کاظم غریب آبادی

دبیر ستاد حقوق بشر، دولت آمریکا را از نقض کنندگان اصلی حقوق بشر در عرصه داخلی و بین المللی عنوان کرد و گفت: پیگیر وضعیت ایرانیان به گروگان گرفته توسط آمریکا هستیم.

به گزارش مشرق، کاظم غریب آبادی در حاشیه همایش افشای حقوق بشر آمریکایی در جمع خبرنگاران افزود: آمریکا از ناقضان اصلی حقوق بشر در عرصه داخلی و بین المللی است و حقوق بشر برای آمریکا صرفا ابزاری برای اعمال فشار سیاسی بر کشورهای مستقل جهت حصول به اهداف سیاست خارجی خود است.

وی تصریح کرد: اقدامات آمریکا با هیچ وسیله‌ای قابل توجیه نیست، آمریکا بزرگ‌ترین دشمن بشریت است. وقت آن فرا رسیده است که جامعه بین المللی این کشور را بابت جنایت‌هایش پاسخگو کنند؛ سازمان‌های بین المللی سیاست زده شدند و به همین دلیل باید از افکار عمومی شروع کرد و این فشار در ادامه از طریق سازمان‌های بین المللی تداوم یابد.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه همچنین در مورد اقدام‌های انجام شده برای آزادی شماری از افراد بازداشت شده در آمریکا که به اتهامات واهی در زندان به سر می برند، گفت: در بحث حمایت از اتباع و نیز دیپلمات‌های ایرانی آسیب دیده بر اثر اقدامات کشورهای خارجی به ویژه آمریکا قانونی در سال ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

غریب آبادی تصریح کرد: آیین نامه اجرایی این قانون در زمینه حمایت از اتباع ایرانی که با ادعاهای واهی توسط دولت های خارجی دستگیر و زندانی می شوند، ساکت است. وظیفه حاکمیت است که در کنار حمایت از کارکنان دستگاه های اجرایی یا افرادی که ماموریتی از این دستگاه ها دریافت می کنند، از اتباع عادی که بی اساس و بدون هیچ جرمی در خارج از کشور به زندان می افتند و در کنار آن متحمل خسارات مالی هم می شوند، حمایت کند.

وی ادامه داد: حداقل این حمایت، شامل اخذ وکیل و حمایت های دیپلماتیک است. به عنوان ستاد حقوق بشر از دستگاه های ذیربط اجرایی درخواست می کنیم تا آیین نامه اجرایی این قانون را اصلاح و تکمیل کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه تعدادی از ایرانیان به بهانه‌های واهی دور زدن تحریم های غیرقانونی در آمریکا در زندان به سر می برند، خاطرنشان کرد: وظیفه ما پیگیری این گروگان گیری ها از سوی رژیم آمریکا است و در این خصوص اقدامات مختلفی نیز تاکنون انجام شده است البته باید اقدامات بیشتری انجام شود.

غریب‌آبادی گفت: یکی از اقداماتی که تاکنون انجام شده، پاسخ مثبت به ایده های تبادل زندانیان در چند مرحله بوده است، علیرغم این که از نظر نظام قضایی متخلفین متعلق به کشورهای خارجی باید تا روز آخر مجازات خود را طی کنند، اما با رویکرد حمایت از اتباع بی گناه خود، با تسامح به چنین طرح هایی نظر مساعد نشان داده است. ما به اقدامات مختلف برای آزادی اتباع خود ادامه خواهیم داد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
    0 0
    باید پیگیری کنید سازمان ملل و عفو بین الملل و ستاد حقوق بشر این ها هم واکنش نشون بدن همون جوری که در حمایت از تروریسم واکنش نشون میدن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس