ویژه ها

طیف تندرو اصلاح طلب درخصوص عملکرد رئیس جمهور و هیات دولت احساس خطر کرده است. چرا!؟ به این دلیل که افکار عمومی عملکردها و اقدامات را مقایسه می کند.

سرویس سیاست مشرق- در روزهای گذشته روزنامه ایران- ارگان رسانه ای دولت- در گزارشی با عنوان «۷۰ درصد مردم امیدوار به آینده» نوشت: «نظرسنجی‌های مراکز معتبر افکارسنجی داخلی، از امید به آینده، روشن بودن افق و رضایت نسبی ایرانیان، هم از وضعیت اجتماعی خود و هم از عملکرد دولت در برخی حوزه‌ها حکایت می‌کند.»

در بخش دیگری از این گزارش آمده بود: «برخلاف سیاه‌نمایی مؤسسه‌های خارجی و تکرار آن از سوی برخی غربگرایان داخلی، بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۱ میانگین نمره شادکامی ۶۴.۴۱ از ۱۰۰ بوده است. در همین رابطه، سنجه‌های "خودم را فردی فعال و تأثیرگذار می‌بینم" با امتیاز ۷۲.۳،  "نسبت به آینده امیدوار هستم" با امتیاز ۶۹.۴، "از زندگی خود لذت می‌برم" با امتیاز ۶۸.۷ و "احساس می‌کنم زندگی ارزشمندی دارم" با نمره ۶۸.۵ از ۱۰۰، نشان می‌دهد که ایرانیان در محدوده انسان‌های شاد قرار دارند.

درعین حال، نتایج یک نظرسنجی درباره "سنجش میزان رضایتمندی عمومی" که در خرداد ۱۴۰۱ انجام شده است، نشان می‌دهد ۷۵ درصد مردم در سطح زیاد و تا حدی زیاد در زندگی احساس آرامش و آسایش می‌کنند. در این رابطه، ۹۱ درصد در سطح زیاد و تا حدی زیاد از سازگاری و همدلی در خانواده خود رضایت دارند و ۸۰ درصد معتقدند "مردم در کارهای خیر شرکت کرده و به یکدیگر کمک می‌کنند. " حدود ۷۶ درصد نیز به طور زیاد و تا حدی زیاد معتقدند "مردم در مراسم و مناسبت‌های مذهبی شرکت می‌کنند.

«نظرسنجی» بهانه است، «امید مردم» نشانه است/ وقتی جریان غربگرا و اشرافی از کارنامه رئیسی احساس خطر می کند

لُب کلام در این گزارش این بود که مردم با توجه به تلاش های مستمر دولت سیزدهم، نسبت به آینده امیدوار هستند. اما پس از انتشار این گزارش، رسانه های اصلاح طلب همصدا با رسانه های معاند در حجمی وسیع به آن حمله کردند.

این طیف با این بهانه که این گزارش گفته «۷۵ درصد مردم در سطح زیاد و تا حدی زیاد در زندگی احساس آرامش و آسایش می‌کنند.»، کل عملکرد دولت رئیسی را مورد هجمه قرار داده و اینطور القاء کردند که اوضاع نسبت به تابستان سال گذشته، نه تنها هیچ بهبودی نداشته بلکه بسیار اسفناک نیز شده است.

اما چرا افراطیون اصلاح طلب همصدا با رسانه های انگلیسی-سعودی- آمریکایی به بهانه یک گزارش، اینچنین به دولت حمله کرده و هیاهو به راه انداخته اند!؟ علت این هجمه وسیع در نگرانی این طیف از «احیای امید در جامعه» است.

«نظرسنجی» بهانه است، «امید مردم» نشانه است/ وقتی جریان غربگرا و اشرافی از کارنامه رئیسی احساس خطر می کند

«نظرسنجی» بهانه است، «امید مردم» نشانه است/ وقتی جریان غربگرا و اشرافی از کارنامه رئیسی احساس خطر می کند

«نظرسنجی» بهانه است، «امید مردم» نشانه است/ وقتی جریان غربگرا و اشرافی از کارنامه رئیسی احساس خطر می کند

قطعا اکنون مردم عزیز کشورمان با مشکلات ریز و درست اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند، از مسئله اجاره بهای مسکن تا خرید اقلام خوراکی و تأمین جهیزیه و یافتن شغل و موارد دیگر، اما نکته مهم در اینجا در تغییر ریل گذاری دولت سیزدهم در مدیریت امور داخلی و سیاست خارجی است. رویکردی که نتایج آن قطعا برای عموم مردم سودمند و مفید است.

در حال حاضر حدود ۱۱ ماه از آغاز به کار دولت سیزدهم سپری شده است. دولت در این مدت در بزنگاه هایی مهمی همچون واکسیناسیون کرونا، غائله اخلال در پمپ بنزین ها، تأمین کالاهای اساسی، دیپلماسی فعال منطقه ای، جلوگیری از قطعی برق در فصل گرما و قطعی گاز در فصل سرما- در استان های شمالی- و...سربلند بیرون آمده است.

«نظرسنجی» بهانه است، «امید مردم» نشانه است/ وقتی جریان غربگرا و اشرافی از کارنامه رئیسی احساس خطر می کند

«نظرسنجی» بهانه است، «امید مردم» نشانه است/ وقتی جریان غربگرا و اشرافی از کارنامه رئیسی احساس خطر می کند

به این موارد توجه کنید: «۵ میلیون و ۷۹۲ هزار نفر در ایران تحت پوشش بیمه سلامت رایگان قرار گرفتند.»؛ «قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان توسط دولت در سالجاری ۱۳۰ درصد افزایش پیدا کرد»؛ «سازمان جهانی فائو اعلام کرد: پیش‌بینی افزایش ۳۴ درصدی تولید غلات ایران و کاهش ۲۵ درصدی واردات»؛ «تعداد فوتی‌های کرونا در کمتر از یک‌سال از ۷۰۰ نفر در روز به کمتر از ۵ نفر در روز کاهش یافته و چندین روز نیز رکورد فوتی‌های کرونا به صفر رسید»؛ «تراز تجاری کشور برای دومین ماه متوالی مثبت شد و صادرات غیرنفتی از واردات پیشی گرفت.»؛ «رشد اقتصادی ایران که در سال ۹۹ و نیمه نخست ۱۴۰۰ حدود ۳، ۵ درصد بود، در پاییز سال گذشته به ۴، ۸ و در زمستان هم به ۵، ۷ درصد افزایش یافت. رشد بدون نفت هم در زمستان ۱۴۰۰ به ۶، ۳ درصد رسید.».

«شهریور ۱۴۰۰ تورم ۵۹ درصد بود اما امروز این عدد به ۴۶ درصد رسیده است.»؛ «دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود، هر ماه، علاوه‌بر پرداخت حقوق و دستمزد، بین ۱۰ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان بابت بدهی های دولت قبل پرداخت کرده است.»؛ «گزارش های میدانی از بازار ارز حاکی از آن است که با کاهش التهابات هیجانی روزهای قبل و افزایش حجم معاملات با نرخ های جدید، از شلوغی معاملات دلار آزاد کم و حضور دلالان و سفته بازان در بازار به شدت کمرنگ شده است.»؛ «استقراض از بانک مرکزی از مهم ترین عوامل رشد نقدینگی و افزایش تورم در سال های اخیر بوده است، اما دولت سیزدهم با توقف استقراض از بانک مرکزی از شهریور سال گذشته، علاوه بر خاموشی یکی از موتورهای تورم زا، پس از ۹ سال رشد ماهانه نقدینگی را منفی کرد.»؛ «امکان ثبت شکایت مستاجران از افزایش اجاره بها در سامانه ۱۲۴، واحدهای متخلف شناسایی می شوند.» و...

دولت سیزدهم با تلاش شبانه روزی در پی بهبود اوضاع و سر و سامان دادن به میراث نامطلوبی است که «دولتِ اصلاح طلبان» بر جای گذاشته است.

اما علیرغم اقدامات مهم دولت در ۱۱ ماه اخیر، افراطیون اصلاح طلب همصدا با جریان معاند بر طبل ناامیدی و یأس آفرینی و بن بست نمایی آینده کشور می کوبند.

رهبر معظم انقلاب- ۳۱ خرداد ۱۴۰۱-  تضعیف ایمان دینی، تضعیف امید و خوش‌بینی به آینده کشور را از جمله مؤلفه‌های جنگ نرم علیه ملت دانستند و خاطرنشان کردند: «القاء بی‌آینده‌گی، بن‌بست و اینکه مسئولان اداره کشور را بلد نیستند از جمله کارهای بدخواهان ایران است و امروز هر کس مردم را از آینده ناامید، یا ایمان‌های مردم را تضعیف، یا مردم را به تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های مسئولان بی‌اعتقاد یا بدبین کند، چه بداند و چه نداند به سود دشمن کار می‌کند.»

براساس فرمول افراطیون اصلاح طلب، مقام ارشد باید از داخل خودرو به صورت چشمی نظرسنجی کند. مقام مسئول باید با خودروی لوکس شاسی بلند به میان کارگران رفته و از کارخانه بازدید کند. طبق این فرمول مقام ارشد دولتی باید با کفش وارد چادر زلزله زدگان شود.

«نظرسنجی» بهانه است، «امید مردم» نشانه است/ وقتی جریان غربگرا و اشرافی از کارنامه رئیسی احساس خطر می کند

«نظرسنجی» بهانه است، «امید مردم» نشانه است/ وقتی جریان غربگرا و اشرافی از کارنامه رئیسی احساس خطر می کند

«نظرسنجی» بهانه است، «امید مردم» نشانه است/ وقتی جریان غربگرا و اشرافی از کارنامه رئیسی احساس خطر می کند

«نظرسنجی» بهانه است، «امید مردم» نشانه است/ وقتی جریان غربگرا و اشرافی از کارنامه رئیسی احساس خطر می کند

براساس این فرمول، وزیر باید میکروفون خانم خبرنگار را پرت کند، وزیر بهداشت به مراجعه کننده بگوید «خودت بمال» و وزیر کشاورزی به کشاورز و دامدار بگوید «سبوس بخور» و...

بخش اعظمی از جریان اصلاح طلب، طیفی بریده از مردم و قائل به سبک زندگی اشرافی است. اما این طیف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ پاسخ قابل تأملی از مردم دریافت کرد.

در این انتخابات علیرغم فراخوان های گسترده خاتمی و تاجزاده و کروبی و بهزاد نبوی و علیرغم میتینگ های انتخاباتی تحت عنوان ناسا و با وجود فراخوان تحت عنوان «زدن زیر میز»، نامزد اصلی این جریان در سراسر کشور فقط حدود ۲ میلیون و چهارصد هزار رای کسب کرد.

شواهد و قرائن حاکی از آن است که طیف تندرو اصلاح طلب درخصوص عملکرد رئیس جمهور و هیات دولت احساس خطر کرده است. چرا!؟ به این دلیل که افکارعمومی عملکردها و اقدامات را مقایسه می کند و به تفاوت ها پی می برد و اینجاست که متوجه می شود که کدام جریان یدطولایی در پوپولیسم(مردم فریبی) داشت و دیگران را به این اقدام متهم می کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 45
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  58 18
  بیش از ۹۰ درصد مردم ایران به آینده امیدوارند
  • IR ۱۸:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
   10 7
   عجب کارنامه ای هم داره
  • IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
   10 0
   فائزه هاشمی گفت ترامپ بیاد مردم را فشار بده چندمین بار
  • IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
   6 4
   زرشک
  • حاجی از قم IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
   12 26
   شاید ده درصد راضی باشن اونم شاید به نظرم همون که بهت گفته زرشک درست گفته
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
   7 4
   امید به آینده و راضی بودن خیلی تفاوت داره این را به دوستان شارلاتان اصلاح طلب و برانداز گوشزد بفرمایید
  • IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
   5 4
   همه ی کسانی که از عملکرد ظالمانه و مزدورانه دولت های غربگرا و مدافع منافع کدخدا ، نا امید شده بودند وقتی تلاش و صداقت آقای رئیسی را می بینند به آینده امیدوار شده اند ، حالا حساب کنید چند درصد می شوند؟ چند درصد رفع حصر برایشان مهم بوده و هست؟چند درصد به امضای کری اطمینان دارند؟ چند درصد لغو تحریم ها را با برجام و اوبامای مؤدب( از نظرحسن فریدون)دیدند و لمس کردند؟و....
  • DE ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
   0 3
   آقا چرا اصلن نمیاییم آشتی ملی بکنیم والا.
  • IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۰
   0 0
   باعث خوشحالی و امید به آینده است که آقای رییسی در گیر حاشیه نشده و مستقیم رفته سراغ دردهای اصلی فقط زمان میبرد که کارهای ایشان آثارش در جامعه و اقتصاد نمایان شود و لی بانیان وضع موجود که خوب میدانند چه اتفاقی در شرف وقوع است برای زنده ماندن خود در سپهر سیاسی شروع کرده اند به نا امیدکردن مردم چرا که اگر ایشان موفق شود تا سالیان سال از شر بانیان وضع موجود در امانیم. خدایا کمکش کن.
 • نظامی نیا IR ۱۸:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  10 6
  اینا کجایی هستند واقعا که امید مردم رو میخوان ناامید کنن
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  18 17
  بیش از صد و شصت درصد مردم ایران به آینده امیدوارند!
  • IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
   4 3
   معقول حرف بزن.
 • IR ۱۸:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  14 19
  به واسطه کدام عملکرد؟
  • IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
   28 7
   مگر اینکه کوردل باشی که اینهمه دویدن آقای رئیسی و دولتمردانش را برای حل مشکلات نبینی (بورس را نمی بینی؟ پایین آمدن قیمت دلار را نمی بینی؟ افزایش تولید و رونق گرفتن کارخانه ها رو نمی بینی؟ و....)
 • IR ۱۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  5 0
  اشرافی گرایی باهرتیپ وجناحی هست
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  4 27
  فائزه هاشمی در گفتگو با شبکه اینترنتی گفت عملکردش مطلوب و در تایید پدرشه
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  5 2
  روحانی قرار بود یه چیزی بگه و نگفت و رفت بگم بگم و دروغ تمام ازش بپرسین چه حرفی داشتی نگفتی
  • IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
   1 0
   در مورد ایران و گروه طالبان میخواست بگه
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  47 2
  اینا کی دستگیر میشن
 • IR ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  6 5
  نه صدردصد آمار اونطرف رو قبول دارم نه آمار این طرف، زمان انتخابات مشخص میشه عملا
 • علی IR ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  67 3
  خیلی امیدواریم
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  1 0
  اگر بجای ریاست جمهوری ، حالت نخست وزیری با رای مردم داشتیم ، از جمله آقای روحانی بعنوان نخست وزیر حداقل بعد از برجام و بیرون رفتن آمریکا ، و پیش آمدن چند صد در صدی قیمت ها مثل ذلار مسکن و خودرو و لوازم خانگی و ... و نبود روابط خارجی که اکنون بفراوانی شاهدش هستیم و یا مدیریت پشت میزی و خودروئی و با چشم برانداز کردن و جمعه ها خبردار شدن اتفاقات مهم کشوری و باز .... که هنوز تاثیرات و عواقب آن را متحمل میشویم . استیضاح و برکنار شده بود .
 • حسین IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  86 9
  سلام. خدا قوت. واقعا دولت داره زحمت میکشه. خدا خیرشون بده.
 • IR ۰۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  3 1
  اینایی که نظر میدین ، عشق و حال دنیا مال شماست لذت ببرید
 • یخ فروش جهنم IR ۰۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  3 9
  بیش از 90 درصد از مردم برای دولت خدا بیامرزی میفرستن
 • یاور IR ۰۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  83 6
  خدا لعنتشون کنه دشمن خیلی دوس داره ما ناامید بشیم. اما ما ایستاده ایم همچنان
  • IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۸
   4 1
   تو اصلا نمی دونی از چی داری دفاع می کنی سیاستهای رییسی همان سیاستهای امریکا و چین است
 • علی IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  2 3
  امیدوارم طرحدهای در دست اجرای دولت نتیجه ش به زودی در زندگی مردم دیده بشه. اونروز دیگه دشمن برای دلسرد کردن مردم بهانه ای نخواهد داشت
 • ناشناس IR ۰۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  5 7
  اگر تو اتوبوس و مترو و تاکسی و یا تو خیابان و مردم باشی،متوجه امید قریب به اتفاق ملت میشی
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  108 1
  دولت داره زحمت میکشه . امثال تاج زاده دارن زجر میکشن !!! مصداق بارز این جمله است اگر دیدید دشمن از شما تعریف کرد بدانید راه اشتباه است ! فعلا که دشمن ( تاجزاده و امریکا و ....) دارن زوزه میکشن ....
 • ایرانی IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  8 67
  مثل این که شما ارزاقتون را رایگان در منزل می آورند چرا
  • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
   3 1
   مگه تو زمان روحانی رایگان میاوردن برات؟
 • سیدهادی IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  3 1
  این ... های افساد طلب برای تخریب کشور و نا امید مردم و نوکری امریکا از هیچ کوششی دست بردار نیستند
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  3 2
  از ماشین ضد گلوله شیشه دودی بیا پایین بنشین توی اتوبوس و مترو
 • FR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  1 1
  این جماعت دیگه نه منتقد و نه رقیب جناحی و نه نماینده مردم عادی با سایقه متفاوت کشورند اینها رسما دشمن نظام انقلاب مردم و حتی ایران هستند برای قدرت و امکان غارت و نهایتا تسلیم کردن کشور به دشمن تلاش میکنند بهر قیمتی با تحریف و تخریب و توهین فقط برای خوش آیند و خط دادن به امریکای جنایتکار که دشمن قسم خورده کشورشان است .. اینقدر بی شرم !
 • FR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  3 2
  باید به کسانی که انتظار دارند روی خرابه های روحانی و ظریف و جهانگیری بتوان باید فورا همه چیز درست ساخته شود به متروپل توجه کنند جز خراب کردن و دوباره ساختن با همه هزینه هایش کار دیگری می‌توان کرد ؟!
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  3 1
  اسلاحتلب کارتون برای همیشه تموم شده، دست و پا نزنید
 • عباد IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  3 1
  اصلا همه چیز بعد از یک دست شدن حاکمیت گلستان شده
 • سعید IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  2 0
  همیشه خدا رو منظور داشته باشید توی نوشته هاتون خداوند ناظر به گفته ها و نوشته ها هست یا علی
 • صادق IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
  2 2
  رد یا تأیید نظرسنجی گفته شده هیچ تأثیری در زندگی و تفکر مردم ندارد.
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۸
  2 2
  ریسی کارنامه ای جز گرانی هم داشته خخخخ زنده باد ظریف درود بر روحانی
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۸
   0 0
   لیبرال بیچاره
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۸
  0 1
  خاک توسر اصلاحات ولی باز نشسته تامین اجتماعی هم از کارنامه رییسی ناراحت و عصبانی هستم
 • ناشناس IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۸
  0 0
  دولت گذشته حیف نانی بیش نبود!
 • مهدی IR ۰۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  0 0
  اندکی صبر سحرنزدیک است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس