آیا پرستش در کشورهای مختلف مخصوص خداوند یکتاست؟! عادات و رسوم خرافی و توسل به غیر خدا در کدام کشورها همچنان رواج دارد؟ آیا خرافه و خرافه پرستی در غرب پیشرفتۀ صنعتی و مدعی، وجود دارد؟برای آشنایی بیشتر با برخی آداب و رسوم خرافی و ادیان الحادی در جهان با گزارش ویژه مشرق همراه شوید...

گروه گزارش ویژه مشرق: با گذشت بیش از 1400سال از دعوت آخرین فرستاده خدا به پرستش و عبادت خدای یگانه، و با وجود مبعوث شدن 124 هزار پیامبر برای نشان دادن مسیر صحیح به بشریت در اعصار گونان و ریشه کنی جهالت انسان، در قرن 21 و در اوج پیشرفت کشورها در زمینه های اقتصادی، علمی، صنعت، تکنولوژی، بهداشت و درمان، آموزش و ارتباطات و ... در اقصی نقاط جهان، از شرقی ترین اجتماعات در حال توسعه و تازه توسعه یافته تا غربی ترین کشورهای صنعتی و پیشرفته که پیشتازان اقتصاد و پیشرفت در جهان بشمار می آیند، ریشه های جهالت هنوز هم خشک نشده است.

میل به خرافه و توسل به غیر خداوند متعال و یکتا، همچنان در میان جوامع غربی و شرقی رواج دارد. گرایش هایی که از پرستش تا تقدیس و تکریم غیر خدا و عادات و عقاید خرافی را در بر میگیرد. در این گزارش به برخی از بارزترین و شایع ترین موارد پرستش غیر خدا، تقدیس و تکریم اشیاء و عادات و عقاید خرافی و باطل غرب و شرق پرداخته خواهد شد.

شایعترین و در عین حال آشکار ترین گرایش خرافی که پیامبران الهی از جمله حضرت ابراهیم (ع) و پیامبر گرامی اسلام (ص) سعی در ریشه کنی آن از جوامع انسانی زمان خود داشتند، گرایش به بت پرستی به جای پرستش خداوند یکتا بود.

بت پرستی به معنای پرستش یک شی‌ء به عنوان خدا و یا انجام اعمالی شبیه به پرستش، همچون ادای احترام بیش از حد به هر چیزی جز خدای واحد است. بت‌پرستی در تمامی ادیان ابراهیمی به شدت منع شده است، البته مصادیق بت‌پرستی ممکن است میان این ادیان متفاوت باشد.

در ادیان غیر ابراهیمی پرستش اشیاء دست‌ساز منعی ندارد، اما در داخل آن ادیان از لفظ "بت‌پرستی" استفاده نمی‌شود.

در هندوئیسم تمامی انواع پرستش از درجه یکسانی برخوردارند و بنابراین عبادت تمثال‌ها یا "بت‌ها" نه توصیه می‌شود و نه منع. با این که هندوئیسم معمولاً با شمایل مذهبی انسان‌انگاره همچون "مورتی‌ها" معرفی می‌شود، منع‌ شمایل‌نگاری نیز با نمادهایی ذهنی از خدا معرفی می‌شود. از آن گذشته، هندوها بر این باورند که تمرکز بر شمایل انسان‌انگاره ساده‌تر است. لرد کریشنا در بهاگاواد گیتا، فصل 12، آیه 5 گفته است:

"تمرکز بر خدای غیرآشکار به مراتب سخت‌تر از تمرکز بر خدای دارای شکل است، چرا که انسان نیاز دارد هر چیزی را با حواسش درک کند."

بت پرستی سنتی یا همان پرستش و تقدیس تندیس هایی از جنس سنگ، چوب، فلزات، گچ و ... از اولیه ترین گونه های پرستش و توسل به غیر پروردگار دو عالم است. هرچند، برخی از این مذاهب، خود را بت پرست ندانسته و در توجیه و توضیح این رفتار، تندیس یا همان بت را وسیله و واسطه ای برای تقرب جستن به خدا می دانند.

به جز بت پرستی سنتی، گونه های دیگری از پرستش نیز در جهان وجود دارد که از اجزای طبیعت تا اعضای بدن انسان را شامل می شود. در ادامه گزارش مشرق، به برخی از عجیب ترین و تأمل برانگیزترین انواع پرستش و آداب و عادات خرافی مردم نقاط مختلف جهان پرداخته شده است.


آلت‌پرستی در ژاپن پیشرفته

شاید حتی فکر کردن به آن هم حال انسان را دگرگون کند و احساس انزجار را در انسان برانگیزد؛ تصور آن نیز غیر ممکن به نظر می رسد که عده ای، عضوی از بدن را که حتی بردن نام آن نیز شرم آور شمرده می شود می پرستند و تقدیس می کنند.

یکی از خدایان و انواع پرستش، پرستش "آلت مردان و زنان" در ژاپن است.

این جهالت ناگوار و شرم آور در روستای کوماکی ژاپن در جریان است و پرستشگاهی مختص آلت مردانه در این منطقه وجود دارد. پرستش آلت در این منطقه به همین جا ختم نشده و محدود به پرستشگاه نیست. هر ساله در فصل بهار همه اهالی برای تماشای یک آلت چوبی بزرگ در خیابان گرد هم جمع می‌شوند.

گفته می‌شود این سنت خرافی از حدود 1500 سال پیش پایه‌گذاری شده است. این جشن برای افزایش باروری و کشت محصول برگزار می‌شود.

هر ساله در تدارک برای اجرای این مراسم یک آلت جدید از چوب سرو ساخته می‌شود. طول آن 2.5 متر است و 280 کیلوگرم وزن دارد.این مجسمه به دست هنرمندانی خاص و با استفاده از ابزارآلات و تکنیک‌های کهن ساخته می‌شود. (از نمایش مجسمه های ساخته شده معذوریم)

از دیگر باورهای خرافی مردم این منطقه این است که این مجسمه نمادی از جوهر وحدت مردان و زنان و زمین است! مردان در این جشن با لباس های سفید شرکت می کنند و رداهای سفیدی که مردان می‌پوشند نمادی از پاکی و قداست است و تنها مردانی که این لباس را به تن دارند قادر به حمل این مجسمه هستند. این مردان همچنین باید 42 ساله باشند، سنی که به باور ژاپنی‌ها سن بداقبالی است.

در این مراسم علاوه بر به نمایش درآمدن مجسمه هایی از آلت مردان، شمایل مشابهی از آلت زنان نیز ساخته شده و پس از تزئین با گل و پارچه های رنگی، در خیابان گردانده می شود.

در حاشیه این جشن ها، انواع بستنی ها و شکلات ها در اشکال آلت های مورد پرستش تهیه و به شرکت کنندگان داده می شود.


شیطان پرستی

شیطان پرستی از انواع پیچیده کفر و پرستش غیر خداوند باری تعالی به شمار می رود. شیطان پرستی هم در جوامع مختلف کارکردی اعتراضی نسبت به شرایط موجود به خود گرفته و هم در شکل سنتی آن، پرستش و تقدیس شیطان را شامل می شود.

شیطان پرستی از چندین مذهب با ایدئولوژی‌ها و عقاید فلسفی و پدیده‌های اجتماعی متفاوت تشکیل شده است. از ویژگی‌های مشترک این ادیان ارتباطی نمادین با شیطان، تجلیل خصلت‌های آن و حتی ستایش شیطان است. پیشینه شیطان‌پرستی به قرن 17 بازمی‌گردد اما ردیابی ریشه‌های آن کار دشواری است.

در شاخه‌ای از شیطان‌پرستی که شیطان‌پرستی سنتی نامیده می‌شود باور اصلی بر این است که شیطان نوعی وجود حقیقی برای تکریم یا ستایش است، چه در قالب انسان، روح، موجود فضایی یا نوعی خدا. حال آن که در شاخه‌ای دیگر که شیطان‌پرستی لاوِی نام دارد شیطان صرفاً نمادی از فردگرایی است.

کتاب مقدس شیطان پرستان لاوی


شیطان‌پرستی سنتی نیز خود به زیرمجموعه‌های گوناگونی تقسیم‌بندی می‌شود. در برخی از این فرقه‌ها شیطان جایگاهی والاتر از بشر ندارد و صرفاً در حکم یک دوست و همراه است. حال آن که در برخی فرقه‌های دیگر شیطان یک موجود والاتر است، اما نه لزوماً والاترین قدرت. در برخی، شیطان را خالق هستی می‌دانند و در برخی دیگر آن را خود هستی. اما در تمام شاخه‌های شیطان‌پرستی سنتی اعتقاد بر این است که شیطان دارای وجود خارجی است. جالب آن که تنها بخش بسیار اندکی از شیطان‌پرستان سنتی شیطان را در مفهوم مسیحی‌اش که همانا منشاء تمام بدی‌هاست می‌پرستند و در بسیاری از شاخه‌ها شیطان را نمادی از پلیدی نمی‌دانند.

از دیگر ویژگی‌های این فرقه اعتقاد به جادوگری طی مراسمی خاص است.


ظهور شیطان پرستی از خانواده ای یهودی - آتئیست

بنیان‌گذار فرقه شیطان‌پرستی لاویی فردی به نام آنتون لاوی از خانواده‌ای یهودی است . وی نگارنده کتاب "انجیل شیطانی" نیز هست. این کتاب مجموعه‌ای از مقالات، ملاحظات و مراسمی است که وی در سال 1969 به چاپ رسانید و دربرگیرنده اصول این فرقه است. پیروان این کتاب را "شیطان‌پرستان آتئیست" می‌خوانند، چرا که باور دارند خدا دارای وجود خارجی نیست، بلکه فرافکنی هر فرد از شخصیت خود است. طی سی چاپ ، بیش از یک میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفته است.

بیشتر پیروان این فرقه و سایر فرقه های شیطان پرستی از اروپا و آمریکا هستند. تعداد شیطان پرستان در آمریکای شمالی در حدود 20 هزار نفر تخمین زده شده است. خاستگاه شیطان پرستی به دهه 1950 میلادی در آمریکا و انگلیس باز می گردد اما در مجموع برخلاف آنچه که از سوی رهبران آن تبلیغ می شود پیروان چندانی جذب این فرقه نشده اند و بیشترین آمار آن ها همان 20 هزار نفر آمریکای شمالی بوده است.آنتوان لاوی یهودی - بنیانگذار فرقه شیطانی لاوی


لاوی همچنین بنیانگذار کلیسای شیطان پرستان نیز بود. با مرگ لاوی در سال 1997، پیتر گلیمور به عنوان کشیش اعظم این کلیسا، جانشین وی و عهده دار مراسم مذهبی! شیطان پرستان شد.

پیتر گلیمور، کشیش اعظم کلیسای شیطان پرستان در حال اجرای مراسم شیطانی

پرستش طبیعت

در میان ادیان و رسوم خرافی و الحادی، پرستش و تقدیس طبیعت نیز از جمله مواردی است که هم در غرب و هم در شرق، به چشم می خورد. گرچه طبیعت از جلوه های آفرینش الهی و از آیات پروردگار است، اما برخی همانند مثل اشاره به ماه، در حیرت انگشت اشاره کننده مانده و از ماه غافلند.

پرستش طبیعت نوعی نظام دینی بر مبنای تقدیس و تکریم پدیده‌های طبیعی است. از جمله مذاهبی که پرستش طبیعت در آن‌ها یافت می‌شود پانته‌ایسم، پاننته‌ایسم، دئیسم، شامانیسم و چندخدایی هستند. پرستش طبیعت دارای اشکال گوناگونی است و عناصر مختلف طبیعت از جمله آتش، درخت، ماه و خورشید، حیوانات و ... را دربرمی‌گیرد.


پرستش آتش

پرستش آتش در ادیان گوناگون وجود داشته است، چرا که آتش بخش بسیار مهمی از فرهنگ بشر از زمان دیرینه سنگی بوده است.

نخستین نشانه‌ها از آتش کنترل‌شده مربوط به 790 هزار سال پیش است. از منظر باستان‌شناسی، نخستین شواهد مربوط به پرستش آتش در فرهنگ هندوایرانی به 1500 سال پیش از میلاد بازمی‌گردد. با این که عبارت "آتش‌پرستان" اغلب به زرتشتیان اشاره دارد، این اندیشه که زرتشتیان آتش را می‌پرستند ناشی از نوعی مجادله ضدزرتشتی است. به اعتقاد زرتشتیان در آتشکده‌ها آتش نمادی از حقیقت و پاکی است. به همین دلیل آتش پرست خواندن زرتشتیان صحیح نبوده و زرتشتیان نیز همانند دیگر ادیان ابراهیمی، خدای واحد را می پرستند.اما در برخی شاخته‌های هندوئیسم آتش، یا آگنی، عنصر اصلی در مراسمی به نام یانجا است و نقش رابطی میان عبادت‌کنندگان و خدایان است. در ویشناو، شاخه‌ای از هندوئیسم، آتش را زبان خدای بزرگ نارایانا می‌دانند.

این جایگاه والای آتش در همچنان در بسیاری از مذاهب و فرهنگ‌ها به چشم می‌خورد، چه در مراسم جسدسوزانی و چه در مراسم آتش‌بازی و یا روشن کردن شمع در بسیاری از مراسم مذهبی و یا حتی مشعل المپیک که در طول بازی‌ها باید روشن باشد.

پرستش درخت

پرستش درختان به نوعی گرایش در میان جوامع گوناگون در طول تاریخ به پرستش و یا اسطوره‌سازی درختان اشاره دارد. درختان همواره نقش برجسته‌ای در بسیاری از اسطوره‌ها و مذاهب داشته‌اند. درختان همواره نمادی از رشد، فساد و رستاخیر بوده‌اند. کهن‌ترین نماد میان‌فرهنگی از شکل‌گیری جهان "درخت دنیا" است، که نماد جاودانگی و باروری نیز هست.


یکی از جوامعی که درختان را پرستش می‌کردند سامی‌ها بودند. درختی که معمولاً در فلسطین مقدس شمرده می‌شد درخت بلوط یا درخت سقز بود.توسل به شاخه های درختان در اسکاتلندانگلستان- مردم برای گرفتن حاجت خود داخل تنه این درخت افتاده سکه فرو می‌کنند


تقاضای حاجت کردن از درختان در بسیاری از فرهنگ‌ها نیز ریشه در همین پرستش درختان دارد.


پرستش حیوانات

پرستش و یا تقدیس حیوانات اغلب به دلیل رابطه ای است که پرستندگان آن، میان حیوان با خداوند قائل می شوند.

اصطلاح پرستش حیوانات را مذهب‌گرایان غربی و مجادله‌گرایان یونان و رم علیه ادیانی که خدایانشان در قالب حیوان تجلی می‌یابد در معنایی منفی به کار می‌بردند. اما در اکثر موارد پرستش حیوانات، این خود حیوان نیست که پرستش می‌شود. بلکه باور بر این است که قدرت مقدس خدا در حیوانی خاص تجلی می‌بابد. این پدیده در مذاهب بسیاری، از جمله هندوئیسم، بودیسم، مسیحیت و مذاهب یونان و رم و مصر مشاهد شده است. برای نمونه، یونانی‌ها خرد را به جغد ارتباط می‌دادند و بر این باور بودند که آتن، الهه خرد، دارای رابطه خاصی با پرندگان بوده است. بنا براین او را با تصویر جغد به نمایش در می‌آورند.

در سنت‌های مسیحی، همین ارتباط میان عیسی مسیح و بره نیز به چشم می‌خورد. در مصر باستان نیز پرستش حیوانات بخش مهمی از مذهب به شمار می‌رفت. هاتور و باستِت، دو الهه مصری، به ترتیب به شکل یک گاو و یک گربه به نمایش در می‌آمدند.

در مصر باستان تقدیس حیوانات تا حدی بوده که اجسادشان را در کنار اجساد انسان‌ها مومیایی می‌کردند.

در ایران باستان نیز گاو حیوان مقدسی به شمار می‌رفت.


سگ، نگهبان درهای بهشت!

سگ در میان هندوهای نپال و برخی از بخش‌های هند دارای اهمیتی مذهبی است. در این فرقه‌ها طی مراسمی پنج‌روزه به نام "تیهار" که تقریباً هر سال در ماه نوامبر برگزار می‌شود سگ‌ها را پرستش می‌کنند.در هندوئیسم باور بر این است که سگ پیام‌آوری از سوی یاما، خدای مرگ است و سگ‌ها نگهبانان درهای بهشت‌اند. بنابراین مردم برای این که سگ‌ها آن‌ها را در بهشت راه دهند، برای راضی نگاه داشتن سگ‌ها روزی را در ماه نوامبر به نام کوکور-تیهار، که در زبان نپالی به معنای روز سگ است، مراسم برگزار می‌کنند. در این روز سگ‌ها را به روش‌های گوناگون مقدس می‌دارند، مانند گذاشتن خال تیلاکا بین دو چشم سگ، سوزاندن عود و آذین کردن حیوان با گل همیشه بهار.


سوگواری برای فیل ها!

در تایلند باور مردم بر این است که ممکن است روح مردگان در فیل‌های سفید حلول کند. در این کشور فیل سفید قابل خرید و فروش نیست. عجیب تر اینکه این فیل‌ها را غسل تعمید می‌دهند و هنگام مرگشان، درست مانند یک انسان، برایشان سوگواری می‌کنند. در اتیوپی جنوبی نیز فرقه‌هایی که فیل سفید را مقدس می‌شمارند یافت می‌شود. در هند نیز خدای هندوی معروف، گانِشا، دارای سر فیل و بدن انسان است.
پلنگ، شکارچی ارواح خبیث!

در بسیاری از بخش‌های ویتنام پلنگ موجود مقدسی به شمار می‌رود. در هر روستا ممکن است پرستشگاه یک پلنگ یافت شود. ریشه این عمل ممکن است در ترس انسان از پلنگ‌ها نهفته باشد. از آن گذشته، پلنگ یک خدای نگهبان نیز تلقی می‌شود. معمولاً در ورودی پرستشگاه‌ها و قصرها مجسمه‌هایی از پلنگ دیده می‌شود که به منظور محافظت از آن مکان دربرابر ارواح خبیث می‌باشد.


دیوار غربی یهودیان، دروازه بهشت

دیوار غربی یا کوتل مقدس‌ترین مکان مذهبی یهودیان به شمار می‌رود. این دیوار در شهر کهن بیت‌المقدس بر روی تپه موریا در سمت غربی حرم‌الشریف قرار دارد. این دیوار بقایای دیوار کهنی است که دورتا دور محوطه معبد سلیمان کشیده شده بود قرار دارد. مسلمانان نیز معتقدند که پیامبر در شب معراج اسب خود را به آن بست. یهودیان بر این باورند که هر کس در برابر این دیوار عبادت کند "گویی در برابر عرش الهی عبادت کرده چرا که دروازه بهشت در همین مکان قرار دارد".

طبق قوانین یهودیت یهودیان هنگام عبادت باید به این دیوار رو کنند. بنا بر میشنا یکی از کتب یهودیان، از چهار دیوار حرم، دیوار غربی به قدس‌الاقداس نزدیک‌تر و بنابراین دعا کردن پای این دیوار سودمندتر است. خاخام یعقوب اتلینگر می‌نویسد "از آن‌ جا که دروازه بهشت نزدیک دیوار غربی است، قابل درک است که دعاهای اسرائیلی ها از آن جا به بالا می‌رود.          سالانه بیش از یک میلیون یادداشت لابلای دیوار غربی قرار می گیرد


یکی از کارهایی که یهودیان برای اجابت دعاهایشان انجام می‌دهند این است که دعای خود را روی تکه‌ای کاغذ می‌نویسند و لای شیارهای این دیوار قرار می‌دهند. پیشینه این عمل به اوایل قرن 18 بازمی‌گردد. سالانه بیش از یک میلیون یادداشت لابلای این دیوار قرار می‌گیرد، چه توسط خود مردم اسرائیل، چه توریست‌ها و چه مقامات عالی‌رتبه کشورهای دیگر.طبق قوانین دین یهود، این یادداشت‌ها نباید به دور انداخته شوند. درباره این که آیا باید آن‌ها را سوزاند و یا دفن کرد اختلاف نظر وجود دارد. سالانه دو بار یکی از خاخام‌ها و دستیارانش این یادداشت‌ها را گردآوری می‌کنند و در گورستان یهودیان دفن می‌کنند.

این باورهای خرافی گاهی ظرایفی را نیز به همراه دارند. مثلا درباره این که آیا عبادت‌کنندگان مجازند هنگام قرار دادن کاغذ در شکاف دیوار انگشت خود را درون آن فرو ببرند یا خیر نیز اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی بر این باورند که این دیوار بخشی از حرم‌الشریف و بنابراین مقدس است و کسی اجازه این کار را ندارد. اما دسته دیگر معتقدند که این دیوار خارج از محدوده حرم است و فرو کردن انگشت به داخل ترک‌ها ایرادی ندارد!


عقاید خرافی در اروپا

شاید تصور غالب این باشد که آداب و رسوم و عقاید خرافی مانند آنچه که ذکر شد تنها مختص جوامع شرقی بوده و غرب با پیشرفت های علمی و فناوری و پشت سر گذاشتن قرون وسطی و جاهلیت، جوامع خود را نسبت به اینگونه باورها مصون نگاه داشته اند. اما مروری بر فرهنگ مردم غرب نشان می دهد که خرافات تا چه حد در زندگی روزمره آن ها بروز و ظهور داشته است. برخی از باورهای خرافی پیشرفته ترین کشورهای اروپایی به عنوان نمونه در ادامه ذکر شده است.


خرافات در انگلستان؛ زدن به تخته، گربه سیاه اقبال

انگلستان یکی از کشورهایی است که هنوز هم بسیاری از باورهای خرافی در بین مردم آن وجود دارد و انگلیسی  ها خود را ملزم به رعایت آن می دانند. یکی از این باورها، اعتقاد به خوش یمن بودن انجام دادن یا پرهیز از برخی کارهاست.

به عقیده بریتانیایی ها، گربه سیاه - که در برخی فرهنگ ها شوم خوانده می شود - نشانه خوش اقبالی است. از این رو در این کشور، بر روی کارت های تبریک، تولد و عروسی تصویر گربه سیاه وجود دارد.


نمونه ای از کارت تبریک با علامت نعل و گربه سیاه که نشان خوش اقبالی هستند


زدن به تخته از دیگر باورهای خرافی انگلیسی هاست که متاسفانه وارد فرهنگ کشورمان نیز شده است. بر اساس این باور قدیمی، هنگامی که شرایط بر وفق مراد است با زدن به تخته، ادامه این روند را تضمین می کنند!

 

ذکر روزهای هفته؛ "خرگوش های سفید"، سه مرتبه!

مردم انگلستان معتقدند سه بار گفتن عبارت "خرگوش های سفید" در اولین روز ماه به عنوان ذکر خاص آن روز! باعث خوشبختی و اقبال نیک خواهد شد.

علاوه بر این، نعل اسب که برخی در ایران نیز نادانسته از آن به عنوان ضمانت خوش شانسی استفاده می کنند، ریشه در فرهنگ انگلستان دارد. به اعتقاد بریتانیایی ها، نعل اسب به سمت بالا موجب خوش اقبالی دارنده آن می شود، و در صورتی که نعل به سمت پایین قرار گیرد، اقبال را از صاحب خود دور خواهد نمود.

گرفتن برگ هایی است که در فصل پاییز از درختان می ریزد، کوتاه کردن مو در زمانی که ماه رو به بدر می رود و قرار دادن پول در جیب لباس های نو از دیگر باورهای خرافی انگلیسی هاست.


در سوی دیگر، در فرهنگ مردم این کشور اعتقادات مشابهی در مورد اقبال بد نیز وجود دارد. راه رفتن زیر نردبان، ریختن نمک روی زمین، دیدن کلاغ، باز کردن چتر داخل ساختمان و عدد 13 از جمله مواردی است که بر اساس باور مردم انگلیس، همگی موجب بد اقبالی خواهند شد.

اعتقاد عجیب دیگری نیز وجود دارد که شکستن آینه، هفت سال بد اقبالی و بدبختی را برای صاحب آن به همراه می آورد.


خروج شیطان از پوست تخم مرغ

باورهایی از این دست در تمام شئون زندگی مردم در انگلیس راه یافته و حتی هنگام غذا خوردن نیز موارد مشابه فراوانی وجود دارد. به عنوان نمونه، آن ها معتقدند پس از خوردن تخم مرغ باید پوسته آن را با قاشق سوراخ کرد تا شیطان از آن خارج شود. در منطقه یورکشایر انگلیس نیز زنان خانه دار معتقدند اگر در نزدیکی خانه مرده ای دفن شده باشد، نان در خانه های اطراف آن پف نمی کند!


ایتالیا؛ از اعتقاد به طلسم تا خوش یمنی عطسه گربه

مردم ایتالیا هم در فرهنگ و باورهای خود، موارد خرافی بسیاری را به عنوان عوامل خوش اقبالی یا بد اقبالی رعایت می کنند. در ایتالیا همچنان اعتقاد به طلسم، طلسم کردن و باطل کردن آن رایج و شایع است. بر این اساس، اگر بخواهید طلسم کسی را باطل کنید انگشت اشاره و انگشت کوچک را بالا و بقیه انگشتان را پایین نگاه دارید و به زمین اشاره کنید. در هنگام باطل کردن طلسم باید حواستان باشد این علامت را سمت چه کسی می‌گیرید چرا که اگر آن را سمت کسی بگیرید یکی از نزدیکانش به او خیانت می‌کند.


نشان باز کردن طلسم


در ایتالیا، دیدن راهبه را عامل بداقبالی می دانند و معتقدند در صورتی که راهبه ای را مشاهده کردید، باید فوراً بر آهن یا چیزی از جنس فولاد ضربه بزنید تا این اقبال بد از شما دور شود. یا با گفتن عبارت "Suora tua” به معنای "راهبه تو!"، این اقبال بد را به کس دیگری منتقل کنید.


راهبه ها در ایتالیا نماد بد یمنی و انتقال اقبال بد هستند


ایتالیایی ها علاقه خاصی به شنیدن صدای عطسه گربه دارند! زیرا بر اساس یک باور قدیمی شنیدن عطسه گربه پیام آور شانس و اقبال خوش است.

همانند انگلیس، خرافه در سطوح مختلف زندگی مردم ایتالیا راه یافته است. در ایتالیا نیز ریختن نمک روی زمین بد یمن و عدد 17 محکوم به نحسی است. ایتالیایی ها علاقه ای به لباس های با رنگ بنفش ندارند و معتقدند پوشیدن آن موجب بداقبالی می شود.


اسپانیا

اسپانیا نیز جزو کشورهای پیشتاز در باورهای خرافی بوده است. مردم اسپانیا اعتقاداتی مشابه با کشورهای انگلیس و ایتالیا و سایر کشورهای این قاره دارند. اسپانیایی ها روزهای چهارشنبه ای که مصادف با سیزدهمین روز ماه است را نحس دانسته و در این روز ازدواج، سفر هوایی و دریایی انجام نمی دهند.

از دیگر آداب خرافی در مورد بد اقبالی در اسپانیا این است که در هنگام غذا خوردن نمکدان را نباید دست به دست کرد، بلکه باید آن را روی میز قرار داد تا هر کس خودش آن را بردارد. چرا که بداقبالی می‌آورد. همچنین موقع ریختن مایعات از یک بطری، ته بطری نباید رو به بدن باشد، در این صورت لیوان را باید به خیابان انداخت.

در اسپانیا اگر هنگام جارو کردن جارو با صورت یک فرد مجرد برخورد کند، آن فرد هیچ گاه ازدواج نخواهد کرد!


فرانسه

یکی از عجیب ترین اعتقادات مردم فرانسه، خوش یمن بودن مدفوع است. بر اساس این باور فرانسوی ها، قدم گذاردن بر روی مدفوع با پای چپ، موجب برکت و خوش بختی و روی آوردن شانس و اقبال خواهد بود.


گربه سیاه در فرانسه نیز نشانی شوم و پیام آور بد اقبالی است.


فرانسوی ها در اعتقادات مذهبی خود نیز باورهای خرافی عجیبی دارند. آن ها معتقدند در کلیسا نباید یک شمع را بوسیله شمعی دیگر روشن کرد چرا که این کار قدرت دعای شما را به شمع دیگر منتقل می کند و دعای شما را ضعیف می کند. باید حتما از کبریت یا فندک استفاده برای این منظور استفاده کرد.

در فرانسه زنان خانه دار هرگز شلوارهای شوهرشان را با کمربند اتو نمی کنند چرا که معتقدند این کار باعث درد کلیه در همسرانشان می شود.

دیدن عنکبوت نیز در این کشور ارمغان آور خوش بختی است.


اسلام، نسخه شفابخش

ادیان و فرقه های مذهبی قدیمی و نوظهور غیر الهی هر یک بدنبال پاسخی برای نیاز بشر به آرامش و توسل به نیرویی بالاتر و ترسیم مسیر کمال برای زندگی انسان بوده اند. اما به عقیده کارشناسان امور دینی و جامعه شناسان و به گواه مشاهدات تاریخی، هیچیک تا کنون موفق به ارائه راهی روشن و آرامشی همیشگی برای سرگشتگی درونی انسان نشده اند. در این میان ادیان ابراهیمی و فرقه های الهام گرفته از این ادیان که رویکردی الهی دارند آخرین مقصد افرادی بوده است که برای رسیدن به مقصود و آرامش حقیقی در پیچ و خم فرقه های بشری سرگردان بودند. البته گرایش به این فرقه ها نیز همواره بوده اما گرایش از ادیان به فرقه ها بسیار اندک و ناچیز بوده است.

بطور کلی بیشتر افرادی که ابتدا جذب فرقه ها می شوند ابتدا از مرحله آتئیستی یا انکار وجود خدا قدم در این راه می گذارند و دلیل آن هم جستجوی راهی برای آرامش درون و ایمان به حقیقتی والاتر است. شاید برای این دسته از افراد در مراحل اولیه این نسخه های بشری پاسخ موقتی باشند، اما اتفاق بزرگ که تمام رسانه ها، مراکز تحقیقاتی و حتی کتاب ثبت رکوردهای گینس نیز به آن اعتراف کرده اند، آمار تغییر دین به سمت ادیان ابراهیمی بویژه اسلام است. براساس آمار موجود، در مقایسه با دهه گذشته، میزان گرایش به اسلام و تغییر مذهب به مقصد اسلام، در اروپا و آمریکا بیش از دو برابر شده است.
درصد جمعیت مسلمانان به تفکیک قاره - 2011


براساس آمار "موسسه تحقیقات اسلام" در آلمان، جمعیت مسلمانان اروپا در سال 2010 بیش از 44 میلیون نفر بوده است. این رقم در سال 2011 به بیش از 56 میلیون نفر رسیده و جمعیت مسلمانان جهان در سال 2011 را به بیش از 2 میلیارد و یکصد میلیون نفر رسانده است؛ افزایشی که موجب نگرانی اسلام ستیزان و افزایش هجمه ها  و اسلام هراسی با هدف کنترل این سیر صعودی گرایش به اسلام شده است.
آداب رسوم خرافی که تنها نمونه هایی از معروفترین آن ها در کشورهای مهم اروپایی ذکر شد، بدون نیاز به توضیح بیش تر، گویای رسوخ خرافات علیرغم پیشرفت های بسیار در زمینه های گوناگون است. پیشرفت هایی که ظاهرا هنوز در سطح فرهنگ و اعتقادات مردم نتوانسته ریشه های خرافه و جهالت را بخشکاند. صد البته نباید از این مسئله غافل شد برخی از این عادات و باورها، ناخواسته و ندانسته در فرهنگ ما نیز راه پیدا کرده که باید با شناخت مبدأ آن، در جلوگیری از گسترش و فراگیر شدن آن ها کوشید. عادات خرافی مانند توسل به درختان مقدس، دیوارها، رودخانه ها و چاه ها و امثالهم با این فرض که در گره گشایی و حاجت روا شدن موثر است، در سخنان بزرگان دین و مراجع عالیقدر همواره رد و مضموم شمرده شده و همواره ارتباط انسان با خدا بدون هرگونه واسطه از طریق نیایش و راز و نیاز و یا با واسطه ائمه معصومین (ع) و مقربین درگاه الهی توصیه شده است.


منابع و مآخذ:

http://news.nationalgeographic.com/news/2004/09/0915_040915_petmummies.html

http://www.jewishencyclopedia.com/articles/14493-tree-worship

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/406588/nature-worship

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/524840/Satanism

http://www.themystica.com/mystica/articles/a/animal_worship.html

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/25771/animal-worship

http://www.pantheon.org/articles/a/animal_worship.html

http://www.religioustolerance.org/satanis4.htm

http://www.wheninrometours.com/Top-Ten-Italian-Proverbs.html

http://www.churchofsatan.com/Pages/index.html

http://www.siasat.com/english/news/shocking-statistics-islam-fastest-growing-religion-west

http://muslimpopulation.com/World


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 74
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 215
 • مجید ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  3 2
  وای........ هییییییییییییییییییی مشرق تو که عکس بد نمیذاشتی... الان میان میفرستنت پیش شرق شرق و مشرق چه بهم میایید
 • ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  9 0
  لطف کن ادرس اون درختی که سکه کاری شده بهم بده فکر کنم یه چند صد هزار تومنی بشه البته با نرخ روز دلار و یورو شاید بیشتر هم بشه
 • ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  4 1
  نكته جالب اين است كه همه به شكل فطري به پرستش نياز دارند...همه نياز دارند از يك منبع فراتر از ماده حاجت بگيرند و طلب رفع مشكل كنند...
 • ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  5 1
  تو فرانسه رو مدفوع خودشون یا مدفوع گربه ... !؟
 • ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  5 6
  آدرس اونجایی که... رو بدین بریم بخندم. واااااااااااااااااااای خدا پوکیدم از خنده. یعنی تصور کن شیطان در اونجا چه کرده. ترکونده لامصب
 • ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  1 0
  بت پرستی به معنای پرستش یک شی‌ء به عنوان خدا و یا انجام اعمالی شبیه به پرستش، جز!! خدای!! واحد است.
 • واقع بین ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  6 1
  پرستش پول در کشور ما رواج زیادی دارد برای مثال هیچ پسر پولداری حاضر نمیشود با یک دختر طبقه پایین ازدواج کند و یا بالعکس.اصولا اگر او هم بخواهد اطرافیان نمیگذارند.
 • ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  2 7
  چه عجیب! بعداز اینهمهذپیشرفت و ادعا، تو این مسایل هنوز در دوران جاهایت به سر میبرن! خدایی تو این زمینه فرهنگ و اعتقاد خیلی جلو هستیم.
 • یا رسوالله روحی فداک ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  6 12
  خوشا به حال شیعان
 • ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  3 8
  قبول ندارم.
 • امیر ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  1 0
  بازم پای انگلیس رو تو انحرافات در ایران میتونیم ببینیم. مثل زدن به تخته و گربه سیاه و نعل اسب و ... اصلا هر جا انحرافی هست رد پایی از این تخم فتنه ها مشاهده میشه.
 • ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  3 1
  روی مدفوع خودشون راه میرن که خوش شانس بشن!
 • دوره قابچی ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  0 0
  مجید جان تو همان جا نظر به وسترنها بده بسه؟
 • حلال ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  1 0
  اون سکه ها صدقه است ؟ مگر در ایران کسی که تصادف می کنه و می میره رویش پول می ریزن شما می روی بر می داری؟
 • بی نیاز ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  4 2
  برو کشگتو بصاب ؟
 • خیر خاه ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  7 1
  خوب بهتره از این خوش شانسی برای معدشون هم بفرستند.
 • دنیا دیده ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  4 1
  آدرس : ژاپن روستای کوماکی .حالا برو دیدن
 • مهدی جوادی ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  1 1
  خیلی ممنون از راهنمائی تون استفاده کردم.
 • حق گو ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  0 0
  کافر همه را به کیش خود پندارد؟
 • کمال گنجه ای ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  0 1
  چه پیشرفتی صنایع وارداتی ودر آمد کار 50 درصد به کشور طراح .
 • خوشرو ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  5 4
  صلوات بر محمد وآل محمد
 • دنیا دیده ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  1 0
  از هر مکتبی در کشور انگل استان می شود دفتر کار یا افراد آن فرقه را یافت؟
 • کمی بینش خود را بالا ببرید ای کوته نظران ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  0 1
  اون فرقه ای که چیز می پرستند موتقدن که تمام موجودات جهان را توسط این قسمت از بدن آفریده شده؟ قافل از اینکه نه این قسمت تمام موجودات را خداوند آفریده.
 • مهدی کاویانی ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  3 0
  مشرق عزیز و گروه خبر ویژه هرچند از این گروه مطالب بسیار خوب و خواندنی دیده ام ولی این مطلب بسیار سطحی و نازل و خطرناک است. نازل و سطحی بودن آن نیاز به بحث ندارد. اما به دو دلیل خطرناک است: 1- در برخی از موارد هیچ نقد و بررسی در توصیف جریانهای انحرافی در متن دیده نمیشود و در عوض تبیین و تأویل این عقاید وجود دارد. برای مثال درباره آلت پرستان ژاپنی گفته شده این مراسم نمادی از باروی است. با این توصیف پس پرستش آلت به عنوان یک شرمگهاه مدنظر هواداران این فرقه نیست. بلکه نوعی باطنگرایی در رفتار و مناسک ظاهری آنها مدلل شده است که میتواند توجیه کننده گرایش به این جریانها باشد. 2- هر ظاهرگرایی را نمیتوان خرافه دانست. اگر درباره دیوار غربی تعبیر دروازه بهشت خرافه است و کاغذ گذاشتن در آن نشانه عقاید باطل پس درباره حجرالاسود که سنگی آسمانی است و طبق روایت متقن از بهشت آمده است و بوسیدن آن استحباب دارد نیز باید قائل به خرافه شویم. هر ظاهرگرایی و تقدس ظاهری را نمیتوان خرافه و غیرالهی نامید.
 • kotaro fuma ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۹
  4 3
  ما هم دلار میپرستیم..
 • نیهاد ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  3 1
  دیواره غربی یهودیان چه ربطی به پرستش بت داره اونا که اون دیوارو پرستش داره؟؟؟؟مسلمانام هم سنگ به اصطلاح شیطان میزنند
 • ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  1 0
  بميري مهدي جوادي مردم از خنده
 • حسن ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  0 0
  دوست گرامی، گزارش های ویژه مشرق هدف انتقادی و تحلیلی نداشته و همانطور که در عنوان گزارش نیز آمده "نگاهی به ادیان غیر الهی" بوده و قطعا شعور مخاطبان فهیم سایت به قدری بالاست که نیازی به توضیح و نقد عملی سخیف چون آلت پرستی نیست و اصلا چنین مواردی نیاز به نقد و بررسی ندارند و اساسا براساس اعتقادات اسلامی مردود و مطرود هستند و نقد و بررسی چنین موضوعاتی، اثری عکس داشته و موضوعیت دادن به آن هاست. در مورد دیوار غربی یهودیان نیز، آنچه که مسلم است دیوار دست ساخته یهودیان بوده و قیاس آن با سنگ حجرالاسود که به دست مبارک فرستاده خداوند نصب شده و اصل بنای کعبه نیز به دست پیامبران الهی از ابراهیم (ع) تا پیامبر اسلام (ص) بوده، قیاس درستی نیست. ظاهر گرایی بدون بنیان اعتقادی و الهی دقیقا مصداق خرافه و انحراف بوده و هست..کما اینکه متاسفانه از این مصادیق خرافه و انحراف بعضا در کشور ما نیز دیده می شود.
 • ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  0 1
  اینجا هم گفته نشده که دیوار رو میپرستن یا بت پرستیه... اینکه از اون دیوار حاجت میخوان و نوشته و درخواست رو لابه لای دیوار میذارن خرافه و باطل هستش.
 • ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  0 0
  این که یهودیان آن را دروازه ورود به بهشت میدانند مدنظر هست که باید بررسی شود.
 • واقع بین ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  4 2
  هر کاری اگه با دل پاک باشه قشنگه و قابل احترام. کنار کعبه باش ولی دلت فاسد باشه چه فایده. اگه تمام کسانی که میرن مکه اصلاح میشدن الان دنیا خود بهشت بود.نبود؟
 • موج ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  1 1
  در اصفهان بتهای بودا فروخته می شود و آموزش می دهند و به آنها سجده می شود هیچ نهادی هم با آن مقابله نمی کند
 • بهروز ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  1 0
  خیلی جالب بود...واقعا چطور در این بی خبری موندن و تو عصر جدید هنوز جهالت هایی به این بزرگی دارن...واقعا پرستش آلت و سنگ و درخت و حیوان براساس کدام فطرت انسانی قابل توجیه و تفسیر میتونه باشه؟ اینکه انسان نیاز به پرستش داره درسته ولی اینکه انسان با این عظمت و اشرف مخلوقات بودن به این درجه از پستی برسه که شرمگاه خودش رو بپرسته و ... با هیچ استدلالی قابل توجیه نیست و این حرف ها هم که این وسیله رسیدن به خداوند و واسطه و اینهاست همش کشکه و برای توجیه مسئله است. خیلی خوب بود...با تشکر
 • ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  0 0
  اما این منبع فراتر از ماده الان تو اونور آب پست تر از ماده شده و سنگ و درخت و آلت و دیوار و ... رو میپرستن و متوسل میشن بهش...
 • ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  0 2
  شیطان هم از دست اینا باید در عجب باشه که به این حد رسیدن...شیطان هم دستاش رو به نشانه تسلیم در برابر اینا بالا برده
 • ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  0 0
  اتفاقا پسرای پولدار باید با دخترای طبقه پایین ازدواج کنن که دو روز بعد دختره پولش رو نزنه تو سر پسره و افسار زندگی از دستش در بره...اینم پول پرستی نیست...بدبخت پسرهای ما الان گرفتار دو میلیون سه میلیون واسه شروع زندگی هستن...!
 • ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  0 0
  آقای گنجه ای ما که نفهمیدیم منظور شما از این جمله فلسفی که گفتید چی بود!
 • ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  0 2
  واقعا خوش بحال مسلمانان و به خصوص شیعیان...درسته اوضاع اقتصادی و ... خرابه...ولی خدارو شکر هنوز اونقدر اعتقادات ما نم نکشیده که به این حال و روز بیفتیم و بخوایم آلت بپرستیم و ...
 • ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  0 0
  ترویج هر عادت خرافی و انحرافی مساوی با ایجاد یک رخنه و ترک در بنیان اعتقادی جامعه تا جایی که مجموعه ای خرافات جای اعتقادات اصیل مردم رو میگیره و زندگی روزمره مردم میشه تشعشعی از خرافات وارد شده به فرهنگ...معمولا هم خرافات جدی گرفته نمیشن و نقطه خطرناکش هم همینجاست
 • مرتضی زمانی ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  0 1
  به نظر من گزارش های مشرق حالت تحلیلی و انتقادی خاصی داره که منحصر به فرد هستش و خواننده با خواندن مطلب خودش به نتیجه میرسه...نه اینکه نگارنده بخواد نتیجه و دیدگاهش رو به مخاطب القا کنه...در مورد این مطلب هم به نظرم برخی از مطالب به قدری شفاف هست که نه تنها نیازی به تحلیل و بررسی نداره بلکه تحلیل اون ارزش نهادن به چیزیه که اصلا صحبت کردن در موردش هم کراهت داره...چه برسه به مو شکافی و نقد و بررسی اون... یا علی..خدا قوت
 • ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  0 0
  تو دلار میپرستی...بیخود جمع نبند
 • ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  1 1
  یعنی با دل پاک آلت پرستیدن قشنگ و قابل احترامه...؟ نه تنها قشنگ نیست خیلی هم زشت و تهوع آوره استاد واقع بین...
 • ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۰
  1 2
  متاسفانه داره رخنه میکنه تو فرهنگ ما...
 • ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۱
  1 0
  سنگ حجرالاسود که به دست مبارک فرستاده خداوند بنا شده توصیف خوبی است
 • بي ريا ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۱
  0 1
  به نظرم بت پرستي مفهوم ندارد.همه منظورشان پرستش خداي باريتعالي است حالا به شكل و شمايل گوناگون و به اندازه وسع ذهني.
 • آنتی صوفی ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۱
  0 0
  اینم نتیجه عرفان و تصوف!!!وحدت ادیان
 • حمیدرضا ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۲
  2 0
  چون ندیدیم حقیقت ره افسانه زدیم! کسانی که ایراد می گیرند، و مسخره می کنند، اگه خودشون تو همون مناطق بدنیا آمده بودند چکار می کردند؟! بلافاصله مسلمان حقیقی می شدند؟!
 • میثم ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۱۴
  0 0
  حلال جان! تو این اواع جهانی اون رو هم بر میدارند!
 • امیر ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۱
  0 0
  یعنی چی
 • ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۰
  0 0
  عزیزم عجب بی ریا صحبت می کنی ، منظورشون رو کی بهت گفتن؟ البته ببخشیدا همین منظوره که اون دنیا عده ای رو میفرسته بهشت و عده ای رو راهی جهنم میکنه منظور باید واضح و شفاف باشه اینو همیشه یادت نگه دار دلبندم
 • یلدا68 ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۵
  0 0
  بالاخره ننوشته بودید فلسفه خوش یمنی نعل اسب برای غربی ها چه بوده؟؟؟؟آیا دلیل خاصی برای پرستش و خوش یمن دانستن نعل داشتن؟؟؟؟؟
 • پری وفاطی ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۱
  2 1
  من و دخترعموم باهاتون هم عقیده ایم وعاشق کاملترین دین اسلامیم
 • ايلار ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  1 2
  دين اسلام برترين دينهاست و رسيدن انسان به كمال تنها با اسلام امكان پذيره.عاقبت بخير باشيد.
 • یه دوست ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۷
  0 1
  این ها نشانه این است که همه ما انسان ها نیاز به پرستش خدایی داریم .این انسان ها هم شاید اگر با دینی مثل اسلام آشنا می شدند هیچگاه بت پرستی نمیکردند.
 • انسان ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
  0 0
  هه هه هه هه هه.............
 • ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۹
  0 0
  مردم ژاپن باید یه کلاس خصوصی برای شیطان بزارن من فکر میکنم عقل شیطان به اون جا ها نمی رسه
 • لی لی ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۲
  0 0
  وای....آدم میترسه!اینا از خرافه پرستی گذشته.
 • Cheap Nike NFL Jerseys ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۷
  0 0
  Supply All Kinds Of Cheap Nike Youth nfl Jerseys Cheap Nike NFL Jerseys http://www.360saudiarabia.com/images/sitemap.xml
 • ستاره ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۵
  0 0
  این ناشناس کیه؟گفته هاشو قبول دارم
 • هلو ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۹
  0 0
  تبلیغات عینک ریبون چیه این وسط؟
 • tohid ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
  0 1
  Aali bood,kheyli zibaa bod merc
 • بنیامین ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۰
  2 4
  فقط اسلام بقیش انحراف و احمق بودن اونهاست
 • تو ومن ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  4 0
  همه ادیان مورد احترامن وباید تا اطمینان تحقیق کرد وبهترین رو انتخاب کردکور کورانه انتخاب نکنید
 • رامین ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۴
  3 3
  به نظر من به همه ی عقاید باید احترام گزاشت چه درست چه غلط نیاز انسان به پرستش هم من قبول ندارم اسلام خیلی سخت گیره آدم یک سری اصول اخلاقی داشته باشه کافیه.
 • amir ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۰
  1 0
  آلمانیا خرافات ندارن؟ واسه تحقیقم میخوام واجبه
 • zari ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
  2 0
  خیلی مطلب قشنگی بود ولی ادم میترسه خداکنه بیشتر از این این خرافات وارد کشورمون نشه
 • ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
  2 0
  عجب
 • ناشناس ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۳
  6 0
  مسلمانان هم در چاه جمکران نامه میریزند
 • نسترن ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۶
  6 1
  ولی خداوکیلی چه شانسی اوردیم هم ایرانی هستیم هم مسلمون. خدایا شکرت. خدایا شکرت تو اون محله ی ژاپنیا به دنیا نیومدم
 • عباس ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
  0 0
  انها هم پرستشی دارند ولی در پرستش انها نوعی انحراف که نشان از عدم شناخت صحیح یکتاپرستی است بوجود امده
 • ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
  5 2
  عزیزان حالا پرستش اینها را با نماز در اسلام مقایسه کنید چه زیباست نماز
 • امید کریمی ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۳
  6 4
  اسلام بهترین دین
 • Arsalan AT ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  1 0
  تمام ادیان در مواقع خدا را ستایش میکنن زیرا آنها در همان عقیده ها به دنیا آمدن همان خدایی که ما او را بطور دیگری ستایش میکنیم
 • Arsalan AT ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  1 0
  در واقعه تمام ادیان خدا را پرستش میکنن این از کم لطفی انسان هاست که خدا را کوچک می شمارند و فکر میکنن تنها عبادتی صحیح هست که از پدرانشان به ارث رسیده خداوند همه را دوست دارد نه تنها من.❤

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس