئه‌ها و اقدامات از جمله خودورهای بمب‌گذاری شده، نتوانست جلوی برگزاری چنین مراسمی را بگیرد.

او یکی از مصادیق تعبیر سخن حضرت زینب (س) را راهپیمایی اربعین در عراق دانست و گفت که بیش از بیست میلیون زائر یعنی بیش از بیست میلیون قلب عاشقی که برای امام حسین (ع) می‌تپد.

او مردم عراق را خطاب قرار داد و گفت که انسان از میزان کرامت و بخشش و حب آن‌ها به امام حسین (ع) شگفت زده می‌شود و آن‌ها کاملا و از همه طیف‌ها و گروهها در خدمت زوار بودند، اما رسانه‌های جهانی همه این‌ها را نادیده گرفتند.

سید حسن نصرالله در ادامه به مناسبت‌های روزهای اخیر پرداخت و به جنایت «صبرا و شتیلا» اشاره کرد و گفت که این جنایت در ۴۰ سال پیش فقط علیه فلسطینی‌ها نبود، بلکه علاوه بر ۳۵۰۰ شهید فلسطینی، ۱۹۰۰ شهید لبنانی نیز به شهادت رسیدند.

او تأکید کرد که جنایت صبرا و شتیلا، بزرگ‌ترین و شنیع‌ترین جنایت در تاریخ مبارزه اعراب و رژیم صهیونیستی است و عاملان آن هنوز مجازات نشده‌اند و عاملان آن برخی گروههای لبنانی بودند که در همکاری با رژیم صهیونیستی دست به آن زدند

دبیرکل حزب‌الله لبنان سپس در پاسخ به کسانی که می‌گویند: «لبنان ما با لبنان شما فرق دارد.» گفت: «بله جنایت صبرا و شتیلا جزئی از فرهنگ شماست و الحمدلله ما شبیه شما نیستیم. شما این جنایت را مرتکب شدید و دستتان به آن آلوده است، این چهره حقیقی شماست. فرهنگ شما فرهنگ مرگ است. اما فرهنگ زندگی و حیات برای کسانی است که جنوب را آزاد کردند، بدون این که یک مرغ را بکشند و هنگامی که جنوب را آزاد کردیم در پی انتقام‌گیری بر نیامدیم.»

پذیرش ضمانت آمریکا، به قربانگاه رفتن است

سید حسن نصرالله سپس تأکید کرد که ضمانت‌های آمریکا نه از لبنانی‌ها و نه از فلسطینی‌ها در جنایت صبرا و شتیلا حمایت نکرد. مردم فلسطین اکنون به این نتیجه حتمی رسیده‌اند که مذاکرات هیچ ثمره‌ای ندارد و تنها گزینه مقابلشان مقاومت است.

او افزود: «هر کسی ضمانت‌های آمریکا را بپذیرد، همانند کسی است که پذیرفته مردان و زنان و کودکانش را برای ذبح به قتلگاه ببرد.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به شور مقاومت در کرانه باختری و عملیات‌های شهادت طلبانه جوانان فلسطینی گفت که رژیم صهیونیستی گمان می‌کرد نسل جوانان فلسطینی قدرت مبارزه ندارند و نسل اینترنت و فیس‌بوک هستند و این همان نقطه‌ای است که دشمن خطای محاسباتی کرد و به مشکل خورد.

او با خطاب قرار دادن جوانان فلسطینی گفت: «ما صمیمانه‌ترین درودهای خود را به جوانان فلسطینی به طور عام و جوانان کرانه باختری به طور خاص تقدیم می‌کنیم و قدردانی و احترام خود را به خاطر شجاعت و  پایبندی آن‌ها به آرمان خود و حضورشان در میدان تقدیم می‌کنیم.»

سید حسن نصرالله در ادامه به بیانیه اخیر جنبش حماس درباره بازیابی روابط با دولت سوریه اشاره کرد و آن را موضع رو به جلو از سوی حماس دانست و تأکید کرد که سوریه همواره و پس از این پشتیبان حقیقی فلسطین، قدس و مردم فلسطین بوده و خواهد بود.

استخراج از میدان گازی کاریش، خط قرمز حزب‌الله

او در بخش دیگر سخنان خود به موضوع میدان گازی «کاریش» و دست‌اندازی رژیم صهیونیستی به آب‌های سرزمینی لبنان پرداخت و گفت که مقاومت تنها راه بازیابی حقوق است و این هدف با التماس به دست نمی‌آید.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با تأکید بر لزوم یکپارچه شدن همه نیروهای مقاومت گفت که تنها امید لبنانی‌ها، فلسطینی‌ها و سوری‌ها برای دست یابی به خاک و نفت و گاز و کرامتشان، مقاومت است.

او در خصوص ترسیم مرزهای دریایی گفت که لبنان در مقابل یک فرصت طلایی است تا با برداشت منابع خود در بستر دریا، بحران‌های اقتصادی، معیشتی و اصلی خود را از میان بردارد.

سید نصرالله افزود: «اجازه استخراج نفت و گاز از میدان کاریش را تا قبل از اینکه لبنان به خواسته‌های بر حق خود برسد، نمی‌دهیم. مقامات صهیونیست گفتند که استخراج از کاریش را از ماه سپتامبر آغاز خواهند کرد، اما آن را به عقب انداختند.»

رهبر مقاومت لبنان سپس تأکید کرد: «آغاز استخراج گاز از میدان کاریش خط قرمز ماست. تمامی تهدیدات دشمن هیچ تأثیری بر ما ندارد چشممان بر کاریش است و موشک‌هایمان به سمت میدان کاریش نشانه رفته است.»

او افزود: «من فکر می‌کنم که اسرائیلی‌ها، آمریکایی‌ها و دیگران اطلاعات کافی در مورد جدیت مقاومت دارند و با این موضوع شوخی نمی‌کنند اما اگر درگیری به تحمیل شود، آماده آن هستیم.»

سید حسن نصرالله درباره تصمیم اخیر نیروهای سازمان ملل موسوم به «یونیفیل» (مستقر در مرز لبنان و فلسطین اشغالی) گفت که این تصمیم به هیچ وجه به نفع لبنان نیست و مخاطرات زیادی را به همراه دارد و اگر می‌خواهند امور را به دور از نظارت و تصمیم ارتش و حکومت لبنان پیش ببرند، شرایط به نفع آن‌ها پیش نخواهد رفت.

(طبق مصوبه اخیر شورای امنیت، اختیارات بیشتری به نیروهای یونیفیل داده شده و یونیفیل برای انجام وظایف محوله نیازی به مجوز یا اجازه قبلی از کسی ندارد و اجازه دارد به طور مستقل عملیات خود را انجام دهد).

دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد که تصمیم یونیفیل، تجاوز به حاکمیت لبنان است و دامی از جانب رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود.

سید حسن نصرالله در بخش پایانی سخنان خود به بحث تشکیل دولت جدید در لبنان پرداخت و گفت که برای جلوگیری از بروز هرج و مرج همگی باید کوتاه آمده و صادقانه برای تشکیل دولت در روزهای اندک پیش رو اقدام کنند.

او سپس بر لزوم انتخاب رئیس‌جمهور در موعد خود تأکید و از دعوت‌ها برای گفت وگو و توافق بر سر گزینه نهایی استقبال کرد و گفت که رئیس‌جمهور لبنان باید از بالاترین پایگاه مردمی برخوردار باشد تا نقش قانونی خود را به بهترین وجه بتواند انجام دهد.

سید حسن نصرالله همچنین به بحران این روزهای بانک‌های لبنانی و حملات مسلحانه تعدادی به بانک‌ها برای دریافت سپرده‌هایشان گفت که این معضل نباید از طریق امنیتی حل شود، بلکه باید کمیته‌ای برای یافتن راه‌حل واقعی تشکیل یابد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخش پایانی به موضوع کمک انرژی ایران اشاره کرد و گفت: «برادرنمان در جمهوری اسلامی ایران وعده کمک به لبنان در حوزه انرژی برق داده‌اند و هیأتی از وزارت انرژی به زودی به تهران خواهند رفت تا درباره پرونده کمک‌های ایران گفت‌وگو کنند و برادران ایرانی از روز اول برای کمک به لبنان و مردم لبنان اعلام آمادگی کرده‌اند.»

او در پایان تأکید کرد که سختی‌ها و دشواری‌ها هراندازه لبنان را احاطه کرده باشد، چاره‌ای جز پیروزی وجود ندارد و مردم منطقه باید اراده خود را تحمیل کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
  61 10
  دوباره سخنرانی این رهبر شجاع
  • IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
   58 0
   دقیقا
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
  75 4
  حزب الله 500هزارموشک نقطه زن دارد که قابلیت نابودی وپدافندتمام مراکزاستکباروفسادعالم رابه تنهایی دارد
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
   51 2
   تثبیت نیرو کرده یه تکان زمینی بده یاخودفلسطینیا خیابانی صهیونیست راخلع سلاح کنند سایبری وروشنگری واتحادبین فلسطینیهاراانجام داده ایم پدفندمون هم قویه
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
  56 6
  سلام اسراییل قرار است به اروپا گاز دزدی بده زمستان بسیار سرد را دور بزنن بایدن هم دست خالیه عربستانم گفته توان افزایش عرضه انرژی مثل نفت را نداره مردم غرب سرگردانند
  • IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
   65 2
   گازروازلبنان بخره نه ازادمکشهای صهیونیست کل اقتصادصهیونیسم نمیتونه جبران یک ازهزاربدبختی سیاستهای جنگ طلبانه ی صهیونیستی روبدهدفراماسونهاتاوان ارند
  • IR ۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
   69 2
   اینا اگه نگران امریکابودند باپرکردن جیبشون بافروش فحشاوسلاح نصف بیشتراجتماع امریکارابه حرامزادگی وفسادوبالاترین امارخودکشی وتیراندازی نمیکشیدندصهیونیستهاباعث بدبختی امریکا دراروپاوامریکا هستند که ازسینماتامسئولینشون درفسادتاگردن درتعفنندوازچین تاروسیه وغرب اسیا اتش افروزی میکنند
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
  2 62
  عربها هفتاد سال قبل زمینهای فلسطین را به اسراییلیها فروختند و اسراییل میخواهد زمینهای خریداری شده از اعراب را پس بگیرد
  • IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
   62 2
   مستند زمینهای خریداری شده ی داعش وجاسازی سلاح قبل ازرسمیت شناختن روبخونین ازاسنادخودسیابدست اومده
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
   46 3
   اپارتایدصهیونیست راهمه بدودشمن است واقعا متوجه نیستید که ازهردین ونژادی برای حکومت فاسدخودشون میکشند واسیب میزنندفقط روسای فاسدلیبرال موافق جنایات اونهان
  • IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
   56 0
   صهیونیستها یکی دو خانه از یک محله را خریدند آن هم توسط فرماسونهای بی همه چیزی مثل تقیزاده و بعدا ادعای کل محله را کردند و با حمایت انگلیس و زور اسلحه بیشتر سرزمین فلسطین را صاحب شدند ولی با کمک معنوی و حمایت ایران این مسیله برعکس شده و به اعتراف خود اسقاطیلیها روزهای آخر عمر این رژیم نژادپرست هست به اذن الله
  • ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
   58 0
   هالوهای زیادی این دروغ را که میگویی را باور کرده اند
 • IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
  56 2
  ای خدایی که حاکم جهان هستی ای خدایی که بهترین هراجتماع راپیامبرکرده اید ای خدایی که وجودازشماست بحق هرکسی که خوبه ودوستشون دارید حکومت صهیونیست راسریعترنابودکنید
 • DE ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
  1 51
  جناب مشرق آیا وظیفه شما صاحب رسانه ها نیست که مشگل مردمو بدولت وملت برسانید .ضمن تشکر از رئسی ودولتش. باید بداند که بعضی‌ها یا خائنند ویا اهلیت اون مقاوم ندارن. باوجود ده برابر شدن قیمت نت دردولت حاضر .انار نت واقعا تهوع اورست. لعنت خدا برکسانیکه مقام را طعمه دانستند وملتو از نظام و اسلام
  • IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
   62 0
   همین مشکلات اقتصادی هم مستقیم توسط تحریم جبهه ی اسیروغرق درفسادتوسط صهیونیست یابانفوذی ها وخرابکارها بازهم توسط صهیونیست درست شده
 • علی IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
  1 55
  لبنان که برای مرگ الیزابت سه روز عزای عمومی اعلام کرد
  • US ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
   0 0
   لبنان اگه فقط لبنان بود الان ضمیمه اسراییل بود. سید حسن نزاشت عزیز
  • رضا IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
   0 0
   دولت لبنان چه ربطی به سید حسن داره تولبنان نخست وزیر سنیه
 • سعید رضایی IR ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
  52 0
  برقرار باشی سید عزیز
 • IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
  53 1
  اسراییل بزودی نابود میشه
  • IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
   4 69
   خخخخخخ
 • IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۶
  1 64
  اسراییل اراده کنه این را هم میفرسته
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
  53 0
  سید صادق الوعد خار در چشم شیطان
  • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
   3 0
   نصرالله درلبنان طرفدارن وفداییانی ازسنی ومسیحی داردکه بعضی ازمسیحی ها خصوصا درضاحیه نسبی یهودی دارندواین بخاطرتبع دینی وضدظلم این شخصیت برجسته است
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
  1 0
  ملعون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس