جزئیات پاداش‌های صرفه‌جویی برق از زبان وزیر نیرو

وزیر نیرو گفت: پاداش‌های صرفه‎جویی برق از اول خردادماه در سیستم دیسپاچینگ لحاظ شده و اعمال می‌شود و مشترکان می‌توانند به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف ۵۰۰ تومان پاداش بگیرد.

به گزارش مشرق، علی‌اکبر محرابیان، امشب به تاریخ ۲ خردادماه سال ۱۴۰۱ در برنامه صف اول شبکه خبر حاضر شد و به گفت‌وگو پرداخت.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه میزان خاموشی‌ها در سال‌های اخیر چشم‌گیر بوده است، گفت: در تابستان‌های متوالی و در سه زمستان کشور با مسئله‌ای به نام خاموشی مواجه بوده است.

عضو کابینه دولت مردمی در بیان اینکه در زمستان گذشته با خاموشی مواجه نشدیم، عنوان کرد: صنعت برق با تأمین سوخت از سوی وزارت نفت بدون هیچ مشکلی و به صورت پایدار برق را در زمستان گذشته به مردم ارائه کرد.

وی با اشاره به تامین برق صنایع در سال گذشته گفت: در زمستان سال گذشته صنعت فولاد بیشترین رشد را میان کشورهای جهان به خود اختصاص داد که حاکی از تأمین پایدار برق است.

*ناترازی با تداوم وضع موجود به ۱۹ هزار مگاوات می‌رسید

وزیر نیرو در بیان اینکه سال گذشته تابستان ما ۱۵ هزار مگاوات ناترازی داشتیم، گفت: با فرض رشد ۴.۵ تا ۵ درصد اوج مصرف برق، این عدد در سال جاری با فرض شرط عدم فعالیت ما به ۱۹ هزار مگاوات ناترازی در سال جاری می‌رسید که معادل ۲۵ درصد تولید برق کشور است.

محرابیان در بیان برنامه‌های پوشش ناترازی صنعت برق گفت: از روز شروع به کار دولت برنامه‌ریزی برای تامین پایدار برق شروع شد که یک بخش آن در حوزه افزایش ظرفیت نیروگاه و بخش دیگر به حوزه مدیریت مصرف و کنترل تقاضا می‌پرداخت.

وزیر نیرو در بیان اینکه ناترازی سنواتی ما عدد بالایی است، گفت: ما در حال حاضر وارد شرایط تابستان شدیم و امروز مصرف ۵۳ هزار مگاوات به مصرف رسید.

*توسعه ۳۵ هزار مگاواتی نیروگاه‌ها در دستور کار دولت

محرابیان با اشاره به برنامه توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور تاکید کرد: در ابتدای راه برنامه ما برنامه توسعه ۳۰هزار مگاواتی صنعت برق را داشتیم اما با توجه به روند روبه‌رشد تولید در  کشور دیدیم که با ۳۰ هزار مگاوات افزایش ظرفیت نمی‌توان پاسخ تقاضا را در سال‌های آتی داد. 

وی ادامه داد: بر این اساس میزان برنامه برای چهار سال آتی به ۳۵ هزار مگاوات شامل سه بخش ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه‌های حرارتی مرتبط با وزارت نیرو، ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه‌های صنایع و ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر تبدیل شد.

محرابیان در بیان پیشرفت نیروگاه‌های صنایع گفت: در حال حاضر از ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه صنعتی ۵۴۰۰ مگاوات عملیات شروع شده و اولین نیروگاه صنایع ما در تابستان سال جاری به مدار می‌آید، بر این اساس ما امیدوارم نیروگاه‌های صنایع ما به بیش از ۱۰ هزار مگاوات برسد.

*برنامه ۱۱۱۵ مگاواتی ارتقای توان نیروگاه‌ها با هزینه بسیار کم

این مقام مسئول در بیان هزینه ساخت نیروگاه گفت: ما برای ساخت یک کیلووات ظرفیت نیروگاه حرارتی باید ۴۰۰ یورو هزینه کنیم این در حالی است که برنامه ارتقای ۱۱۱۵ مگاواتی ما با هزینه بسیار کمتری زمینه افزایش تولید برق را مهیا می‌کند، بر این اساس متوسط ارتقای توان برای هر کیلووات ساعت ۳۰ یورو هزینه دارد گه بیانگر هزینه بسیار کم ارتقای توان است.

وزیر نیرو با اشاره به اهمیت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در کشور گفت: در مرحله بعد ما به سراغ واحدهای سیکل ترکیبی رفتیم تا با ایجاد واحدهای بخار به میزان یک سوم ظرفیت نیروگاه‌ها بدون سوخت نسبت به تولید برق اقدام کنیم و افزایش راندمان نیروگاه‌ها را شاهد باشیم، بر این اساس در سال جاری دوازده واحد بخار  نیروگاه‌های سیکل تریکبی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: ۱۹ هزار مگاوات ناترازی ما با فرض این است که ما هیچ حرکتی نکنیم، بر این اساس با افزایش توان اتفاق افتاده تا پایان دوره گرما بالای ۶ هزار مگاوات از ناترازی کاسته می‌شود.

*تولید برق باید اقتصادی باشد

محرابیان گفت: اعتقاد ما این است که تولید برق باید اقتصادی باشد و بخش خصوصی با توجیه وارد این برنامه شود. یکی از اشکال‌های ما در سال‌های اخیر این بود که تولید اقتصادی نبود در همین راستا برنامه‌ها در این حوزه با اصلاح اقتصاد برق کلید خورد.

وی ادامه داد: برنامه دوم ما فروش برق به عنوان کالای رقابتی از طریق بورس انرژی است. ما سعی می‌کنیم طی ماه‌های آتی با عرضه برق در بورس انرژی زمینه رقابت را فراهم کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه ناترازی ما مربوط به بخش اندکی از سال است و ما در بسیاری از ماه‌های سال با مازاد عرضه روبه‌رو هستیم، گفت: البته ضوابط ایجاد می‌کند که بازار رقابتی در همه شرایط مطابق دستورالعمل‌ها عمل کند، این را هم بگویم که قرار نیست ما همیشه در ناترازی باشیم.

*۱۲ نیروگاه تجدیدپذیر به مدار آمد

این  مقام مسئول در بیان اهمیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی از آن جهت اهمیت دارد که بدون سوخت نسبت به تأمین برق اقدام می‌کند،در حقیقت برنامه ما در حوزه ارتقای واحدهای بخار نیروگاه‌های گازی و نیروگاه‌های تجدیدپذیر با همین توجیه کمبود سوخت مدنظر قرار گرفته است. 

محرابیان گفت: بر این اساس تاکنون ۱۲ واحد نیروگاه تجدیدپذیر به مدار آمده است.

*نیروگاه اتمی برق ارزان به ما می‌دهد

وزیر نیرو در بخش دیگر از صحبت‌های خود به نیروگاه‌های اتمی اشاره کرد و تاکید کرد: برق هسته‌ای برق پاکی است که براساس آمار بسیار اقتصادی است. ما حتماً از تولید برق هسته‌ای حمایت می‌کنیم زیرا در شبکه توزیع گسترده ما با ظرفیتی که در آینده به ۱۲۰ هزار مگاوات می‌رسد ضرورت دارد، نیروگاه‌های هسته‌ای زمینه افزایش پایداری را به وجود آورند.

وزیر نیرو در پاسخ به سوالی مبنی بر غیر اقتصادی بودن نیروگاه‌ هسته‌ای گفت: همان کشورهایی که تولید نیروگاه هسته‌ای را ناصحیح جلوه می‌دهند بخش عمده برنامه خود را بر روی توسعه نیروگاه هسته‌ای قرار داده‌اند.

*اتاق فکر اقتصاد برق در وزارت نیرو فعال است

محرابیان با اشاره به این مسئله که گلایه نیروگاه‌دارها گلایه درستی است و ما به آنها حق می‌دهیم زیرا سرمایه‌گذار هزینه کرده و با استفاده از توان فنی کشور توقع تولید برق اقتصادی را دارد، گفت: تأخیر در پرداخت‌ها در کنار عدم ثابت قیمت زمینه این گلایه‌ها را به وجود آورده است اما ما در وزارت نیرو یک اتفاق فکر با حضور متخصصین داریم و تلاش می‌کنیم تا ضمن توسعه روش‌های اقتصادی انگیزه سرمایه‌گذار را برای توسعه صنعت برق جلب کنیم.

وی ادامه داد: باید برای قشر قابل توجهی برق را به صورت یارانه‌ای تأمین کنیم و این روش باید با سازوکارهایی زمینه ایجاد فشار برای نیروگاه‌داران را فراهم نکند.

وزیر نیرو ضمن ابراز خرسندی از طرحی مجلس با عنوان مانع‌زدایی صنعت برق، گفت: این قانون گام اساسی در توسعه اقتصاد برق را فراهم خواهد کرد.

*طوری حرکت می‌کنیم که مردم با کمترین مشکل مواجه شوند

محرابیان در پاسخ به این پرسش که آیا امسال قطعی برق داریم، گفت: ما می‌توانیم طوری حرکت کنیم که مشکلات مردم به حداقل برسد، در مورد تعمیرات نیروگاه‌های یک کار استثنایی انجام شد و تمامی ظرفیت‌های نیروگاه‌های موجود در کشور به طور کامل تعمیر شد.

این مقام مسئول تاکید کرد: جا دارد از همکارانم در حوزه تعمیرات نیروگاه‌های به خصوص دست‌اندرکاران حاضر در نیروگاه‌ها تشکر کنم، در اولین روز نوروز ما به نیروگاه بندرعباس رفتیم و باید به مردم  عزیزمان بگویم که روز اول فروردین ساعت ۷ صبح فعالین حوزه تعمیرات نیروگاهی با چه انگیزه‌ای سر کار بودند تا زمینه تولید برق پایدار را فراهم کنند.

*تکمیل تعمیرات واحدهای نیروگاهی برقابی پس از ۸ سال

وی ادامه داد: در حوزه نیروگاه‌های برقابی بعد از هشت سال تعمیرات همه واحدها به اتمام رسید. البته این مسئله که ما خاموشی نداشته باشیم به رفتار مشترکان بستگی دارد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در حوزه تجدیدپذیرها برنامه ما توسعه ۱۰ هزار مگاواتی بود که از شهریورماه سال گذشته تا شهریورماه سال جاری ۶۰۰ مگاوات به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: البته این یک اقدام کوتاه مدت است و ما با استفاده از ظرفیت قانون رفع موانع تولید از شورای اقتصاد مجوز گرفتیم تا برای ۴ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی فراخوان برگزار کنیم، از سوی دیگر طی سه ماه آتی ساخت این ۴ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی آغاز خواهد شد.

*توسعه ۳ هزار مگاواتی نیروگاه بادی

محرابیان ادامه داد: در شورای اقتصاد طرح ۳هزار مگاوات نیروی بادی برای اخذ مجوز مطرح شده که در برخی از نقاط کشور از جمله منطقه شرق توسعه پیدا خواهد کرد. 

این مقام مسئول با اشاره به ۳ ویژگی مثبت نیروگاه‌های تجدیدپذیر گفت: عدم نیاز به سوخت، دوستدار محیط زیست و عدم نیاز به آب از جمله ویژگی مثبت نیروگاه تجدیدپذیر است.

 وی ادامه داد: ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر عدد بسیاری بالایی است و برخی متخصصان در اوایل کار نسبت به تحقق آن ابراز نگرانی داشتند، اگر خاطرتان باشد ما این وضعیت را در توسعه صنایع سیمان و فولاد هم داشتیم اما  اگر یک فعالیت اقتصادی باشد طبیعتاً جهشی در توسعه آن اتفاق خواهد افتاد و ما به تحقق برنامه بسیار خوش‌بین هستیم.

محرابیان گفت: در بخش خانگی طرحی جلو می‌رود که با استفاده از نیروگاه‌های کوچک مقیاس خورشیدی با عنوان ابزار کمک معیشتی خانوارهای کم درآمد زمینه ایجاد درآمد برای آنها را مهیا کند که از محل ردیف بوده تسهیلاتی به این خانواده‌ها داده خواهد شد و با خرید برق مازاد درآمد ثابتی ایجاد می‌شود، بر این اساس در سال ۱۴۰۱ در این حوزه جهشی در پیش داریم. 

وزیر نیرو در بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید پنل بسیارند، گفت: در حوزه تولید سلول خورشیدی ما دو شرکت بزرگ با ظرفیت هر کدام ۱۵۰۰ مگاوات سلول خورشیدی در سال را داریم.

*دولت باید الگوی صرفه‌جویی باشد

محرابیان با اشاره به صرفه‌جویی دولت در مصرف برق گفت: ما اعتقاد داریم دولت باید الگوی باشد، متأسفانه مصارف خارج از الگوی دولت زیاد است و بر این اساس مطابق مصوبه هیأت وزیران که اخیراً اخذ شد، ادارات مکلف هستند که در ساعات اداری نسبت به صرفه‌جویی حداقل ۳۰ درصدی و در ساعات غیر اداری نسبت به صرفه‌جویی ۶۰ درصدی اقدام کنند.همچنین تغییر ساعت اداری و انتقال آن به ساعات صبح‌گاهی نیز در دستور کار قرار می‌گیرد. 

وی ادامه داد: رفتار ادارات و دستگاه‌های دولتی با روش‌های روزآمدی نظیر استفاده از اینترنت اشیا پایش شده و به مردم گزارش خواهد شد.

عضو کابینه دولت مردمی تاکید کرد: ما امیدواریم که دستگاه‌ها این مصوبه قانونی را رعایت کنند، البته در ۲-۳ هفته ابتدایی لیست دستگاه‌هایی که اقدامی به کاهش مصرف نمی‌کنند، رسانه‌ای نمی‌شود اما در ادامه اگر دستگاهی به مصرف زیاد ادامه داد، مطابق مصوبه هیأت دولت برق آن قطع خواهد شد و مردم هم محرم هستند و ما نام این دستگاه‌ها را به آنها اعلام خواهیم کرد.

*۴۵۰ هزار تفاهم صنعت برق با مشترکان

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در بخش تجاری، کشاورزی و صنایع امسال ۴۵۰ هزار تفاهم‌نامه به منظور مدیریت مصرف امضا کرده‌ایم، گفت: در بخش کشاورزی با  تمام کشاورزان که متقاضی تفاهم بودند تفاهم شده است که در ساعات گرما با توجه به کاهش راندمان آبیاری انرژی محدود شده و در باقی ساعات برق به صورت رایگان در اختیار آنها قرار گیرد.

محرابیان ادامه داد: امیدواریم در بخش خانگی با پاداش‌های در نظر گرفته شده صرفه‌جویی چشم‌گیری داشته باشیم. بیش از ۷۵ درصد مردم شریف ایران الگوی مصرف را رعایت می‌کنند و کمتر از ۲۵ درصد بالای الگو هستند که  عمده آنها در محدوده الگو به‌سر می‌برند و با اندکی صرفه‌جویی به جرگه کم مصرف‌ها منتقل خواهند شد.

*جزئیات پاداش صرفه‌جویی برق از زبان وزیر نیرو

وزیر نیرو تاکید کرد: حدود ۶۵۰ هزار مشترک بدمصرف داریم، اعتقاد ما به پاداش است و ما تا پنج برابر خرید قیمت برق به مشترکانی که اقدام به صرفه‌جویی می‌کنند پاداش خواهیم داد، الگوی مصرف در مناطق عادی ۳۰۰ کیلووات است که این عدد در مناطق گرم تا ۱۰ برابر افزایش پیدا می‌کند.

محرابیان در تشریح پاداش‌های کم‌مصرفی گفت: اگر مشترکی سال گذشته ۳۰۰ کیلووات مصرف می‌کرده و هم‌اکنون با کاهش ۵۰ کیلوواتی به عدد ۲۵۰ کیلووات برسد به ازای هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی ۵۰۰ تومان پاداش گرفته که معادل ۲۵ هزار تومان می‌شود.

وی ادامه داد: هزینه قبض این مشترک برای مصرف ۲۵۰ کیلووات نیز ۲۵ هزار تومان است که معنای رایگان شدن قبض را می‌دهد. حال اگر این مشترک به جای ۲۵۰ کیلووات ۲۰۰ کیلووات مصرف کنند ۳۰ هزار تومان پاداش خواهد گرفت و در قالب بستانکاری یا به صورت نقدی می‌تواند پاداش خود را دریافت کند.

*پاداش‌ها از اول خرداد لحاظ می‌شود

وزیر نیرو تاکید کرد: این پاداش‌ها از اول خردادماه در سیستم دیسپاچینگ ما لحاظ شده و اعمال می‌شود و مشترکان می‌توانند به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف ۵۰۰ تومان پاداش بگیرد.

محرابیان با اشاره به اینکه پاداش برای ما معادل تأمین هزینه برق است، گفت: یعنی وزارت نیرو به جای خرید برق با اعطای پاداش زمینه تأمین پایدار را فراهم می‌کند. ما امیدواریم که کاهش مصرف با وجود این پاداش‌ها بسیار چشم‌گیر باشد. 

وزیر نیرو در پایان گفت: از مشترکین پرمصرف نیز خواهش می‌کنیم که نسبت به صرفه‌جویی و مصرف معادل اکثریت مردم اقدام کنند. ما مشترکی داریم که ۵۰ برابر یک خانواده معمولی برق مصرف می‌کند، طبیعتاً تداوم این مصرف براساس تقاضای همه مردم با استفاده از کنتور هوشمند محدود خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • GB ۰۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
  3 0
  چراغ‌های اماکن عمومی و خیابان‌ها و ساختمان‌های دولتی رو ال ای دی بکنید مصرف بیاد پایین.
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
  1 0
  بسیاری از اماکن مسکونی که سرتاسر چراغانی شده اند را پیگیر شوید چراغهای خارج ساختمانها خاموش شود صرفه جویی خواهیم داشت همچنین با شهرداری ها هماهنگ شوید مجوز نصب چراغهای تزئینی در خارج ساختمان داده نشود بسیاری از این ساختمانها شب تا صبح چراغانی هستند
 • محمدایوب IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
  1 0
  این همه حرف اما کارمندان اداره برق اصلا همکاری ندارند شبها در خیابانها وانت‌های میوه فروشی کنار تیر های برق پارک میکنند وبرای روشنایی از تیرهای برق استفاده میکنند ولامپهای مدادی 1000چند تا روشن میکنند به طور مثال در حکیمیه بلوار بهار جنب پمپ بنزین نبش ساختمان آب دوتا وانت چندین ماه است این کار را میکند به اداره برق چند بار زنگ زدم ترتیب اثر ندادند ویا بلوار بهار نبش خ پورمختار مقابل بنگاه وو اگر یک گشت اداره برق داشته باشد شبها در خیابانها بگردد صدها مورد مشاهده میکنند حالا فقط گیر به خانه ها میدهند
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
  0 0
  ببخشید ها شما اشتباهی نرخ مصرف برق رو‌حساب نکنید لطفاً ، پاداش پیش کش /در کاشان که فقط در تیر و مرداد جزو مناطق گرمسیری محسوب میشه و درماه های دیگه عادی حساب میشه / سوال اول ما اینه از آقای وزیر که چرا الگوی مصرف در کاشان در ماه های عادی رو ۲۰۰ کیلووات ساعت در نظر گرفتند در حالیکه شما می‌فرمایید الگوی مصرف ۳۰۰ کیلووات ساعته!؟ ( پیامک های رو داریم اگر خواستید در اختیارتان قرار می‌دیم ) / حالا از این که بگذریم میرسیم به قیمتی که این ماه برای قبض برق ما اومده / دو ماه قبل مصرف منزل ما ۴۲۷ کیلو وات ساعت بود و مبلغ دوره ما کمی بیش از ۵۳۰۰۰ تومن بود / اما بعد از این دو ماه مصرف ما ۳۲۵ کیلو وات ساعت شده و مبلغ دوره ۹۶۰۰۰ تومن برای ما قبض صادر کردند / قبول داریم که مصرف ما بالای الگوی مصرف بوده اما ۴۲۷ کیلو وات ساعت و مبلغ دوره ۵۳۰۰۰ تومن کجا و مصرف ۳۲۵ کیلو وات ساعت این دوره و مبلغ ۹۶۰۰۰ تومن کجا !!؟ / یعنی مصرف ما کمتر شده اما مبلغ دوره رو تقریبا دو برابر حساب کردن و قبض صادر کردند/ یعنی ماه بعدی ما کمتر مصرف کنیم احتمالا مبلغ دوره ما رو ۳ برابر حساب کنند / آقای وزیر محترم نیرو ، ما توقع پاداش نداریم اما توقع داریم یه کارمندی بگذارید تو اداره برق کاشان که مبلغ قبض رو درست حساب کنه و صادر کنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس