.

از شب گذشته رسانه های اوکراینی از صدور دستور عقب نشینی قوای این کشور از دو شهر سورودونتسک و لیسیچانسک در استان لوهانسک توسط فرماندهی ارتش اوکراین خبر دادند.

سرویس جهان مشرق _ با ورود به پنجمین ماه از آغاز جنگ در اوکراین، ارتش روسیه گام مهمی را در تعیین تکلیف جبهه شرقی و منطقه دونباس برداشته است.

تحولات روز صد و نوزدهم جنگ اوکراین:

میهمانی ویژه توپخانه روسیه برای هویتزرهای امریکایی/ دلیل اصرار مسکو بر ادامه حضور در "جزیره مار" چیست؟ +نقشه و تصاویر

از شب گذشته رسانه های اوکراینی از صدور دستور عقب نشینی قوای این کشور از دو شهر سورودونتسک و لیسیچانسک در استان لوهانسک توسط فرماندهی ارتش اوکراین خبر دادند. نبرد بر سر شهر سورودونتسک تقریبا از ۳ ماه پیش و با انتقال واحدهای درگیر در شمال کی‌یف به جبهه شرقی آغاز شد. ارتش روسیه اگرچه از ابتدای نبرد در حال پیشروی در سراسر جبهه شرقی بود اما زمان نسبتا زیادی را برای تصرف شهر سورودونتسک و کنترل کامل استان لوهانسک هزینه کرد.

استان لوهانسک به طور کامل به تصرف ارتش روسیه درآمد/ آیا امریکا حاضر به ارسال جنگنده‌های F۱۵ و F۱۶ به اوکراین می‌شود؟ +نقشه و تصاویر

ارتش اوکراین به کمک دریافت تجهیزات سنگین توپخانه ای و زرهی از متحدان غربی خود و البته فدا کردن جان هزاران سرباز اوکراینی، دفاع سرسختانه و طولانی از این منطقه کرد تا فرصت برای ارسال تجهیزات بیشتر از سوی ناتو سازماندهی خطوط دفاعی برای جلوگیری از سقوط دو شهر استراتژیک اسلاویانسک و کراماتورسک وجود داشته باشد. در سوی مقابل نیز تصرف دو شهر نامبرده برای ارتش روسیه از ابتدای عملیات به عنوان هدف اصلی محسوب شده و موفقیت مسکو در این امر حتی می تواند به معنی پیروزی قطعی این کشور در جبهه شرقی اوکراین باشد زیرا اسلاویانسک و کراماتورسک در واقع مراکز اصلی فرماندهی ارتش اوکراین در استان دونتسک محسوب می شوند که با سقوط احتمالی آنها عملا پس از استان لوهانسک، کنترل کامل استان دونتسک نیز در اختیار ارتش روسیه قرار می گیرد.

کنگره امریکا به دنبال ارسال جنگنده های پیشرفته برای اوکراین

تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا، از جمله آدام کینزینگر، نماینده جمهوریخواه کنگره و کهنه سرباز نیروی هوایی ایالات متحده و کریسی هولاهان، نماینده دموکرات کنگره، لایحه ای را برای آموزش خلبانان و خدمه اکراینی با جنگنده های آمریکایی را ارائه کردند.

در نامه نمایندگان کنگره به لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده آمده است که کمک های نظامی ایالات متحده و سایر کشورهای ناتو به اوکراین، این توانایی را به این کشور میدهد تا از سقوط کی‌یف و سرکار آمدن یک رژیم دست نشانده توسط روسیه جلوگیری کند.

در این نامه آمده است، ما به عنوان کهنه سربازان نیروی هوایی، این موضوع رو خوب می‌دانیم که در جنگ یکی از اولین و مهم ترین اقدامات ایجاد برتری هوایی است و نه روس ها و نه اوکراینی ها هنوز برتری هوایی کامل را ایجاد نکرده اند و تحویل جنگنده و آموزش خلبانان و خدمه اوکراینی توسط ما (آمریکا) و متحدان ما در ناتو می‌تواند به اوکراین کمک کند تا وضعیت را در حوزه هوایی تغییر دهد.

استان لوهانسک به طور کامل به تصرف ارتش روسیه درآمد/ آیا امریکا حاضر به ارسال جنگنده‌های F۱۵ و F۱۶ به اوکراین می‌شود؟ +نقشه و تصاویر

نماینده هولاهان گفت: «مردم مقاوم اوکراین در برابر جنگ پوتین بهتر از آن چیزی که بیشتر دنیا تصور می‌کردند از خود دفاع می‌کنند، دقیقاً به همین دلیل است که ما باید حمایت خود را در این لحظه حساس حفظ کنیم». از آنجایی که این درگیری همچنان ادامه دارد، ما باید در برنامه ریزی استراتژیک بلندمدت خود برای کمک به متحدان اوکراینی خود تجدید نظر کنیم. طبق بیانیه مطبوعاتی آدام کینزینگر، این لایحه به ایالات متحده اجازه می دهد تا آموزش خلبانان و خدمه ا. کراینی بر اساس جنگنده های F-۱۵ و F-۱۶ را آغاز کند.

علاوه بر این، اوکراین در ۸ مارس نامه ای به کنگره ارسال کرده بود که در آن اعلام کرد اکراین به هواپیماها و تسلیحات اضافی ساخت غرب برای ادامه این جنگ نیاز دارد.

اما این ادعا از سوی کارشناسان از دیدگاه فنی جای تردید زیادی دارد؛ مشخصا تحویل، آموزش و نگهداری جنگنده های نیروی هوایی قابل قیاس با سایر کمک های تسلیحاتی به ارتش اوکراین نیست؛ به طور مثال دوره آموزشی نیروهای اوکراینی برای کار با هویتزرهای کششی M-۷۷۷ امریکایی تنها ۳ هفته زمان برد و بلافاصله تجهیزات و تیم های فنی مورد نظر از خاک امریکا به اوکراین اعزام شدند. اما حتی اگر خلبانان باتجربه اوکراینی که تجربه کاربری جنگنده های میگ۲۹ و سوخو۲۷ این کشور را دارند به منظور آموزش پرواز با جنگنده های امریکایی در نظر بگیریم، به دلیل تفاوت های ماهیتی تجهیزات شرقی و غربی، این امر حداقل بین ۶ ماه تا ۱ سال زمان خواهد برد که بعید به نظر می رسد در آن زمان هنوز نبرد میان روسیه و اوکراین ادامه داشته باشد.

استان لوهانسک به طور کامل به تصرف ارتش روسیه درآمد/ آیا امریکا حاضر به ارسال جنگنده‌های F۱۵ و F۱۶ به اوکراین می‌شود؟ +نقشه و تصاویر

همچنین بعید به نظر می رسد با توجه به از بین رفتن بخش قابل توجهی از زیرساخت ها و پایگاه های هوایی ارتش اوکراین در حملات موشکی روسیه، این کشور توانایی کاربری تعداد زیادی جنگنده غربی را داشته باشد و احتمالا این تعداد از ۲۰ یا ۳۰ فروند فراتر نخواهد رفت.

اگرچه مدل های به روز جنگنده های امریکایی نظیر F۱۵ برتری هایی نسبت به رقبای روسی خود دارند اما پرواز چند عدد این از این جنگنده ها در شرایطی که نیروی هوایی روسیه صدها جنگنده و تعداد قابل توجهی هواپیمای پشتیبانی، سوخترسان و آواکس را در اختیار دارد و تحت پوشش پدافند هوایی دوربرد خودی نیز هست قادر به ایجاد برتری هوایی برای کی‌یف نخواهد بود و حتی اگر آنها موفق به سرنگونی چند فروند جنگنده روسی نیز شوند در نهایت مغلوب برتری عددی شدید رقیب خواهند شد.

بسته جدید کمک های تسلیحاتی امریکا برای اوکراین

ایالات متحده آمریکا یک بسته ۴۵۰ میلیون دلاری برای کمک تسلیحاتی به اوکراین تصویب کرد که شامل موارد زیر می شود:

استان لوهانسک به طور کامل به تصرف ارتش روسیه درآمد/ آیا امریکا حاضر به ارسال جنگنده‌های F۱۵ و F۱۶ به اوکراین می‌شود؟ +نقشه و تصاویر۴راکت انداز M۱۴۲ هیمارس
۳۶۰۰۰ گلوله ۱۵۵م. م
۱۸خودروی تاکتیکی برای حمل هویتزر های ۱۵۵م. م
۱۲۰۰نارنجک انداز
۲۰۰۰۰مسلسل
۱۸ قایق گشت ساحلی/رودخانه ای و قطعات یدکی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • نیما IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  19 51
  بنظر می رسد تنها راه اتمام جنگ هجوم تمام عیار به کیف و فتح اوکراین پایان جنگ برای روسیه باشد زیرا اوکراین گفته است حاضر نیست بخشی از خاک خود را به روسیه دهد در نتیجه کل خاکش را خواهد داد
  • IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   14 13
   درخواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی، اعلام رسمی پایان مذاکرات، و خروج قاطعانه، مقتدرانه، آنی، مطلق و بدون شرط از برجام، پیمان عدم اشاعه (NPT) و پروتکل الحاقی آن؛ و خاتمه دادن به هرگونه همکاری و پاسخ‌گویی به جاسوسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به بهانه‌ی بازرسی، آخرین اطلاعات نظامی و مشخصات دانشمندان کشورمان را به دست آورده و برای خرابکاری در تأسیسات هسته ای و نظامی و ترور دانشمندان کشورمان، در اختیار آمریکا و رژیم درمانده‌ی صهیونیستی قرار می‌دهند؛ و جمع‌آوری تمام دوربین‌های آنان و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان مورد نیاز کشور؛ و پیگیری برای تنظیم و صدور قطعنامه بر علیه آمریکا، انگلیس و فرانسه به‌خاطر تجهیز آن رژیم پوسیده، جعلی و موقتی به تسلیحات هسته‌ای بر خلاف ماده‌ی 2 پیمان عدم اشاعه است، که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن در آینده‌ی بسیار نزدیک هستیم.
  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   14 13
   آیت الله علم الهدی: همه پرسی استقلال ایالت تگزاس در آمریکا و انحلال کابینه دولت رژیم صهیونیستی، سرآغاز فروپاشی جهان پسامدرنیسم است، اما ایران در اوج اقتدار است، مسئولان هم با مردم ممزوج و مانوس هستند
  • رضا IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   41 12
   دوست عزیزم اگر خدای نکرده ایران مورد حمله قرار میگرفت تو راضی می شدی تهران توسط کشور مهاجم فتح شود پس اگر دین نداریم لااقل آزاد مرد باشیم
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   2 3
   نیما جان روسیه از همان اول نیتش همین بود ولی ارتش روسیه ناتوان تر از اینه که کشور ضعیفی مثل اکراین را تصرف کنه روسیه ابرقدرت پوشالی که امریکا برای ترساندن بقیه مرتب بادش می کرد
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  24 7
  بازی رسانه ای است . اف 15 و اف 16 برای اکراینی که ضعیف است ، چیزی جز آبروریزی برای این جنگنده ها ندارد و آمریکا این مسئله را قبول نمی کند .
 • مهدی IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  11 41
  ارتش روسیه همشون روسیه این ایولا ماشالا
 • احسان معتمدی IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  6 9
  من بشدت منتظرم پیش بینی رهبر عزیزمان که در این مورد فرمود ببینم که چه اتفاقی است بسیار کنجکاو هستم و یقین دارم که وعده رهبر عزیز و بزرگمان حتما به وقوع می پیوندد
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  17 31
  دیدن نبرد بین جنگنده آمریکایی سری اف با جنگندهای روسی سوخو دیدنی میشه!!!اگر این اتفاق بیفته دیگه کسی جنگنده روسی رو حتی مجانی هم نمیخره!این جنگ هر نتیجه ای داشته باشه یه چیزی حتمی هست؛بازار فروش تجهیزات روسی کساد کساد خواهد شد.
  • DE ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   18 40
   خیلی زور نزن .خوبیِ شما غربگداها اینه که هم خودتون خالی بند هستید هم عموسامتون خوب بهم میخورید. قصد امریکا اینه که با فرسایشی کردن جنگ تا آخرین گلوله و موشک و نارنجک و سیبک و پرتقالک کاسه بشقاب روسی را هم از کل ارتشهای اروپا جمع کنه بده اوکراین تا روسیه همه اش را نابود کنه بعد فروش هزاران میلیاردی اسلحه به اروپا و وابسته کردن صدصد اروپایی ها به امریکا ودر حقیقت به صهیونیزم را صددرصد عملی کنند .یعنی کشورهای ناتو که دیگه حق ندارن یه پیچ روسی‌برای ارتش هاشون بخرند چون بناست صهیونیست و مافیای اسلحه کل اروپا را در دست گیرد . پس غصه اینکه روسیه بخواد به اروپا اسلحه بفروشه یا نه را نخور. حداقل بیش از ۸۰ کسور دیگر هستند که حاضر نیستند فقط از یک کشور اسلحه بخرند و مجبور هستند از امریکا روسیه فرانسه ...اسلحه همزمان بخرند تا وابسته به هیچکدام نباشند همه که مثل شما غربگداها و اروپایی های عقب مونده و بیفکر نیستند تا کشور را از دَم تا دُم بچاپانند در آستین عموسام. ملتهای آزاد آزاد فکر میکنند. نمیگذارند مانن شما غربگداها آمریکا ک صهیکن براشون فکر کنند و تصمیم بگیرند.
  • NL ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   25 6
   ۱۴:۰۲ بازم که با vpn آلمان امدی به شر و ور گفتن بابا امثال شما در بین مردم حساب نمیاید وتو اقلیترین افراد جامعه هستید. علاوه بر اینکه بیسوادیت اوج میزنه بیتربیت هم هستی وبه بقیه توهین میکنی.
  • DE ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   41 5
   ۱۴:۰۲ بازم که با vpn آلمان امدی به شر و ور گفتن بابا امثال شما در بین مردم حساب نمیاید وتو اقلیترین افراد جامعه هستید......
 • به GB ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  14 10
  نه روس ها و نه اوکراینی ها هنوز برتری هوایی کامل را ایجاد نکرده اند؟ برتری هوایی برای بدست آوردن تلفات بالای غیرنظامیان مفید است که آمریکاییان در عراق، افغانستان و همه جا از آن استفاده می کنند. با وجود موشک های دقیق نقطه زن عملیات هوایی لزومی ندارد.
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  78 17
  " و البته فدا کردن جان هزاران سرباز اوکراینی" يعني چي؟ يعني اوكرايني ها بنشينند و نگاه كنند كه يك لات قلدر بين المللي كشوروشون رو تصرف كنه؟ شما نبوديد كه اول جنگ مي گفتيد اوكرايني ها دسته دسته به خارج فرار مي كنند؟ حالا كه مقاومت قهرمانانه آنها پوزه پوتين را به خاك كشانده از فدا كردن جان سربازان اوكراين دم مي زنيد؟
  • IR ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   5 49
   زلنسکی قبلا در تل اویو گفته ساکت نمی نشیند تا روسها از فلسطین حمایت تسلیحاتی کنند و همچنین گفته جانم فدای اسرائیل باید شما هم یک صهیونیست بی پدر و مادر باشید قطعا
  • بهروز GB ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   3 0
   اوکراینی ها می دانند کشورشان توسط آمریکا و انگلیس سالها پیش تصرف شده بود و به دژ نظامی و آزمایشگاه سلاح بیولوژیک تبدیل شده بود و دولتی دست نشانده غرب و اسراییل گمارده. اگر مروم اوکراین خود نمی خواستند روسیه هرگز موفق نمیشد. باید قطع دست ناتو و غرب از جایی شروع میشد.
 • IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 3
  درسته که آموزش خلبلنان اوکراین با جنگنده های غربی شاید شش الی یکسال طول بکشه اما نویسنده گزینه هدایت اف۱۵ و اف ۱۶ توسط خلبانان مزدور غربیو در نظر نگرفته که اگه اتفاق بیوفته خیلی سریع عملیاتی میشن
 • NL ۱۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 0
  با این حجم تسلیحات اوکران چه کند، وای وای وای!! اف ۱۵ برای میلیتاری ها شاید شاخ باشه ولی در واقعیت حجم بزرگی هست که با رادار به راحتی پدافند میشه. در رابطه با اف۱۶ هم امریکا چنین کاری نمیکنه حتی ارزش گمانه زنی هم نداره.
 • نیما IR ۲۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  2 0
  پاسخ به رضا من طرفدار روسیه یا اوکراین نیستم من فقط گفتم راه حل پایان جنگ توسط روسیه چیست همین وبس
 • IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  6 1
  تاکتیک امریکا در تمام دنیا علیه ایران و روسیه همان تاکتیک داعش است یعنی سنگر گیری در شهر و گروگان گیری مردم و ایجاد جنگ درون شهری است روسیه باید بمانند سوریه ارایش نظامی پیدا کند نه ستون کشی تانک
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  5 0
  فقط تروریست های بین المللی در خاک اوکراین با ارتش روسیه می جنگند از جبهه النصره تا بازنشسته های ارتش اسرائیل و 63 کشور دنیا روسیه برای تصرف باقیمانده اوکراین باید بمباران و موشک باران فرشی را جایگزین نماید با این کار مردم از شهرها خارج می شوند و تروریست ها و تانکهای روسی باقی می مانند
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  5 0
  چیزی به نام ارتش اوکراین وجود ندارد ارتش روسیه فقط تروریست ها را در پیش رو دارد و می تواند براحتی شهرهای محاصره شده در شرق و جنوب اوکراین را دور زده و خود را به روخانه دنیپر برساند این شهرها با ادامه محاصره خودبخود سقوط خواهد کرد
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 1
  چیزی به نام ارتش اوکراین وجود ندارد ارتش روسیه فقط تروریست ها را در پیش رو دارد و می تواند براحتی شهرهای محاصره شده در شرق و جنوب اوکراین را دور زده و خود را به روخانه دنیپر برساند این شهرها با ادامه محاصره خودبخود سقوط خواهد کرد
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 1
  در ظاهر روسیه به این دلیل در موقعیت ضعف واقع شده است چون مانند امریکای تروریست عمل نکرده است . امریکا در حمله به عراق و افغانستان ابتدا با بمبهای نه تنی تمام کشور را شخم زد و دهها هزار نفر غیر نظامی را به شهادت رساند بعد با خیال آسوده نیروهای زمینی را وارد خاک این کشورها نمود . در زمان اشغال هم با طیب خاطر در مسیرهای داخل شهرها به هر جنبنده ای که دلشان میخواست شلیک می کردند ... روسیه اگر میخواست همانند گاوچران های تروریست امریکائی عمل کند ظرف یک هفته خاک اوکراین را اشغال و سران حکومتی را هم در بند و زنجیر می کرد .
 • IR ۲۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 0
  آرام آرام با نگاهی به متضرران جنگ اوکراین بتدریج آشکار می شود که هدف از جنگ اوکراین مهار اقتصاد 3 کشور بازنده جنگ دوم جهانی یا همان محور متحدین در برابر متفقین هستند یعنی هدف از جنگ نابودی اقتصادی المان ژاپن و ایتالیا است چون انگلیس نفت ارزان امریکا و چین نفت ارزان روسیه را دارد می خرد احزاب آلمانی ها و ژاپنی ها باید تظاهرات ضد اشغالگری باید برگزار کنند وگرنه نابودخواهند شد
 • رمضانی IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  5 0
  زلنسکی به پشتیبانی بایدن و جانسون بیشتر مقاومت کن هنوز چند نقطه آباد در وطنت باقی موندن خاک بر سربی عر ضه ت کنن غرب پرست احمق متکی به بیگانه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس