شناسایی ۸۶ کانال موثر در نوسانات بازار طلا و ارز/ حبس در انتظار منتشرکنندگان لایوهای غیراخلاقی

معاون فرهنگی اجتماعی فرماندهی کل انتظامی کشور اظهار داشت: با تلاش ماموران انتظامی کشور ۱۶۰ تن انواع مواد مخدر کشف و ضبط شد.

به گزارش مشرق، سردار مهدی حاجیان سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه به حوزه جغرافیایی فرماندهی کل انتظامی و وظایف آن اشاره و اظهار داشت: پلیس در جایگاه ضابط قانونی و متولی نظم و امنیت قرار داشته و از مرز تا مرکز حضور دارد.

سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور به جایگاه جهان‌شمول پلیس در حوزه مواد مخدر اشاره و تصریح کرد: خط اول مبارزه با مواد مخدر پلیس انتظامی جمهوری اسلامی ایران است.

سردار حاجیان با تبریک هفته مبارزه با مواد مخدر به همکاران پلیس در این حوزه، از ایثارگری و مجاهدت ماموران پلیس و همچنین خانواده شهدای این حوزه  تقدیر و تشکر کرد.

معاون فرهنگی اجتماعی فرماندهی کل انتظامی کشور اظهار داشت:   با تلاش ماموران انتظامی کشور ۱۶۰ تن انواع مواد مخدر کشف و ضبط شد.

وی با بیان اینکه دیروز ۸۱ تن مواد مخدر که بیشتر از نوع صنعتی بودند امحا شدند از آمادگی پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر به شرط وجود زیر ساخت‌ها خبر داد.

سردار حاجیان به حوزه امنیت اقتصادی پرداخت و گفت: از بهمن ماه توزیع عادلانه یارانه ها در دستور کار دولت بوده و مردم خبر داشته و دولت هم اعلام کرداما در این بین برخی سودجویان سعی کردند احتکار کرده و برخی کالاهای اساسی را احتکار کنند اما پلیس با ایجاد قرارگاه امنیت اقتصادی پلیس( امین) در این زمینه وارد شد.

وی افزود: از ابتدای سال تاکنون در حوزه مبارزه با احتکار و قاچاق بیش از ۱۵ هزار تن آرد و گندم ، ۷۵۶۱ تن روغن، ۸ هزار تن برنج کشف و ۷۱۱۳ نفر متهم دستگیر شدند.

سردار حاجیان ادامه داد: در حوزه دارو نیز محتکران وارد شدند که با اشراف همکاران بنده بیش از ۷ میلیون عدد دارو کشف شد.

وی به معاملات فردایی پرداخت و گفت: ۳ گروه اصلی در معاملات فردایی ایفای نقش کرده، یک فروشندگانی که طلا و ارز نداشته و برای هیجان کردن بازار اقدام کردند؛ دسته دوم برای سود بیشتر و دسته سوم تحلیلگران که برای ایجاد نوسان وارد بازار شده بودند.

سخنگوی فرماندهی کل انتظامی تصریح کرد: در این دسته شبه معاملات، نه کالایی وجود دارد نه معامله ای صورت می گیرد یعنی با توجه به رشد شبکه های اجتماعی این معاملات فردایی در این فضای مجازی صورت گرفته که هویت اصلی افراد مشخص نبود و کالای فیزیکی وجود نداشته و ثمن هم وجود ندارد بررسی‌ها نشان داد که فروشندگان هم طلا نداشته و اقدام شبه قمار صورت می گرفت.

وی افزود: این موضوع جرم انگاری نشده بود که در نهایت قیمتها در دو هفته گذشته افزایش پیدا کرد و نوسانات بازار ارز را دامن می زدند.

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس گفت: در نهایت این موضوع در جلسات سران بررسی و جرم انگاری شده و پلیس به عنوان ضابط قانونی در پیشگیری و مقابله ورود کرد؛ ۸۶ کانال شناسایی شده که بیش از ۷۵ هزار نفر عضو داشته و بازار غیررسمی در این حوزه شکل گرفته بود که ۵۷ متهم دستگیر شدند؛ تنها در یک گروه حجم معاملات روزانه ۳ تن طلای آب شده معامله می شد در صورتی که طلایی وجود نداشت که نوسانات بازار را رقم زده و دو نفر سرکرده معاملات فردایی و ۳۰ نفر سر شاخه معاملات فردایی شناسایی و دستگیر شدند؛ همچنین ۱۳۸ نفر در حوزه واحدهای ارزی شناسایی شدند و در مجموع  درحوزه طلا و ارز  ۲۰۰ نفر شناسایی و دستگیرشدند.

سخنگوی پلیس با اعلام خبر دستگیری ۳۰۰ نفر اخلالگر اقتصادی  تصریح کرد: از اول سال تاکنون در حوزه احتکار و قاچاق لوازم یدکی و مواد خوراکی و تجهیزات پزشکی و غیره ۱۴ هزار و۵۶۶ نفر شناسایی و دستگیر شدند.

وی افزود: پلیس فتا ۵ نفر از کسانی که ادعای فروش سوالات کنکور داشتند شناسایی و دستگیر شدند.

سردار حاجیان به انتشار لایوهای غیر اخلاقی اشاره و اظهار داشت: هرکسی به اشاعه منکرات و انتشار عکس‌ها و مطالب خلاف عفت عمومی بپردازد از ۲ ماه تا ۲ سال حبس محکوم خواهند شد؛ هرکسی پلیس در فضای مجازی شناسایی کرده به استناد این ماده قانونی با انتشار لایوها به ترویج فساد و منکرات کرده مجرم شناخته شده و دستگیر شدند.

وی گفت: هرکسی که صوت ، فیلم و یا تصویر خصوصی یا اسرار دیگران را بدون رضایت منتشر کند اگر فیلم  با دوربین مدار بسته هم باشد و حتی فیلم سرقت بوده یا صحنه‌ای از فردی باشد که مورد سرقت قرار گرفته است باید این فیلم ها را به مسوولین تحویل دهند چه با دروبین، چه با موبایل چه با دوربین مداربسته ضبط کرده باشند چراکه انتشار این گونه موارد دچار هتک حرمت افراد می‌توانند شود و در صورت انتشار بدون مجوز تحت تعقیب قرار می گیرند.

سخنگوی پلیس به کشف سرقت بانک ملی اشاره و بیان داشت: پیگیری این سرقت با نامگذاری عملیات « ثامن الحجج» انجام شد و پلیس کمتر از ۴۸ ساعت توانست با هوش و توانمندی سرقت را کشف و سارقان را شناسایی و دستگیر کنند که تقدیر مقام معظم رهبری و سایر مسوولان و فرماندهان را در پی داشت.

سردار حاجیان به موضوع سرقت اشاره و تصریح کرد: پلیس در انواع سرقت‌ها موفق عمل کرده و عملکرد پلیس منجر به کشف شده است اما باید قدرالسهم سازمان‌های مسوول در پیشگیری از سرقت مشخص شود.

سخنگوی پلیس با بیان اینکه ۹۲ درصد جرایم جنایی کشف شده است اعلام کرد: در حوزه ای مثل قتل به کشف ۱۰۰ درصد رسیده ایم.

وی به عدم بازدارندگی قوانین موجود پرداخت و گفت: ما اصراری به مجازات حبس نداریم اما از مجلس انقلابی استدعا داریم در نوع و میزان مجازات ها بازنگری شود چراکه هزینه جرم بسیار پایین است.

معاون اجتماعی پلیس اعلام کرد: در ۴ ماهه امسال ۱۲۰۰ سرقت کشف شده که نسبت به مدت مشابه ۴ درصد افزایش کشف داشته ایم.

سخنگوی پلیس از افزایش ۸ درصدی سرقت‌های خرد خبر داد و گفت: زورگیری و سرقت‌های مسلحانه کاهش داشته است.

سردار حاجیان به حوزه سربازان وظیفه اشاره و بیان داشت: در راستای افزایش منزلت سربازان جلسات تعاملی و همکاری با نمایندگان مجلس داشتیم که در این زمینه افزایش میانگین ۱۱۵ درصدی حقوق سربازان در سال ۱۴۰۱ از جمله این اقدامات است.

وی با اعلام خبر دستگیری تمام سارقان بانک ملی گفت: تلاش برای بازگرداندن دو سارقی که به خارج از کشور فرار کردند ادامه دارد؛ این پرونده مفتوح است، ابعاد مخفی نداشته و پرونده در حال رسیدگی است و بعد از بازگرداندن این دو نفر روش مجرمانه اینها و اموالی که این دو نفر برده اند کشف می شود که این دونفر در هفته های آتی باز می گردند.

سردار حاجیان افزود: وظیفه پلیس ردیابی ، شناسایی و دستگیری متهم است یا جرم مشهود است و پلیس با اختیار کامل وارد شده یا در جرایم غیر مشهود پلیس باید مجوز قضایی گرفته و اقدام کند.

وی در خصوص داشتن سلاح به قوانین موجود در این زمینه اشاره و بیان داشت: اگر پلیس در جرم مشهود متهمی را با سلاح ببیند و متهم از دستور پلیس استنکاف کند پلیس براساس قانون برخورد می کند؛ فردی که سلاح سرد و گرم داشته و از دستور پلیس تمکین نکند حتما پلیس با اقدامات قهری اقدام می کند.

سردار حاجیان گفت: قانون‌گذار باید در مجازات های دارندگان سلاح تجدید نظر کند اگرچه پلیس سلاح‌های غیرمجاز را جمع آوری می کند و تشدید برخورد با قاچاقچیان سلاح را در دستور کار داشته و دارد.

وی گفت: برنامه تقدیر از کارآگاهانی که در شناسایی و دستگیری سارقان‌ بانک ملی نقش داشتند در دستور کار فرماندهی قرار دارد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • هاشمی IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  0 0
  سلطان تمام شد حالا کانال
  • IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   0 0
   سوختی؟
 • کاظم IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  0 4
  بابا ول کنید حضرت عباسی
  • IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   0 0
   سوختی؟
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  0 0
  جمع کنین لایو شخصی بشما چه ربطی داره ؟
  • IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
   0 0
   لایو عمومیه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس