خطیب زاده

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که جمهوری اسلامی ایران متناسب با هر اقدامی در شورای حکام پاسخ‌های خود را خواهد داد.

به گزارش مشرق، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) ۱۶ خرداد ماه در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احتمال صدور قطعنامه علیه ایران در این نشست خاطرنشان کرد: پیشداوری نمی‌کنیم، ولی متناسب با اقدامی که بیفتد پاسخ‌های خود را خواهیم داد.

وی درباره ارسال پیش نویس قطعنامه به شورای حکام آژانس  بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: نشست فصلی شورای حکام آژانس در حال برگزاری است و چند روز ادامه خواهد داشت. به صورت معمول دو موضوع پادمانی مربوط به ایران و گزارش اجرای برجام که به صورت فصلی ارائه می‌شود در دستورکار بوده است. البته موضوعات دیگری هم در دستورکار است.

خطیب‌زاده یادآور شد: ولی متاسفانه مدیرکل آژانس گزارشی را به صورت شتاب‌زده ارائه کرده که پیش از این‌که منتشر کند در پارلمان اروپا همین موارد را قبلا یک بار دیگر گفته بود و همان موقع نیز جمهوری اسلامی ایران موضعی گرفت و اعلام کرد که با توجه به این‌که هنوز دور سوم رایزنی‌ها انجام نشده، جمع بندی مدیرکل در پارلمان اروپا حاکی از این است که انگار از قبل تصمیمی گرفته شده که گزارش جهت گیری خاصی را داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: گفته شده این گزارش دقیق نیست و صریح و روشن گفتیم که این گزارش به تمامی اقدامات و پاسخ‌هایی که ایران با دقت و به صورت فنی ارائه کرده است، بی اعتناست و دقیق نیست. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: از پنجم مارس ۲۰۲۲ و نیمه اسفند تا امروز سه دور نشست داشتیم و یک بار هم به صورت مکتوب نظرات و پاسخ‌های خود را ارائه کردیم. این گزارش علاوه بر این که دقیق نیست و بی اعتنا به اقدامات ایران است، سعی می‌کند یک روایت شاذ و بعیدی را در خصوص برنامه‌های ما جا بیندازد که بیشترشان بر اساس موارد ادعایی است که معلوم است رد پای رژیم جعلی صهیونیستی در آن وجود دارد.

* نه این گزارش را قبول داریم و نه اقدام سه کشور اروپایی و آمریکا را

خطیب‌زاده بیان کرد: وزیر امور خارجه اعلام کرده که ما به هیچ وجه نه این گزارش را قبول داریم و نه اقدام این سه کشور اروپایی به همراه آمریکا که برخلاف دیپلماسی و آنچه در جریان است تلاش می‌کنند قطعنامه‌ای را ارائه کنند. ما نه تنها این قطعنامه را سازنده نمی‌دانیم بلکه تصور ما این است که هم در مسیر کل همکاری‌های ما با آژانس و هم مذاکرات ما اثرات منفی خواهد داشت و بانیان این قطعنامه باید بدانند هر چقدر هم این قطعنامه را شکلی معرفی کنند از نظر ما مردود است و از همه اعضای شورای حکام خواستیم مراقب نیات رژیم صهیونیستی و بانیان قطعنامه باشند و به این قطعنامه رای منفی بدهند تا پنجره‌ای که ایران برای دیپلماسی ایجاد کرده در مسیر خودش باز بماند.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره مخالفت روسیه و چین با این قطعنامه و ارزیابی از نشست شورای حکام گفت: البته رویه‌های آژانس و شورای حکام مشخص است که به چه سمتی خواهد رفت. ۳۵ عضو شورای حکام نظرات خود را اعلام خواهند کرد و ایران هم به عنوان ناظر صحبت و نظرات خود را اعلام خواهد کرد. موضوعات دیگری هم در دستورکار است.

* امیدواریم سه کشور و آمریکا از مسیر اشتباهی که آغاز کردند عقب نشینی کنند

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: امیدواریم با توجه به آنچه گفته شده سه کشور اروپایی و آمریکا از مسیر اشتباهی که در این خصوص آغاز کردند عقب نشینی کنند و الا قطعا هم چین و هم روسیه و هم آنچه ایران گفته مبنی بر مخالفت است واگر موضوع به رای گیری گذاشته شود، رای منفی این دو کشور و احتمالا کشورهای دیگر به چه سمتی کل این موضوع را خواهد برد.

وی خاطرنشان کرد: آنچه مهم است این است که اصل این ماجرا که مردود هم هست، اثرات وضعی بر همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بعد از بیانیه مشترک پنج مارس آغاز شده، خواهد داشت و همچنین بر روند مذاکرات وین که تاثیر و تاثر متقابلی از هم دارد، اثر خواهد گذاشت.

این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین تصریح کرد: ما پیشداوری نمی‌کنیم، ولی قطعا متناسب با اتفاقی که بیفتد پاسخ‌های خود را خواهیم داد.

* اجازه دهید منتظر نتیجه شورای حکام طی چند روز آینده باشیم

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره عواقب تصویب قطعنامه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بیان کرد: ما در بعد فنی به عنوان یکی از اعضای اولیه امضا کننده ان.پی.تی تا به امروز سعی کردیم در چارچوب پادمان دسترسی‌های مناسب را بدهیم. همکاری‌هایی را فراتر از پادمان داشتیم و براساس فهم متقابل و براساس بیانیه‌های مشترکی که بین دو طرف امضا شده است. همچنین در حوزه گفت‌وگوها در وین مسیرهای متفاوتی را طی کردیم.

وی گفت: اجازه دهید منتظر نتیجه شورای حکام طی چند روز آینده باشیم. احتمالا سه شنبه یا چهارشنبه موضوع ایران بحث خواهد شد و بعد متناسب با آن پاسخ را خواهیم داد.

 نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از امروز (دوشنبه) در مقر این سازمان در وین آغاز به کار کرد. به گزارش رویترز، آمریکا و سه کشور اروپایی پیش نویس قطعنامه پیشنهادی مشترک خود به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ارائه داده و عنوان کرده‌اند که حل نشدن موضوعات مرتبط با مواد اورانیوم پیدا شده در سایت‌های اعلام نشده، به شدت مایه نگرانی است.این چهار کشور همچنین گفته‌اند که «به دلیل همکاری ناکافی ایران» اختلافات و مسائل پادمانی همچنان حل نشده و از ایران خواسته‌اند که «فوراً پیشنهاد آژانس برای تعامل بیشتر برای حل و فصل همه مسائل پادمانی باقی‌مانده را بپذیرد.

در همین خصوص حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان پیش از این در گفت‌وگوی تلفنی با جورپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد: هرگونه اقدام سیاسی از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس ، بی تردید با واکنش متناسب، موثر و فوری ایران مواجه خواهد شد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین بامداد امروز در توئیتی تصریح کرد: اگر بانیان قطعنامه ضد ایرانی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روش تهدید را دنبال کنند، مسؤول همه عواقب آن هستند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  4 2
  ایران چرا موضوع هسته ای و سایت های مورد نظر را یک بار برای همیشه روشن نمیکند. اگر سایت های مذکور مراکز نظامی ومحرمانه است کشور باید قاطعانه اعلام کند مدیر کل آژانس هسته ای وهیچ احدی بیگانه ای حق بازدید از این مکان را ندارند .مگر رژیم صهیونیستی ویا کشورهای غربی اجازه میدهند ایران از مراکز نظامی محرمانه آنها بازدید کند. کشف اورانیوم در اطراف سایت های مذکور را نباید ایران قبول کند کسانی که دانشمندان هسته ای مارا ترور میکنند براحتی میتوانند اطراف تمام سایت های نظامی مارا آلوده به اورانیوم کنند.. در ضمن مسئولین بیش از این نباید مرعوب اقدامات ویا یاوه سرایی های کشورهای غربی قرار بگیرند ویا به جهت آقازاده ها که درکشورهای غربی هستند مسامحه کاری بکنند ویا کوتاه بیایند. کشورهای غربی بعلت بحران اقتصادی دیگر توان جنگ را ندارند فقط بااین اقدامات جنگ روانی کاذب لرزه به اقتصاد کشورما انداخته اند وخودشان هم میدانند چکار میکنند سالهااست اقتصاد وارز ایران با حرفهای فلان شورقلی در آمریکابالا پایین میشود. ایران باید یک بار برای همیشه در برابر زورگوییهای آنها متهورانه ایستادگی کند
 • NL ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  6 0
  مشرق یک سوآل دارم - اسراعیل جز کشور های عضو خلاع سلاح اتمی نیست(Nuclear Non- Proliferation Treaty) . تا او آن جا که معلوم شده تعداد زیادی کلاهک اتمی هم داره . داستان اینکه آقای گروسی توی این گیر و دار رفته او جا چیه . ؟
 • IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  6 2
  عضو آژانس هسته ایی نباشیم بهتر نیست؟آخه چه فایده داره عضو کفتار خونه و این گروسی صهیونیست بودن؟
 • IR ۱۷:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  6 3
  گروسی را به ایران عزییز راه ندهید بابا طرف صهیونیسته
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  6 2
  عضویت در جایی که رییس آن گروسی باشد کار به دور از شئانی است.
 • IR ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
  3 2
  اقدام انقلابی= تعریف زمین بازی توسط خودمان.یعنی از ان پ تی هزینه ساز وبی فایده بیرون آمدن.الانم آمریکا درگیر روسیه واوکراین وشیرخشکه ! کاری از دستش برنمیاد.
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۷
  2 0
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هم هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس