سناریوی اصلاح‌طلبان برای خط پایان مذاکرات/ چرا اصلاحات دستپاچه شد؟

اصلاح‌طلبان در حالی که تا همین چند هفته قبل، مجددا مشغول روایت درآمدهای نجومی از بابت احیای برجام بودند، اکنون می‌گویند باید واقع‌گرایی در پیش گرفت و انتظارات از احیای برجام را کاهش داد.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت: در این‌باره روزنامه آرمان در تیتری با عنوان «لزوم کاهش انتظارات از برجام احیاشده»، از قول دیاکو حسینی نوشت: بعد از بازگشت به برجام شاید بایدن هم از برجام خارج شود.

تحریم‌های اولیه موثر بوده و هستند و دامنه آنها در طول زمان افزایش هم پیدا کرده و بیشتر شده است. می‌توان دامنه تحریم‌های اولیه را هم کم کرد اما در شرایطی که این آمادگی نزد طرفین برای مذاکره فارغ از پرونده هسته‌ای در زمینه نگرانی‌های مشترک وجود داشته باشد. مشخص نیست امکان رسیدن به نتیجه مشترک وجود داشته باشد اما می‌توان این مسیر را رفت تا نگرانی‌های دو طرف به اشتراک گذاشته شود و راه‌حل‌های احتمالی بررسی تا برخی نگرانی‌ها رفع شود در ازای آن تحریم‌ها مرتبط با آن حوزه هم رفع شود. البته این مورد راه طولانی‌ای است و مستلزم اراده دو طرف است که در حال حاضر وجود ندارد. بنابراین با توجه به این واقعیت انتظارات از برجام باید در اندازه همان برجام باشد.

وی می‌افزاید: به علت دوقطبی‌ها و تغییرات احتمالی در ساختار قدرت در آمریکا، این احتمال وجود دارد که عمر برجام احیا شده هم بسیار کمتر از گذشته باشد.

در این صورت برجام آن‌قدر هم که از سال ۹۴ تا ۹۷ برای ایران بازدهی اقتصادی داشت، به همان مقدار هم نمی‌تواند در این دولت بازدهی داشته باشد. از این رو کاهش انتظارات از برجام احیا شده بسیار مهم است. البته می‌شود عمر برجام احیاشده را تقویت کرد به شرط آنکه اراده‌ای در تهران و واشنگتن در این ارتباط وجود داشته باشد تا موضوعات فراتر از هسته‌ای مورد گفت و گو قرار گیرد. این موارد این شانس را به برجام خواهد داد که عمر طولانی‌تری داشته باشد.

حسینی در عین حال گفت: قطعنامه ۲۲۳۱ در شورای امنیت به تصویب رسید و از حمایت از برجام لازم‌الاجرا بود. اما زمانی که آمریکا از برجـام خارج شد نسبت بـــه همین قطعنامه اهمیتی قائل نبود و سایر کشورها هم به خاطر وجود این قطعنامه بـــه تحریم‌های ایالات متحده بی‌اعتنایی نشان ندادند.

تجربه برجام در این ارتباط وجود دارد آمریکا حتی به قطعنامه‌های شـورای امنیت بی‌اعتنایی کرد. آمریکایی‌ها بارها و بارها در امور مختلف دست به این اقدام زده‌اند و در ارتباط با برجام هم این کار را کردند و در آینده هم باز دست به این اقدامات خواهند زد. کشورهایی که قدرتمندتر هستند و بنیان مالی قوی دارند، تخلفات بیشتری در امور بین‌المللی دارند و هزینه کمتری هم پرداخت می کنند.

این مورد ماهیت و سرشت قدرت در جهان است. بنابر این نمی‌توان قدرت‌های بزرگ را وادار به ماندن در توافقی کرد.

از سوی دیگر علی ربیعی ضمن یادداشتی در روزنامه اعتماد خاطرنشان کرد: این تصور که صرفا امضای برجام همه مسائل کشور را بهبود خواهد بخشید تصور نادرستی است. این دامی است که نباید در آن گرفتار شد. به تعبیری برجام برداشتن مانع برای حرکت رو به جلویی است که تمهیدات و سیاست‌گذاری‌های درست و کارآمدی‌های اجرایی را می‌طلبد. بنابراین آماده ساختن نظام بانکی، حل مسئله FATF ایجاد ظرفیت‌پذیری جذب سرمایه، تقویت بخش خصوصی و مواردی از این دست ضروری است.

وی افزود: نباید به توقعات فزاینده دامن زد در غیر این صورت اقدامات توده‌ستایانه ناشی از درآمدهای ارزی در ظرف مدت دو سال نه‌تنها آثار کوتاه‌مدت اقتصادی را خواهد زدود، خود تبدیل به عاملی برای تشدید نارسایی‌های اقتصادی- اجتماعی از قبیل تورم، افزایش نقدینگی، فساد مالی و اداری و... خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  4 1
  برای اینکه نگذارند دلارها و سکه هایشان سقوط کنه دارند بدگویی توافق را میکنند. بانک مرکزی هوشیار باشد
  • IR ۰۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
   2 1
   اصلاح طلبی یعنی نفاق دروغ تزویر نیرنگ و ریا البته تا چهارصد سال اینده هیچ کدام از کارها یشان هیچ سرانجامی ندارد جز روبروز ماه به ماه وسال به سال منفور شدن در نظر مردم
  • علی IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
   0 0
   پایداری یک تفاهم بستگی به رفتارهای های بعدی طرفین دارد. به نظر من هم می شد در دوره ترامپ توافقنامه را حفظ می کرد.
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  2 9
  عربستان و امارات و قطر و عمان و کویت و بحرین با ارتباط با آمریکا به اوج شکوه و عظمت و رفاه و آسایش برا مردم خود رسیدند و برا مردم خود صلح و آرامش و آزادی و امنیت به ارمغان آوردن .واقعیت جامعه این است .عربستان و امارات برا هرکی بد باشند برا مردم بومی خود عالی هستند.
  • IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
   5 2
   این هم از اون دروغهای تکراری است که گفته میشود حداقل کمی مطالعه کن تو وضعیت اون کشورهای دست ساز و تجزیه شده از ایران و عثمانی
  • IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
   2 2
   اصلا هم دروغ نیست و عین حقیقت است .میخوای باور کن و میخوای نکن.مردم بومی همه این کشورها به سی میلیون نفر هم نمی رسند و بخاطر شرایط اقتصادی خاصی که در این چند کشور ایجاد شده ،ده ها میلیون مهاجر را به خود جذب کرده .
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
  0 0
  آنهابخوبی میدانند ،تحریممها بدون مذاکرات و تبلیغات و نفوذ در تصمیمگیریها مسؤلان دوام نخواهد و بزودی بی اثرمیشود، برای همین با مشغول کردن افکار به تلاش برای مذاکره برای برداشته شدن تحریم و فکر نکردن به دفع و بی اثر سازی آن تلاش میکنند
 • سعید IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
  0 0
  امریکا نقشه اش اینه که گول ایران بزنه و اورانیوم های ایران رو صفر کنه بعد از اینکه مطمئن شد که ایران اورانیوم هاشو صفر کرده و هیچ غنی سازی اورانیوم نمی کنه دوباره بزنه زیر برجام تضمین امریکا هم تضمین نیست کلا مذاکره با امریکا بر سر برجام بی فایده است .
 • خالویی IR ۰۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
  1 0
  انشاالله این دولت برجام را احیا می‌کند
  • IR ۰۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
   0 0
   این دولت نمی‌خواهد برجام اجرا شود میخواد با مذاکره کنندگان بازی کند هی میگن توپ رو انداختیم تو زمین آمریکا
 • IR ۰۶:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
  0 0
  به همین راحتی.
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
  1 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم.
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
  0 0
  صبح به خیر بعد از ۹سال

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس