کد خبر 1382250
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۵
خبر ویژه

روزنامه زنجیره‌ای شرق به جای VOA، علناً سنگ آمریکا را به سینه می‌زند.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون ویژه های خود نوشت:این روزنامه در تحلیلی که باید از سوی رسانه‌های آمریکایی و به عنوان عملیات روانی علیه ایران منتشر می‌شد، نوشته است: «عافیت‌های تحریمی نفتی دولت بایدن به‌عنوان گامی اعتمادساز گویا به‌جای ایجاد فضای تسهیل‌کننده برای مذاکرات و حصول هرچه زودتر توافق، برعکس عمل کرده و عملاً تهران را دچار سوءمحاسبه کرد.

ایجاد فضای نسبی بازتر برای تهران در راستای فروش آزادانه‌تر نفت از سوی دولت بایدن و چراغ سبز واشنگتن به پکن، دهلی نو و ... برای خرید نفت از ایران در کنار تاثیرات جنگ اوکراین بر سیر صعودی بهای انرژی در جهان و مهم‌تر از آن نیاز اروپا و آمریکا به کشورهای تولید کننده نفتی برای پر کردن خلأ انرژی روسیه، جمهوری اسلامی را به این باور رساند که نیازی به احیای برجام و لغو تحریم ها نیست. زیرا در شرایط کنونی با افزایش کمی میزان فروش نفت با قیمت‌هایی بالاتر از ۱۰۵ دلار که می‌تواند کسری یک‌میلیون بشکه فروش روزانه را پوشش دهد دیگر نباید به سمت حصول توافق در وین رفت؛ نگاهی که از سوی طیف رادیکال ضدبرجامی و رسانه‌های متبوع به صراحت مطرح شد.

در عین حال سناریوی دیگری که آن روی سوء‌محاسبه ایران را نشان می‌دهد امتیازگیری حداکثری از فضای بعد از جنگ اوکراین بود. تهران این تصور را داشته و دارد که در وضعیت فعلی که تقابل آمریکا و اروپا با روسیه در جنگ اوکراین به اوج رسیده است، غرب به توافق هسته‌ای با ایران برای بلااثر کردن اهرم فشار کرملین در مذاکرات وین نیاز بیشتری دارد، پس می‌توان به سمت امتیاز حداکثری با محوریت خروج سپاه از لیست گروه‌های تروریستی رفت؛ موضعی که درست بعد از جنگ اوکراین از سوی تهران مطرح شد، غافل از اینکه با وجود اهمیت پایان دادن به نگرانی‌ها در خصوص پرونده فعالیت‌های هسته‌ای ایران ذیل حصول توافق، اما واشنگتن به هر قیمتی حاضر به احیای برجام نیست.

در این بین سه اتفاق و اقدام واشنگتن گویای آن است که دولت بایدن به دلایل متعدد به خصوص تداوم سوء‌محاسبه‌های تهران خواهان بستن فضای باز اعتمادسازی با طرف ایرانی است.

از تصمیم قاطع برای ماندن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی تا توقیف و مصادره محموله نفتی ایران با فشار به آتن و مهمتر از همه اعمال تحریم‌های جدید علیه ۲۰ فرد و شرکت با تابعیت‌ کشورهای مختلف به‌واسطه همکاری با سپاه و فروش نفت جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که بایدن حتی جدی‌تر از ترامپ پیچ شیر تحریم‌ها را سفت‌تر کرده است.

رجعت بایدن به سیاست توقیف محموله‌های نفتی و نیز به صفر رساندن فروش نفت ایران گواه آن است که ایران دیگر دست بازی برای فروش نفت ندارد. حال باید دید با تغییر فضای کنونی سوء‌محاسبه‌های تهران هم پایان خواهد یافت یا خیر؟»

این تحلیل نیابتی در حالی در روزنامه شرق منتشر شد که اولاً برخی اعضای این روزنامه در طول سال‌های اخیر از کشور گریخته و رسماً در خدمت رسانه‌های ضد ایرانی درآمده و یا با گروهک‌های برانداز مقیم خارج کشور همکاری می‌کنند. ثانیاً روزنامه شرق در موضع بزک‌کردن آمریکا و قابل اعتماد بودن شیطان بزرگ، از متهمان اصلی این خیانت است و تیتر معروف آن (امضای کری تضمین است) به تنهایی برای بازخواست مدیریت آن کفایت می‌کند. ضمن این‌که مدیر این روزنامه به اغراق و دروغ برای جاانداختن برجام در سال ۹۴ اعتراف کرده است.

اما درباره تحلیل منتشره گفتنی است: اولاً برخلاف ادعای این روزنامه آمریکا هرگز در دولت بایدن، تحریم‌های نفتی ایران را سبک نکرد، بلکه آمریکا در یک سال اخیر، تحریم‌های نفتی ایران را دوبار تمدید کرده و حال آن که این تحریم‌ها با اصل برجام مغایر بوده است. در واقع با کنار رفتن دولت غربگرا و روی کارآمدن دولت انقلابی، اهتمام مضاعفی برای افزایش فروش نفت ایران پای کارآمد و توانست فروش نفت را از ۵۰۰ هزار بشکه به ۱/۵ میلیون بشکه برساند. نکته جالب این که اگر برجام در پایین آمدن قیمت نفت تأثیر به‌سزایی داشت، قیمت بدون برجام افزایش چشمگیری پیدا کرده و آمریکا در اثر بحران اوکراین و انفجار مجدد قیمت، ناتوان از تشدید تحریم‌ها بوده است.

ثانیاً موضوع حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی با وجود اهمیت آن، فرع بر مطالبه اصلی ایران است و آمریکا برای کتمان گردن‌کشی خود القا می‌کند که گیر مذاکرات، ‌تحریم سپاه است. و حال آن که آمریکا برای تأمین اعتماد از دست رفته ایران در برجام، باید تحریم‌های اصلی را که مانع انتفاع ایران از برجام بوده، لغو کند و ضمناً تضمین معتبر ارائه دهد که عهدشکنی قبلی تکرار نمی‌شود.

ثالثاً تحریم اتباع و نهادهای ایرانی مختص یکی دو هفته اخیر نیست و در تمام دوره یک ساله دولت بایدن ادامه داشته، همچنان که به شکلی دیگر در دولت اوباما (پس از برجام) در قالب تحریم‌های ویزا و سیسادا و آیسا تکرار شد.

رابعاً خبط آمریکا در واداشتن یونان به توقیف نفتکش ایران، با تودهنی بی‌سابقه ایران در توقیف دو نفتکش که محموله یکی از آنها متعلق به آمریکاست، تودهنی تحقیرآمیزی را متوجه آمریکا کرد و این ضربه چنان دردناک و تحقیرآمیز بود که دولتمردان همیشه هوچی آمریکایی ترجیح دادند به روی خود نیاورند که ایران در ازای توقیف یک نفتکش، دو نفتکش را توقیف کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • صدوقی IR ۰۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  4 0
  روزی نامه شیطان از سیا وموساد تغذیه میکند.
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  5 0
  حافظ منافع ارباب در کشور هستن خخخخ
 • IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  3 0
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هم هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! مذاکره‌ی فرسایشی برای کشور مضر است؛ آمریکا نمی‌خواهد مذاکره کند تا حرف حقی را قبول کند؛ بلکه می‌خواهد مذاکره کند تا حرف باطلی را تحمیل کند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، شرف دارد. مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم بازگشت به مذاکرات، و کوبیدن شجره‌ی خبیثه‌ی برجام بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.
 • یک جانباز IR ۰۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  3 0
  یک فرد آمی میداند که اگر دولت سیزدهم با توجه به فشاری که اصلاح طلبان برای امضا فشار میآورند انجام شود چه اتفاقی می افتد اما اصلاح طلبان برای حکومت و اظهار وجود دوباره حاضرند کل سپاه پاسداران را فدا کنند و فکر نکنم که از عاقبت آن بی اطلاع باشند اگر دولت فعلی در برابر پذیرفتن تروریست بودن سپاه برجام را به امضا برساند مطمئن باشید که از فردای روز توافق کوچکترین امتیازی امریکا نخواهد داد و فقط شب قبل از آن عده ای جشن خواهند گرفت و فردا شب تمام خواهد شد چون آمریکا بلافاصله ادعا خواهد کرد ایران تروریست بودن سپاه را پذیرفته و باید سریعا این نهاد را خلع سلاح و بعضی فرمانده هان آنرا تحویل آمریکا دهد در غیر اینصورت برای پناه دادن به تروریستها پرونده ایران را فورا و بدون هزینه به شورای امنیت خواهد برد و ایران زیر بند ۷ قرار خواهد گرفت و چین و روسیه هم نمیتوانند وتو کنند چون ایران پیشا پیش آنرا پذیرفته حال چرا یکنفر از آقایان این قضیه را به همین روشنی در رسانه ها برای روشنگری و رو کردن دست اصلاح طلبان که جوانان نا آگاه را تحریک میکنند روشنگری نمیکند ؟
  • حمید IR ۰۴:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۷
   0 0
   اینقدر دیگه شورش نکن سپاه ارگان قانونی درکشور
 • رضا IR ۰۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  0 0
  بنظر من مطالب شرق كاملاً درسته
 • IR ۰۷:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  4 0
  درشرق باید کاهگل گرفت لامصبا بیدارم نمیشن
 • IR ۰۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  3 0
  پس فکر می کنید دویچه وله و صدای آمریکا و ... کادرشونو از کجا میارن؟!
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  0 0
  فارق از اینکه سوء محاسبه ایران را چه کسی گفته باشد، وقتی انسان عاقلی که از گذشته موضوع باخبر است این مطلب را می خواند، ناخودآگاه در عقل نویسنده آن شک می کند. همین ویژگی برای تمام جریان اصلاحات کافی است
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  1 0
  آمریکا تودهنی خورد شرق، جور VOA را کشید/// اینا همشون پادوها و تفاله های غرب هستن. اجداد خیلی از اینا (مثل اجداد امیرابراهیمی) جیره خور و مزدور انگلیس بودن. بین این روزنامه های زنجیره ای و شرکت کنندگان در فستیوال فرانسه چه فرقی هست؟ اینا از اونا وطنفروش تر. اونا از اینا کثافت تر و مزدورتر.
 • IR ۰۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  2 0
  برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  0 1
  خامسا روزی نامه آمریکایی داخل ایران هم می داند آنچه که می گوید بلاوجه و دروغ و خیالبافی است ولی متعهد به ارباب است باید به عهد خود وفا کند
 • فرزاد IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۲
  0 0
  مسئولان این روزنامه و بیشتر اصلاح طلبها فکر میکنند صنعت هسته ای ارث پدرشان است که می خواهند ان را به قیمت بسیار ناچیز (تازه به صورت نسیه که احتمالاً نقد هم نمیشود مثل توافق قبلی) تقدیم غربیهای عهد شکن کنند این جریان سیاسی در بذل و بخشش و حراج منافع ملی به نفع بیگانگان رکورد جهانی دارد حتی هدفمندی یارانه ها که جلوی غارت منابع کشورمان به نفع کشورهای بیگانه را میگیرد این جریان را بسیار عصبانی کرده من از این جریان تعجب میکنم که در مورد اعتماد به غرب بارها سر شما به سنگ خورد و ان سنگ خرد شد ولی عقل شما سر جایش نیامد و به جای اینکه طرف عهد شکن غربی را شماتت کنید نظام مظلوم کشورمان را مورد حمله قرار می دهید شما کدام طرفی هستید؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس