نخست وزیر عراق و ولیعهد بحرین وارد عربستان شدند

نخست وزیر عراق و ولیعهد بحرین همزمان با حضور بایدن وارد بندر جده در عربستان سعودی شدند.

به گزارش مشرق، همزمان با حضور «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا در عربستان، ولیعهد بحرین و نخست وزیر عراق نیز وارد فرودگاه جده شدند.

ورود مقامات عراقی و بحرینی در آستانه اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در عربستان اعلام شده است.

در همین ارتباط اعلام شده که «سلمان بن حمد آل خلیفه»، ولیعهد بحرین و «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق پیش از نشست روز شنبه شورای همکاری خلیج فارس وارد جده عربستان شده اند و در بدو ورود به جده مورد استقبال «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان قرار گرفتند.

عربستان روز شنبه میزبان نشستی خواهد بود که در آن رهبران شورای همکاری خلیج فارس، «ملک عبدالله»، پادشاه اردن، «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهور مصر به همراه نخست وزیر عراق و رئیس جمهور آمریکا در آن مشارکت و حضور خواهند داشت.

نخست وزیر عراق، قبل از عزیمت به عربستان در یک نشست مطبوعاتی تأیید کرده بود که در نشست جده با ریاض، مصر، اردن و آمریکا درباره عادی سازی روابط با تل آویو گفتگو نخواهد شد. نخست وزیر عراق افزود: «همکاری انرژی و تغییرات اقلیمی پرونده‌هایی است که در نشست جده مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.»

مصطفی الکاظمی همچنین گفت: «ما با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مورد توافق استراتژیک در جنبه‌های بهداشتی و اقتصادی گفتگو خواهیم کرد.»

الکاظمی همچنین تاکید کرد که خبر گفتگو درباره عادی سازی روابط با تل آویو تلاشی برای سردرگمی و دور کردن عراق از نقش برجسته ای است که در منطقه ایفا می‌کند. به گفته الکاظمی، عراق نه امروز و نه فردا به هیچ محور نظامی یا اتحادی تعلق نخواهد گرفت و پایگاهی برای تهدید کشورهای همسایه نخواهد بود، چون شعار ما اول عراق است.

پیش از این نیز، دفتر رسانه‌ای مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق طی بیانیه ای از مشارکت وی در نشست عربستان خبر داده بود. این بیانیه اعلام کرده بود: در این نشست موضوعات انرژی، امنیت غذایی و چالش‌های محیط زیست مورد بحث قرار خواهد گرفت و گام‌های همکاری و شراکت و هماهنگی مشترک پیرامون این موضوعات سرنوشت ساز که تمام ملت‌های منطقه از آن رنج می‌برند، ترسیم خواهد شد.

در بیانیه دفتر رسانه‌ای نخست وزیر عراق همچنین آمده بود که مشارکت الکاظمی در این نشست در پاسخ به دعوت سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و تداوم پایبندی دولت عراق به توسعه روابط دیپلماتیک و اهتمام به حفظ جایگاه بین المللی عراق و تمسک به اصل اعتدال، حفظ توازن و دوری از سیاست محوربندی و ائتلاف‌ها صورت می‌گیرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس