هجوم عقرب های سمی به روستاهای شرق هرمزگان/ عقرب‌ها همه جا هستند حتی در رختخواب مردم!+فیلم

از بخش سندرک و برخی روستاهای شرقی هرمزگان خبر می‌رسد که هجوم عقرب‌ها در گرمای تابستان به خانه‌های مردم سبب افزایش عقرب‌گزیدگی و نگرانی روانی مردم شده است.

به گزارش مشرق، هجوم عقرب های سمی به برخی از روستاهای شرقی هرمزگان از جمله روستای چاهنان بخش سندرک و در خطر بودن جان مردم بخصوص کودکان با نیش عقرب های سمی در روزهای اخیر سبب نگرانی مردم شده است.

به طور متوسط هر هفته دو مورد عقرب‌گزیدگی در این روستا اتفاق می افتد و این امر موجب ترس و برهم خوردن آسایش روانی مردم و خانوادها شده است.

عقرب‌ها تقریبا در همه جا هستند و در برخی از خانه‌ها حتی تا رختخواب مردم و درون حمام و دستشویی نیز نفوذ کرده و بشدت پرشمار شده‌اند به طوری که مردم می‌گویند: پشت درب خانه‌ها روزانه تا ۱۰ عقرب زرد می‌کشند و حتی در سرویس بهداشتی و حمام نیز از خطر عقرب‌ها در امان نیستند.

هجوم عقرب های سمی به روستاهای شرق هرمزگان/ عقرب‌ها همه جا هستند حتی در رختخواب مردم!+فیلم

عقرب‌ها از شدت گرما به سمت منازل مردم به حرکت درآمده‌اند و بدلیل باز بودن زیر درب ورودی بسیاری از خانه‌های روستایی و یا از درزهای کنار و زیر کولرهای پنجره‌ای وارد خانه‌ها می‌شوند و چون رنگ زرد کمرنگی دارند، با رنگ محیط کمتر قابل تشخیص هستند و چون رفتاری هجومی دارند، خطر نیش زدن آنها نیز دوچندان شده است.

۵ فوتی عقرب زدگی در یک روستا

روستای چاهنان در شمال سندرک با جمعیتی بالغ بر ۱۷۰ خانوار از جمله روستاهایی است که عقرب زدگی در آن وضعیتی بحرانی به خود گرفته است.

هجوم عقرب های سمی به روستاهای شرق هرمزگان/ عقرب‌ها همه جا هستند حتی در رختخواب مردم!+فیلم

به گفته ایرج احمدی عضو شورای اسلامی روستای چاهنان، در این روستا ۵ فوتی ناشی از عقرب زدگی داشته‌ایم که آخرین مورد مرگ و میر ناشی از عقرب گزیدگی، فرد کهنسالی در روستا بود که در ابتدای دهه محرم قربانی نیش عقرب‌های سمی شد.

وی عنوان کرد: آسیب جدی زهر عقرب‌ها متوجه کودکان و سالمندان است و در حال حاضر یک مورد بستری کودک ۹ ساله در روستا داریم که تحت نظر و درمان است و وضعیت وخیمی دارد.

چرا عقرب گزدیدگی‌ها بشدت افزایش یافته است؟

احمدی عضو شورای اسلامی روستای چاهنان می‌گوید: با قطع شدن سمپاشی ها و عملیات پیشگیری هجوم حشرات گزنده در روستا، آمار عقرب گزیدگی و به طبع آن  همزمان مطالبات اهالی برای جلوگیری از این خطر کشنده رو به افزایش است.

عقرب‌ها پس از بارندگی‌های اخیر و رسیدن رطوبت به تخم‌هایشان در تنه درختان لیمو که چند سال پیش بر اثر بیماری جاروک جادوگر قطع شده و حالا مکان زندگی دسته‌های عقرب است، چندین برابر شده‌اند و چون سمپاشی منظمی برای کشتن آنها وجود ندارد، عملا راه روستا را در پیش می‌گیرند و به خانه‌های مردم که خُنک است، هجوم می‌آورند.

یک خانواده با ۲ مرگ عقرب زدگی و کودکی بدحال در بیمارستان

زهرا شایسته زن ۴۵ساله و مادر ۶ فرزند از اهالی همین روستا در تماس تلفنی به خبرنگار گفت: دختر ۹ساله ام دچار عقرب گزیدگی شده و با وضعیت بدحالی در بیمارستان میناب بستری است.

این بانوی زجرکشیده سندرکی می‌افزاید: سه سال پیش نیز دو فرزند ۱۴ و ۱۵ ساله‌ام را بخاطر عقرب زدگی از دست دادم و اکنون نیز فرزند ۹ ساله‌ام (معصومه بهرامی) به خاطر عقرب گزیدگی، چند روزی است که در بیمارستان حضرت ابالفضل میناب وضعیت وخیمی دارد.

وی می‌گوید: محض رضای خدا بداد ما برسید. عقرب ها بصورت گله‌ای و خیلی آشکار روی زمین، لای لباسها، ظروف آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی که در گوشه حیاط منزل هستند وجود دارند و ترس و وحشت بچه هایمان را گرفته است.

عقرب‌ها بعد از بارندگی مونسونی چند برابر شده‌اند

علی احمدی پناه یک مهندس کشاورزی در منطقه شرق هرمزگان می‌گوید: عقرب‌ها و مارها پس از بارندگی مونسونی اخیر بشدت افزایش پیدا کرده‌اند و چون استان هرمزگان در بخش انتهایی مسیر سیلاب‌هایی است که از استان‌های همجوار به سمت دریا می‌رود، لذا این سیلاب‌ها در طول مسیر، خانه بسیاری از عقرب‌ها و مارها را در حاشیه رودخانه‌ها تخریب می‌کند و آنها را با خود همراه می‌سازد و لذا در بخش انتهایی مسیر که رودخانه وسعت پیدا می‌کند، این جانوران موذی فرصت پیدا می‌کنند تا از آب خارج شوند و به سمت روستاهایی بیایند که شرایط زیست دارند.

آمادوک‌ها خطرناک‌ترین عقرب‌ها هستند

بنابر اطلاعات منابع علمی، عقرب‌های آمادوک (گاردیوم) از خطرناک‌ترین عقرب‌ها هستند. سم عقرب‌های گاردیوم بسیار خطرناک است و زهر این نوع کژدم می‌تواند یک انسان بالغ را به راحتی از پا در بیاورد.‌ رنگ نر آن توسی متمایل به کرم و رنگ ماده آن کرم متمایل به قهوه‌ای است.

پرهیز از خوددرمانی پس از گزش عقرب‌ها

هاشمی کارشناس حشره شناسی شبکه بهداشت بشاگرد نیز در این زمینه گفت: یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ و میر پس از گزش عقرب، خوددرمانی افراد و یا دیر مراجعه کردن به مراکز بهداشتی و خانه‌های سلامت است.

وی افزود: برخی تجویزهای محلی در استفاده از گیاهان دارویی و ... وجود دارد که برخی از مردم پس از گزش از آن استفاده می‌کنند و با تأخیر بیمار خود را به مراکز درمانی می‌رسانند که دلیل پاره‌ای از مرگ‌و میرها نیز به همین دلیل است و ما در بشاگرد موارد متعددی از آن را سراغ داریم.

نیاز به سم‌پاشی گسترده در پیرامون منازل مردم

علی برزکار یکی از اهالی شرق هرمزگان نیز می‌گوید: انواع سم بسیار گران شده و عملا روستاییان توان خرید سم برای سمپاشی بر علیه عقرب‌ها را ندارند و بیشتر از گازوییل برای فراری دادن عقرب‌ها استفاده می‌کنند که چون در طول روز آفتاب به گازوییل‌هایی که در مجاور خانه‌ها ریخته شده، می‌خورد عملا بوی تند خود را از دست می‌دهد و دوام زیادی ندارد.

عقرب را در صورت امکان همراه بیمار به مراکز درمانی ببرید

دکتر یزدی از پزشکان متخصص شاغل در میناب در این زمینه می‌گوید: از مردم می‌خواهیم که در صورت گزش از سوی مار یا عقرب، حتما در صورت امکان عقرب را در ظرف مناسبی با خود به همراه بیاورند تا در مرکز درمانی متناسب با نوع گزش، پادزهر لازم به بیمار تزریق شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  20 0
  یا خدا اگه من بودم ول می کردم می رفتم یه شهر دیگه توی یه پارکی چادر می زدم تا وقتی که عقربها برن
  • IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   10 0
   اینطوری وقتی برمیگشتی خونه، باید فرغون فرغون عقرب جمع میکردی مینداختی بیرون
  • IR ۰۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   7 0
   شما عوض در رفتن یه ۴ لیتری گازوئیل بگیر بپاش دور خونه, در و پنجره ها رو کیپ کن، اگر کولر نداری دور تا دور پنجره هم با قلمو گازوئیل مال کن، ورودی منزل رو بصورت نیمه دایره سنگ چین کن ، و پشت سنگ ها حبه سیر بذار، چند پاکت سیگار بگیر روشن کن خاکستر رو هم تو فاضلاب بریز هم به بدن بکش ، راحت بگیر بخواب
  • مجید IR ۰۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   4 0
   من تجربه گزش این عقرب‌ها را دارم نوجوان بودم و تنها نیمه شب در خانه خوابیده بودم. درد وحشتناکی داشت وبیشتر شبیه کوفتگی بود تا سوزش.انگار با پتک روی بازویم زده‌اند عقرب را زنده تو شیشه مربا انداختم و با دوچرخه خودم را به بيمارستان رساندم. خلاصه تجربه‌ بزرگ و عجیبی بود در آن سن و سال
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   1 0
   علاج این دردگذاشتن امبولانس یااورژانس یادکترتوروستاهست وسم پاشی روزانه یحرفایی میزنه این کارشناسه اخه چطورمیشه ازروستابسرعت رسوندشهر بیمارستان؟؟
  • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   0 0
   گازوئیل های سیاه قدیمی موثر هست و نه گازوئیل های امروزی
 • شیوا IR ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  6 21
  ولی عقرب جزو حشرات است ، از همین پیف پاف های معمولی بزنین توی خانه هاتون قاعدتا باید بمیرند من یه بار یه هزار پای گوشتخوار توی زیر زمین خانه مون دیدم هیولا اندازه مار بود یه موجود افسانه ای هیولایی بود ، پیف پاف مخصوص سوسک زدم ، به شدت پیچید به خودش و ده بیست ثانیه بعد مرد
  • IR ۲۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   13 8
   شیوا کی گفت تو نظر بدی؟ هان؟
  • ساموئل IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   0 0
   موی پوست گوسفند در داخل خانه و حیاط دود شود هر گزنده ای باشد از آنجا میرود
 • بشار عبدالواحد IR ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  3 36
  هر گناهی یک تقاصی دارد من بشارم
  • IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   5 2
   تو نتانیابو و نهایتا جویی هستی
 • نیما IR ۲۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  7 0
  عقرب ها را باید کشت جور دیگر باید زیست
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  2 2
  سلام راه چاره نگهداری مرغ وخروس درخانه است .سمپاشی عقرب را بیشتر وحشی میکند.
 • فرشید IR ۲۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  1 7
  جرم سیگار عقرب فراری میده دودناشی ازسوزاندن کاه گندم جرم سیگاررابه جاهاهی ورودی منزل مغازه بمالید حتی به دست وپای خودتون وخانواده بمالید احت بخوابید
 • IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  9 0
  شهرداری باسم مخصوص سم پاشی کنه
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  4 0
  وای خدا وای خدا وای خدا صد رحمت به ملخ وسوسک از دیدنش هم ادم وحشت می کنه تو رو به خدا مسولین کمک کنید
 • کمیل IR ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  1 0
  سمس ترین عقرب دنیا در نواحی گرمسیری و کویری ایران؛ به نام‌ عقرب گاردیوم زندگی مي کند. دور تا دور حیاط و ورودی ها گازوئیل اسپری کنید ، درب و پنجره ها رو توری بکشید دریچه های فاضلاب ها رو پس از استفاده با صافی ببندید ، با پرورش و رها سازی مورچه خوارها ،پرندگان حشره خوار مثل مرغ مینا و.... می شود جمعیت عقرب ها را کنترل کرد ؛مضاعف بر اینکه امروز تجارت پرورش عقرب جهت استفاده از زهر آن برای سرم سازی شغل پر درآمدی است .
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  0 0
  مخلوط تنباکو و سیر تهیه کنند و در اطراف خانه کار بگذارند احتمالا عقربها را فراری بده.
 • محمد IR ۰۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  3 0
  کمی گازوییل دور تا دور خانه و درب ورودی بریزید،از چسب موش و سم غافل نشوید،در نهایت شب و روز درون پشه بند بخوابید تا فکری بشه
 • IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  5 3
  مرفه نشینهای پایتخت رو با اینها مقایسه کن که بدون پرداخت مالیات و با انواع رانت و قاچاق چه کاخهایی تو شمال شهر ساختن
 • IR ۰۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  0 0
  دوروبر خانهاشون گازویل بپاشن تاعقربها نزدیک نشن
 • IR ۰۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  2 0
  دولت در سم زدن کمک کند چون در توان مردم نیست عقرب موجود خیلی خطرناک و مهاجمی است.
 • وحید نادر شاگرد اتوبوس IR ۰۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  0 1
  از دوران ... چنین یادم مانده درمان موثر عقرب زدگی در همان دو دقیقه اول بسیار راحت و آسان هست(حررات دادن یا آب تقریبا داغ ریختن) ولی با رد شدن دقایق اول کار سخت میشود؛
  • وحید نادر شاگرد اتوبوس IR ۰۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   0 0
   لازم بذکر است که با این روش سمیت از بین میرود ولی در برخی گزش ها درد ممکن است تسکین کمتری یاید
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  0 0
  متاسفانه اقدامات درست انجام نمیشه این عقربها برای ساخت پادزهر ومواردپزشکی حکمی بالاترازطلا وگنجینه ای نایاب وکم یاب وارزشمندهستند ولی متاسفامه ازهیچ چیز نه فقط درست استفاده نمیکنیم بلکه نابودهم میکنیم اگرمسول مرتبط رسیدگی کند واستفاده لازم خواهدبرد وازطرفی جان مردم راهم حفظ خواهدکرد وصدافسوس که در اب درکشت درازبین بردن برکات خدا اولیم خدارحم کنه وانشاالله مرتبطان باین موضوع رسیدگی کنند
 • پویان IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  0 0
  باید علت بررسی بشه. شاید گونه ای منقرض شده که اینا زیاد شدن
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  0 0
  یعنی‌چه‌چرادولت‌هیچ‌کمکی‌براسمپاشی‌نمیکنه‌ولی‌نفت‌مفت‌میده‌......۹
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  0 0
  سم قوی باید بزنن....شهرداری هم باید لانه اونا رو پیدا کنه
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  0 0
  ژاپنیها یه دستگاهی درست کردن شبها میزارن بیرون از خودش یه نوری پخش میکنه تمام عقربها رو جذب میکنه عقرب گرانترین موجوده اگه از اون بتونن استفاده تجاری کنن هم تهدید به فرصت تبدیل میشه هم رفاه ارامش برای مردم ایجاد میشه زهرعقرب گرانترین دارو است باید دارووی پادزهر اون تو تمام خونه ها باشه عقرب بشدت از الکل وگازوییل واتش فرار میکنه
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  0 0
  ژاپنیها یه دستگاهی درست کردن شبها میزارن بیرون از خودش یه نوری پخش میکنه تمام عقربها رو جذب میکنه عقرب گرانترین موجوده اگه از اون بتونن استفاده تجاری کنن هم تهدید به فرصت تبدیل میشه هم رفاه ارامش برای مردم ایجاد میشه زهرعقرب گرانترین دارو است باید دارووی پادزهر اون تو تمام خونه ها باشه عقرب بشدت از الکل وگازوییل واتش فرار میکنه
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  0 0
  ژاپنیها یه دستگاهی درست کردن شبها میزارن بیرون از خودش یه نوری پخش میکنه تمام عقربها رو جذب میکنه عقرب گرانترین موجوده اگه از اون بتونن استفاده تجاری کنن هم تهدید به فرصت تبدیل میشه هم رفاه ارامش برای مردم ایجاد میشه زهرعقرب گرانترین دارو است باید دارووی پادزهر اون تو تمام خونه ها باشه عقرب بشدت از الکل وگازوییل واتش فرار میکنه
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۶
  0 0
  این که دو تا از اعضای خونه رو از دست داده و دیگری هم وضعیت وخیمی داره خیلی در نام هست، ای کاش راهکار طبیعی برای مبارزه با این گزنده وجود داشت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس