کد خبر 1380250
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۷
باند آمریکایی-سعودی پشت پرده لغو بازی ایران/«سیاسی نبودن ورزش» شعار توخالی

در این گزارش به پشت پرده لغو دیدار دوستانه تیم ملی ایران با کانادا پرداخته شده است.

به گزارش مشرق، فدراسیون فوتبال کانادا روز گذشته در اقدامی کاملا سیاسی با وجود آمادگی کامل تیم ملی فوتبال ایران برای سفر به ونکوور برای دیدار دوستانه با تیم ملی این کشور این دیدار را لغو اعلام کرد.

سناریوی آمریکایی-سعودی از دو هفته پیش علیه فوتبال ایران توسط رسانه های فارسی زبان معاند و ضد انقلاب کلید خورد. بهانه بی اساس این رسانه های جیره خوار سعودی و آمریکایی ها حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی بود.

باند آمریکایی-سعودی پشت پرده لغو بازی ایران/«سیاسی نبودن ورزش» شعار توخالی

همیشه فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) و نهادهای بین المللی ورزش مدعی هستند نباید سیاست را وارد ورزش کرد اما در ماجرای دیدار دوستانه تیم ملی فوتبال ایران با کانادا عکس این قانون ثابت شد.

رسانه های ضد جمهوری اسلامی ایران از هفته گذشته سم پاشی های خود را علیه تیم ملی فوتبال آغاز کردند و با گزارش های متعدد بی پایه و اساس خواهان لغو این دیدار دوستانه شدند.

فدراسیون فوتبال کانادا امروز(جمعه) با انتشار بیانیه ای عجیب اعتراف کرد که دلایل سیاسی باعث شده تا این دیدار دوستانه با ایران لغو شد.

در بیانیه فدراسیون کانادا آمده است: «فدراسیون کانادا بهترین نیت را در تلاش برای اطمینان از کسب تجربه مهم تیم ملی مردان در برابر تیم های جام جهانی در آمادگی برای قطر ۲۰۲۲ دارد.  در هفته گذشته، وضعیت غیرقابل دفاع ژئوپلیتیک(سیاست جغرافیایی) میزبانی ایران به میزان قابل توجهی دچار تفرقه شد و در واکنش به آن، این مسابقه لغو شد. در حالیکه ما عوامل بیرونی را در انتخاب حریف مناسب در فرآیند تصمیم گیری اولیه خود در نظر گرفتیم، تلاش خواهیم کرد تا حرکت رو به جلو را بهتر انجام دهیم. ما سخت در تلاش هستیم تا یک حریف جایگزین پیدا کنیم و به همه خریداران بلیت اطلاع داده شده است که بازپرداخت در راه است».

این اقدام متناقض فدراسیون  کانادا در حالیست که هفته گذشته نیک بونتیس، رئیس فدراسیون فوتبال کانادا گفت: ما یک نهاد ورزشی هستیم و به موضوعات سیاسی کاری نداریم.

باند آمریکایی-سعودی پشت پرده لغو بازی ایران/«سیاسی نبودن ورزش» شعار توخالی

اما با گذشت چند روز از این اظهارات رئیس فدراسیون فوتبال کانادا بیانیه ای کاملا سیاسی از این نهاد منتشر شد.

لغو دیدار تیم ملی ایران با کانادا را از چند بعد می توان بررسی کرد. نکته اول و حائز اهمیت ادعای پوچ سازمان های بین المللی مخصوصا فیفا به دخالت ندادن سیاست به ورزش است. اقدام فدراسیون کانادا نقض آشکار شعار اصلی فیفا است.

فدراسیون فوتبال ایران برای تدارک این بازی دوستانه تلاش زیادی کرد و همه چیز برای برگزاری یک بازی دوستانه قبل از مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر فراهم بود. اما نکته جالب این است که آمریکا یکی از رقبای ایران در جام جهانی است و برای همه آشکار است که این کشور برای ضربه زدن به ایران در ورزش یا هر مسئله دیگر دریغ نمی کند.

باند آمریکایی-سعودی پشت پرده لغو بازی ایران/«سیاسی نبودن ورزش» شعار توخالی

دولت آمریکا بعد از تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران در چند دهه گذشته این بار وارد ورزش شده تا این بار از فوتبال به رقیب مستقیمش ضربه شد.

اظهارات مسئولان فدراسیون کانادا در هفته گذشته نشان می داد این بازی دوستانه برگزار خواهد شد و این فدراسیون تاکید کرده اجازه دخالت سیاست به ورزش را نمی دهد ولی چه اتفاقی رخ  می دهد و ورق برمی گردد و تصمیمی کاملا سیاسی گرفته می شود؟

بدون شک دولت آمریکا کانادا را زیرفشار گذاشته تا تصمیمی کاملا سیاسی بگیرد و از این طریق هم بتواند به ملت ایران ضربه بزند. اقدام سیاسی کانادا در ورزش کاملا با رهبری آمریکا بوده تا در آماده سازی تیم ملی فوتبال ایران در مسیر جام جهانی اختلال ایجاد کند.

باند آمریکایی-سعودی پشت پرده لغو بازی ایران/«سیاسی نبودن ورزش» شعار توخالی

آمریکا بار دیگر خباثت خود را  علیه ملت ایران ثابت کرد و یکبار دیگر برای همگان نشان داد که برای این دولت خط قرمزی وجود ندارد و برای رسیدن به اهداف خود از هر قانونی می گذرد.

نکته مهمتر در این شرایط این است که وقتی خود فدراسیون فوتبال کانادا تحت فشار آمریکا و رسانه های معاند کاملا اعتراف کرده که این تصمیم سیاسی بوده، فیفا نباید سکوت کند. اما مثل همیشه فیفا و دیگر سازمان های بین المللی ورزش نشان دادند تنها در مسیر نظام سرمایه داری حرکت می کنند.

در پایان لغو دیدار دوستانه ایران با کانادا دو نکته مهم را برای همگان روشن کرد. نکته اول قانون فیفا مبنی بر عدم دخالت سیاست در فوتبال شعاری پوچ و بی اساس است. نکته دوم و مهمتر این است که تیم ملی فوتبال ایران با انتخاب اشتباه برای بازی دوستانه با کانادا که تحت سلطه آمریکا دشمن دیرینه ملت ایران است فرصت ضربه زدن این دولت متخاصم به فوتبال ایران را داد و این اشتباه بزرگی بود.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • وطنم ایران IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  12 8
  نکته دوم و مهمتر این است که تیم ملی فوتبال ایران با انتخاب اشتباه برای بازی دوستانه با کانادا که تحت سلطه آمریکا دشمن دیرینه ملت ایران است فرصت ضربه زدن این دولت متخاصم به فوتبال ایران را داد و این اشتباه بزرگی بود. با این قسمت کاملا موافقم
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  6 21
  تمام پان فارس ها ( پهلویسم ها، پان پالانیها و...) خارج نشین نوکر و خائن به ایران هستن همشون طی این مدت پرچم دار ضد ایرانی بودن برای لغو بازی.خاک تو سرشون که از تحریم ایران خوشحال میشن
  • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   4 0
   پان فارس؟! با خودت چند چندی؟! هرچند که معلومه می خوای وسط معرکه از آب گل آلود ماهی بگیری. اما اینطور نیست که فکر می‌کنی.
  • به ۱۴:۵۴ IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
   0 5
   اتفاقا کاملا درست می گوید. ضد ایرانی ترین افراد دنیا همین حضرات شیر و خورشیدی و مدعی ملی گرایی هستند.
 • رضا IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  12 10
  باید غرامت هنگفتی از کانادا بگیریم
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  2 13
  برنامه عربستان حضور ضعیف ایران در بازهای جام جهاني است و شک نکنيد با این مربی و فدراسيون ضعیف ترین تیم آسیایی خواهیم بود
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  3 2
  از کشورهای آمریکای جنوبی استفاده کنیم یا حتی کشورهای آفریقایی و هم کشور روسیه و چین و هم می توان با کشورهای آسیایی دیگر چرا بازی دوستانه برگزار نمیکنیم
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  9 0
  شما اصل قضیه که با دولت کانادا رابطه ندارید و دشمن شما هم هست به کل به حاشیه فرستادی این را اول باید بررسی کنید که چرا از اول دنبال این بازی بودید
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  2 0
  آمریکا پول و قدرت و نفوذ بسیار بالای رسانه ای دارد و هر کار دلش بخواهد می‌کند .
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  3 0
  خب نشون دادن خباثت و دشمنی آمریکا با شما برای ما نون و آب نمیشه
 • محمد IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  0 0
  اگر انتخاب کانادا به دلیل نشان دادن پشت نقاب کانادا و ادعای منافقانه انها که ورزش از سیاست جدا است بود که نکته ها است ولی اگر برای بازی فوتبال که بر هر بی سوادی هم معلوم بود ای بازی انهم در کانادا غیر ممکن است انجام شود
 • mojtaba SE ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  4 0
  کانادا با دعوت از تیم ملی ما ,فکر میکرد ما دعوت رو قبول نمیکنیم کلا, به دهها دلیل از جمله راه دور. و دنبال کار تبلیغاتی و سیاه نمای از ما و اجرای سیاست تحقیر کردن ما و مظلوم نمائی از خودش بود ,که بگه طرف دوستی و حق ایستاده؟؟اما ایران مصمم گفت قبول ,و میایم...کانادا باخت و ما بردیم و یک ابزار 10 ساله تبلیغاتی رو از دست داد و اعتراف کرد که باخت تو این بازی سیاسی که هدف و دلیل اصلیش بودو فوتبال معلول بود..پاینده ابر قدرت ایران پاینده رهبر عزیزم ..فدراسیون فوتبال فوق العاده عاقل و باهوشی داریم بسیار عالی و با صبر عمل کرد تا فدراسیون فوتبال کانادا ضعف و درماندگیش رو نشان بده ...الکی موضوع رو به اثر گذاری چهار تا کون گوئی عرب ربط ندید, که هم گنده شان کنید و هم دلیل اصلی رو گم کنید و موضوع اصلی رو با صحبت با موضوعات فرعی جابجا کنید و نتیجه اشتباه بگیرید..
 • DE ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  2 0
  اگر دعوت ژاپن را قبول کرده بودند. الان با برزیل و پاراگوه و ژاپن سه تا بازی مفید انجام میدادیم که خودمون نخواستیم. خود کرده را تدبیر نیست.
 • سید فروزان CH ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  2 0
  علرغم این حرکات ضد ایرانی ، تیم ملی ما در مسابقات جام جهانی با قدرت و اقتدار ،اول انکلیس کثیف و بعد امریکا را شکست خواهند داد
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  0 1
  سیب از گلابی بهتره سگ از سعودی بهتره
 • DE ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  0 0
  اگر دعوت ژاپن را قبول کرده بودند. الان با برزیل و پاراگوه و ژاپن سه تا بازی مفید انجام میدادیم که خودمون نخواستیم. خود کرده را تدبیر نیست.
 • ایرانی عصبانی AU ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  0 0
  منابع دیگری همچنین امتناع بازیکنان کانادایی را علت میدانند .در هر صورت دشمنی دولت کانادا با ملت از سالهای پیش دولت ترودو معلوم شده بود امروزه میتوانیم ملت کانادا را در کنار دولتش دشمن ملت بنامیم.در جواب تمامی خصومیت کشورهایی که سیاست را با ورزش داخل ،و ورزشکاران ایران را بنحوی از شرکت کردن در بازیهای ورزشی در کشورشان محروم و یا بنهوی تحت فشار قرار میدهند ایران باید این کشورها را ضد نژادی خوانده و از بازی با انان در کشورشان در هر رشته ورزشی را ممنوع کند. تمامی اطلاعات در اقدامات ضد نژادی/ملیتی ایرانی این کشورها باید جمع اوری شود تا در اینده بعنوان شواهد در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرد. اکنون زمان انست که ایران بخود امده درک کند که دشمنی با دولت نیست دشمنی با ملت است. اعظای دولت در میادین ورزشی نیستن بلکه مردم ایرانند و اگر شما انها را محروم میکنید ما شما را دشمنان قومی و مملکتی ایران میخوا نیم و انرا هر روز و هر روز در هر موقعیتی که نام کشور شما مطرح میشود به مرم جهان میگویم.
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  1 0
  پس به این نتیجه می‌رسیم که سیاست از ورزش جداست مگر زمانی که عموسام بخواهد
 • مهدی IR ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
  1 0
  مشکل اصلی از داخل است توجه کامل وزیر و فدراسیون آبی به تیم مجیدی الاستقلالی بزرگترین ضربه را به فوتبال ایران زده است. شهرستانی ها با بازی نکردن قوی مقابل الاستقلال بزرگترین خیانت را به مردم شهرستانها کردند. و داورها نشان دادند فوتبال آماتور ایران سرتاسر ظلم است. فوتبال ایران شد شرکت سهامی خاص الاستقلال که با گل آلود کردن فوتبال قهرمان شدند.
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
  0 0
  ورزش از سیاست باید جدا باشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس