کد خبر 1408565
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۵
.

عضو فراکسیون اصلاحات در مجلس ششم می‌گوید با وجود اینکه می‌دانیم طرف‌های مقابل اقدام به رفع کامل تحریم‌ها برای گشایش در اقتصاد ایران نخواهند کرد، زودتر برجام را امضا کنیم.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت: جلیل سازگارنژاد در روزنامه اعتماد نوشته است: در شرایط امــروز ایران و اتخاذ سیاست‌های ملی و منطقه‌ای و بین‌المللی جاری و بدون آنکه تکلیف خودمان را با خودمان در عرصه ملی بدانیم و چارچوب روشنی در تعاملات و روابط منطقه‌ای ترسیم کنیم و چشم‌انداز مشخصی از تعامل با جهان و روابط بین‌الملل داشته باشیم پرداختن به هر موضوعی از جمله برجام بسـان کوبیدن آب درهاون اسـت و دستاوردی برای ما نخواهد داشـت.

لذا برخلاف آنچه آقای رئیسی در شعارهای انتخاباتی خود بیان کردند که اقتصاد ایران را با برجام گره نخواهند زد، چه بخواهیم و چه نخواهیم اقتصاد ملی ما با برجام و دیگر روابط ما در عرصه‌های ملی و بین‌المللی عجین شده است‌،

از سوی دیگر و براساس تجارب گذشته همه ما می‌دانیم در چنین شرایطی حتی اگر برجام را هـم طرفین امضا کنند نه طرف‌های مقابل نسبت به رفع کامل تحریم‌ها و گشایش اساسی در روابط اقتصادی ما اقدام خواهند کرد و نه ما از برنامه‌های هسته‌ای و اقتصاد مقاومتی به صورت کامل دست خواهیم کشید. لذا پیشنهاد می‌شود سریعا برجام را با طرف مقابل امضا کنید تا حداقل مردم از بلاتکلیفی رها شده و آرامش روانی بر اقتصاد کشور سایه بیفکند و کسب و کارهای خرد و کلان با احساس ثبات نسبی و خروج از دوره انتظار فعال شوند.

کمترین نتیجه امضای برجام به رغم همه موافقت‌ها و مخالفت‌ها و ریسک‌ها و دستاوردهای پیدا و پنهان آن‌، برداشتن فشار روانی از روی مردم است و اینکه در متن فعلی چه منافعی به دست می‌آوریم یا از دست می‌دهیم یا متن امروز برد- برد است یا نسبت به توافق قبلی کاستی‌هایی همراه دارد را به زمان بسپارید و بیش از این وقت و فرصت را از دست ندهید زیرا در حال حاضر جامعه در حال انتظار ایران در همه حرکت‌ها متوقف است و کسی دست و دلش به کاری نمی‌رود. 

سرمایه‌گذاران‌، کارآفرینان‌، تجار و... عمدتا آینده را مبهم می‌بینند و از گام برداشتن برای آغاز کار و اقدام جدیدی امتناع می‌ورزند لذا به نظر نگارنده منافع خروج از انتظار و امضای برجام و ایجاد امید نسبی در مردم حتی به صورت موقت از منافع خود برجام با دیدگاههای موجود بســار بیشتر است و امنیت و آرامش را به جامعه بازمی‌گرداند و فشار، بلاتکلیفی و استرس از روی اقتصاد برداشته می‌شود. لطفا وسریعا توافقنامه را امضا کنید. چیزی از دست نمی‌دهید چیز زیادی هم به دست نخواهید آورد.

مردم و اقتصاد را بیشتر از این معطل رفت و آمدهای زمان‌بر و بی‌نتیجه نکنید و از سوی دیگر بهانه را از طرف مقابل برای هر گونه اقدام نابخردانه که برای ملت ما هزینه‌بر خواهد بود، بگیرید. باورکنید خسارت‌ها و زیان‌های ناشی از سیاست‌های مبهم و در حال انتظار که موجب رکود و توقف ماشین اقتصاد کشور شده است به مراتب بیشتر از دستاوردهای احتمالی است که ممکن است در اثر پافشاری بر مواضع فعلی نصیب ما گردد باز هم تاکید می‌کنیم لطفا توافق کنید.والسلام.»

ادبیات این نماینده اسبق و غربگرای مجلس مشابه ادبیات همان کسانی است که 7 سال قبل ادعا می‌کردند توافق چقدر آورده برای کشور دارد و موجب ثبات و رونق اقتصاد کشور می‌شود اما با شل‌کن سفت‌کن‌های آمریکا و تعلیق و انتظار دولت روحانی، تبدیل به پاشنه آشیل اقتصاد کشور شد.

در این میان باید از آقای سازگارنژاد پرسید اگر امروز توافق کردیم و اجازه دادیم آمریکا مجددا عضو برجام شود و بر مکانیسم ماشه دسترسی داشته باشد اما فردا همین آمریکا، تحریم‌ها را- حتی بیش از گذشته- فعال کرد، آن موقع تکلیف چیست؟ آیا وضعیت ناامیدی از دشمنی خطرناک‌تر است یا شوک آن روز؟

اگر همه دولت‌های آمریکا در این 7 سال نه یک‌بار بلکه چندبار توافق را زیر پا گذشته و شوک منفی به اقتصاد ما داده‌اند، اکنون چرا باید مجددا اجازه چنان عملیات مخربی را به‌ طرف مقابل داد؟!

جالب اینکه نویسنده غربگرا تلویحا می‌گوید که در کنار برجام باید در زمینه مسائل منطقه‌ای و بین‌الملل هم باید تغییر سیاست بدهیم- که همان عقده ناکام آمریکایی‌هاست- و اذعان می‌کند برجام بما هو برجام، «آب در هاون کوبیدن است». اما با این وجود، نسخه احیای برجام را می‌پیچد تا کار آمریکا را راه بیندازند. چرا که خیلی‌ها در آمریکا و اسرائیل معتقدند برجام، برنامه هسته‌ای ایران را متوقف و مهار کرده بود و خروج آمریکا از آن، موجب شتاب مجدد این برنامه شد.

اینکه یک نفر اذعان کند براساس تجربه، غرب مانع از گشایش اقتصادی برای ایران از طریق برجام می‌شود و تجربه دو برابر شدن تحریم‌ها با برجام را هم پیش چشم داشته باشد و با این همه بگوید که زودتر توافق کنید، فقط می‌تواند به عنوان کارپرداز از طرف آمریکایی مورد ارزیابی قرار گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  1 0
  ﻣﺮﺩﻡ اﺯاﺣﻴﺎﻱ ﺑﺮﺟﺎﻡ ﺩﺭﺩﻭﺭﻩ اﻗﺎﻱ ﺭﻭﺣﺎﻧﻲ ﻫﻴﭻ ﺧﻴﺮﻱ ﻧﺪﻳﺪﻧﺪ ﺣﺎﻻ ﺑﺒﻴﻨﻴﻢ ﺩﺭ ﺩﻭﺭﻩ اﻗﺎﻱ ﺭﻳﺴﻲ ﻭﺿﻌﻴﺖ ﺯﺗﺪﮔﻲ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﻬﺘﺮ ﻣﻴﺸﻮﺩ
 • مهدی IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  1 0
  سکوت کن دوران شما تمام شد
 • خسرو IR ۰۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  1 0
  از فردا روزی صد میلیون دلار توافق برای ایران آورده خواهد داشت . حتما خواهند گفت چون fetf را امضا نکردید این موهبت غرب را احساس نمی کنید
 • IR ۰۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 0
  کیهان که ادعا می کنه برجام بی فایدس
 • بی نام IR ۰۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  1 0
  خب حاجی اگر این توافق آب در هاون کوبیدن است پس چرا ۸ سال دولت قبلی خودش را به در و دیوار کوبید تا با جناب کدخدا به این توافق دست پیدا کند
 • Fara hare IR ۰۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 0
  مگه شما شک دارید که این افسادات کارپرداز آمریکا در ایران هستند.اصلا متن رو بدید به انگلیسی یک خارجی بخواند ببینید آیا نمیگه این صد در صد کارمند دولت آمریکا یا یک کشور غربی هست.
 • IR ۰۴:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 0
  خوب الان که همه چیز دست خود شماست
 • IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 0
  با هم دعوای حزبی نکنید اون برجام کذایی هم تجربه تلخی بود بالاخره تجربه بود این دور در احیای برجام هم ازین تجربه بهره گرفته می شود. توکل به الله.
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  2 0
  برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  3 0
  اصلاح طلب ها با نادیده گرفت تاریخ فقط برای سلطه مجدد استکبار و گرفتن حق خیانت تلاش می کنند. استکبار هر قول و قرار دادی را مانند اب خوردن زیر پا می گذارد. تاریخ گواه است. خراب بودن معیشت بهتر از بمباران های مانند لیبی و عراق است
 • سید IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  3 0
  این که حامیان و موافقان برجام نافرجام اکنون به شدت دلواپس سرانجام برجام شان هستند چیز غیرمنتظره ای نیست! خاطرجمعان دیروز فراموش نکرده اند که منتقدان برجام همواره ایشان را نصیحت می کردند که زلفتان را به زلف برجام گره نزنید و همه هست و نیست خود را در این سبد نگذارید که با بدعهدی یانکی ها و دوستان شان آینده پشیمان کننده و خفت باری در انتظارتان خواهدبود و امروز همان آینده ای است که کدخداباوران وعده اش را شنیده بودند! زیرا نابودی خود را در نابودی برجام شان به وضوح می بینند!
 • NL ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 2
  آنموقع که تحریمها کاغذ پاره بخوانده میشد عده ای دلواپس زیر بیرق مموتی سینه میزدند!
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  3 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس