استولتنبرگ: کشورهای غربی امنیت خود را فدای کسب سود اقتصادی نکنند

دبیر کل ناتو به کشورهای غربی درباره تبعات امنیتی تجارت با چین و روسیه هشدار داد.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو اعلام کرد کشورهای غربی نباید برای کسب منفعت اقتصادی بر سر امنیت خود تجارت کنند.

دبیر کل ناتو روز سه شنبه در مجمع جهانی اقتصاد در داووس هشدار داد که کشورهای غربی نباید امنیت خود را برای رسیدن به سود اقتصادی به تجارت بگذارند.

استولتنبرگ، بحث استفاده از فناوری چین در شبکه‌های جی ۵ و خط لوله نورد استریم ۲ روسیه را پیش کشید و گفت: باید بدانیم که انتخاب‌های اقتصادی ما تبعاتی را متوجه امنیت ما می‌کند. آزادی مهم‌تر از تجارت آزاد و حفاظت از ارزش‌های ما مهم‌تر از کسب سود است.

دبیر کل ناتو یادآور شد: من مخالف تجارت با چین نیستم، اما می‌گویم که به عنوان نمونه کنترل شبکه‌های جی ۵ از اهمیت امنیتی حیاتی برخوردار است.

گفتنی است شرکت نورد استریم ۲ (خط لوله روسیه به آلمان) در ابتدای جنگ ائکراین، رسماً اعلام ورشکستگی و ۱۰۶ کارمند خود را اخراج کرد.

یکی از مهمترین تحریم‌های غرب و اتحادیه اروپا علیه روسیه که از همان زمان تنش‌های بین روسیه و اوکراین دائماً اعلام می‌شد بسته شدن و تعلیق خط لوله نورد استریم ۲ بوده است. این خط لوله به طور کامل ساخته شده است، اما هنوز گازی از این لوله‌های به مقصد اروپا فرستاده نشده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس