کد خبر 1409828
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۰
5 خطر خوابیدن با چراغ روشن

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا هنگام خواب چراغ را خاموش می کنیم و خوابیدن در اتاق روشن به هیچ وجه توصیه نمی شود؟ این مسئله دلیلی بسیار مهم دارد.

به گزارش مشرق، احتمالا برایتان پیش آمده که با چراغ روشن در اتاق خوابیده بوده اید. فرقی ندارد که دلیل این موضوع چه باشد، در هر صورت خوابیدن با نور لامپ و چراغ روشن مضراتی دارد که باعث می شود شما به اندازه کافی از خوابتان بهره مند نشوید.

آسیب به سیستم تولید مثل

مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی هنگام شب، باعث افزایش خطر ناباروری می شود. این ازمایش روی موش های ماده انجام شده است. این موش ها شب ها در نور روشن می خوابیدند و نسبت به موش هایی که شب ها در تاریکی می خوابیدند، میزان ناباروری بیشتری داشتند.

همچنین ریتم سیستم شبانه روزی بدن آن ها یعنی ساعت درونی بدنشان هم به هم ریخته بود. پس نور چراغ حین خواب شب روی سیستم باروری خانم ها اثرگذار است.

مطالعه دیگری هم در این زمینه انجام شد و به این نتیجه رسیدند پرستارانی که شیفت شب دارند، معمولا احتمال ابتلا به این مشکل و به هم ریختن چرخه قاعدگی در آن ها بیشتر است.

مشکلات قلبی

نور هنگام شب نه تنها ملاتونین را کاهش می دهد بلکه باعث فشار خون نیز می شود. اگر شب ها در معرض نور زیاد قرار بگیرید، تولید ملاتونین در بدن سرکوب می شود و در نتیجه فشار خون افزایش پیدا می کند و نوسانات زیاد می تواند عاملی برای افزایش احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته باشد.

افزایش وزن

قرار گرفتن زیاد در معرض نور مصنوعی هنگام شب، علت کاهش متابولیسم و سوخت و ساز است که باعث به هم ریخته شدن چرخه خواب و ریتم شبانه روزی بدن می شود و عاملی برای چاقی خواهد بود.

مطالعه ای روی ۴۳۰۰۰ خانم در این زمینه انجام شده است و نشان می دهد افرادی که شب ها با نور روشن تلویزیون می خوابند، با افزایش وزن مواجه خواهند بود. این تغییر بدون توجه به کیفیت یا زمان خواب رخ خواهد داد.

تغییرات هورمونی

روشن بودن یک عدد چراغ هم می تواند تعادل هورمونی را به هم بریزد. نور حاصل از گوشی موبایل، تلویزیون یا کامپیوتر باعث کمبود ملاتونین می شود و همچنین فرآیند های بیولوژیکی آشفته می شوند. ملاتونین اولین چیزی است که در چنین حالتی سرکوب می گردد و خواب افراد به هم می ریزد. هورمون ها هم تحت تاثیر قرار می گیرند و هورمون های ضدپیری کمتر ترشح می شوند.

افسردگی

مطالعه ای در این زمینه نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور هنگام شب باعث افزایش خطر افسردگی می شود. به هم ریختن ریتم شبانه روزی علائم افسردگی را بدتر می کند. نور قرمز شاید اثرات مخرب کم تری داشته باشد زیرا حساسیت به طول موج قرمز در افراد کم تر است.

البته در بعضی از موارد نور درمانی با رنگ آبی هم انجام می شود اما به طور کل بهتر است که هنگام شب در معرض هیچ نوری قرار بگیرید.

منبع:برنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس