کد خبر 1407034
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۱
ظریف / برجام

سایت حامی دو آتشه برجام تاکید کرد: برجام جذابیت خود را برای ایران از دست داده، چون تعهدات برجامی آمریکا و غرب خاصیت نسیه داشتند در حالی که امتی

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت:

عصر ایران در تحلیل خود نوشت: ایران در ۷ سال گذشته کمترین بهره را از برجام برده و در حالی که امتیازاتی که قرار بود شامل ایران شود خاصیت نسیه داشتند، تعهدات برجامی ایران نقدا و پیش از آغاز اجرای آن پرداخت شد. ایران از زمان خروج آمریکا از برجام، در حال بازیابی توان اقتصادی خود با فرض همیشگی بودن تحریم‌های آمریکاست و آمریکا هم در دوران ریاست بایدن نشان داد که فقط در حرف و زبان شعار «بازگشت دوباره به برجام» را سر می‌دهد و در عمل عزم و جراتی برای تغییر ریل سیاست «فشار حداکثری» ترامپ ندارد.

آمریکا مسئول اصلی وضع فعلی و به مرگ کشاندن برجام است اما سعی دارد با بازی‌های رسانه‌ای و «مقصرنمایی» ایران را مسئول بن‌بست فعلی نشان دهد.

ایران نتوانست از برجام کامجویی کند، چون تعهدات برجامی که به‌عنوان حق ایران شناخته می‌شد همگی خاصیت نسیه داشتند وگرنه آمریکایی‌ها پیش از اجرای رسمی برجام، کامجویی‌های خود را از آن نقدا دریافت کردند.

ایران در ۷ سال گذشته تنها توانست حدود ۲ سال آن هم با هزار گله و شکایت از عدم رفع واقعی تحریم‌های مالی و بانکی آمریکا، از مزایای اقتصادی برجام برخوردار شود و به جز خرید ۴ فروند هواپیمای مسافربری و تعلیق موقت برخی تحریم‌ها، دستاورد چندانی از اجرای برجام نداشت.

در ۲ سال اجرای برجام با وجود اینکه سفرهای هیئت‌هایی اقتصادی از کشورهای غربی به ایران به نحو محسوسی زیاد شد، اما این سفرها تقریبا هیچ دستاوردی برای اقتصاد ایران نداشتند زیرا این هیئت‌ها نگران تحریم‌های دیگر آمریکا علیه ایران بودند که با خروج ترامپ از برجام، درستی این نگرانی آنها اثبات شد.

بنابراین در مقایسه معادله سود و زیان ایران و آمریکا از توافق برجام، کفه این معادله به نحو بارزی به نفع آمریکا سنگینی می‌کند و تنها از میانه‌های سال ۲۰۱۹ و با تصمیم ایران به کاهش تدریجی تعهدات برجامی و افزایش غنی‌سازی بود که کفه این معادله آرام آرام به سمت ایران سنگینی کرد؛ به این معنا که ایران شروع کرد کارت‌های در دست خود را تقویت کند.

ایران بازنده اصلی روند طی شده پس از انعقاد توافقنامه برجام در ۷ سال گذشته بوده، چون همه امتیازها را نقدا داد و به انتظار عمل کردن به وعده‌های نسیه آمریکا نشست و خیری جز بازگشت تحریم‌های آمریکا ندید و براساس همین تجربه تلخ، حالا بسیار محتاط بوده و تلاش دارد از تجربه طی شده درس عبرت بگیرد و کارت‌های بازی خود را نقدا به امید نسیه‌های واشنگتن به زمین نریزد.

احیای برجام در شرایط کنونی چندان جذابیتی برای ایران ندارد زیرا آمریکا همچنان بخش عمده‌ای از تحریم‌های اقتصادی خود علیه ایران را نگه خواهد داشت و حتی در صورت احیای دوباره برجام هم به بهانه‌های دیگر، همچنان به تحریم ایران ادامه خواهد داد.

 توافق با یک دولت مستعجل و گذرا در واشنگتن که ۲ سال دیگر معلوم نیست بر سر کار باشد یا نه، جذابیت چندانی برای ایران ندارد. از همین الان که حتی برجام احیا نشده، جمهوریخواهان مخالف دولت بایدن مدام شعار می‌دهند که اگر به کاخ سفید برگردند در همان روز اول این توافق را پاره کرده و به تحریم‌های ایران خواهند افزود.

اقتصاد ایران در فاصله بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های «فشار حداکثری» تحمل کرده و فرونپاشیده است و اتفاقا در یک سال گذشته و بدون احیای برجام، با تغییر شرایط بین‌المللی، اقتصاد ایران در حال بازیابی توان خود است و از رشد منفی اقتصادی در ۲ سال نخست خروج آمریکا از برجام، به رشد مثبت رسیده و فروش نفت خود را به بالای ۱ میلیون بشکه رسانده و با توافقات جدید با کشورهای همجوار و روسیه و چین و دیگر کشورها در حال شکستن حصارهای تحریمی است.

در چنین شرایطی مزایای اقتصادی ناچیزی که قرار است به صورت نسیه و وعده و وعید از قِبَلِ احیای برجام در آینده نصیب ایران شود، جذابیت خود را از دست داده است.

تحریم‌های غرب علیه روسیه در پی حمله این کشور به اوکراین باعث شده تهران و مسکو برهمکاری‌های راهبردی دو کشور به‌ویژه در حوزه اقتصادی و دور زدن تحریم‌های آمریکا بیفزایند.  

چین و روسیه با ایران سندهای همکاری راهبردی طولانی مدت دارند. ایران و چین در فروردین پارسال  یک سند ۲۵ ساله همکاری راهبردی امضا کرده‌اند و ایران و روسیه هم یک  سند همکاری راهبردی ۲۰ ساله روی میز مذاکره دارند که احتمالا طی هفته‌ها و ماه‌های آتی به امضای دو کشور برسد.

با امضای این سندها در شرایط تحریمی آمریکا، ایران این اطمینان نسبی را یافته که دومین اقتصاد بزرگ جهان یعنی چین از همکاری اقتصادی با ایران پا پس نخواهد کشید و روسیه نیز به‌عنوان یک قدرت بزرگ جهانی به تازگی به جمع باشگاه تحریم شده‌ها پیوسته و ایران می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های این دو قدرت بزرگ از نیاز خود به همکاری با غربی‌ها بکاهد. ایران کشوری بزرگ با ظرفیت‌های بزرگ‌تر از نام و نشان خود است. با تکیه بر همین ظرفیت می‌توان تحریم‌های آمریکا را خنثی کرد و حتی برنامه‌ای برای رشد و توسعه اقتصاد کشور بدون در نظر گرفتن امکان احیای برجام و با لحاظ بدترین سناریوها تدوین کرد. کافی است روی نقشه جغرافیا به نقشه کشورمان نگاه کنیم و جایگاه آن را در منطقه و جهان مورد توجه قرار دهیم.

ایران دریافته که تحریم‌های آمریکا تمام‌شدنی نیستند و تنها ضعف و افول تدریجی آمریکاست که باعث کند شدن تیغ تیز تحریم‌های آمریکا خواهد بود، وگرنه اگر قرار بر این باشد که از کیسه گشاد استقلال و امنیت کشور به آمریکا امتیاز بدهیم و چشم انتظار تعلیق موقت تحریم‌های دنباله‌دار آمریکا باشیم، لیست بلندبالای خواست‌های واشنگتن از ما تمامی نخواهد داشت و دولتمردان آمریکا چه جمهوری‌خواه و چه دموکرات تا زمانی که مطمئن نشوند که ایران یک کشور خنثی و «غلام حلقه به گوش» اسرائیل نشده، به فشارها بر تهران ادامه خواهند داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • سید IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  12 5
  گویند روزی جان کری به زبان عربی ظریف را همی گفت: البرجامُ ماالبرجام و ماادراک ماالبرجام! و ظریف در پاسخش به فارسی گفت: جان جان امضای تو آن را رساند به فرجام! و امروز می بینیم که چه شد این قصه را سرانجام!!!
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   13 3
   هر کسی قران رو مسخره کرد عاقبت خوبی نداشت...
  • محمد IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   10 2
   عزیز دل طنزت جالب توجه وبامزس ولی با قرآن شوخی کردن اشتباه خیلی بزرگیه،دیگه اینکار رو نکن،برا خودت میگم.
  • ایرانی IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   3 0
   دشمنان متن کامل پیشنهادی برجام را خوانده و میدانند .آیا فقط مردم ایران نامحرمند و نباید بدانند. خوب یا در پخش تلویزیونی زنده مذاکره کنید و یا هر دفعه ریز مذاکرات را بگویند تا همه بدانند چی داده و چی گرفته شده ازچه کسی ؟؟؟؟
  • IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   1 0
   کجاش به قرآن ربط داشت !؟
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  8 3
  بازنده بوده و خواهد بود چون این توافقات همگی غیر قانونی هست
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  5 4
  بعید میدونم چنین مطلبی در عصرایران منتشر شده باشه مگه اینکه جهت نقل قول از کسی و طعنه زدن به اون استفاده شده باشه. اما مطلب صددرصد صحیح و منطقی هست.
  • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   19 2
   این مطلب روز 11 مرداد امسال با تیتر « چرا برجام جذابیت خود را از دست داده؟ » در سایت عصر ایران منتشر شده کد خبرش هم 851755 هست . اصولا گند برجام اونقدر بالا زده که هیچ کس نمی تونه انکارش کنه مگه اینکه خل باشه یا دیوونه ولی حماقت دولت روحانی باعث شده حتی خروج از برجام هم برای ایران هزینه بردار باشه برای همین بهتر آروم آروم به طور کامل نابود بشه
 • محمد IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  4 2
  بهتر نبود به جاي كامجويي از يك حرف ديگه مثل بيشترين بهره برداري يا نهايت استفاده را كرد حرف كامجويي براي چنين موضوعي زيادي كوچه بازاري و براي يك رسانه زشت است
 • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  5 2
  همه باید تکلیف خودشون رو معلوم کنند چه اصولگرا چه اصلاح طلب بالاخره برجام خوبه یا بد؟ نمیشه پارسال بد باشه امسال خوب باشه پارسال خوب باشه امسال بد باشه نون به نرخ روز میخورن بعضیا
  • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   2 2
   آقا برجام بد خوب
  • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   8 3
   اتفاقا نون خیلیا توی همین تغییر رنگ هاست خیلی مخالف برجام و مذاکره بودن ولی الان...
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  8 1
  ایران خیلی وقته بازنده شده !(:
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  6 0
  یک عده خوب دارن این مردم و مملکت رو بازی میدن خدایا شر این عده رو هرچه زودتر از سر این مملکت کم کن و تمام خرابکاری هاشون رو به خودشون برگردون . آمین
 • دوست IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  2 7
  پس هواپیماهای مسافربری ای تی آر که تحویل ایران شد..الکی بوده..نه عزیز ، اشتباه نکن..
  • IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   6 1
   بیشتر شبیه آبنات چوبی است. بدون برجام هم میشد هواپیمای مناسب تهیه کرد.
 • ناشناس IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  7 5
  برجام اگر نابود میشد نمیرفتن برای مذاکره نه به کاسبان تحریم
 • IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  5 12
  ما چند سالی غنی سازی رو متوقف کردیم و در عوض 100 تا 150 میلیارد دلار از حساب های بلوکه شدمون آزاد شد. فرض کنید هیچ نفع دیگه ای نبردیم. حالا دوباره تحریم شدیم و دوباره غنی سازی آغاز کردیم. ما هیچ چیزی از دست ندادیم و 100 میلیارد دلار گیرمون اومد. الان هم بهتره توافق کنیم. هر وقت هم تحریم شدیم دوباره غنی سازی شروع می کنیم. اون حرفا، حرفای کاسبای تحریمه. یک بچه 5 ساله هم می فهمه که برجام سود محض بود برای ایران. وگرنه جمهوری خواهها برجام پاره نمی کردند. اسرائیلی ها هم خودشون خفه نمی کردند که برجام دوباره منعقد نشه.
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   7 0
   عربی ها دیدند چه راحت امتیاز گرفتند ، دبه کردند و بیشتر خواستند . همین
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   3 0
   جان عامو راست میگوی؟!!
  • IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   1 5
   فعلا که چند وقتی هست اساتید! حرف از بمب هسته ای و شاید میزنن پس تحریم بمونیم بهتره چون میتونیم غنی سازی 90 درصدی ررو سریعتر انجام بدیم شاید بعضیا دلشون خنک شد و بمب هسته ای دار شدند
  • IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   4 0
   بعد از برجام فقط 1/7 میلیارد دلار آزاد شد به قول آقای سیف دستاورد برجام تقریبا"هیچ بود.
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  4 3
  همون جوری که برای یک عده ماهی گیری از اب گل الوده تحریم کشور بسیار سود داشت برجام هم برای یک عده خاص خیلی سود داشت
 • محمدایوب IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  3 0
  ظریف مرد باشه حداقل جواب این همپالگیهاشو بده یک خودکار براش بره
 • یوسف IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  0 5
  برجام مهمترین و موفقترین توافق بین ایران و ۵ کشور قدرتمند جهان در طول تاریخ میباشد.این کاسبان تحریم و خاین ها دوست ندارند .ملت ایران با عزت زندگی کنه
 • بلال خان IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  4 0
  تجربه بالاتر از علم و حماقت و جهل بدترین حربه برای نابودی جامعه این گزارش یا خبر خیلی خوبه ولی نوش دارو بعد مرگ سهراب یا بهتر بگیم نیش دارو بعد مرگ سهراب خدا از دروغ گویان و بزک کنندگان برجام نگذره
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  5 1
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم.
 • محمد IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  1 1
  به نقل از خود شهر خبر در صورت توافق بر جام ایران روزانه ۱میلیون بشکه نفت بیشتر میفروشه در ماه۳ میلیارد دلار در سال۳۶ میلیارد دلار به نظرتان کدوم حرف رو قبول کنیم این نطریه رو یا۳۶ میلیارد رو?
 • ایرانی IR ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  0 1
  یه مشت کاسب تحریم به دنبال ادامه دار بودنش هستند
  • CA ۰۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   0 0
   از دور اینطور به نظر میاد اما با عملکرد غرب واقعیت انتخاب بین تحریم با داشتن هسته ای و تحریم همزمان با خلع سلاح و نداشتن اهرم و بازدارندگی هسته ای هست. غرب انقدر مغرور هست که حتی فریبکاری و هدفش رو برای گرفتن هسته ای و بازگشت تحریم ها به عناوین دیگر در زمان مطلوبش برای ضربه مجدد به اقتصاد و معیشت مردم رو پنهان هم نمیکنه.
 • ایرانی IR ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  0 2
  رئیسی رو چه به امضای قرارداد سیاسی ، وزیر خارجه اش بلد نیست حرف بزنه ، چه برسه به امضای قرارداد
 • IR ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  0 0
  یک حساب هائی هست که در پیچش مو هست . ع ص
 • IR ۰۵:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  0 0
  ۱۵۰ میلیارد دلار پول را بدست آوردند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس