کد خبر 1384070
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۷
انتظارات ترکیه از روسیه در آستانه سفر لاوروف

در جریان حمله روسیه به اوکراین، ترکیه در جستجوی کسب بیشترین منافع بوده و حالا هم می‌خواهد از سفر آتی وزیر خارجه روسیه به آنکارا در دو مسیر مهم، سود ببرد.

به گزارش مشرق، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به ترکیه می رود تا با مقامات آنکارا در مورد چند موضوع مهم، گفتگو کند.

لاوروف در شرایطی به ترکیه می رود که بیش از یکصد روز از آغاز حمله روسیه به اوکراین سپری شده و ترکیه نیز یکی از کشورهای حوزه دریای سیاه است که از بسیاری جهات، تحت تاثیر جنگ و پیامدهای آن قرار گرفته است. در جریان حمله روسیه به  اوکراین، ترکیه در جستجوی کسب بیشترین منافع بوده و حالا هم می خواهد از سفر آتی لاوروف به آنکارا در دو مسیر مهم، سود ببرد.

کشور ترکیه،

قرار بود، لاوروف پیش از سفر به ترکیه، به بلگراد پایتخت صربستان سفر کند. اما از آنجایی که مونته نگرو، مقدونیه شمالی و بلغارستان حریم هوایی خود را به روی وزیر خارجه روسیه بسته اند؛ برنامه لاوروف برای حضور در بلگراد نیز لغو شد.

گفته می شود که الکساندر ووچیچ رئیس جمهور صربستان، به دنبال حل این مشکل بوده اما نتوانسته نتیجه بگیرد.

چمدان لاوروف،  پر از گندم

معمولاً رسانه های ترکیه برای پوشش اخبار مربوط به دید و بازدیدهای دیپلماتیک، از این عبارت استفاده می کنند: «باید دید، او چه چیزی در چمدان دارد.»

این اصطلاح خاصی برای پیش بینی مهمترین موضوعات و اولویت های مورد بحث در سفرهای دیپلماتیک است. اما حالا که به خاطر حمله روسیه به  اوکراین، مسیر صادرات گندم از سمت دریای سیاه به سوی مرمره، اژه و مدیترانه ناممکن شده، خیلی ها انتظار دارند که لاوروف در کیف دیپلماتیک خود، حامل پیشنهادنامه و دستور کاری باشد که توان حل مشکل صادرات گندم را داشته باشد.

حالاست که می پرسید: این وسط، ترکیه چه نقشی دارد؟ پاسخ این است: دولت ترکیه می خواهد در این شرایط بحرانی،  خود را همچون قهرمان تامین گندم جهان معرفی کند!

می ­دانیم که بخش قابل توجهی از گندم مورد نیاز خود ترکیه و چندین کشور آسیایی و حتی برخی کشورهای اروپایی، از مبدا روسیه و اوکراین و از طریق مسیر آبی، از دریای سیاه وارد کانال بسفر ترکیه شده و پس از گذر از مرمره و داردانل، وارد مدیترانه می شود تا به مقصد نهایی برسد. این یعنی یک فرصت طلایی تاریخی برای ترکیه. چرا که هم مسیر ورود از مدیترانه به دریای سیاه و هم مسیر دریای سیاه به مدیترانه در دست ترکیه است و حالا که به بهانه جنگ، گندمی از این مسیر نمی گذرد، ترکیه می تواند تبدیل به یک میانجی و واسطه شود و تابلوی نهایی را طوری به نمایش بگذارد که گویی، این اردوغان است که گندم جهان را با توان دیپلماتیک خود، تامین کرده است!

یک چانه زنی دشوار بین تیم اردوغان و تیم پوتین

روسیه قبلاً هم اعلام کرده که تنها در صورت لغو تحریم های غربی، حاضر است کشتی های عظیم حامل گندم را به حرکت درآورد. حالا باید دید آیا تیم اردوغان، می تواند به واسطه ای بین غرب و پوتین تبدیل شود و طرفین را اندکی به همدیگر نزدیک تر کند یا خیر؟

کشور ترکیه،

یکی از تازه ترین اقدامات تیم اردوغان در مورد چانه زنی با پوتین برای تامین مواد غذایی، اقدام یک ماه پیش اردوغان بود. در شرایطی که قیمت روغن مایع در ترکیه سر به فلک کشیده بود و اساساً روغنی برای فروش وجود نداشت، اردوغان در یک تماس تلفنی، از پوتین خواست، اجازه دهد کاروان کشتی های حامل روغن مایع از روسیه به ترکیه بروند. اما این بار، ابعاد درخواست و مطالبه ترکیه و کشورهای غربی از پوتین، بسیار بیشتر و مهم تر از تجربه موفقیت آمیز ترکیه است. چرا که پای صدها کشتی حامل گندم در میان است که در حال حاضر برای روسیه، دارای یک ارزش استراتژیک و بی همتاست.

اختلاف ترکیه و روسیه در سوریه

یکی از مهمترین اختلافات ترکیه و روسیه در چند سال گذشته، چند و چون مدیریت تحرکات گروه های نزدیک به ترکیه در ادلب سوریه بوده است. روسیه بارها در این باره از ترکیه انتقاد کرده و میزان اختلافات به حدی بود که حتی یکی از سفرهای مهم وزرای امور خارجه و دفاع روسیه به ترکیه لغو شود. حالا علاوه بر مساله ادلب، بحث تلاش ترکیه برای اشغال منبج و تل رفعت هم به میان آمده است. به همین خاطر، لاوروف، برخی از ژنرال های ارشد وزارت دفاع را نیز با خود همراه می کند.

رسانه های ترکیه اعلام کرده اند که قرار است سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، علاوه بر دستیاران و مشاورین دیپلمات خود، به همراه یک هیئت نظامی عالیرتبه به ریاست وزیر دفاع این کشور در ۸ ژوئن به آنکارا برود. این هیات نظامی، دو موضوع مهم را در دیدار با مقامات سیاسی و نظامی ترکیه، بررسی می کنند:

۱.چند و چون  موضوع افتتاح کریدور امنیتی در منطقه دریای سیاه برای عبور گندم و تامین امنیت دریایی و هوایی این گذرگاه.

۲.بررسی اهداف ترکیه از حمله به شمال سوریه.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه، قبلاً درباره هماهنگی های نظامی بین آنکارا و مسکو، توضیحات مفصلی ارائه داده است.

او هفته گذشته به خبرگزاری آناتولی رفت و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 چاووش اوغلو گفت: «لاوروف با یک هیئت نظامی خواهد آمد. ما به اتفاق مسئولین وزارت دفاع ملی و فرماندهان و واحدهای مربوطه می‌نشینیم و درباره ابعاد فنی کریدور گندم، بحث خواهیم کرد. این مساله بر روی  امنیت غذایی جهان تاثیر می گذارد و لذا طرح موضوع و تلاش برای کسب نتیجه، در اولویت مذاکرات است. در صورت حل این مشکل، گام مهم اعتمادسازی بین دو کشور برداشته خواهد شد.»

کشور ترکیه،

اما در مورد مساله سوریه، مقامات ترکیه تلاش می کنند به شکلی اظهار نظر کنند که گویی نیازی به کسب رضایت دیگران ندارند. علاوه بر خود رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری یعنی ابراهیم کالن، خلوصی آکار وزیر دفاع و دیگران بارها اعلام کرده اند که حمله به شمال سوریه را همچون یک اقدام ضروری و حیاتی، برای حفظ امنیت ملی ترکیه لازم می دانند و نیازی نیست در این مورد، از دیگران کسب مجوز کنند.

اما واضح است که این عبارات، مصرف داخلی دارد و در شرایط عینی و بر روی ارض واقع، ترکیه برای حمله به شمال سوریه، ملاحظات فراوانی دارد و نمی تواند بی گدار به آب بزند. به ویژه در شرایطی که علاوه بر آمریکا، روسیه نیز هشدارهایی داده و از آنکارا خواسته اند که در اهداف و تحرکات برونمرزی خود، تجدیدنظر کند.

چاووش اوغلو امیدوار است که در دیدار با همتای روسی خود، او را اقناع کند که ورود ارتش تحت امر اردوغان به منبج و تل رفعت، بدون مخالفت روسیه باشد.

ابهام در مورد تصمیم ترکیه در قبال ناتو

قرار است پس از سفر لاوروف وزیر خارجه روسیه در ۸ ژوئن، آنالنا بائربوک وزیر امور خارجه آلمان نیز، اولین سفر رسمی خود به ترکیه را در ۹ ژوئن انجام دهد. دستور کار اصلی در این سفر، تهدیدات اردوغان در مورد وتوی عضویت سوئد و فنلاند در ناتو خواهد بود.

کارشناسان می گویند آلمان تلاش کرده تا موضع ترکیه در قبال سوئد و فنلاند را تعدیل کند. حال باید دید، تیم چاووش اوغلو در کشاکش قدرت بین غرب و روسیه و اهمیت حیاتی منافع اقتصادی روسیه برای ترکیه، چه سناریویی را دنبال می کنند و روسیه تا چه اندازه به ترکیه امتیاز خواهد داد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  2 13
  از غرب تا شرق اردوغان آویزان آریایی ها و ترک های ایرانی
  • IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۷
   0 0
   آمریکا با جنگ رسانه ای هر چه بیشتر برطبل جنگ می کوبد تا سر و کله گاوهای بولوند چشم آبی بیشتری پیدا شود ـــــ آمریکا ؛ گاوهای بولوند چشم آبی شیرده پرورش می دهد ــــــ سرانجام با توطئه ودخالت های آشکار و نهان و کارگردانی آمریکا ؛ و بازی موفق مهره یهودی ــ رییس جمهور به ظاهر دلقک اوکراین ــ در یک جنگ زرگری تمام عیار(سیاست تحریک حداکثری)؛ پای روسیه در باتلاق جنگ اوکراین وارد شد. اکنون آمریکا به کمک رسانه هایش از روسیه غولی می سازد که هر لحظه تصمیم دارد کشورهای اروپایی را یک لقمه چپ کند. و بدین ترتیب ؛ آمریکای پس از ترامپ ؛ با انبوهی از مشکلات ؛ موفق گردید ، بحران های خود را صادر نماید. با افزایش سرسام آور قیمت نفت ؛ از یک سو ؛ اقتصاد چین را مهار می کند و از سوی دیگر؛ مهار دو جانبه ای در اروپا ایجاد نماید: 1ـــ روسیه را با تحریم اقتصادی و تهاجم رسانه ای و بحران های سیاسی ، بایکوت ورزشی و .... مهار زده و به سقوط بکشاند . و 2ـــ نژاد جدید گاوهای شیرده؛ این بار؛ بولوند چشم آبی اروپایی (آلمان ، فرانسه ؛ فنلاند ؛ سوئد ، هلند؛ نروژ ؛ لهستان و .....) را ــ همانند گاوهای شیرده خلیج فارس ــ سر کیسه کند و کارخانه های اسلحه سازی خود را رونق بخشد و سلاح های بنجل خود را به اروپایی ها بیندازد. از نتایج بدیهی این آتش افروزی آمریکایی : اروپای ساحل آرامش را طوفان زده نموده و در نتیجه 1- فرار سرمایه های اروپایی به آمریکا 2- فرار مغزهای اروپایی به آمریکا 3- فرار سایر نخبگان (هنری ؛ ورزشی و..... ) اروپایی به آمریکا می باشد. و برای قدردانی از بازی موفق دلقک اوکراینی ؛ در فریب روسیه ؛ به جای اسکار ؛ جایزه صلح نوبل به او داده می شود. زلنسکی: «من تبعه رژیم صهیونیستی هستم و شهروند اسرائیل! اما در اوکراین زندگی می‌کنم» به خاطر بیآوریم: آمریکایی ها ؛ به کابوی Cowboy معروفند. کابوی یعنی گاوچران یعنی: متخصص شناسایی ، به دام انداختن ؛ رام سازی و پرورش گاو وحشی . سر و کله گاوهای بولوند چشم آبی پیدا شد ـــــ گاوهای بولوند چشم آبی آماده شیر دهی می شوندــــ
  • TR ۲۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۷
   0 0
   چه ربطی به آریایی های افغانی داره اریایی ها افغانی ها هستند
 • IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  3 7
  متاسفانه نفوذ ترک ها در اموزش پرورش‌باعث‌شده که میخی که خط آبااجدادی فارسها و آذری هاست تدریس نشه.
  • علی IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۷
   0 0
   آخه مسخره بازی تا کی خط میخی یعنی چه یک خط اسم داره وقتی با خط یکی دیگه می نویسی ونمیخواهید اسم واقعی شو بگی باید بگی خط میخی یعنی با میخ نوشتیم
 • IR ۲۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  1 5
  اردوغان انقدر سعی کرده به زبان جعلی استانبولی زورکی حرف بزنه شکل لب هاش از حالت عادی برگشته دقت کردین؟
  • IR ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
   0 0
   این یعنی سیاست. تامام
 • IR ۲۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  5 8
  هرجا ترک است آنجا ایران است. بخصوص آنکارا ی عزیز که به آغوش ایران بازمیگردد. توجه کنید ایران سلجوقی هم ایران بود و ایران مخصوص فارسها نیست
  • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
   0 4
   هرحا قلب ترک ها است آنجا درونش فارس است. زنده‌باد اتحاد مقدس ایران
  • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
   1 4
   هرجا قلب ترک ها است آنجا درونش فارس است. زنده‌باد اتحاد مقدس ایران
  • IR ۲۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
   2 2
   به ایرانیانی که عاشق ترک ها هستند فارس گفته میشود. و به ایرانیانی که عاشق فارس ها هستند ترک گفته میشود.
 • DK ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  17 1
  هرچی‌ کامنت‌های ضد تورک بیشتر می‌شه نفرت از نژاد پرستان فارس بیشتر می‌شه
 • IR ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  1 2
  جنوب اکراین و آتن شهرهای جداشده ایران هستند که باید به ایران بازگردند. برای اینکار نیاز است که سیاوشان‌ سپاه پاسداران ایرانزمین به بمب اتم مجهز بشوند. ان شاءالله
 • علی IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  5 0
  اردوغان راهت را ادامه بده
 • IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  12 1
  یاشاسین تورک ملتی یاشاسین آذربایجان...
  • IR ۰۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۷
   0 4
   اگر از یک نژاد باشی دیگه ملت نمیشه بلکه قبیله میشه. درون قبیله هم طایفه میشه. انگلیسی ها بعد از تجزیه حتی بین قبیله هم دربین طایفه ها جنگ راه می اندازند.
 • DK ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  11 2
  هرچی‌ کامنت‌های ضد تورک بیشتر می‌شه نفرت از نژاد پرستان فارس بیشتر می‌شه
  • IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۷
   0 4
   وطن‌فروش، تو خودت معلوم‌نیست عرب هستی فارس آلبانی هستی مثلا اومدی بگی بین ترک و فارس شکاف هست؟ نفهم بلنپایه ترین مقامهای‌اداری و نظامی ایران‌در دست‌ترک هاست.
  • US ۰۴:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۷
   0 2
   به درک اسفل و سافلین که بیشتر میشه نه که ما عاشق شما نوادگان مغول مهاجر و مهاجم هستیم. .. صدها برابر هم ما از شما نفرت داریم.. چه پرمدعا و نازنازی هم هستید تورچیخ کشور بیگانه بشما چه ؟ خب گمشین برین همونجا.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس