کد خبر 1385853
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۲
تورم

طبق برنامه‌ای که بانک مرکزی در دستور کار قرار داده است، اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی در راستای مهار تورم کنترل می‌شود.

به گزارش مشرق، رشد نقدینگی که طی سال‌های اخیر رشد شتابانی به خود گرفته است عملا به یکی از عوامل خود تحریمی تبدیل شده است زیرا تاثیر ویرانگر شوک‌های تورمی ناشی از رشد نقدینگی  آهنگ رشد و رونق اقتصادی کشور را با  با کندی مواجه کرده است.

اقتصاد ایران در طول‌ پنج دهه گذشته به طور متوسط فقط ۵ سال تورم زیر ۱۰ درصد را تجربه کرده است و در این میان هرگاه مخارج کشور بیش از خلق ثروت بوده است، شاهد تشدید تورم بوده‌ایم‌.

* عوامل مهم رشد نقدینگی

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی آنچه که بیش از همه طی سال‌های اخیر موجب رشد ویرانگر نقدینگی در اقتصاد ایران شده تحمیل فشار کسری بودجه آشکار و پنهان دولت‌ها بر سیستم بانکی و در پی آن رشد پایه پولی است رویکردی که عملا تحمیل نوعی مالیات پنهان به مردم است‌.

به این ترتیب هرگاه دولت درآمد و مخارج خود را به‌جای تراز ازطریق درآمدهای مالیاتی از طریق فشار به نظام بانکی تراز کرده است،‌ خروجی اجتناب ناپذیر این فرآیند رشد نقدینگی و افزایش پایه پولی بوده است که عملا به سلطه مالی دولت بر سیاستگذاران پولی منجر شده است‌.

* سلطه مالی دولت‌ها بر نظام بانکی

سلطه مالی دولت ها عملا به دو شکل عمومی استقراض از بانک مرکزی یا خرید اوراق قرضه دولت از سوی بانک مرکزی انجام می شود هر چند  در ایران شیوه سومی هم وجود دارد و آن تبدیل ارز حاصل از فروش منابع نفت و گاز از سوی بانک مرکزی و تحویل ریال آن به دولت است وجوهی که بانک مرکزی با افزایش خالص دارایی خارجی خود ترازنامه‌اش را اصلاح می‌کند.

* اقدامات فرابودجه‌ای

از سوی دیگر بعضا دولت‌ها با استفاده از حساب شرکت‌های دولتی کسری بودجه  خود را پنهان می‌کنند و این شرکت‌ها عملا با استقراض از نظام بانکی ازطریق  راهکار های فرابودجه ای به تامین کسری بودجه دولت کمک می کنند رویکردی که خروجی آن تشدید سلطه مالی دولت البته به شکل پنهان است.

از مصادیق این اقدامات فرابودجه‌ای می توان به تامین مالی شرکت بازرگانی دولتی برای خرید کالاهای اساسی از طریق دریافت تسهیلات از نظام بانکی یا فشار بر سیستم بانکی برای اعطای تسهیلات ارزان قیمت برای ساخت مسکن روستایی اشاره کرد؛‌ تسهیلاتی که بعضا تسویه هم نمی‌شود و به مطالبات بانک مرکزی افزوده می‌شود و البته نوع دیگری ازاین اقدامات فرابودجه ای فشار بر منابع صندوق توسعه ملی برای دریافت تسهیلات ارزی است که مسئولان این صندوق را نیز اخیرا به واکنش واداشته است.

در کنار شرکت‌های دولتی، نظام بانکی نیز به واسطه  قوانین سنواتی با پرداخت تسهیلات برای خرید کالاهای اساسی یا تامین مالی طرح های عمرانی/ تامین مالی صندوق بیمه محصولات کشاورزی و یا تامین منابع پرداخت خسارات حوادث غیر مترقبه به این فعالیت های فرابودجه‌ای دامن می‌زند.

تکرار مداوم این فرایند معیوب عملا به انباشت بدهی دولت در شبکه بانکی منجر می‌شود و شبکه بانکی هم  به ناچار برای تراز کردن منابع و مصارف خود به دنبال تامین خط اعتباری یا اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی است، رویکردی که در نهایت به رشد خالص دارایی‌های داخلی بانک مرکزی و در نهایت به اضافه برداشت از منابع بانکی منجر می‌شود که این بدهی یا باید تهاتر شود یا به رقم بدهی دولت نزد بانک مرکزی افزوده شود و در انتها تاثیر اصلی آن متوجه تغییر پایه پولی خواهد شد.

* بدعهدی در بازپرداخت تسهیلات

عدم تعهد دستگاه‌های اجرایی به بازپرداخت تسهیلات دریافتی از نظام بانکی موجب شده تا تقاضا برای دریافت این تسهیلات و سپردن ضمانتنامه دولتی در قبال این تسهیلات از سوی دستگاه های دولتی افزایش یابد تضامینی که عملا وصول نمی‌شوند و به بدهی دولت به بانک مرکزی افزوده می‌شود.

این رفتار دولت‌ها هیچ ارتباطی به بهبود درآمدهای ارزی و کسری بودجه ندارد زیرا بررسی ها نشان می دهد که دولتها حتی در زمان وضعیت مناسب درآمدهای ارزی هم نسبت به دریافت تسهیلات از سیستم بانکی اقدام کرده‌اند.

براساس ساختار نظام اقتصادی کشور تولی‌گری سیاستهای پولی با بانک مرکزی است و متولی ‌سیاست‌های مالی برعهده سازمان برنامه و بودجه است و این دوساختار حاکمیتی  در قالب بودجه با یکدیگر مرتبط می‌شوند، لذا یکی از راهکارهای مهم در تغییر این روند معیوب نگاهی مجزا به سیاستهای پولی و مالی است و باید سازوکار لازم برای تبدیل بدهی های دولت به بانک مرکزی به اوراق دارای قابلیت عرضه و البته با زمان بازپرداخت مشخص طراحی شود.

* فشار برنظام بانکی

از سوی دیگر یکی از مواردی که فشار بر نظام بانکی را در فرآیند اقدامات فرابودجه‌ای تشدید می‌کند ساز و کار قانونگذاری در کشور است به گونه ای که بودجه های سالانه عملا به مسیری برای دست اندازی به منابع بانکی تبدیل شده است و یکی از اولویت های مهم در این زمینه حذف قوانین و مقرارت دارای آثار با دوام است ضمن اینکه باید تدابیری اتخاذ شود تا بستر لازم برای الزام دولتها برای تنظیم قوانین بودجه سالانه برمبنای برنامه های بلند مدت فراهم شود.

* تاثیر نرخ بهره بر عطش تسهیلات بانکی

از سوی دیگر به اعتقاد بسیاری از کارشناسان تورم پدیده ای نوظهور است که باید با ابزارهای نوظهور با آن مقابله کرد ویکی از این ابزارها نرخ بهره است/ در شرایط کنونی و درحالی که نرخ تورم در سال گذشته ۴۶ درصد بود ما همچنان شاهد نرخ بهره ۱۸ درصدی برای تسهیلات بانکی هستیم و این فرآیند موجب شده تا با پرداخت بهره منفی به سپرده گذاران عطش سیری ناپذیر دریافت تسهیلات به دور باطلی برای تزریق تسهیلات بانکی /رشد نقدینگی و تورم تبدیل شود ؛رویکردی که باید برای خاتمه بخشیدن به آن تصمیمی عاجل اتخاذ شود.

نکته‌ای که معاون اقتصادی بانک مرکزی هم بر آن تاکید دارد و می گوید:‌ نرخ سود سپرده ها در کشور از تیرماه ۱۳۹۵ به دلیل وجود عوامل و ملاحظات مختلف تغییری نکرده است، اما سیاستگذار پولی می تواند در افق پیش رو و با توجه به شرایط نسبت به تعدیل نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی اقدام کند.‌

* اصلاح ساختار بانکی

براساس  آخرین گزارش بانک مرکزی از وضعیت متغیرهای پولی، حجم نقدینگی در اقتصاد ایران در پایان فروردین ماه ۱۴۰۱ به ۴ هزار و ۸۲۸ هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به حجم پایان اسفند ماه سال  ۱۴۰۰ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

به عبارت دیگر رشد ماهانه نقدینگی برای اولین بار در سالیان گذشته در نخستین ماه سال جاری منفی دو دهم  درصد شد، این در حالی است که رشد ماهانه این شاخص در اسفند ماه بالغ بر ۴ درصد بود.

هر چند کاهش حجم نقدینگی در یک ماه دلیل استمرار این روند نخواهد بود اما بسته سیاست ضد تورمی بانک مرکزی چشم انداز روشنی در این عرصه را پیش روی ما قرار داده است .

در این میان بانک مرکزی مجموعه برنامه ای برای اصلاح ساختار نظام بانکی طراحی کرده است برنامه ای که در نظر دارد اقتدار و استقلال را به بانک مرکزی بازگرداند و این مجموعه را به بازویی توانمند برای توسعه کشور و بازگشت اقتدار به ارزش پول ملی است‌.

رویکرد اصلی این برنامه راهبردی اصلاح روابط‌ بانک مرکزی با دولت ، اصلاح رابطه مردم با بانکها و اصلاح روابط بانکها با یکدیگر است‌.

اصلاح رابطه بانک مرکزی و دولت

براساس این برنامه که اقدامات اولیه آن از سال جاری آغاز شده است بانک مرکزی در نخستین گام با اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی همان طور که پیشتر بدان اشاره شد دولت از دریافت تنخواه از وجوه بانک مرکزی خودداری کرد و نقدینگی خود در ماه های ابتدایی سال را با استفاده از وجوه رسوب کرده در حساب شرکتهای دولتی نزد بانک مرکزی تامین اعتبار کرد.

به گفته مسئولان بانک مرکزی عدم برداشت دولت از منابع این بانک در قالب تنخواه و البته کنترل اضافه برداشت نظام بانکی از طریق الزام بانکها به سپرده وثیقه نزد بانک مرکزی دو اقدام  مهم بانک مرکزی در کنترل نقدینگی است .

براساس این سیاست که برای اولین بار در چند دهه اخیر اتخاذ شده، دولت به جای استفاده از تنخواه بودجه از رسوب سپرده حساب شرکتهای دولتی نزد بانک مرکزی استفاده می‌کند و در صورت نیازاز تنخواه استفاده خواهد کرد که تاکنون این نیاز احساس نشده است .

* کنترل اضافه برداشت بانک‌ها

گام بعدی بانک مرکزی در اجرایی شدن این طرح اصلاحی کنترل اضافه برداشت بانکها از بانک مرکزی بود که براساس آمارهای موجود اضافه برداشت بانکها درسال جاری در مقایسه با سال گذشته تاکنون به نصف کاهش یافته است ؛ براین اساس مقرر شده تا اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی و دریافت خطوط اعتباری در قبال وثیقه گذاری نزد بانک مرکزی انجام شود؛ همچنین در همین راستا به گفته رئیس کل بانک مرکزی مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری (عام) به بانک ها داده شده است و نیازی به مجوز موردی از بانک مرکزی نیست.

همچنین بانک به منظور رصد به هنگام وضعیت نقدینگی و تورم جلسات کمیته های کنترل نقدینگی، کنترل پایه پولی و اصلاح نظام بانکی به صورت منظم در بانک مرکزی درحال برگزاری است  و موضوعات مورد نظر با هدایت این کمیته ها پیش می رود.

* نقش بانک‌ها در فروش ارز دولتی

از سوی دیگر بانک مرکزی به عنوان بانکدار دولت، ارزهای نفتی حاصل از دولت را در سنوات متعددی خریداری و ریال را در اختیار دولت می گذاشت؛ در این سازو کار تنها بانک مرکزی این وظیفه را بر عهده داشت اما اکنون برنامه ای در نظر گرفته شده است تا بانک های دولتی هم علاوه بر بانک مرکزی بر بتوانند عامل فروش ارز دولت در بازار باشند ،به عبارت دیگر بانک های دولتی هم عرضه کننده ارزهای دولت در بازار هستند تا از این طریق یکی از عوامل دخیل در پایه پولی اصلاح شود.

* تشکیل شورای ثبات مالی

تشکیل شورای ثبات مالی با عضویت بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه وزارت امور اقتصادی و دارایی از دیگر اقدامات دولت سیزدهم برای هماهنگی در تیم اقتصادی برای جلوگیری از  بسط پایه پولی است تا درآمد و هزینه دولت به گونه ای  باشد  که موجب خلق پول نشود.

یکی از اقدامات در این زمینه  اصلاح روند انتشار اوراق است؛ به گونه ای که  این ابزارهای مالی در یک بازار مالی معامله شود و تقاضا برای این اوراق شکل بگیرد و به این ترتیب  از طریق تعمیق بازار بدهی این هدف محقق شود با تدابیر اتخاذ شده به گفته رئیس کل بانک مرکزی حجم این اوراق از ۹۵ هزار میلیارد تومان در پایان سال گذشته به ۷۵ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

* اصلاح ترازنامه بانک‌ها

بخش دیگری از اصلاح ساختار نظام بانکی، اصلاح ترازنامه بانکها و اصلاح ساختار دارایی بانک ها است ؛براین اساس معوقات سیستم بانکی باید کاهش یابد. در این زمینه نیاز به ممارست و فعالیت بانکها و نیز مشارکت بانک مرکزی است چراکه بانک مرکزی در این زمینه می تواند نقش موثری داشته باشد.

مولدسازی دارایی منجمد و فروش اموال مازاد و خروج بانکها ازبنگاهداری از دیگر محورهای مهم ترین محورهای اصلاح نظام بانکی است همچنین تقویت سهم دارایی های نقد شونده در ترازنامه بانکها از دیگر محورهای این اصلاحات است و در این راستا باید دست کم  ۳ درصد از دارایی بانک ها در قالب اوراق دولتی نقد شونده باشد این سیاست به این دلیل است که بانکها بتوانند در مواقع نیاز، نقدینگی اوراق خود را نقد کرده و نیاز خود را تامین کنند .

* تعدیل بدهی دولت به بانک‌ها

تلاش برای تعدیل بدهی دولت به بانکها از دیگر محورهای اصلاح ساختار نظام بانکی است و برای این منظور راهکارهای مختلفی پیش بینی شده است به گفته رئیس کل بانک مرکزی رئیس جمهوربه بانک مرکزی،‌ سازمان برنامه و بودجه و وزارت و امور اقتصادی دستورات ویژه ای داده است.

* کفایت سرمایه بانک‌ها

اصلاح ساختار سرمایه و موضوع کفایت سرمایه بانک های مختلف از دیگر محورهای اصلاح ساختار نظام بانکی است ،در این راستا بهبود سلامت نظام بانکی با ارتقای نظام مدیریت ریسک و ایجاد شرایط رقابت منصفانه در دستور کار قرار گرفته است این محور شامل زیرمحورهای متعددی همچون مدیریت ریسک شبکه بانکی از مسیر اعمال سیاست های احتیاطی کلان، اصلاح ساختار مدیریت ریسک بانکها، طراحی و استقرار سامانه جامع ارزیابی ریسک بانکها اعم از ریسک اعتباری، نقدینگی و سایر ریسک های اثرگذار بر سپرده پذیری و تسهیلات دهی هر بانک است.

* رتبه بندی بانک‌ها

طراحی و اجرای تدریجی نظام رتبه بندی مقایسه ای بانکها از منظر شاخص های عملکردی و تطبیق با مقررات از مهم ترین کارهایی بود که درخصوص نظام بانکی انجام شده است،براین اساس و در اواخر سال گذشته بانک های مختلف را براساس شاخص‌های کملز (CAMELS) رتبه بندی شده اند و رتبه ها به هر بانک اعلام شده است براساس این رتبه بندی نقاط ضعف و قوت و اصلاحاتی که باید پیاده سازی شود اعلام شد و هر بانکی برنامه خود را برای اصلاحات به بانک مرکزی ارائه کند .

 * شفاف‌سازی گزارش مالی بانک‌ها

شفافیت در گزارشگری مالی بانک ها، کنترل اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی ،اعطای مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده عام به بانکها،فروش اموال مازاد بانک ها و برقراری  ارتباط بازار پول و سرمایه از دیگر اقدامات بانک مرکزی در حوزه اصلاح ساختار نظام بانکی است

در همین راستا اصلاح زیرساخت های قانونی و ارتقای سلامت شبکه بانکی، ارتقای نظارت هوشمند بانک مرکزی بر بانکها، ساماندهی فعالیت های غیربانکی بانک ها همچون بنگاهداری و شرکت داری بانکها از دیگر محورهای این اصلاح ساختار در نظام بانکی است .

* توسعه خدمات بانکی برای احاد مردم

توسعه خدمات بانکی و شمولیت مالی موجب تسهیل دسترسی مردم به نظام بانکی از مهمترین محورهای اصلاح ارتباط میان بانک مرکزی و مردم و تامین مالی خرد است براین اساس بانک مرکزی بسته وام های خرد را به شبکه بانکی ابلاغ کرده و در همین راستا دستورالعمل وثایق تسهیل شده است و وثایق متعدد، حتی قرارداد لازم‌الاجرا و وثایق منقول و غیرمنقول، سیم کارت موبایل و غیره... پیش بینی شده است‌.

در همین راستا اعتبار سنجی و احراز هویت غیرحضوری، سفته و امضای الکترونیک از دیگر اقدمات تسهیل گرانه برای دسترسی اسانتر مردم به تسهیلات بانکی است که مقررات آن تدوین و ابلاغ شده است.

* بهینه‌سازی تخصیص منابع

یکی دیگر از محورهای اصلاح نظام بانکی بهینه سازی و هدفمند کردن سیاست های تخصیص منابع به بخش های مولد اقتصادی است؛ تامین مالی زنجیره تامین، سال گذشته در بانک مرکزی تدوین شد و اصلاحات مورد نیاز در این باره انجام شده است.

در این راستا علاوه بر روش های سنتی، تامین مالی زنجیره به عنوان روش جدیدی برای بنگاه ها دنبال می شود. در این زمینه به صورت ویژه تامین مالی سرمایه در گردش بنگاه ها در دستور کار قرار گرفته است .

اصلاح تامین مالی شرکت های کوچک و متوسط و دانش بنیان ازدیگر اولویت های تأمین اعتبار بانک مرکزی است  رویکردی که به رشد ۱۰۰ درصدی تامین  مالی شرکت های دانش بنیان در سال گذشته در مقایسه با سال مقابل ان شده است‌.

* هماهنگی سیاست‌های تجاری و بانکی

یکی دیگر از محورهای اصلاح نظام بانکی نظارت بر مصرف صحیح تسهیلات و اعتبارات بانکی است که برای تحقق این امر کمک بانک مرکزی به تقویت سامانه جامع تجارت می تواند بر نظارت مصرف تسهیلات به واسطه ارائه فاکتور الکترونیک موثر باشد؛ زیرا توسعه سامانه جامع تجارت موجب می‌شود در این زمینه موفق‌تر عمل کنیم، البته  همکاری با سازمان امور مالیاتی نیز حائز اهمیت است تا به این واسطه اطمینان حاصل کنیم که تسهیلات اعطایی در جای مناسب خود مصرف می شوند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
  13 1
  هر وقت تورم ایران مانند اروپا و آمریکا و کانادا به زیر ده و مهمتر از اون زیر 3 درصد رسید و حداقل حقوق تو ایران برابر حداقل حقوق تو قطر و عمان شد اون وقت اظهار نظر کنید و شعار بدهید .
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
   1 12
   یکی اینو بیدار کنه ... تورم زیر ده درصد برای اونا؟ همین قیمت الان برو ببین تو اروپا و امریکا اوضاعشون چطوره؟ فقط بلدید عقل و چشتون تعطیل کنید و زبان رو ازاد
  • IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
   6 1
   درست میگه تورم تو انگلیس تازه شده ۸ درصد رکورد ۴۰ ساله رو شکسته. خودت رو به نادانی میزنی؟
 • مردم IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
  8 1
  قدرت خرید مردم را صفر نگه داشتن وتمامی کالا ها گران کردن
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
  1 6
  برنامه خوبی هست دوستانی که اقتصاد نمی‌فهمن اظهار فضل نکنن
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
  2 2
  ۲۰میلیون مهاحر ثابت ورهگذر(افعانی وعرب عراقی فلسطینی لبنانی یمنی ...) درایران هستند وتمام اشتغال،کار وکاسبی مردم را اشغال کردنند از مایحتاح،نفت گاز انرژی سوخت اب منابع معادن ومواد عذایی مرتبط ویارانه ای مردم استفاده میکنند وتمام ریالی که بدست میاورند را به ارز وطلا تبدیل،پس انداز وقاچاق میکنند!بعد شما چطوری وبرای چی میخواهید جلوی تورم را بگیرید!؟ نباید فکر کنید افزایش(طلا ارز بورس کالا...)انتطاری وجوروانی تحریم وجنگ اوکراین هست بلکه غارت طلا وارز...مملکت توسط همسایه ها ومهاجرین هست)باید ازاین فرصت استفاده کنیدواردات،صادرات وقیمتها را ازاد کنید وانخصار را بردارید وفقط مایحتاج ویارانه مناسب مردم راحمایت کنید
  • IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
   0 0
   نظرات مشعشع ۱۴:۵۵ و ۱۵:۰۳ باید هم که تکراری نمایش داده بشه! القائات شرم آوری از این دست که «مهاجران آب و نان ما رو مصرف می کنند و فرصتهای شغلی رو از ما می گیرند!» نیست هزار ماشالا هموطنان برای انجام کارهای سخت صف کشیده اند؟! همه می دونند کار ارزان اونها در مشاغلی که ایرانیها انجام نمی دهند، قطعا اثر ضدتورمی داشته و داره. حالا دیگه این بندگان خدا غارتگر هم شدند؟؟!!! بهتره کمی از این سمپاشی ها و خباثت ها خجالت بکشیم
  • IR ۰۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   0 0
   خیلی عجیبه
  • IR ۰۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   0 0
   قبولش سخته
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
  1 1
  ۲۰میلیون مهاحر ثابت ورهگذر(افعانی وعرب عراقی فلسطینی لبنانی یمنی ...) درایران هستند وتمام(اشتغال،کار وکاسبی مردم ،مسکن را اشغال کردنند از مایحتاح،نفت گاز انرژی سوخت اب منابع معادن ومواد عذایی مرتبط،یارانه،بهداشت امکانات مردم استفاده میکنند وتمام ریالی که بدست میاورند را به ارز وطلا تبدیل،پس انداز وقاچاق میکنند!بعد شما چطوری وبرای چی میخواهید جلوی تورم را بگیرید!؟ نباید فکر کنید افزایش(طلا ارز بورس کالا مسکن...)انتطاری وجوروانی تحریم وجنگ اوکراین هست بلکه غارت طلا وارز...مملکت توسط همسایه ها ومهاجرین هست)باید ازاین فرصت استفاده کنیدواردات،صادرات وقیمتها را ازاد کنید وانخصار را بردارید وفقط مایحتاج ،یارانه وسهمیه های مناسب مردم راحمایت کنید
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
  1 1
  ما که امیدواریم
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
  0 0
  لورم با تولید و کار و علم ودانش کاهش می یابد نه قانون و اختیارات و دستورات و 000000. هزاران تشکیلات و بازرسی و نظارت و قانون و تعزیرات و0000 . نهفقط تاثیری در تورم ندارد. بلکه موجب اشاعه فساد و رانت و رشوه می شود
 • محمد IR ۲۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
  0 0
  تسهیلات ارزان بدید دست مردم اقتصاد شکوفا میشه. اینقدر با مردم خودتون دشمنی نکنید. بترسید از روز فریاد و خشم مردم و خداوند
 • IR ۰۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  0 0
  درسته!
 • IR ۰۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  0 0
  یه چیز دیگه بگم و خداحافظ. ببینید الان حکومت تو این وضع اقتصادی برای اینکه روزی نیروی کار جوون کم نیاد ناچار به اعطای چقدر امتیازات مثل زمین یا مسکن، وام و خودرو و... بازای هر متولد جدید شده. اما مهاجران، این بندگان مظلوم خدا‌ حی و حاضرند بدون حقوق مصوب، بیمه و سنوات و کمک هزینه مسکن و چه و چه. میدونید اگر این نیروی کار ارزان نبود با این اقتصاد بی کفایت فشل، تورم چقدر بیشتر می شد؟ اونا بیش از حقوقشون خیر می رسونن. اینم که درآمدشونو برای خانواده شون بفرستند حقشونه. سعی کنید مطابق تعالیم اسلام به چشم انسان برابر نگاهشون کنید. اگر کسی هم خلاف کرد طبق قانون کشور باهاش رفتار میشه که البته مجریان قانون در مورد اتباع بی پناه خارجی مطمئنا سختگیرترند. احتمالا اونا هم دیدگاه شما رو دارند!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس