شانس بالای میقاتی برای تصدی مجدد پست نخست‌وزیری لبنان

منابع لبنانی گزارش دادند انتظار می‌رود نجیب میقاتی که در جریان رایزنی‌های الزام‌آور پارلمانی لبنان تاکنون ۳۱ رای به دست آورده امروز به عنوان مامور تشکیل دولت جدید معرفی گردد.

به گزارش مشرق، نتایج رایزنی‌های الزام آور پارلمانی لبنان برای انتخاب نخست‌وزیر مکلف که از صبح امروز آغاز شده است نشان می‌دهد که تا این لحظه «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان موفق به کسب ۳۱ رای در برابر ۱۴ رای «نواف سلام» سفیر سابق این کشور در سازمان ملل شده است.

حزب کتائب لبنان نواف سلام را به عنوان نامزد مورد نظر خود برای نخست وزیری آینده معرفی کرد.

«سامی جمیل» به نمایندگی از فراکسیون این حزب اعلام کرد، لبنانی‌ها به دنبال تغییر رویکرد فعلی در کشور هستند و تحمل این وضعیت وخیم اقتصادی برای مردم بسیار سخت است. امیدواریم دولت هر چه سریعتر تشکیل شود و به منطقی که می‌گوید هیچ دولتی قبل از موعد انتخاب رئیس جمهور جدید وجود ندارد، نرسیم.

«اشرف ریفی» وزیر سابق دادگستری لبنان وابسته به جریان ۱۴ مارس پیش از آغاز رایزنی‌ها اعلام کرد که با تعهد و مسئولیت پذیری در برابر همه لبنانی‌هایی که قبل و بعد از انجام رایزنی‌ها به آنها خیانت می‌شود، این رایزنی‌های پارلمانی را تحریم می‌کنیم.

«تیمور جنبلاط» نماینده فراکسیون «دیدار دموکراتیک» نیز اعلام کرد که ما نواف سلام را به عنوان نامزد مورد نظر خود برای تصدی پست نخست وزیری معرفی می‌کنیم و امیدواریم مسئولان هر چه سریع‌تر دولت را تشکیل دهند.

وی افزود که ما در دولت آینده مشارکت نمی‌کنیم اما در روند تشکیل آن کمک خواهیم کرد.

اما «محمد رعد» رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان اعلام کرد که ما نجیب میقاتی را به عنوان نامزد مورد نظر خود جهت تصدی پست نخست‌وزیری معرفی می‌کنیم. ما نیاز به دولتی داریم که امور و منافع کشور را مدیریت کند.

وی افزود، حل بحران‌های کشور مستلزم واقع‌بینی و فراهم کردن همه فرصت‌ها و غلبه بر موانع برای تشکیل دولتی است که بتواند با همه چالش‌ها مقابله کند.

۲۶ تن از نمایندگان نیز رای ممتنع داشتند.

صبح امروز منابع لبنانی اعلام کردند که انتظار می‌رود «نجیب میقاتی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان با کسب ۵۵ تا ۵۷ رای به عنوان مامور تشکیل دولت جدید معرفی شود.

نخست‌وزیر انتخاب شده باید هفتاد و هشتمین دولت در تاریخ لبنان و پنجمین دولت در دوره ریاست‌جمهوری «میشل عون» را تشکیل دهد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس