رئیسی

رئیس جمهور در ششمین گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم گفت: ارتباط با مردم برکات زیادی دارد و مسئولان را در جریان امور و مشکلات اقشار جامعه قرار می‌دهد و تاکید جدی برای ارتباط دولتمردان با مردم دارم.

به گزارش مشرق، «آیت الله سید ابراهیم رئیسی» گفت: در ابتدای دولت مقدمات و زمینه ها برای اصلاحات اقتصادی فراهم نبود، پس از هفت ماه اصلاحات اقتصادی را آغاز کردیم.

رئیسی با بیان این که ارز ترجیحی در قانون بودجه ۱۴۰۱ قرار داده نشده بود، اظهار داشت: از ارز ترجیحی برای سفره مردم استفاده نمی‌شد بخشی از این ارز در رانت، فساد و دلالی ها صرف می‌شد.

وی خاطر نشان کرد: ادامه تخصیص ارز ترجیحی موجب افزایش فاصله طبقاتی بود، قیمت کالاهایی که با ارز ترجیحی وارد می شد ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش یافته بود.

رئیس جمهور تاکید کرد: قاچاق کالاهای اساسی از ایران به کشورهای همسایه به گونه ای بود که بازار های این کشور ها از کالاهای قاچاق ایران تامین می‌شد.

رئیسی با تاکید بر این که ما در ابتدا زمینه را برای هدفمندی واقعی یارانه‌ها مناسب نمی‌دیدیم، تصریح کرد: در کشور شرایطی بود که از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده اشتباه می‌شد و در سفره مردم قرار نمی‌گرفت. 

جنگ اوکراین امنیت قضایی را تحت‌الشعاع قرار داده است

وی با بیان این که ارز و نقدینگی کشور باید به طرف تولید برود، ادامه داد: حتی کالاهایی که به آنها ارز ترجیحی اختصاص داده شده بود، قیمتشان رشد می کرد و معلوم بود تخصیص ارز ترجیحی تاثیری نداشته است. 

رئیس جمهور گفت: در خرداد و تیر ۱۴۰۰ اعلام شد که ما ۶۵ درصد افزایش قیمت کالاهای اساسی را داشتیم. این مربوط به قبل از جنگ اوکراین است که وضعیت جهانی شرایط خاصی را ایجاد کرده و امنیت قضایی را تحت‌الشعاع قرار داده است.

رئیسی افزود: قاچاق کالا باعث می شد بازار کشورهای همسایه پر از کالاهای ایرانی باشد.

برنامه‌ای برای تغییر قیمت سوخت نداریم

وی با بیان این که برنامه‌ای برای تغییر قیمت سوخت نداریم، اظهار داشت: ما سعی کردیم کارهای تورمی نکنیم؛ مثلا از بانک مرکزی استقرار نکنیم و پایه پولی را بالا نبریم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در سه ماهه آخر ۱۴۰۰ تورم سیر نزولی پیدا کرد چون دولت منابع و مصارفش را کنترل کرد در سه ماهه آخر سال ۱۴۰۰ دولت موفق شد که بازار را ثبات ببخشد.

آنچه از تورم به خاطر اصلاح نظام یارانه ایجاد می شود، مقطعی و کوتاه مدت است

وی تاکید کرد: با اجرای قانون و اصلاح اقتصادی شرایط جدیدی ایجاد شد آنچه از تورم به خاطر اصلاح نظام یارانه ایجاد می شود، مقطعی و کوتاه مدت است.

رئیس جمهور با بیان این که دولت گرفتار آثار استقرار دولت قبل از بانک مرکزی است، تصریح کرد: اما تورمی که به واسطه رشد نقدینگی ایجاد می شود بلند مدت است تورم فعلی در کوتاه مدت رفع می شود.

تلاش ما کنترل قیمت‌ها در بازار است

رئیسی ادامه داد: ما کشور را در شرایطی تحویل گرفتیم که تورم ماهانه ۶۰ درصدی و کسری بودجه داشتیم و مواجه با رشد نقدینگی هم بودیم که اگر ادامه می‌یافت، شرایط اقتصادی دشوارتر می‌شد.

وی با اشاره به این که اصلاح اقتصادی را با دو شرط اقناع عمومی و اجماع صاحب نظران آغاز کردیم، گفت: اصلاح اقتصادی باید در دولت قبل اتفاق می‌افتاد و اگر یک سال زودتر این اتفاق می‌افتاد، هزینه کمتری برای کشور داشت.

رئیس جمهور افزود: گر اتحادیه ها یا اصناف قصد افزایش قیمت کالاها را داشته باشند باید دلیل گرانی کالاها برای مردم روشن تبیین شود.

برخی افزایش نرخ ها به سال آینده موکول شود

رئیسی اظهار داشت: افزایش حقوق گمرکی موجب افزایش قیمت کالاها خواهد شد، لایحه دو فوریتی به مجلس ارائه دادیم که برخی افزایش نرخ ها به سال آینده موکول شود.

وی خاطر نشان کرد: مردم در این اصلاح بسیار با دولت همراهی کردند و دشمنان را ناکام گذاشتند با همراهی و صبوری مردم اقدامات دولت نتیجه خواهد داد و شرایط تغییر خواهد کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: لایحه دو فوریتی برای مجلس شورای اسلامی تهیه کردیم که افزایش برخی از کالاها به سال بعد محول شود محاسبه کنند که میزان یارانه ای که به مردم داده می شود آیا مبلغی برای رفع کسری بودجه برای دولت باقی می ماند.

۴۰ درصد درآمد نفت در صندوق توسعه ملی قرار می گیرد

رئیسی گفت: در هر ماه غیر از حقوق و دستمزد ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان بابت سررسید اوراقی که دولت قبل منتشر کرده است، پرداخت می کنیم.

وی افزود: ۴۰ درصد درآمد نفت در صندوق توسعه ملی قرار می گیرد ۱۴ در صد هم برای توسعه میادین نفتی، ۴۵ درصد پول فروش نفت در اختیار دولت است که برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می یابد.

رئیس جمهور اظهار داشت: بنای دولت شفاف سازی امور برای مردم و نخبگان است تا مردم احساس کنند دولت با صداقت با همراهی مردم می خواهد تا کارها را پیش ببرد.

رئیسی خاطر نشان کرد: فروش نفت ایران در وضعیت مناسبی قرار دارد و برای بازگرداندن ارز حاصل از نفت و محصولات غیر نفتی همه تلاش خود را به کار گرفته ایم.

وی تاکید کرد: تورم الان جهانی است هر گرانی دلیل خود را دارد، تفاوت بین ارز ترجیحی یا ارز آزاد مشخص است، اینکه هر ساعتی هر شرکتی بخواهد افزایش قیمت داشته باشد قابل قبول نیست کنترل بازار و ثبات بازار از شرایط موفقیت اصلاح اقتصادی است.

 یکی از فواید این اصلاح اقتصادی ریشه کنی فقر مطلق است

رئیس جمهور تصریح کرد: یکی از فواید این اصلاح اقتصادی ریشه کنی فقر مطلق است، خانواده هایی هستند که فقط با یارانه های نقدی زندگی می کنند.

رئیسی ادامه داد: توزیع عادلانه یارانه ها گامی برای کاهش فاصله طبقاتی است وقتی می گوییم از تولید حمایت شود، باید منابع ارزی به سمت حمایت از تولید برود و از واردات و صادرات بی‌رویه جلوگیری شود.

وی گفت: این اصلاح اقتصادی گام ابتدایی است که باید منجر به سرمایه گذاری و رشد اقتصادی شود.

رئیس جمهور افزود: دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر متقاضی پرداخت یارانه هستند بررسی شده و به تعداد قابل توجهی یارانه پرداخته شده است عده‌ای معترض به قطع یارانه‌ها هستند که پرونده تعداد قبال توجهی از این افراد بررسی شده و یارانه آن ها وصل شده است.

رئیسی اظهار داشت: باید وضعیت معترضین با سرعت مورد رسیدگی قرار گیرد تا زمانی که ساز و کار کالابرگ الکترونیک روشن نشود و ما یقین پیدا کنیم که کالاها عادلانه به دست مردم خواهد رسید، پرداخت یارانه نقدی ادامه پیدا خواهد یافت.

ارز ترجیحی دارو قطع نمی‌شود

وی تاکید کرد: دارو باید تحت پوشش بیمه‌ها قرار گیرد، اما زیرساخت ما در بیمه‌ها فراهم نیست؛ تا این زیرساخت فراهم نشود، ارز ترجیحی دارو قطع نمی‌شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: مادامی که درباره آنچه که به صورت آزمایشی در زنجان و قزوین اجرا کردیم به اطمینان نرسیم قیمت نان تغییر نخواهد کرد.

رئیس جمهور در مورد اجاره بهای مسکن گفت: کشور ما نیاز به ساخت سالانه یک میلیون مسکن دارد اما این کار انجام نشد و عقب ماندگی جدی در این بخش داریم.

در چهار سال چهار میلیون مسکن ساخته خواهد شد

وی افزود: نیاز کشور، وعده انتخاباتی بنده و مصوبه مجلس ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن است که کار در این زمینه شروع شده است و در چهار سال چهار میلیون مسکن در استان‌های مختلف ساخته می شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: مالیات بر خانه های خالی باید سامانه املاک و اسکان فعال می شد که در دولت سیزدهم با سرعت این کار دنبال شد.

رئیسی خاطر نشان کرد: اگر تخلفی در افزایش اجاره بها رخ داد از طریق دستگاه های قضایی دنبال می شود مداخله دولت برای ایجاد تعدیل در قیمت های اجاره بهاست، مصوبه دولت این بود که اجاره مسکن بیش از ۲۵ درصد افزایش نیابد ضمانت اجرایی برای این مصوبه قرار دادیم.

تنش های آبی کاهش می یابد

وی تاکید کرد: اگر مدیریت شود، تنش های آبی کاهش می یابد امسال با مدیریتی که انجام شد با اولویت مصرف خانگی، تولیدی ها و پس از تولیدهای خرد و کشاورزی مصرف برق کنترل شد، ساعت کار ادارات دولتی کاهش یافت

رئیس جمهور با بیان این که کمبود بسیار جدی در تولید برق داریم، تصریح کرد: باید در سال های قبل نیروگاه های متعددی در کشور ساخته می شد ما از تولید برق به صورت کلان غافل نبودیم و کارهای عظیمی برای استقلال برق صنایع بزرگ آغاز شده است.

رئیسی ادامه داد: من از همکاری صمیمانه مردم با دولت تشکر می کنم و امیدوارم بتوانیم با کمک مردم در این شرایط پیش برویم.

زمینه برای رشد تجاری در منطقه بسیار زیاد است

وی گفت: سیاست همسایگی از اولویت‌های ماست و نتایج خوبی را به بار می‌آورد در برخی موارد تا ۴۵۰ درصد رشد تبادلات تجاری با کشور های همسایه داشته ایم، صادرات خدمات فنی و مهندسی به ۱۸ کشور همسایه داریم دو و نیم میلیارد ارزش صادرات فنی مهندسی ایران به کشورهای منطقه است.

رئیس جمهور افزود: سهم ایران در تجارت و ترانزیت منطقه بسیار بالاست و تازه در اول راه هستیم ارتباط ایران با کشورهای عضو شانگهای، بریکس و اکو بسیار مهم است در سه ماهه اول امسال ۲۰ درصد رشد تجاری داشته‌ایم ما در صادرت خدمات فنی مهندسی حرف برای گفتن داریم.

در وسط مذاکره قطعنامه صادر می کنند

رئیسی اظهار داشت: همزمان با رفع تحریم‌ها، خنثی سازی تحریم ها را هم دنبال می کنیم این تحریم‌ها ظالمانه و بر خلاف تعهدات آمریکا و اروپاست در وسط مذاکره قطعنامه صادر می کنند برای خنثی سازی تحریم ها قرارگاهی در دولت به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور ایجاد شده است.

وی خاطر نشان کرد: کار آمریکا و اروپا در پیشنهاد قطعنامه علیه ایران در شورای حکام بسیار ناشایست بود کار مذاکره با تأکید بر مذاکرات عزتمندانه دنبال می‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: باب سرمایه‌گذاری در کشور باز است سرمایه‌گذاری یکی از الزامات رشد اقتصادی است باید بتوانیم بخش خصوصی را به میدان بیاوریم تا سرمایه گذاری کند باید نهادهای زیر مجموعه انقلاب اسلامی را هم پای کار بیاوریم از چهار حوزه داخلی کار سرمایه گذاری آغاز شده است.

شخصاً اجرای مصوبات جمعیت را پیگیری می کنم

رئیسی ادامه داد: در قانون جمعیت دستگاه‌های مختلفی مسئولیت دارند شخصاً اجرای مصوبات جمعیت را پیگیری می کنم مسائل فرهنگی در ترغیب جوانان به ازدواج و فرزندآوری و افزایش جمعیت نقش بسیار مؤثری دارد.

وی با بیان این که نظام پرداخت در کشور باید عادلانه شود، تصریح کرد: ما به دنبال رفع تفاوت‌های نابه‌حق هستیم قبل از دولت ما بحث اعتراض ها به حقوق و دستمزدها در میان اقشار مختلف مطرح بوده است تبعیض در حقوق ها مشکلی است که وجود دارد باید نظام پرداخت متحول و عادلانه شود.

نگاه دولت به کل حقوق بگیران و نظام عادلانه پرداخت برای ملت ایران است

رئیس جمهور ادامه داد: من از شرایط و وضعیت پرداخت ها اطلاع دارم و دنبال رفع این تبعیض ها هستیم اما اقشار مختلف توجه داشته باشند نگاه دولت به کل حقوق بگیران و نظام عادلانه پرداخت برای ملت ایران است باید آثار تصمیمات هم بررسی شود و آثار اجرای نظام عادلانه باید بر تمامی بخش‌ها بررسی شود مهار تورم در گرو مدیریت صحیح منابع و مصارف است.

افزایش هزینه‌های دولت موجب شکل گیری تورم خواهد شد

رئیسی گفت: تغییر وضعیت کارکنان دولت در دستور کار دولت و مجلس شورای اسلامی است به نحوی که هزینه‌های دولت افزایش نیابد زیرا افزایش هزینه‌های دولت موجب شکل گیری تورم خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ناشناس IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  8 3
  آقای رییس جمهور..معیار کاهش تورم در پایان سال ۱۴۰۰ چه بوده؟و از کدام تورم کوتاه مدت در حال حاضر سخن میگویید؟
 • ع IR ۲۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  6 5
  خدا برای سیدمحرومان خوب بخواد/اصناف بایدعلت گرانی کالاهاراشفاف کند/برخورددستکاه قضاقاطع بامتخلف خواست مردم است
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   0 0
   احسنت
 • IR ۲۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 3
  رئیسی الان تاسیسات میسازه وپروژه های نیمه تمام راتمام میکنه وبدهی های دولت قبل به بقیه ی کشورهارامیدهد تادراجلاس وقراردادهای تجاری جدیدفعالیت کنندوگندم برای زمان قحطی ذخیره میکنه وخریداری میکنه
 • ابوالفضل IR ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  5 1
  با چهل هزار تومن میخوای فاصله طبقاتی کاهش بدی !؟
 • IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  0 3
  واقعا نیمفهمی!!!؟؟؟
 • IR ۲۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 0
  رئیس جمهور محترم حامیان رئیس جمهور قبل مشخص هستند، و سفت وسخت هم دارند برای دوره بعد آماده ریاست جمهوریمیشوند، اما حامیان جنابعالی با این اصلاح یارانه دچار اختلاف شده ، شاید عده ای بگویند کی به گروه قبلی رأی میده عرض میکنم : سال ۸۴ و۸۸ برنده انتخابات تمام قد جریان مقابل خود را شکست داد، اما دست به قیمت بنزین و بازی یارانه زد همان مردم مجدد به قبل برگشتند، جناب آقای رئیسی حواستان به امید عده ای که به شما رأی دادند هم باشد،
 • ابن الرضا IR ۲۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 0
  جناب رئیس ممنون از ثبات سوخت ولی جلوی قاجاق را بگیرید
 • IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  1 0
  انواع(یارانه،سهمیه،کالابرگ الکترونیکی،سوخت،انرژی،مسکن،خودرو،اشتغال،تحصبل،ازدواج،لوازم خانکی،آموزش،دارو،درمان،بیمه رایگان،مایحاتج ضروری...)را براساس تعداد ومیزان (مسکن،ویلا،تجاری،مجتمع،خودرو،حساب بانکی،تعدادشغل ودرامدوهزینه،)پرداخت گردد
 • IR ۰۴:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  0 0
  تورم موجود باعث افزایش فاصله طبقاتی میشه.الان هر کس جنسی داره با قیمت چندبرابر می فروشه و سود می کنه و اگر گرانتر بخره دوباره گران می کنه می فروشه این وسط طبقات پایین هر روز فقیرتر و طبقات بالا هر روز ثروتمندتر می شوند.
 • IR ۰۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  0 0
  اگه دنبال عدالتید قیمت سوخت هم باید آزاد بشه و یارانش بین مردم پخش بشه، یکی زیاد بنزین مصرف می‌کنه یکی اصلا وسیله نقلیه نداره، مشخصه رو هزینه کالاها تاثیر داره ، اما عادلانه اینه که کردم اختیار هزینه کرد خودشون رو داشته باشن ..
 • کارمند IR ۰۶:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  0 0
  تا بیمه ها فعال نشوند و سازماندهی درست نشوند در تخصیص دارو پرداخت ارز ترجیحی ادامه خواهد داشت.) آقای ریس جمهور برحذر باشید از حذف ارز ترجیحی دارو با اینکار به هدف خیرخواهانه خود نخواهید رسید برحذر باشید سازمان غذا و دارو عملا با این پیشنهاد ملت را با بحران مواجه کرده
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  4 1
  این جراحی اقتصادی دولت بجای اینکه تومور تورم و گرانی را بردارد تومور تورم و گرانی را بزرگتر و بدخیم تر کرده است و نه تنها اقتصاد بلکه در حال نابودی مردم ایران است
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  0 0
  چی تحوبل گرفتی ؟؟؟؟؟؟
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  1 0
  اقتصاد هرگز دستور پذیر و لایحه نگر نیست. البته این اصلاحات لازم بود . اما مدیریت ها نیز باید اصلاح شود. در غیر این صورت بزدوی شاهد. کمبود های عجیب خواهیم بود.
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  0 0
  آقای رییسی عزیز، ما هنوز پشتت هستیم. اما بدانید تیم دولت شما عمدتا مهره های قبلی هستند، نه دلسوز مردمند نه کاربلد.
 • bahram IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  1 0
  تکلیف آنهایی که اصلا یارانه ثبت نام نشده اند و از این غافله جا مانده اند چیست؟؟
 • محمدایوب IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  1 0
  چرا یکی نوبخت را برای پاسخ گویی به رسانه ملی جلوی دوربین نمی آورد بابا ماملت آدم هستیم یکی از دولت قبل بیارین جواب بده نوبخت ان روزها می گفت شب پرداخت یارانه 45هزار تومانی دولت شب مصیبت است روحانی شروع کار گفت خزانه خالیست واب خوردن نداریم همه چیزها وکارها دست کدخداست با برجام همه چیز درست میشه چرا نشد چرا این همه بدهی بعد هم بی شرف ها همه شون طلبکار هستند محاکمه پیش کش بیارین جواب بدن
 • علیرضا RU ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  0 0
  امنیت غذایی اینجا درسته نه امنیت قضایی
 • مهدی IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  1 0
  بله پرداخت کردید اما از جیب مردم و گران کردن معیشت مردم
 • بابک IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  1 0
  فرض کنیم شما همه بدهی های قبل را دادید و کسر بوجه را جبران کردید اما با این زرگری بازی ها ملت را که بزرگترین سرمایه هست از دست داده اید میگید نه؟!!
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  0 0
  بورس را درست کن تا کی صبر
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  0 0
  جنگ اوکراین امنیت غضایی را تحت‌الشعاع قرار داده است.
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  0 0
  عمر نوح نداریم ها
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  1 1
  ان شاالله وضع بهتر میشه
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  1 0
  خدا به سید کمک کنه، ولی سید،مسولان برنامه بودجه و وزارت کار یک جورایی سر بازنشسته ها کلاه کذاشتن، خدایی به این پیرزن و پیرمردها رحم کنید... مشرق جان به دوستان بگو
 • کارمند IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  1 0
  تا بیمه ها فعال نشوند و سازماندهی درست نشوند در تخصیص دارو پرداخت ارز ترجیحی ادامه خواهد داشت.) آقای ریس جمهور برحذر باشید از حذف ارز ترجیحی دارو با اینکار به هدف خیرخواهانه خود نخواهید رسید برحذر باشید سازمان غذا و دارو عملا با این پیشنهاد ملت را با بحران مواجه کرده
 • بازنشسته IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  0 0
  اقای ریسی شما از توزیع عادلانه صحبت میکنید
 • موسوی IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  0 0
  جناب سید ابراهیم اگر جلوی قاچاق سوخت را بگیرید بسیاری از مشکلات مالی دولت حل می شود.ملیاردها تومان هرروزه به سیله قاچاقچیان به افغانستان وامارات وحتی عراق قاچاق می شود وبه جای ان مواد مخدر وارد می شود دولت خود بنزین به همسایه ها بفروشد وپولش را صرف عمران کشور کند کارت های ازاد جایگاه هارا جمع کنید وبر سهمیه ها نظارت نظارت کنید.
 • حسینی IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  0 0
  چرا جلوی قاچاق سوخت را نمی گیرند. آقایان هر استانی معلوم است چقدرسوخت مصرف دارند همان مقدار به جایگاه ها بفرستید.سهمیه هرکس معلوم است ومقداری هم آزاد سهیمه بدهید جلوی قاچاقف را دربلوچستان وهرمزگان وکردستان بگیرید استفاده اینها به عوامل دموکرات وجیش الظلم می رسد دشمنان ایران واهل بیت.
 • رضا سورانی IR ۰۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
  0 0
  باگران کردن دلار میشه خزانه عربستان را هم پر کرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس