وزیر ارشاد: گرامیداشت سهرودی، گرامیداشت فرهنگ و معرفت است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: گرامیداشت اندیشمندانی اندیشه ورز چون شیخ اشراق، گرامیداشت شان عظیم فرهنگ و معرفت است.

به گزارش مشرق، «محمدمهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز بزرگداشت شیخ شهاب الدین سہروردی پیامی صادر کرد.

متن پیام به این شرح است: سرزمین «سهرورد» همواره یادآور نام‌های افتخارآمیزی است که نقشی مهم در تاریخ اندیشه، حکمت، عرفان و ادب این مرز و بوم داشته است.

مفاخری بزرگ و ذیل نام سهروردی‌ها که نگین درخشان آن شهاب‌الدین یحیی سهروردی معروف به شیخ اشراق همچنان نورافشان حکمت برخاسته از معرفت ایرانی - اسلامی است و ندای آن در سراسر جهان دانش‌خواه طنین‌انداز است.

مأثر به جای مانده از این حکیم خردمند در گستره‌ای عظیم از علوم منطقی، قلفی و الهی تا داستان‌های سرشار از رموز حکمی و عرفانی که در آن مفاهیم ناب اندیشه های قرآنی، فلسفی و آیینی ایران باستان در قوه خیال انگیزش به هم می‌آمیزند و چون جویباری خروشان بر دشت بی‌کران دانندگی جاری می‌شوند، میراث گرانبهایی است که با گذشت سده‌های بیشمار همچنان سیراب‌گر جان عطشناک سالکان حقیقت‌جو است، آثاری برآمده از نوآوری‌ها و نواندیشی‌هایی که در آن مرزهای شرق و غرب پیموده می‌شوند تا حقیقت ناب معرفتی را در پیوندی عمیق با منابع اصیل الهی و انسانی نمایان سازند.

حکمه‌الاشراق سهرودی حکایت وحدتی است که در آن عقل و عشق به راهنمایی سیمرغ جبرائیلی‌اش، از غربت غرب درمی‌گذرد و در اشراقیتی جاودانی، طلوع خورشید عقلانیت را به تماشا می‌نشیند.

اینجانب امیدوار است اینک که در دولت مردمی ردای خدمت به اهل فرهنگ را بر تن کرده‌ام با عنایت حضرت حق باریتعالی و همت همکارانم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانیم نام و یاد مفاخر درخشان این مرزو بوم را آن چنان که بایه و شایسته مقام شامخ و شاخص اینان است گرامی داشته و زمینه‌های لازم به منظور شناخت بیشتر ایشان را به مثابه الگو و سرمشق تمرین معرفت‌جویی و تحقیق برای نسل‌های اکنون و آینده فراهم سازیم.

تردید ندارم که گرامیداشت اندیشمندانی اندیشه ورز چون شیخ اشراق، گرامیداشت شان عظیم فرهنگ ومعرفت است؛ پس بدین وسیله مراتب سپاس و قدردانی صمیمانه خود را از کوشش‌ها و پیگیری‌های دست اندرکاران مراسم گرامیداشت شیخ شهاب‌الدین سهرودی ابراز داشته و از خداوند منان توفیق و سربلندی ایشان و ایران عزیزمان را مسئلت می‌نمایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس