.

سایت اصلاح‌طلب «دیپلماسی ایرانی» معتقد است بسته پیشنهادی اروپا، تله‌ای علیه ایران است.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت:  دیپلماسی ایرانی نوشت: بر مبنای خبر وال‌استریت ژورنال، اتحادیه اروپا در بسته پیشنهادی خود به ایران اعلام کرده در صورتی پرونده PMD ایران در آژانس را خواهد بست که ایران مسائل باقی مانده را با دقت مورد توجه قرار دهد «duly addressed». برای متخصصان آژانس و کسانی که با ادبیات شورای حکام شناخت کافی دارند جمله «duly addressed» حائز اهمیت بالایی است.

در اغلب تفاسیر ارائه شده برای این جمله، دایره وسیع تعهدات و لزوم پاسخگویی گسترده برای کشور مورد نظر دیده شده است.

در مورد ایران، منظور اروپایی‌ها از جمله مذکور، بازگشت به سوابق مطالعات ادعایی Alleged Studies و باز کردن پرونده‌هایی است که در ۲۰۱۵ و وفق برنامه اقدام برای بستنPMD‌، مختومه شده بوند.

علاوه‌بر اینها، هدف دیگر، باز کردن صفحه جدید برای پاسخگو کردن کشورمان در قبال ۳ مکان ادعایی آژانس است که در نتیجه اقدامات خصمانه دشمنان، در دستورکار آژانس قرار گرفته و در گزارش  خود علاوه‌بر گزارش شورای حکام در زمینه معاهده منع اشاعه به این موضوع پرداخته است.

به نظر می‌رسد هدف مشترک طرف مقابل در مذاکرات احیای برجام، چیزی غیر از توافق است و آن وادار کردن کشورمان به توضیح سابقه فعالیت‌های هسته‌ای خود از طریق دیپلماسی و شوی رسیدن به توافق است.

هدف این است که کشورمان با پذیرش بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به دو راهی سختی رسد و انتخاب راه درست با هزینه‌های هنگفت همراه باشد.

راه اول: ایران، ضمن پذیرش بسته پیشنهادی، همکاری وسیع، بدون شرط و مورد نیاز با آژانس یا همان duly addressed را در مورد سابقه فعالیت‌ها در تمامی زمینه‌هایی که آژانس (سرویس‌های جاسوسی غرب) مطالبه می‌کند را انجام دهد به این امید که Verification لازم را از آژانس برای تسطیح مسیر احیاء برجام بردارد.

در این صورت ممکن است آژانس پس از دریافت تمام اسرار و اطلاعات محرمانه کشور، اعلام کند باز هم قادر به بستن پرونده ایران نیست چراکه زین پس مبنای تحقیقات و سؤالات نه توافق برجام بلکه تعهدات ایران ذیل معاهده منع اشاعه هسته‌ای NPT است و مسیر اتهام‌زنی بدون دسترسی به توافق همچنان ادامه یابد تا پرونده مجددا به شورای امنیت بازگردد.

راه دوم: ایران پس از پذیرش بسته پیشنهادی و همکاری اولیه با سؤالات آژانس، با اتهام‌زنی‌های مکرر آژانس روبه رو شود و تمایلی به پاسخگویی بیشتر نشان ندهد.

در این صورت آژانس در نخستین جلسه شورای حکام به ۳۵ عضو عدم همکاری تهران با آژانس را اعلام کند و موضوع ایران را برای تصمیم‌گیری به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد. 

موضوع نهایی اینکه غربی‌ها در این بسته پیشنهادی به‌صورت ضمنی اعلام کرده‌اند که در صورت outstanding issues duly addressed از سوی ایران، آژانس را برای بستن پرونده ایران تحت فشار قرار خواهند داد اما مواضع رافائل گروسی در زمینه عدم تسلیم در برابر فعل و انفعالات سیاسی برای کنار گذاشتن تحقیقات حرفه‌ای آژانس در قبال پرونده هسته‌ای ایران (۴)، برخی اهداف و نیات شوم و هماهنگ غربی‌ها علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان را برملا می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۰
  5 0
  منهم ميدونستم به اين جماعت نميشه اطمينان كرد ، اصلاً موجودى خبيث تر و حقه باز تر از اروپائى ها سراغ داريد ؟!
  • DE ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۰
   0 0
   بله، آمریکا!
 • IR ۰۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۰
  3 0
  اصلاح طلبها چرا زمان روحانی این پیشبینی ها رو نمیکردن و نمینوشتن؟!
  • DE ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۰
   0 0
   چون ، دستور از اونطرف آب جور دیگری بود؟
 • سید IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۰
  4 0
  اروپایی ها همان اروپایی های عهدنامه فینکن اشتاین و عهدنامه پاریس (هرات) هستند! البته ما به جناب امیر عبداللّهیان و دانش و توانایی های ایشان اعتماد داریم و نگران برباد دادن منافع ایران مانند دوران ظریف الممالک نیستیم! اما به هرحال از کید و مکر و ترفندهای دشمنان قسم خورده کشور و ملت ایران هم نباید غفلت کرد!!!
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۰
  4 0
  آقا بالاغیرتأ شرایط سخت براشون بزارین اگر قبول کردن برجامو امضاء کنین وگرنه همینطوری لنگ در هوا نگهشون دارین به جاش هم که رسید امضاء نکنین!! یادتون باشه از یانکی گاوچرون تروريست و نوکراش خیری بهتون نمیرسه، لطفأ خام نشین!!!!
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۰
  1 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم.
 • سید فروزان CH ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۰
  1 0
  اتحادیه اروپا یعنی حافظ منافع و امنیت رژیم اشغالگر چرا که این رژیم عضوی از اتحادیه است ، در ساختمان اتحادیه یک طبقه مختص نمایندگان رژیم است و از آن طبقه سیاستهای اروپا دیکته میشود،

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس