حجت‌الاسلام سیدعلی شیرازی

حجت‌الاسلام علی شیرازی در یادداشتی با اشاره به جنایت‌های آمریکا در کشورهای مختلف و حتی ملت خود نوشت: آمریکا بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر است. این کشور با این همه جنایت و ظلم و طغیان و خیانت، حق ندارد از حقوق بشر حرف بزند.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام سیدعلی شیرازی، نماینده سابق ولی‌فقیه در نیروی قدس سپاه با اشاره به جنایت‌های آمریکا به ملت خود و سایر مردم جهان، از حمله‌های نظامی تا دخالت در امور داخلی کشورهای مختلف، طی یادداشتی نوشت:

اگر جامعه بشری با جنایت‌ها و خیانت‌های آمریکای جهانخوار آشنا شود، ادعای حمایت از حقوق بشر او رنگ می‌بازد و جامعه جهانی باور می‌کند که تمام حرف‌های او در این موضوع، دروغ است. تکلیف همه ماست که چهره واقعی آمریکا را به نمایش بگذاریم و امت جهان را با ظلم و ستمگری‌ها و جنایت‌های آنان آشنا سازیم. در این نوشتار، نمایی از چهره کریه استکبار جهانی را مطرح می‌کنیم تا همه، زشتی‌های آمریکا را بهتر ببینند.

فهرست بلندبالا از جنایات آمریکا در قبال مردم جهان

الف: حملات نظامی آمریکا به دیگر کشورها

ایالات متحده امریکا در طول ۲۴۵ سال در ۲۲۷ جنگ شرکت داشته و تنها در نیمه دوم قرن بیستم، به ۲۲ کشور حمله نظامی کرده است. ما در این مقاله به برخی از آن اشاره می‌کنیم:

۱. بمباران هیروشیما و ناکازاکی در ژاپن در سال ۱۹۴۵ و کشتن ۳۰۰ هزار نفر

۲. لشکرکشی به برلین در سال ۱۹۴۸

۳. حمله به کره شمالی در سال ۱۹۵۱ و کشتن صدها هزار نفر

۴. حمله به اردن در سال ۱۹۵۷

۵. حمله به لبنان در سال های ۱۹۵۸ و ۱۹۸۲

۶. حمله به کوبا در سال ۱۹۶۰

۷. حمله به ویتنام شمالی در سال ۱۹۶۴ و کشتن ۳ میلیون نفر

۸. حمله به کامبوج در سال ۱۹۷۰

۹. حمله به آنگولا در سال ۱۹۷۵

۱۰. حمله به گرانادا در سال ۱۹۸۱ که دست نشانده خود را هم در آن جا به قدرت رساند.

۱۱. حمله به پاناما در سال ۱۹۸۷

۱۲. حمله به عراق در سال‌های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۳، نصب فرماندار نظامی در این کشور و رسوایی حقوق بشری در زندان‌های ابوغریب و گوانتانامو

۱۳. حمله به سومالی در سال ۱۹۹۲

۱۴. حمله به هائیتی در سال ۱۹۹۴

۱۵. حمله به افغانستان در سال ۲۰۰۱ و کشتن یک میلیون نفر

۱۶. حمایت از حملات داعش به سوریه و عراق

۱۷. حمایت از حملات عربستان به یمن و بحرین

۱۸. حمایت از حملات اسرائیل به لبنان و فلسطین

ب: دخالت آمریکا در امور داخلی کشورها

ایالات متحده امریکا در نیمه دوم قرن بیستم، در امور داخلی ۱۷ کشور دخالت کرده است. ما در این جا به برخی از آن اشاره می‌کنیم:

۱. دخالت در بحران یوگسلاوی در سال ۱۹۴۸

۲. دخالت در جنگ به نفع تایوان علیه چین در سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۵۸

۳. دخالت در بحران مجارستان در سال ۱۹۵۶

۴. دخالت در مصر در سال ۱۹۵۶

۵. دخالت در کوبا در سال ۱۹۵۹

۶. دخالت در برلین در سال ۱۹۶۱

۷. دخالت در اتیوپی در سال ۱۹۷۲

۸. دخالت در نیکاراگوئه در سال ۱۹۷۹

۹. دخالت در لهستان در سال ۱۹۸۱

ج: کودتای آمریکایی در بعضی از کشورها

۱. کودتا در ایران در سال ۱۹۵۲

۲. کودتا در عراق در سال ۱۹۶۰

۳. کودتا علیه پاتریس لومومبا در سال ۱۹۶۳

۴. کودتا علیه آلنده در شیلی در سال ۱۹۷۳

۵. کودتا در آرژانتین در سال ۱۹۷۶

۶. کودتا در ترکیه در سال ۱۹۸۰

۷. کودتا در پاکستان در سال ۱۹۹۹

د: شکل‌دهی به انقلاب مخملی، توسط آمریکایی‌ها

۱. انقلاب مخملین در چکسلواکی در سال ۱۹۸۹

۲. انقلاب مخملین در شوروی سابق در سال ۱۹۹۱

۳. انقلاب مخملین در گرجستان در سال ۲۰۰۳

۴. انقلاب مخملین در اوکراین در سال ۲۰۰۴

۵. انقلاب مخملین در قرقیزستان در سال ۲۰۰۵

هـ: جنایت آمریکایی‌ها به ملت آمریکا

۱.آمریکایی‌ها در سال ۱۸۹۰ در ایالت داکوتای، ۳۰۰ نفر از سرخپوستان را کشتند.

۲. شکستن حرمت زنان در امریکا:

۲ـ۱. طبق آمار سال ۱۹۸۸، میلیون‌ها زن آمریکایی قربانی سوء قصد جنسی و یا تجاوز کامل قرار گرفتند.

۲ـ۲. در سال ۱۹۹۰ نزدیک ۳۵۰ هزار تجاوز جنسی در آمریکا به وقوع پیوسته است.

۲ـ۳. هر ساله هزار کودک آمریکایی مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرند.

۲ـ۴. در ۱۱ سال گذشته، فقط در ارتش آمریکا ۱۳۵ هزار زن مورد تجاوز جنسی گزارش شده است. سربازان آمریکایی در جنگ جهانی دوم، به ۱۹۰ هزار زن و دختر آلمانی، و به ۳۵۰۰ دختر فرانسوی تجاوز کردند.

۲ـ۵. بیش از ۶۰ درصد از زنان در آمریکا مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند و ۸۹ درصد زنان آمریکایی از آزار و اذیت جنسی به عنوان مهم‌ترین معضل اجتماعی جامعه آمریکا نام می‌برند.

۲ـ۶. ۹۴ درصد زنان مشغول در سینمای هالیوود تجاوز و تعارض جنسی را تجربه کرده‌اند.

۲ـ۷. برای همه زنان جوان آمریکایی به خصوص کسانی که ۱۸ یا ۱۹ ساله هستند، با آغاز تحصیلات دانشگاهی، دانشگاه‌های آمریکایی مکان‌هایی بسیار خطرناک به حساب می‌آیند.

و: جنایت آمریکایی‌ها علیه ملت ایران

 ۱. کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

۲. جاسوسی علیه جمهوری اسلامی از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ تا ۱۳ آبان ۱۳۵۸ در سفارت آمریکا در ایران

۳. حمله نظامی به طبس در ۵ اردیبهشت ۱۳۵۹

۴. طراحی و سازماندهی کودتای نوژه در تیر ۱۳۵۹. این کودتا از لحاظ تجهیزات نظامی که قرار بود از داخل و خارج در جریان آن به کار گرفته شود، در تاریخ کودتاهای جهان بی‌سابقه بود.

۵. تحریک صدام‌ برای تحمیل جنگی هشت ساله علیه ایران از ۳۱ شهریور ۱۳۵۹. آمریکا و حامیانش بیش از ۶۰ میلیارد دلار به صدام کمک مالی کردند. آمریکا در طول جنگ از طریق هواپیماهای آواکس و ماهواره های فضایی به عراق اطلاعات می‌داد.

۶. حمله به سکوهای نفتی ایران در سال ۱۳۶۶

۷. سرنگونی هواپیمای مسافربری ایرباس در سال ۱۳۶۷ و به شهادت رساندن بیش از ۳۰۰ نفر

۸. فشار بر اتحادیه اروپا و ژاپن برای قطع روابط اقتصادی با ایران در سال ۱۳۷۵

۹. تصویب بودجه در کنگره آمریکا برای سرنگونی جمهوری اسلامی ایران. سال ۲۰۰۷، ۶۶ میلیون دلار، سال ۲۰۰۹، ۱۰ میلیون دلار، سال۲۰۱۰، ۷۵ میلیون دلار و سال ۲۰۱۱، ۲۵ میلیون دلار

۱۰. حمایت جدی از فتنه‌گران در سال‌های ۱۳۷۸، ۱۳۸۸، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه وقت آمریکا در سال ۱۳۸۸: دولت آمریکا از بیرون ایران هر حمایتی از دستش بر می‌آمد، از معترضان کرد.

۱۱. حمایت از منافقین در به شهادت رساندن ۱۷۰۰۰ انسان بی‌گناه، از جمله شهید کردن ۷۲ نفر از مسؤولان کشورمان به همراه شهید آیت الله بهشتی در ۷ تیر ۱۳۶۰. اسناد و مدارک فاش شده از ارتباط آمریکا با منافقین، نشان از حمایت آمریکا از ترورهای منافقین دارد. همچنین آمریکا در سال ۲۰۱۲ گروه تروریستی منافقین را از لیست سیاه خارج کرد.

۱۲. آمریکا در اردیبهشت ۱۳۹۷ تحریم دارویی بیماران خاص را علیه ایران اجرایی کرد که در نتیجه بیش از ۱۰۰۰ بیمار دچار مرگ تدریجی شدند.

۱۳. راه اندازی رادیو فردا، رادیو زمانه، و شبکه‌های ماهواره‌ای و مجازی برای براندازی نرم جمهوری اسلامی ایران

۱۴. به شهادت رساندن سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، فرمانده جبهه مقاومت، به دستور مستقیم ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا در سال ۱۳۹۸

آنچه نگاشته شد، ذره‌ای از هزاران جنایت آمریکا علیه جامعه بشری است. آمریکا با همه این ظلم به ملت خود و مردم جهان و ملت ایران، مدعی حمایت از حقوق بشر است. این کشور با این همه جنایت و ظلم و طغیان و خیانت، حق ندارد از حقوق بشر حرف بزند. آمریکا بزرگترین ناقض حقوق بشر است که باید سران آن به علت این همه ظلم و تعدی، در دادگاه بین المللی محاکمه شوند و به سزای این همه گناه و طغیان خود برسند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • نیما IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  15 3
  لعنه الله قوم ظالمین
  • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   4 1
   مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا مرگ بر آمریکا
 • IR ۰۵:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  5 2
  غربگدا : همهٔ اینها رو هم به یک درصد جنایاتی که روسیه تو همین چند ماهه تو اوکراین کرده نمیرسه، بعله!!!!!
 • IR ۰۶:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  6 1
  غربگدایان مطالعه کنند تا کمتر جهنم آمریکا را برای جوانان بزک کنند .
 • IR ۰۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  1 1
  دقیقا
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  2 3
  اگر به تاریخ مراجعه کنید همه کشورها جنایاتی بیشتر داشته اند . مهم وضعیت فعلی رضایت مردمی است در ایران و آمریکا
  • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   2 1
   آره مهم نیست چه عقبه جنایتکارانه ای داشته باشن و از خون مردمان کشورهای دیگه برای خودشون رفاه درست کرده باشن الان مهمه که به لطف بدبخت کردن بقیه ملت ها دارن کیف و حال می کنن
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 1
  مردم ایران هم ازاستکبار ص۶یونیسم ووهابیها ضربه های مهلک جانی ومالی خوردنند وعارت شدنند وهم مسئولین وکارکنان شیفتگان وابستگان دلالهای ژن برتر اقا واقازاده های گرین کارتی دوزییستی خاین جاسوس جنایتکار فاسد وعارتگر نابود وانواع ناهنجاری کشانده شدنند
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 1
  چون استکبار از(تله برجام وتحریمها وحضور وهزینه های هنگفت‌‌.)علیه ایران ودنیا شکسته خورده ۱-باید استکبار،وهابیها،صهیونیسنها ونوکران وابستکان،شیفته،خاین جاسوس عهدکتبی،تضمین اجرایی بدهد که درهیچ(مسئله وانواع پیشرفتها بدون هرگونه محدودیت ایران....)دخالت نداشته باشند
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 1
  چون استکبار از(تله برجام وتحریمها وحضور وهزینه های هنگفت‌‌.)علیه ایران ودنیا شکسته خورده ۱-باید استکبار،وهابیها،صهیونیسنها ونوکران وابستکان،شیفته،خاین جاسوس عهدکتبی،تضمین اجرایی بدهد که درهیچ(مسئله وانواع پیشرفتها بدون هرگونه محدودیت ایران....)دخالت نداشته باشند
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 1
  چرا چینیها سعی میکنن ارزش پول ملیشان را کاهش بدهند تا ارز هایشان افزایشی شود وبیشتر جنس وکالاهای هرزان درست کنند وبازار عربیها ودنیا را بیشتر تسخیر کنند
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 1
  چرا چینیها سعی میکنن ارزش پول ملیشان را کاهش بدهند تا ارز هایشان افزایشی شود وبیشتر جنس وکالاهای هرزان درست کنند وبازار عربیها ودنیا را بیشتر تسخیر کنند
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 0
  اگر بخواهیم از جنایات بگوییم که هر کشور ودولتی که قدرت داشته جنایت می کند وکرده
  • IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   0 0
   بله انگیسیها هم جنایت کرده اند فرانسوی ها هم جنایت کرده اند ایتالیایی ها اسپانیایی ها پرتغالیها روسها هم جنایت کرده اند حالا که چی یعنی امریکاییها گناهی مرتکب نشده اند چون بقیه هم جنایت کرده اند دنبال چه نتیجه ای می گردی؟
  • IR ۱۸:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
   0 0
   بااین قدرت وتنوع تاحالانبوده ازرسانه ونیابتی وازمایشگاه تولیدمیکروب دارن فعالیت میکنن فقط انقلاب اسلامی جلوشون ایستاه ورشد کرده ورشدداده وروشنگری درجهان کرده
 • IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 0
  استکباراز(تله برجام،تحریمها وحضوردر ایران ودنیا شکسته خورده )درهرمذاکراتی ۱-باید استکبار،وهابیها،صهیونیسنها ونوکران وابستکان،شیفته،خاین جاسوسان جنایتکار عارتگز داخلی وخارجیشان...)تعهدکتبی،تضمین اجرایی بدهند که درهیچ(مسئله وانواع پیشرفتها بدون هرگونه محدودیت ایران....)دخالت نداشته باشندوهرگونه هزینه های جانی مالی، بتن کردن تعلیق پلمپ محدودیت وحضورجاسوسان اژانس وهربازرسی... عیر قابل قبول خواهدبود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس